آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

مشکل: روشن نشدن لپ تاپ Sony VGN-NR120Q

Mr.Zamani

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2013-05-25
266
1,009
Kerman
www.facebook.com
یا سلام خدمت همکاران عزیز
یه لپ تاپ سونی آوردن واسه تعمیر که سوکت شارژش لقی داره حالا ولتاژ کشی که کردم
نه چراغ شارژ روشن میشه نه ولتاژ روی سوکت شارژ باطری وجود داره
مشتری میگفت چند دفه مکرر روشن کرده و خاموش شده به خاطر لقی سوکت شارژ که
دیگه روشن نشده ... ولتاژ گیری که کردم 19 ولت رو فقط به جا دارم فقط رو فلت سوکت شارژ که روی برد هستش
نقشه شماتیک این لپ تاپ رو کسی از دوستان نداره ؟؟؟
ولتاژ 19 رو فقط اون کادر قرمز که مشخص کردم داره
یکی از خازن های اطراف دوتا ماسفت هم شرتی داره ...
vv.jpg

آخرین ویرایش:

Mr.Zamani

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2013-05-25
266
1,009
Kerman
www.facebook.com
یکی از ماسفت ها 19 ولت رو روی 4 پایه ورودی داری و سه پایه خروجی ولی ماسفت کناریش که عینا شبیه همون ماسفت هستش فقط 19 ولت رو
روی پایه های ورودی داره ...
ماسفت به شماره 4800B نمونش رو ندارم جایگزین کنم
اصلا ولتاژی به ای سی تغذیه نمیرسه ... که به 3.3 و 5 تبدیل کنه ولتاژ سوکت شارژ باطری خیلی ناچیز حدود 0.47 ولت هستش ...

محمد سخی پور

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2010-05-25
546
2,309
فردیس کرج
پایه های خروجی 4800 رو از لحاظ اتصال به گراند چک کنید در صورت شورت بودن به دنبال اتصالی بگردید و در صورت شورت نبودن پایه های ورودی به خروجی رو با یک سیم به هم متصل کنید، به احتمال قوی لپ تاپ روشن می شه ، اما حتما 4800 رو تهیه کنید و عوضش کنید ، نتیجه فراموش نشه.

Mr.Zamani

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2013-05-25
266
1,009
Kerman
www.facebook.com
پایه های خروجی 4800 رو از لحاظ اتصال به گراند چک کنید در صورت شورت بودن به دنبال اتصالی بگردید و در صورت شورت نبودن پایه های ورودی به خروجی رو با یک سیم به هم متصل کنید، به احتمال قوی لپ تاپ روشن می شه ، اما حتما 4800 رو تهیه کنید و عوضش کنید ، نتیجه فراموش نشه.

دردود
ماسفت های 4800 که تامین ولتاژ برای شارژ باطری رو انجام میدن ولتاژ خیلی ناچیزی رو 0.47 از خروجی این دوتا ماسفت یهم میده
ولی قبلش دوتا ماسفت 4835B وجود داره که P-CH هستن یکی از ماسفت ها ورودی و خروجی 19 ولت رو داره ولی کناریش که عینا همین ماسفت هستش
فقط ورودیش 19 ولت داره خروجیش هیچ ولتاژی نداره که داخل تصویر جاشو مشخص کردم الان برش داشتم که پایه های خروجیش با گراند شرتی داره به همین دلیل دیگه با سیم ورودی هارو به خروجی متصل نکردم ...
یه ترمینال ، شی سبز رنگ که علامت گذاشتم اونم با بدنه شرتی داره نمیدونم مشکل از همون شی هستش
خازن های SMD اطراف اون هم هم با بدنه شرتی دارن ...
بعد از شی سبز رنگ و اون ماسفتی که در آوردم هیچ ولتاژی ندارم رو قطعات ...
ممنون میشم راهنمایی کنین ...

تصویر :

Sony2.jpg

آخرین ویرایش:

Mr.Zamani

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2013-05-25
266
1,009
Kerman
www.facebook.com
نقشه رو پیدا کردم دقیقا سر همون ماسفتی که برداشتم ولتاژ باید وجود داشته باشه که نداره و خروجی یعنی چهار تا پایه ی خروجی با گراند
شرتی داره چند تا از خازن های smd هم شرتی دارند بوق اتصالی میزنن با برداشتن ای سی تغذیه هم اتصالی برطرف نشده ...!

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,270
ایران
باسلام ماسفت شما Si4800B دارای دیتاشیت زیر است و پایه های 5و 6و 7و8 درین و پایه های 1و2و3 سورس و پایه 4 گین است.
si4800b.jpg

Mr.Zamani

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2013-05-25
266
1,009
Kerman
www.facebook.com
ممنونم دوست عزیز دیتا شیت اینارو گرفتم اونی که اتصال کوتاه داره پایه های 4835B هستش در صورتی که باید 19 ولت رو طبق نقشه داشته باشه
و برسونه به ایسی تغذیه الان با گراند اتصالی دار پایه هاش که اگه بخام ولتاژ زو مستقیم رد بدم به جای دیگه اسیب میزنه نزدیک ترین ایسی همون ایسی تغذیه اس که با برداشتنش اتصالی بر طرف نشده نمیدونم باید دیود ها و خازن های SMD رو چک کنم ببینم کجا اتصال کوتاه کرده ...

آخرین ویرایش:

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,270
ایران
داخل آی سی یک ماسفت سه پایه وجود دارد یعنی یک ماسفت 30 ولت 5 آمپر 1.3 وات اگر آی سی ماسفت پیدا نشد شما با توجه به ولت و آمپر اشاره شده با توجه به نقشه دیتاشیت پایه درین را به محل 4 پایه درین و پایه سورس را به 3 پایه سورس و بالاخره پایه گین را به گین موجود در مدار لپتاپ لحیم نمایید.

بالا