آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: روشن نشدن نوت مدل سونی

aryanet

کاربر
2008-10-02
123
139
با سلام و درود به مهندسان عزیز
یک دستگاه نوت بوک سونی به من دادن که گفتن روش آب ریخته و یه صدایی داده دستگاه بعدش هم خاموش شده .
این کارها رو من انجام دادم
1- اول برد رو کامل با تینر تمیز کردم و با هیتر خشک کردم
2 - از قسمت ورودی برق اداپتور شروع کردم به ولتاژ گیری . تا سر ورودی آی سی به نام مکس ولتاژ 19 ولت رو دارم
3- اومدم آی سی مکس 1990e رو عوض کردم باز هم تغییری نکرد
4 - نقشه مادربرد رو پیدا کردم از روی نقشه نگاه کردم این آی سی ظاهرا ای سی مربوط به شارژ باطری می باشد. و یه آی سی دیگه معرفی کرده به عنوان آی سی پاور که شکلش آی سی دو طرفه هست . او ن رو روی برد پیدا کردم حالا اطرافش رو ولتاژ میگرم و هیچ ولتاژی نیست

اینو میدونم که وقتی آداپتور رو وصل میکنم باید چراغ روی نوت بوک روشن باشه و ولتاژ 5 و 3 .3 ولت رو هم باید داشته باشم .

یه چیزهایی کامل منو گیچ کرده این که اون ای سی که به عنوان آی سی پاور توی نقشه هست چرا اینقدر به سوکت برق ورودی دور هست و دقیقا زیر باطری بایوس هست . شماره آی سی اش اینه MAX8734A . چرا برای این آی سی ورودی برق ندارم ؟ فت های اطرافش هم هیچ ولتاژی ندارم .
اگه بهم بگید که مرحله به مرحله تست رو از کجا شروع کنم و چکار کنم ممنون میشم . ::smiley_on_tredmi::

محمد سخی پور

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2010-05-25
546
2,309
فردیس کرج
دوست عزیز شما از روی شماتیک ببین کدوم پایه های آی سی ماکس ولتاژ 19 رو باید داشته باشن ، بعد مسیرش رو از روش معکو.س برو جلو ببین کجاست که ولتاژ رو قطع می کنه.

pc.heidari

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر
2013-01-09
399
6,732
تهران
دوست عزیز معمولا بر اثر اب خوردگی قطعات دچار لحیم سردی شده . چون معمولا باطری به دستگاه وصل بوده و اب خورده سولفاته زیادی زیر بعضی المان ها ایجاد میشه واین سولفاته ها باعث قطعی میشه . شما بعد شستشو برد یه هیت روی المان های ورودی بگیر. ایسی MAx و io .دوستان عزیز دستگاه های اب خورده را وقتی که باز میکنید سریعا شستشو ندهید . به دقت به برد نگاه کنید که قطعاتی که دچار مشکل شدند و شناسایی کنید و تو عیب یابی جلو بفتید .

aryanet

کاربر
2008-10-02
123
139
استاد حیدری خیلی خلییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی مخلصیم . خدا وکیلی گل گفتی . جواب داد . دستت رو می بوسم با دقت زیاد دو ای سی پاور و IO رو لحیم سردی گرفتم و جاهایی که سولفاته بود با روغن فلکس و هیتر دوباره لحیم سردی گرفتم . همه ولتاژ ها اومد چراغ مین هم روشن شد بازم ممنون

aryanet

کاربر
2008-10-02
123
139
مهندس طبق فرمایش شما چک کردم بخاطر سولفاته و لحیم سردی ولتاژها رو به صورت بهم ریخته نشون میداد و اختلال ایجاد شده بود ولی با گرفتن لحیم سردی قطعات ورودی مشکلم حل شد . درود برشما

بالا