آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

منبع تغذيه 30v~1,25 v 0,5...5a

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,540
با سلام :
در منبع تغذيه هاي ازمايشگاهي و كارگاهي قبلي كه در سايت مشاهده كرده ايد يك مشگلي داشتند اينكه معمولا حفاظت و محدود كننده خروجي را نداشتند و همچنين در ولتاژ هاي خروجي كمتر با توجه به اينكه در ورودي ترانزيستور قدرت تمام ولتاژ خروجي ترانس موجود بود موجب مي شد كه ترانزيستور فوق داغ كرده و اتلاف انرژي چشمگيري را داشته باشد كه اين مشگلات مداري موجب از بين رفتن و سوختن قسمت خروجي مدار مي شد در مداري كه ارايه ميشود علاوه بر حل كلي مشگلات مدارات قبلي محاسن ديگري هم اضافه شده كه موجب محدود كردن ولتاژ و جريان خروجي و مهم تر اينكه از لغزش پتانسيومترها به نحو چشمگيري جلوگيري و اصلاح شده است تمام جزييات اعم از شماتيك و فيبر چاپي و نمونه مونتاژ شده و راهنماي مونتاژ و طراحي جعبه پيشنهادي وتوضيحات در فايلي PDF كنجانده و تقديم دوستان سايت ايران تيكي ميگردد اميدوارم براتون مفيد واقع شود فايل را دانلود كنيد و حالش ببريد . پسورد فايل فقط : gadraj
با تشكر .
موفق باشيد .

پیوست‌ها

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,540
منبع تغذيه 30v~1,25 v 0,5...5a {اپديت شد }

با سلام :
يك اصلاحيه جديد در مورد منابع تغذيه ازمايشگاهي و كارگاهي
معمولا رايج بر اين است كه خروجي AC ترانس برق شهر در منابع تغذيه را توسط ديود هاي پل {ركتيفاير } يكسو سازي كرده و نقطه صفر را معمولا منفي {شاسي يا به عبارتي ارت } قرار داده و خط مثبت مدار را رگولاسيون كرده { تثبيت } تا به ولتاژ ثابت بدون ريپل ميرسند .
اقاي اسميت در اين مقاله با انجام ازمايشاتي مدعي است كه در روش فوق رگولاسيوني ! يك ريپل {% 0/44 } روي ولتاژ خط خروجي باقي خواهد ماند .
ايشان با انجام ازمايشي خروجي يك مدار رگوله شده از برق شهر 50 هرتز با روش بالا را به ورودي يك امپلي فاير AF‌استاندارد اعمال كرده و در خروجي امپلي فاير صداي تقويت شده 100 هرتزي {چرا؟ 100 هرتز ؟؟؟ } دريافت كرده است .
اسميت مدعي است كه چون در روش اشاره شده فقط خط مثبت رگوله مي شود وخط منفي مستقيما در رابطه با خروجي قرار ميگيرد در نتيجه ريپل موجود روي خط منفي همچنان در خروجي به صورت يك نويز باقي خواهد ماند {اين موضوع صرف نظر از تثبت ولتاژ مي باشد } ادعاي ايشان وقتي قوت ميگيرد كه درباياس ترانزيستور خروجي صافي هاي {بايپاس } حذف و يا بكارگرفته نشود .
مداري را مشاهده ميكنيد حاصل اصلاحيه نظريه اقاي اسميت ميباشد كه عمل رگولاسيون از هر دو خط {منفي و مثبت } بعمل امده و خروجي بدون اعوجاج و نويزي را به مصرف كننده هاي بعدي اعمال ميكند .
مدار در حين سادگي از يك روش جديد رگولاسيوني تبعيت ميكند كه حاصل تلاش اسميت مي باشد
طبق معمول تمام شرح و شماتيك و فيبر چاپي و نمونه ساخته شده و مشخصات فيزيكي قطعات مصرفي به همراه متن نقشه شما را در مونتاژ اين مدار تشويق خواهد كرد .
پسورد فايل : gadraj :love-smiley-017: :love-smiley-017:
با تشكر .
موفق باشيد .

پیوست‌ها

• 1 مگابایت بازدیدها: 989

ali_r714

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2008-08-25
404
2,338
خراسان رضوی
با سلام :
در منبع تغذيه هاي ازمايشگاهي و كارگاهي قبلي كه در سايت مشاهده كرده ايد يك مشگلي داشتند اينكه معمولا حفاظت و محدود كننده خروجي را نداشتند و همچنين در ولتاژ هاي خروجي كمتر با توجه به اينكه در ورودي ترانزيستور قدرت تمام ولتاژ خروجي ترانس موجود بود موجب مي شد كه ترانزيستور فوق داغ كرده و اتلاف انرژي چشمگيري را داشته باشد كه اين مشگلات مداري موجب از بين رفتن و سوختن قسمت خروجي مدار مي شد در مداري كه ارايه ميشود علاوه بر حل كلي مشگلات مدارات قبلي محاسن ديگري هم اضافه شده كه موجب محدود كردن ولتاژ و جريان خروجي و مهم تر اينكه از لغزش پتانسيومترها به نحو چشمگيري جلوگيري و اصلاح شده است تمام جزييات اعم از شماتيك و فيبر چاپي و نمونه مونتاژ شده و راهنماي مونتاژ و طراحي جعبه پيشنهادي وتوضيحات در فايلي PDF كنجانده و تقديم دوستان سايت ايران تيكي ميگردد اميدوارم براتون مفيد واقع شود فايل را دانلود كنيد و حالش ببريد . پسورد فايل فقط : gadraj
با تشكر .
موفق باشيد .

آقای رجبی لطفا یک توضیح در مورد pcb ها بدهید؛ نحوه مونتاژ pcb اول را هم عنایت کنید
با تشکر

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,540
آقای رجبی لطفا یک توضیح در مورد pcb ها بدهید؛ نحوه مونتاژ pcb اول را هم عنایت کنید
با تشکر
با سلام :
در مورد مدار قبلي شكل هاي rys 10 و rys11 مربوط به ان طرح نميباشد و pcb در اندازه مشخص اصلي در يك شكل كه ادرس سايت را دارد ميباشد .
ظاهرا شكل هاي rys 4 همين طرح اين پست با شكل هاي rys 10 , rys11 طرح قبلي جابجا ست و لطفا بعد از دانلود اصلاح نماييد .
در مورد اين مدار حاضر طرح شماتيك فيبر چاپي با پسوندي psd ميباشد كه بايد با فتوشاپ باز كنيد يا اگر به كارگاه هاي تهيه مدار چاپي با همين پسوند سفارش دهيد كارگاه فوق نيازي نيست كه از jpg يا bmp فايل سفارشي را تبديل به اين پسوند كنند .
نرم افزار هاي تهيه مدار چاپي فايلهاي با پسوند psd را استاندارد ميشناسند .
با تشكر .
موفق باشيد .

darivand

کاربر
2009-09-09
5
40
مشورت

با سلام
من مي خوام يه يه منبع تغذيه بسازم و اين اولين كار مداريه كه انجام ميدم .به نظر شما كدوم مدار رو بسازم كه هم يه چيز حسابي باشه ، هم اينكه من كه آماتورم بتونم از پسش بر بيام؟ راستش دلم مي خواد نشانگر ولتاژ و جريان هم داشته باشه ولي تا حالا با ميكرو كار نكردم ولي يه اطلاعاتي دربارشون دارم . لطفا راهنمايي كنيد ...
با تشكر فراوان.
مويد باشيد.

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,540
با سلام
من مي خوام يه يه منبع تغذيه بسازم و اين اولين كار مداريه كه انجام ميدم .به نظر شما كدوم مدار رو بسازم كه هم يه چيز حسابي باشه ، هم اينكه من كه آماتورم بتونم از پسش بر بيام؟ راستش دلم مي خواد نشانگر ولتاژ و جريان هم داشته باشه ولي تا حالا با ميكرو كار نكردم ولي يه اطلاعاتي دربارشون دارم . لطفا راهنمايي كنيد ...
با تشكر فراوان.
مويد باشيد.
با سلام :
مدارات اين تاپيك مخصوصا اخرين فايل هاي اپلود شده {اپديت } با توضيحات مناسب و قابل اطمينان هست ميتونيد شروع كنيد .
با تشكر .
موفق باشيد .

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
836
2,826
ویرایش شد.....

آخرین ویرایش:

Mahdi258258

کاربر vip
vip
کاربر
2010-10-08
181
2,213
اراک...
با سلام....مدار زیر همون کارایی مدار بالا رو داره خیلی هم آسونتره...جای ترانزیستور قدرت هم میتونید از mj2955 که مثبت 2n3055 هستش استفاده کنید...تغذیه ای سی هم نیاز به ولتاژ مثبت و منفی مستقل داره‌...

پیوست‌ها

• 39.9 کیلوبایت بازدیدها: 449

PoriaTajmir

کاربر
2021-04-07
20
13
سلام
دوست عزیز این فایل حق کپی رایت محفوظ نداشته باشه!
تا بخاطر یک منبل تغذیه روز جزا مدیون نباشیم.

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: HS13&86
بالا