آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: چگونگی تنظیم نور کل تابلو ثابت به صورت دستی با آی سی atmega8

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978
سلام به همه دوستان
مداری رو که در عکس زیر تقدیم کردم قصد دارم برای تابلو ثابت استفاده کنم حالا مشکل من اینجاست که میخوام این امکان رو برای مصرف کننده به وجود بیارم که بتونه میزان نور ال ای دی ها رو مثلا با یک ولوم کنترل کنه تصمیم گرفتم یک پتانسیومتر سر راه دقیقا همونجایی که تو مدار ضربدر زدم قرار بدم اما پتاسیومتری که بتونه جریان های بالا رو تحمل کنه پیدا نکردم حالا میخواستم از شما برای حل این مسئله کمک بگیرم ممنون میشم راهنمایی کنید .
البته سوالات زیاده چند تا سوال دیگه هم مطرح میکنم اگر جواب بدید ممنون میشم

مقدار خازن های موازی شده مناسب هست ؟ خازن 1000 میکرو زیاد نیست ؟
شما استفاده از همین ترانزیستور یا مدل های مشابه tip رو توصیه میکنید یا استفاده از ماسفت رو مثل irf630 بدون در نظر گرفتن حداکثر جریان کاری که به ترتیب 6 و 9 برای tip 41 وirf630 فکر کنم باشه
در کل اگه مشکلی داره یا پیشنهادی دارید ممنون میشم راهنمایی کنید

0011.jpg

Sina_Browser

کاربر vip
کاربر
2012-10-20
140
531
پاسخ : تنظیم نور کل تابلو ثابت به صورت دستی

سلام
یه بار من دیدم که از این منبع تغذیه های صنعتی(جعبه فلزی ها) خودشون یه پتانسیومتر دارن
از فروشنده پرسیدم برا چیه؟
گفت ولتاژشو از 11 تا 13 ولت عوض میکنه
از اینا بگیری بهتره

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978

سلام
یه بار من دیدم که از این منبع تغذیه های صنعتی(جعبه فلزی ها) خودشون یه پتانسیومتر دارن
از فروشنده پرسیدم برا چیه؟
گفت ولتاژشو از 11 تا 13 ولت عوض میکنه
از اینا بگیری بهتره

سلام اقا سینا همین الان به صورت عملی با منبع تغذیه تست کردم در واقع باید ولتاژ دوسر هر شاخه از 9 تا 12 ولت متغیر باشه . 1 ولت برای کم شدن نور کافی نیست و بالا رفتن ولتاژ تا 13 هم هیچ سودی جز اسیب زدن به مدار و کم کردن عمر ال ای دی ها نداره .

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978

دوستان کسی را حلی نداره ؟ ایا پتانسیومتر وات بالا جریان حدود 6 امپر در بازار وجود داره ؟

در مورد کل مدار کسی این مدار رو تایید یا تکذیب نمیکنه ؟!

SYBOT

کاربر
2009-09-21
225
342
رد: تنظیم نور کل تابلو ثابت به صورت دستی

سلام
رگولاتور 7805 را بردار و بجای آن LM317 را بصورت منبع جریان قرار بده.که با یک پتانسیومتر معمولی این جریان کم و زیاد میشه.

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978

سلام دوست عزیز SYBOT ممنون که نظر دادید . رگولاتور 7805 تغذیه میکرو هست و ارتباطی با نور ال ای دی ها نداره اگه منظورتون چیز دیگه ای هست بگید
الان دوباره نگاه کردم من توی این رگولاتور جای Vo و Vi رو اشتباه وصل کردم شاید این شما رو به اشتباه انداخته

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978

در واقع مشکل اصلی جریان بالای مدار هست LM317 میتونه جریان 1.5 آمپر رو تامین کنه اگه اشتباه میکنم بگید ، در صورتی که جریان مدار چیزی حدود 6 امپر یا بعضی موراد بیشتر هست .

SYBOT

کاربر
2009-09-21
225
342
رد: تنظیم نور کل تابلو ثابت به صورت دستی

بجای اتصال LEDها به باتری آنها به منبع جریان وصل کنی خود رگولاتور نقش یک بار متغییر ( پتانسیومتر )را بازی میکنه تا جران ثابت بمونه فقط به اشباع نره

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978

متوجه منظورتون شدم اما همونطور که گفتم رگولاتور مورد نظر شما نمیتونه جریان مدار رو تامین کنه
فعلا قصد دارم از یک مقاومت وات بالا و یک کلید موازی با آن برای دو حالته کردن نور ال ای دی ها استفاده کنم تا راه بهتری پیدا بشه .

بالا