آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

همكاري در ساخت دستگاه تعويض چيپ BGA بصورت دست ساز

smazi

کاربر vip
کاربر
2012-11-25
89
418
درود
من در مورد المنت خيلي تحقيق كردم. تو اصفهان يه جايي رو پيدا كردم كه المنت رو به صورت صفحه اي در هر ابعادي كه بخواي ميسازه. يه ابعاد حدود 30*30 كه توانش هم حدود 1000 وات ميشه رو گفت 150 تومن.
مشكل من كنترل دماي اونه. يه سري مدار هم پيدا كردم كه با ميكروكنترلر بود و با PT100 كار ميكرد، اما متاسفانه به علت درگيري زياد هنوز وقت نكردم اونو بسازم.من حتي لامپ اينفرارد هم پيدا كردم كه ميتونه جوابگو باشه. اما اون رو هم بايد تست كرد و ديد كه آيا گرماي مورد نياز ذوب كردن قلع رو ميتونه ايجاد كنه كه اون هم مستلزم داشتن يه دما سنج و كنترلر خوبه.
اميدوارم با هكاري همديگه بتونيم كه حركتي در اين جهت انجام بديم.
البته ميدونم كه در همين ابتداي راه امكان داره مورد تمسخر افراد مختلف قرار بگيريم كه اشكالي نداره

سلام آقای نصوحی
قیمت لامپ اینفرارد چند است و اگر امکان دارد وات مصرفی و دیگر مشخصاتش را بزارید با تشکر فراوان

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
درود
قيمت الان رو نميدونم. اينكه دارم 125وات 235ولته. اما در كل از لامپ رشته اي معمولي هم بايد بشه استفاده كرد.به اين لينك يه سري بزنيد، دماي رشته درون لامپ رو ببينيد
http://electronic-lorestan.ir/?page_id=589

آخرین ویرایش:

smazi

کاربر vip
کاربر
2012-11-25
89
418
سلام مجدد خدمت دوستان
من به دنبال حرارت استاندارد مورد استفاده برای تعویض انواع چیپ ها میگردم ( چون ماشین BGA بصورت اتوماتیک در بازه های زمانی مشخص گرمای هیتر و پری هیت را با توجه به نوع چیپ کنترل میکند) ولی تا الان چیزی پیدا نکردم . لطفا اگر کسی در این مورد اطلاعاتی دارد یا با ماشین BGA کار کرده است راهنمایی نماید . با تشکر فراوان

smazi

کاربر vip
کاربر
2012-11-25
89
418
سلام دوستان عزیز
نمودار زیر مربوط به حرارت دادن به چیپ های bga هستش که پیدا کردم . لطفا اگر کسی تجربه یا نظری داره بزاره . با تشکر
typical-smt-reflow-profile.gif

farzad120

کاربر vip
کاربر
2012-10-17
84
290
سلام دوستان عزیز
نمودار زیر مربوط به حرارت دادن به چیپ های bga هستش که پیدا کردم . لطفا اگر کسی تجربه یا نظری داره بزاره . با تشکر
مشاهده فایل‌پیوست 73709

به خدا این دستگاه رو خیلی بزرگش کردن،چیز عجیب غریبی نیست،منم دنباله ساختشم ولی هنوز فرصت نکردم روش دقیق کار کنم و در ضمن مشکل مالی هم تاثیر داره ولی ایشالا این کارو میکنم،حالا جواب سوال:من خودم با دستگاه کار نکردم ولی کارکردشو کاملا دیدمو میدونم،من تو یه شرکتی کار میکردم که داشتن ولی چون صاحبش آدم بیخودی بود خودش کار میکرد و میگفت پول بدین واسه ضمانت تا بزارم کار کنی!!! اونجا که بودم کل چیپ ها واسه هیت دادن میرفتن زیر دستگاه،که برگشتی هم زیاد داشت،تعویض چیپم هم میکرد ولی یادم نمیاد که جواب گرفته باشه شاید یه مورد!!! واسه همین میگم پول هدر دادن خریدنش،مهم خود تعمیر کار که باید قوی باشه وگرنه دستگاه چیز خاصی نیست،بله دستگاه های اصلی BGA هستن که اتومات هستن و کاردرست ولی تو رنج زیر 20 میلیون دستگاه به درد بخور نیستن،این نمودار چیز خاصی نیست فقط روند کارو نشون میده،اول پری هیت روشن میشه که کل برد گرم شه،بعد که به مرحله بعد رسید دیگه نباید دستگاه تکون بخوره(مادربرد) تو این مرحله دمای برد تو 150 میمونه و دمای چیپ به 170 میرسه،یعنی هیت بالا این دما رو به چیپ میده،واین هیت دماش میره بالا تا به 240 برسه و تو این قسمت دستگاه یه بوق میزنه که اگه میخای چیپ رو ورداری آماده باش(چون خودت باید با وکیوم ورداری نه دستگاه) تو این مرحله قلع زیر چیپ ذوب شده،بعد دمای دستگاه آروم میاد پایین تا برد کم کم خنک شه،نوع گرما هم همون گرمای هیتره خودمونه نه IR،اشعه مادون زرد مرد از اینا نیست،در ضمن باید خودت به دستگاه برنامه بدی خودش نداره،عین پروفایل درست کردن میمونه،یه اسم میزاری بعد دمای پری هیت و هیت بالا و ... خودت میدی بعد سیو میکنی،اینطور نیست که خودش تشخیص بده چه نوع چیپی هستش و تنظیم کنه و از این حرفا،خلاصه فیکس کردن و پری هیت رو درست کنیم بقیه حله،زیاد حرف زدم به بزرگواریتون ببخشین منو ولی دلم پره ازین تبلیغات دروغ

آخرین ویرایش:

Dr.Laptop

کاربر
2013-03-04
151
1,232
www.Dr-Bios.ir
www.bios-laptop.ir
اول از همه به آقا مسعود تبريك ميگم #$V686 ان شاالله خداوند متعال همه ي جوان ها رو عاقبت بخير كنه ..آمين :)
از همه ي دوستاني كه توي بحث شركت كردند تشكر ميكنم .دمتون گرم.
بچه ها كسي هست كه بصورت دستي چيپ تعويض ميكنه و جواب ميگيره يه دستگاه دستي داره كه باهاش كار ميكنه ؟؟؟؟ اگه هست يا عكس شو لطف كنه بزاره اگرم نيس دوستان اين بحث رو ادامه بديم ان شاالله نتيجه بگيريم . من كه دلم روشنه :) ميخوام يه چيزي درست كنم ... همينطوري نميشينم تا 15-16 ميليون جمع كنم و يه ماشين BGA بگيرم كه بيارم توي مغازه !! خودمون ميسازيمش .

دستهایی که کمک میکنند مقدس تر از لبهایی هستند که دعا میکنند. (کوروش کبیر)

آخرین ویرایش:

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
درود
خيلي ممنون عزيز.
ايشالا همه جوونا خوشبخت بشن.
براي ساخت دستگاه bga من پايه كار هستم و با اين حرف شما كاملا موافقم. من با يه دستگاه دستساز كار كردم. يه پري هيتر داشت و يه گيره كه بورد رو نگه ميداشت. بعد با گان روش ميگرفت و چيپ رو برميداشت. خودم چندتا لپ تاپ باهاش تعمير كردم و جواب گرفتم.دقيقا شكل اين بود
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=34257

آخرین ویرایش:

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
درود
امروز لامپ اینفرارد رو تست کردم. به راحتی جواب داد و در مدت حدود 1 دقیقه چیپ رو برداشتم. ضمن اینکه فقط از بالا با حرارت لامپ این کار رو انجام دادم و حتی خازن های اطراف چیپ و سوکت های پلاستیکی هیچ تغییر حالتی ندادن. قیمت لامپ هم حدود 100 گفت.ولی بازم قیمت دقیق نداد.
اگه یه دماسنج دیجیتال 400 درجه پیدا کنم (که البته مدارش رو دارم فقط باید وقت کنم برنامشو بنویسم) دیگه نباید مشکلی باشه. حتی میشه براش پیش فرض تعریف کرد و لامپ و هیتر رو کنترل نمود. کار خاصی نداره، فقط وقت میخواد.

smazi

کاربر vip
کاربر
2012-11-25
89
418
درود
امروز لامپ اینفرارد رو تست کردم. به راحتی جواب داد و در مدت حدود 1 دقیقه چیپ رو برداشتم. ضمن اینکه فقط از بالا با حرارت لامپ این کار رو انجام دادم و حتی خازن های اطراف چیپ و سوکت های پلاستیکی هیچ تغییر حالتی ندادن. قیمت لامپ هم حدود 100 گفت.ولی بازم قیمت دقیق نداد.
اگه یه دماسنج دیجیتال 400 درجه پیدا کنم (که البته مدارش رو دارم فقط باید وقت کنم برنامشو بنویسم) دیگه نباید مشکلی باشه. حتی میشه براش پیش فرض تعریف کرد و لامپ و هیتر رو کنترل نمود. کار خاصی نداره، فقط وقت میخواد.

با سلام و خسته نباشید.
آقای نصوحی لطفا فاصله لامپ تا برد و در کل روش آزمایشتون رو بفرمایید و اگر امکان دارد از لامپی که دارید یک عکس قرار دهید . با تشکر فراوان

بالا