آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: اتصال در سوکت USB و داغی بیش از حد چیپ جنوبی در لپ تاپ DELL Vostro 1015

masoud_za

کاربر
2012-03-10
285
1,637
تهران
لپ تاپ دل وسترو 1015 برام آوردن که 2 تا از سوکت USB سمت چپ لپ تاپ در 1 پایه که 5 ولت باید باشه 4.5 ولت برق داره و در دو پایه وسطی نیز 2.5 ولت برق داره و این نرمال نیست در 2 پایه وسط نباید برقی باشه
چیپ جنوبی هم بشدت داغ میکنه
ویندوز هم بالا می آید و کار میکنه فقط چیپ جنوبی بشدت داغ میکنه که میترسم زیاد روشن بمونه چیپ بسوزه
صدا هم نداریم(از خروجی اسپیکر کنار لپ تاپ هم صدا نداریم-روی شکلک بلندگو در ویندوز هم علامت ضربدر زده شده)
در ضمن آی سی صدا در کنار 2 سوکت USB که در بالا گفتم هستش
2 تا ار سوکت های USB سمت راست لپ تاپ نیز یکیش خراب شده که سوکت خراب رو از روی بورد برداشتم
و یکی دیگه سالم هست و کار میکنه
یعنی از کل 4 تا سوکت فقط 1 سوکت نرمال و کار میکنه یکیش رو هم برداشتم چون شکسته بود
2 تای دیگه سمت چپی نیز که در 2 پایه وسطی برق 2.5 ولت داره که چیپ جنوبی به شدت داغ میکنه که دست رو میسوزونه

دوستان کسی هست راهنمایی کنه؟؟

behroozxl

کاربر
2009-02-08
125
319
مهرشهر. کرج
سلام

عزیز اول از مشتری سوال کن خودش مهندسی کرده یا نه چون اینجور عیبها معمولی نیست میتونی زودتر به نتیجه برسی
دومآ دستگاه رو حدالمکان زیاد روشن نذار و در حالت خاموش بوسیله مولتی متر مسیر دیتا یو اس بی هارو رد زنی کن ببین قطعه ای با لاینشون ( در اثر انگولک مشتری) اتصال نکرده باشه .
سومآ برو به این لینک .http://www.irantk.ir/showthread.php?t=41395&page=2 مطلب behroozxl اون مسفت رو هم تست کن امیدوارم کمکت باشه .تا نظر اساتید محترم چی باشه ///// موفق باشی

تا بعد برسیم به صدا

همتا

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر +vip پلاس
کاربر
2011-08-13
1,886
6,820
کرمان
سلام دوست عزیز شما مطالب دوست عزیزمون بهروز را مطالعه کن حتما به نتیجه می رسید یک مورد ایسر داشتم که دقیقا همین مشکل وداشت دچار لحیم سردی شده بود البته پورت هم تعویض کردم وI/O هم شارژلحیم کردم ردیف شد در ضمن خازن کنار پورت معیوب هم باید تعویض کنی حتی اگه سالم نشون بده موفق باشید

masoud_za

کاربر
2012-03-10
285
1,637
تهران
دوست عزیز من پست های دوست خوبمون رو خوندم . این در حالتی بوده که usb کار نمی کرده
برای این لپ تاپ USB های سمت راست لپ تاپ کار میکنه USB های سمت چپ لپ تاپ برای دیتای منفی و مثبت برق 2.5 ولت داره و چیپ جنوبی بشدت داغ میکنه من میتونم طبق گفته دوستمون دیتای منفی و مثبت رو از جای دیگه بگیرم ولی مشکل اینجاست که چیپ جنوبی بشدت داره داغ میکنه طوری که اگه روشن بمونه چیپ میسوزه
کار هایی که انجام دادم
طبق عکس زیر که از شماتیک بورد گرفتم آی سی هایی که علامت زدم رو از روی بورد برداشتم
سوکت USB ها رو هم برداشتم ولی هنوز برق 2.5 ولت رو در دیتای منفی و مثبت دارم که از سوکت USB تا چیپ فقط 2 تا مقاوت طبق نقشه هست که اگه تمام اینها رو هم از روی بورد بردارم باز برق 2.5 ولت از خود چیپ داره میاد که باعث داغی بیش از حد چیپ داره میشه

من اگه بتونم این برق 2.5 ولتی که برای دیتای منفی و مثبت که از چیپ داره میاد علتشو پیدا کنم و کاری کنم که این برق بره که چیپ داغ نکنه برام کافیه

2525.jpg
در ضمن من طبق عکس زیر در قسمت کانکتور WLAN برق دیتای منفی و مثب رو گرفتم در اینجا هم برق 2.9 ولت داریم
2526.jpg

آخرین ویرایش:

behroozxl

کاربر
2009-02-08
125
319
مهرشهر. کرج
سلام دوباره

عزیز اینطوری که مشخصه از شماتیک اطلا عات کافی داری وقتی از پل جنوبی جریان میاد بیرون وارد همون آسی ها ( مسفت سوییچ ) میشه که اگه لطف کنی شمارشونو بنویسی بهتره که بتونم دیتا شیتشون رو بگیرم چون توی عکس مشخص نیست خوب اونجا جریان کنترل شده به سمت یو اس بی ها میره شما اونهارو برداشتی پس مشخصن شما جریان القایی داخل خود چیپ داری که روی خط دیتا ولتاژ داری که غالبآ بعد از فشارهای ناهنجار که بعضی از اساتید بعد از هیت دادن وقبل از خنک شدن به چیپ میآورند پیش میآد . با این حال من پیشنهاد میکنم شما smd های ورودی چیپ را چک کنید درواقع برعکس عمل کنید ببینید تامین کننده این ولتاژ ناخواسته کدام قطعه است اگر موفق نشدید بنده حقیر فقط به سردی لحیم گرفتن و فشار قبل از خنک شدن چیپ و شورتی پایه چیپ قبل از مراجعه به شما مشکوکم. ولی باز هم امیدوارم اینطور نباشه و تجربه جدیدی کسب کنیم و شما هر چه زودتر به نتیجه دلخواهت برسی. موفق باشی . بازم با اطلاعات ناچیزم در خدمتم . تا نظر اساتید محترم چه باشد

behroozxl

کاربر
2009-02-08
125
319
مهرشهر. کرج
سلام

خوب عزیز اون اولی که همون مسفته هست ( بعضی از اساتید بهش میگن آسی) که گفتم اگه طبق دیتا شیتش وظیفه شو داره انجام میده باید درواقع 2 تا پورت usb رو سویچ کنه خوب اون یکی مسفت روی برد که مربوط به usb های چپه رو پیدا کردید ؟ و ورودی و خروجی ولتاژ رو اندازه گیری کردید؟ اگر اون هم داره کارشو درست انجام میده بروید سراغ قسمت مدار کارت pc mcia چون اونجا هم شما باید 5 ولت ودیتا را داشته باشید آیا آنجا هم 2.5 روی دیتا دارید یا نه؟ تا ........ادامه برسی.در ضمن من پیشنهاد میکنم برای پیدا کردن عیب سیستم حدالمکان دیود های ارری (srvd5-4,tct) را هیچوقت از روی مدار قبل از مطمئن شدن از خرابی خود دیود بر ندارید . تا نظر اساتید چه باشد . موفق باشید

masoud_za

کاربر
2012-03-10
285
1,637
تهران
دوست عزیز طبق نقشه در قسمت سوکت Mini Card Connector در قسمت هایی که +D و -D هستش اونجا هم برق 2.5 ولت داریم.
این کمکی بهتون میکنه؟؟؟

behroozxl

کاربر
2009-02-08
125
319
مهرشهر. کرج
سلام دوباره

خوبه داریم نزدیک میشیم پس شما اگر یه کارت هم به اونجا وصل کنی به مشکل میخوری ببین همونطوری که میدونید پل جنوبی وظیفه کنترل دستگاهای ورودی وخروجی و..............خودت بهتر میدونی را دارد و با توجه به اینکه غیر از ولتاژ های معمول فقط یک ولتاژ 2.5 ولت به سمت آی سی کدک صدا میرود که باید از پوینت آسی خلاف عقربه ساعت پایه 35 و 36 را تست کنید و شما قبلآ اعلام نمودید در صدا هم مشکل دارید بهتر است برای اطمینان از روی شماتیک ولتاژ ورودی اون آی سی رو هم چک کنید و در خوشبینانه ترین حالت خرابی اون آسی باعث کانفلیگ و ایجاد این ولتاژ ناخواسته در یکطرف شده باشد در غیر اینصورت حدس این حقیر اتصال کوتاه خیلی ریز در زیر چیپ جنوبی میباشد . موفق باشید .تا نظر دیگر اساتید محترم

آخرین ویرایش:
بالا