آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: از کار افتادن هیتر گرداک 952

behruz.omid

کاربر
2012-05-03
43
114
سنسور رو قطع کردم ( اهم نداره ی پایه اش به خازن 47 میکروفاراد هست که میره به پایه 11 آی سی. و اونیکی پایه به مقاومت 470 اهم هست که میره به پایه 10 آی سی)
بله وقتی که سنسور وصله اتصال کوتاه هست . وقتی هم که قطع هست هیتر رو روشن میکنم دما هی میره بالا....
عکس هم الان ضمیمه میکنم

behruz.omid

کاربر
2012-05-03
43
114
با سلام عکسها با کیفیت هست . فقط کافی توی کامپیوتر سیو بکنید. باتشکر
45324718917703400160.jpg

64440101406820270283.jpg

سیمهای سنسور قرمز و مشکیه هست....................... المنت هم همون سوکته

74719037628967354846.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
سنسور رو قطع کردم ( اهم نداره ی پایه اش به خازن 47 میکروفاراد هست که میره به پایه 11 آی سی. و اونیکی پایه به مقاومت 470 اهم هست که میره به پایه 10 آی سی)
بله وقتی که سنسور وصله اتصال کوتاه هست . وقتی هم که قطع هست هیتر رو روشن میکنم دما هی میره بالا....
عکس هم الان ضمیمه میکنم

سلام

ایراد همینجاست

قطعا جای دو سیم سنسور را اشتباها جابجا کردی چون
اولا هیچیک از دو سیم سنسور نباید مستقیما به پایه 11 (گراند) متصل باشه یک سیم که به خازن و مقاومت 470 اهم است باید از طریق 470 اهم به پایه 10 متصل باشه و سیم دیگر باید از طریق یک مقاومت 9 اهم به پایه 11 (گراند) متصل بشه

ثانیا همانطور که حدس زدم یا سنسور خرابه و یا سیمهای دیگری را بجای سیم سنسور محسوب میکنی
مقاومت سنسور باید حدود 10 اهم باشه
قطعا دستکاری موجب جابجایی سیم های سنسور شده
فیش سیمهای المنت و سنسور را از دستگاه جدا کن که به جایی متصل نباشه حالا دو سیم المنت را کنار بگذار باهاش کاری نداریم
حالا دو سیم باقیمانده را مستقیما به اهم متر متصل کن اگه مقاومتش بزرگ و یا قطع یا بینهایت است دراینصورت سنسور سوخته

و اگه اهمش کم بود دو سیم سنسور را بصورتی به فیش متصل کن که یک سیم سنسور به مقاومت 470 و خازن 47 میکرو متصل بشه
و سیم دیگر باید به مقاومت 9 اهم متصل بشه

دو سیم المنت کلفت تر از سیم های سنسور باشه

ولتاژ ورودی رگلاتور 12 ولت را اعلام نکردی

سپاس

آخرین ویرایش:

behruz.omid

کاربر
2012-05-03
43
114
ولتاژ قبله رگلاتور 22.7 ولت. خازن قبل رگلاتور رو عوض کردم و دو خازن بعد رگلاتور ها هم تعویض شده. هر دو رگلاتور هم سالمن.

و به هرگز جای سوکتها عوض نشده.... چون خودم برای اولین بار بازش کردم . وقبل از درآوردن سوکتها اونها رو علامتگذاری کردم.
سوکت سنسور هم 4 سیم در عکس مشخصه (کلا روی برد سوکت اون شکلی دوتا هست.)
خوب عزیز من گفتم سر راه سیمهای سنسور : (
ی پایه اش به خازن 47 میکروفاراد هست که میره به پایه 11 آی سی. و اونیکی پایه به مقاومت 470 اهم هست که میره به پایه 10 آی سی)
یعنی بین سیمهای سنسور تا آیسی یک خازن47میکرو و یک مقاومت 470 اهم هست.
من حتی خازن47میکرو 3 عدد روی برد داشت . اونا هم عوض کردم جنس ژاپنی انداختم (( سعی کردم هر چی که عوض کردم ؛ بهتر از اون چیزی باشه که روش بوده)

سنسور هم که میفرمایید خراب هست یا اینکه جابهجا زدم..... من سه عدد المنت دارم که دوتای اونها سیم المنت شون سوخته .... ولی سنسورهای همه سالمه ) و سنسورهاشون هم که به اهمتر زدم 1تا2 اهم بودند... (اتصال بگم بهتره)
اون کاری هم که شما گفتی (
فیش سیمهای لمنت و سنسور را از دستگاه جدا کن که به جایی متصل نباشه حالا دو سیم المنت را کنار بگذار باهاش کاری نداریم​
) من قبلا انجام داده بودم مقاومت بین دو سیم سنسور اتصال هستتگاه
>>>> چون دوتا سیم سنسور رفته به مدار و دو تا سیم از سوکتش اومده به دو سر کلید رله

حالا من یه کار یکردم >>>>> دوتا سیم سنسور رو زدم به اهمتر (روی بازر) بعد دستگاه رو روشن کردم المنت خامش بود و همزمان تا سرهای اهمتر رو قطع میکردم المنت روشن میشد..
تحریک المنت روی آیسی و رله هست نمیدونم چطورییییییه؟؟؟
ممنون میشم جناب غزل کمکم کن...... خودم موندم...؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
ولتاژ قبله رگلاتور 22.7 ولت. خازن قبل رگلاتور رو عوض کردم و دو خازن بعد رگلاتور ها هم تعویض شده. هر دو رگلاتور هم سالمن.

و به هرگز جای سوکتها عوض نشده.... چون خودم برای اولین بار بازش کردم . وقبل از درآوردن سوکتها اونها رو علامتگذاری کردم.
سوکت سنسور هم 4 سیم در عکس مشخصه (کلا روی برد سوکت اون شکلی دوتا هست.)
خوب عزیز من گفتم سر راه سیمهای سنسور : (
ی پایه اش به خازن 47 میکروفاراد هست که میره به پایه 11 آی سی. و اونیکی پایه به مقاومت 470 اهم هست که میره به پایه 10 آی سی)
یعنی بین سیمهای سنسور تا آیسی یک خازن47میکرو و یک مقاومت 470 اهم هست.
من حتی خازن47میکرو 3 عدد روی برد داشت . اونا هم عوض کردم جنس ژاپنی انداختم (( سعی کردم هر چی که عوض کردم ؛ بهتر از اون چیزی باشه که روش بوده)

سنسور هم که میفرمایید خراب هست یا اینکه جابهجا زدم..... من سه عدد المنت دارم که دوتای اونها سیم المنت شون سوخته .... ولی سنسورهای همه سالمه ) و سنسورهاشون هم که به اهمتر زدم 1تا2 اهم بودند... (اتصال بگم بهتره)
اون کاری هم که شما گفتی (
فیش سیمهای لمنت و سنسور را از دستگاه جدا کن که به جایی متصل نباشه حالا دو سیم المنت را کنار بگذار باهاش کاری نداریم​
) من قبلا انجام داده بودم مقاومت بین دو سیم سنسور اتصال هستتگاه
>>>> چون دوتا سیم سنسور رفته به مدار و دو تا سیم از سوکتش اومده به دو سر کلید رله

حالا من یه کار یکردم >>>>> دوتا سیم سنسور رو زدم به اهمتر (روی بازر) بعد دستگاه رو روشن کردم المنت خامش بود و همزمان تا سرهای اهمتر رو قطع میکردم المنت روشن میشد..
تحریک المنت روی آیسی و رله هست نمیدونم چطورییییییه؟؟؟
ممنون میشم جناب غزل کمکم کن...... خودم موندم...؟

سلام

دوباره داری بروش خودت مدام قطعه عوض میکنی
عزیزم اینکار موجب پیچیدگی تعمیر میشه و ثمری نداره

اگر سنسور 1 یا 2 اهمه منطبق با دستگاه شما نیست
صرفنظر از عدم تطبیق احتمالی ، سنسور باید گرم بشه تا عمل کنه لااقل مصنوعی گرمش کن چون لامپ استفاده میکنی گرم نمیشه که عمل کنه

یک پتانسیومتر 100 اهم با سنسور سری کن و به آرامی بچرخون ببین درست میشه چون سنسور به دستگاه شما نمیخوره ولی تست کن اگر در نقطه ای از پتانسیومتر دیدی با ولوم گرما میتونی حرارت یا نور لامپ را کم و زیاد کنی اعلام کن تا فکری برای همین سنسور بکنیم و با همین درستش کنیم

اگه پتانسیومتر 100 اهم یا کوچکتر نداری یک مقاومت 100 اهم با سنسور سری کن بعد یک مقاومت حدود 47 اهم باهاش موازی کن بعد 10 اهم باهاش موازی کن بعد 10 اهم دیگه بعد 10 اهم دیگه ....
و هر بار ولوم گرما را تست کن ببین نور لامپ (درواقع گرمای هیتر) کم و زیاد میشه یا نه ؟

ضمنا نگفتی مقاومت سنسور اصلی خودش چند اهمه ؟

فیش مربوطه که سنسور بهش متصل میشه چند کنتاکت داره ؟
بجز دو سیم سنسور که قبلا گفتی به کجا متصل میشه بقیه کنتاکت ها به کجای برد و به چه قطعه ای متصله ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

behruz.omid

کاربر
2012-05-03
43
114
سلام عزیز خدمتتون عرض کردم ک :
اهم سنسور 1 هست (حتی سنسور روی المنت اصلیه دستگاه هم 1 بود)
سوکت سنسور 4 سیمه که تو عکس هم مشخصه ، (در واقع همون دو تا سیم هست ؛ که شده 4 سیم) و از همون سوکت 4 تایی دو تا سیم اومده برای رله (کلید رله) که این کلید همیشه فعال هست . فقط زمانی آزاد میشه که : در هنگام کار با هیتر کلید پاور هیتر رو قطع کرده ... اون موقع کلید رله قطع مشه و پمپ قویتر کار میکنه . تا رودتر المنت خنک بشه.
یا علی
جواب پتانسیومتر هم فردا. با تشکر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
سلام

قبل از تست پتانسیومتر
اگر در شرایط عادی رله فعاله و کنتاکتش متصله درانصورت
یک سیم رله قطع کن ببین درست میشه (همون رله ای که گفتی به سنسور متصله)

من کجا گفتم اهم المنت را بگو !
اهم سنسور اصلی را خواستم
ولی فرمودید اهم المنت 1 است دراینصورت برق چند ساختمان را نیاز داره !
پس علاوه بر ولتمتر ، اهم متر شما هم خرابه

در پست 116 گفتی
یه پایه سنسور به خازن 47 میکرو و پایه دیگر خازنبه پایه 11 آسی هست
اونکیی پایه هم به یه مقاومت 18 کیلو و از مقاومت به پایه 4 آسی هست

در پست 124 گفتی

ولی در تصویر بین پایه 11 و یک سیم سنسور مقاومت 9.1 اهم را دیدم ببین سالمه؟
نمیخواد خارج کنی روی مدار تست کن

آخرین ویرایش:

behruz.omid

کاربر
2012-05-03
43
114
قبلا رله رو قطع کردم .... فرقی نکرد
من منظورم سنسور روی المنت بود .... (گیر دادای ها .، غلط املایی بود)
بله مقاومت 9.1 هم سالمه
اون 18 کیلو از طرف خازنهای بزرگ (توی عکس از طرف خازنهای کنار رگلاتور) رو گفتم > بله به پایه 4 هست
پتانسیومتر هم دارم . فردا تست میکنم.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
قبلا رله رو قطع کردم .... فرقی نکرد
من منظورم سنسور روی المنت بود .... (گیر دادای ها .، غلط املایی بود)
بله مقاومت 9.1 هم سالمه
اون 18 کیلو از طرف خازنهای بزرگ (توی عکس از طرف خازنهای کنار رگلاتور) رو گفتم > بله به پایه 4 هست
پتانسیومتر هم دارم . فردا تست میکنم.

سلام

عزیزم اگر من اطلاعات صحیحی نگیرم قطعا نمیتونم نسخه صحیحی بدم
اولا ولتمتر و اهم متر شما خرابه و من باید با حدس و تقریب نظر بدم
یعنی محاله در این مدار رگلاتور سالم 12 ولت کمتر از 12 ولت بده مگر جریان زیادی بکشه که نمیکشه چون باید ورودی افت کنه که نکرده
بنبرین یا رگلاتور خرابه یا ولتمتر که بنظر میرسه ولتمترت خرابه

شما فرمودید اهم المنت 1 اهمه
و وقتی عرض کردم اهم المنت را نخواسته بودم فرمودید چرا گیر میدی غلط املایی بود خودت باید بفهمی المنت یعنی سنسور ( و با ویرایش اصلاح کردی )
آیا سنسور و المنت غلط املایی است
اگر در دنیا یکنفر بگه المنت و سنسور غلط املایی است حق باشماست مگه سنسوق یا صنصور نوشته بودی که من بفهمم منظورت سنسوره

عرض کردم باید یکی از سیمهای سنسور به مقاومت 9 اهم متصل باشه ولی تا حالا برخلاف واقعیت گزارش کردی

مثلا در پست 124 گفتی

عزیزم اگه سر شما درد میکنه به دکتر بگی دست همسایه درد میکنه و اگه دکتر بگه همسایه حالش خوب بود به دکتر بگی چرا گیر میدی منظورم سر خودم بود
دراینصورت چطور ممکنه نسخه صحیحی بگیری

شما فرمودی کنتاکت رله درحالت عادی متصله
درحالیکه محاله

اگه کنتاکت رله درحالت عادی متصل باشه یعنی دیگه سنسور کاره ای نیست چون دو سر سنسور را شورت میکنه
اگه واقعا اینطوره باید کنتاکت رله را قطع کنی تا ایراد مشخص بشه ولی میفرمایید قبلا اینکار را کرده ام و دوباره نمیکنم
عزیزم امکان نداره کنتاکت رله متصل باشه و قطع کنی و شورتی سنسور آزاد بشه و اثری نداشته باشه

البته اینگونه موارد در گزارش شما الی ماشاء ...
حالا من بازم با این اطلاعات نادرست سعی خودمو کردم و بدهکار هم شدم که چرا گیر میدم و نباید سوال کنم منظور شما از دست همسایه چیه آیا منظور سر خودته ؟

عزیزم با این مولتی متر خودتو عذاب میدی
با این دستپاچگی که مدام قطعه عوض میکنی تعمیر را بسیار پیچیده میکنی
اگر هیچ خطایی در تعویض المنت نداشته باشی ولی با این تعویض ها باید تا پایان تعمیر به خطای احتمالی تعویض ها هم فکر کرد

من یک عمره تعمیرکارم ولی اگر قطعه ای تعویض میکنم مدام شک میکنم که شاید اشتباها نصب کردم ولی شما با قاطعیت میگی همه کارهای شما بی نقصه

فیش سنسور را خارج کن یعنی به مدار متصل نباشه بعد به جای دو سیم سنسور اهم متر را متصل کن و دستگاه را روشن کن اگه طبق گفته شما شورت بود در اینصورت باید یکی از سیمهای کنتاکت رله را قطع کنی
اشکالی نداره قبلا انجام دادی بازم انجام بده

ضمنا از این پس از سنسور اصلی خودش استفاده کن و کلیه تست ها را با سنسور اصلی انجام بده
اگه مولتی متر هم تهیه کنی خوبه
آیا مولتی مترت عقربه ای است ؟

امروز فرصت زیادی ندارم و هر وقت فرصت بشه گزارش شما را می بینم

سپاس

آخرین ویرایش:

behruz.omid

کاربر
2012-05-03
43
114
داداش شما چه بهت برمیخوره !؟ (توی جمله یه اشتباهی املایی کردم ؛ یه بار هم دوتا تعجب کردم: ؛ که گفتم شما ببخشید!) حالا هم دمت گرم که تا همین جا کمک کردی.
شما ببخش ؛ شما بزرگواری ببخش ...
این حرف هم نزدم:(چرا گیر میدی خودت باید بفهمی المنت یعنی سنسور) گفتم :
(گیر دادای ها .، غلط املایی بود).
درست شما بزرگواری و از من بیشتر تجربه داری، ولی منم وقتی قطعه ای رو عوض میکنم : دقیقآ قطعه ای مثله خودشو میزارم . مشابه نمیزارم ! یا عوضش نمیکنم​
شما گفتی در تعویض المنت خطا داشته باشم ؟ مگه میخواستم آپولو هوا کنم!؟:no:​

اتصال رله از سنسور رو که قطع میکنم هم اثری نداره.... والا نداره

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
اهمتر هم 2 تا عقربه ای دارم: که با اونها تست نمیکنم . با اهمتر دیجیتال تست میکنم (بیشتر با دیجیتاله کار میکنم) , اگه لازم هست که با اونها هم خروجی دوتا رگلاتور رو بگیرم ؟ اهمتر دیجیتال من که خروجی رو حدود 11.7 یا 11.8 نشون میداد درست یادم نیست.
سنسور خودشم همیشه برای تست متصل بوده
شما گفتی : (فیش سنسور را خارج کن یعنی به مدار متصل نباشه بعد به جای دو سیم سنسور اهم متر را متصل کن ) >>> اهمتر رو روی اهم قرار بدم ؟ یا روی ولت؟
03702759039397043383.jpg

آخرین ویرایش:
بالا