آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

آموزشی: تغذیه 0 --- 200 ولت 20 آمپر بسیار ساده

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود

نقشه ای که پیدا کردی بنظر من اصلا کار نمیکنه
بخش نهایی نقشه شامل ترانس ، اهمیت چندانی نداره و فقط موجب حذف نویز و هارمونی های زائد میشه لذا ازآنجا که تهیه سیم پیچ مورد نظر نقشه موجب اطاله و تاخیر آزمایش میشه ، میتونی بخش اولیه شامل ترایاک و تربستور را تست کنی اگه جواب داد (که بنظرم محال میرسه ) دراینصورت نقشه قابل استفاده است.

اما جهت رفع نقص نقشه ای که تست کردی .
حالا باید از خازن های ظرفیت بالاتر استفاده کنی تا ولتاژ کمتر از ۸۵ ولت هم قابل کنترل بشه.
خازن بایپلار ضروری و الزامی نیست و لذا بسادگی میتونی با ظرفیت های مختلف تست کنی.
ضمنا مقاومت گیت متناسب با تریستور که یحتمل پر قدرت هست باید کوچکتر از ۱ کیلو باشه.
فعلا پتانسیومتر حدود ۵۰۰ کیلو استفاده کن مقاومت کم نیاره ، مقدار ۷۰ کیلو معقول بنظر نمیرسه.
سپاس
سلام استاد بجای خازنهای 0.1 مدار از خازنهای الکترولیت , یکبار به مقدار0.15 و یکبار به مقدار 0.22 میکرو و یکبار با مقدار 0/47 میکرو استفاده کردم که ولتاژ قراعت شده در حالت حداقل نور لامپ توسط ولت متر متناوب دیجیتال , در حدود 80 ولت بود و تغییر چندانی در سه حالت نداشت جالب است بدون هیچ خازن مدار کار میکند یعنی نور لامپ با ولوم کم و زیاد میشود و ولتاژ حداقل نور لامپ در این حالت بدون خازنها, حدودا 75 ولت است این تستها با ولوم 250 کیلو انجام شده بسیار ممنونم

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
سلام استاد بجای خازنهای 0.1 مدار از خازنهای الکترولیت , یکبار به مقدار0.15 و یکبار به مقدار 0.22 میکرو و یکبار با مقدار 0/47 میکرو استفاده کردم که ولتاژ قراعت شده در حالت حداقل نور لامپ توسط ولت متر متناوب دیجیتال , در حدود 80 ولت بود و تغییر چندانی در سه حالت نداشت جالب است بدون هیچ خازن مدار کار میکند یعنی نور لامپ با ولوم کم و زیاد میشود و ولتاژ حداقل نور لامپ در این حالت بدون خازنها, حدودا 75 ولت است این تستها با ولوم 250 کیلو انجام شده بسیار ممنونم

درود
بدون خازن یعنی اتصال یا باز ؟
نقشه رو آپود کن
با هر دیود یک پتانسیومتر سری کن و هر دو را در شرایط مساوی بچرخون .
خیلی عجیبه که ولتاژ پایین کنترل نمیشه
واضح تر ، روند کاهش ولتاژ را گزارش کن یعنی مقاومت پتانسیومتر تا چند اهم موثره و پس از آن هر چه مقاومت بیشتر بشه بازم حدود ۸۰ ولت داری؟ باورم نمیشه
اگه با چرخاندن پتانسیومتر ، ولتاژ تا ۸۰ ولت کم میشه و ناگهان صفر میشه دراینصورت شاید قادر به تهیه مقاومت مناسب نیستی
شفاف و کامل گزارش کن ببینم دردش چیه؟
ضمنا با مقاومت گیت چند اهم تست کردی؟

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
نوشته اصلی توسط رحمت رجایی
سلام استاد من منتظر فرمایشات شما برای مراحل بعدی تست بودم که خدمتتان گزارش کنم و هستم ولت متر دیجیتال متناوب را موازی با دو سر لامپ قرار دادم که با ولوم صفر یعنی در بیشترین مقدار نور لامپ , عدد 216 ولت را نشان داد و در کمترین نور لامپ , عدد 90 ولت متناوب را نشان داد
در پست 152 اشاره به مداری از طرف خود کردین که اگر صلاح میدونین قرار بدین, تست میکنم و نتیجه را گزارش میکنم ممونم

درود
نقشه اولیه مورد نظرم که دو تریستور دقیقا و بدون کم و کاست معادل ترایاک انجام وظیفه کنه نقشه زیر است.
ترانس کوچکی با دو ثانویه ایزوله جهت تامین فرمان معگوس گیت ها به رنگ قرمز هر گونه نقص مدارهای قبلی را رفع میکنه و تفاوت عمده و اساسی این نقشه با شیوه های رایجه.

البته باید مقادیر مقاومت ها متناسب با ترانس طی چند آزمایش ساده مشخص بشه .
باین ترتیب مطمئنم این شیوه بصورت تمام و کمال بجای ترایاک قابل استفاده است.
البته انتظار داشتم با توضیحاتی که تقدیم کرده بودم جهت تهیه نقشه اولیه تلاش کنی تا بلکه ایده های دیگری بدست بیاد که تلاشی نکردی
در صورت تست مدار ، هر گونه نقص احتمالی آن قابل رفع است.

سپاس

download84746270__2fstorage_2femulated_2f0_2fPhoto_20Collage_2f1544044825141.png

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
سلام استاد من منتظر فرمایشات شما برای مراحل بعدی تست بودم که خدمتتان گزارش کنم و هستم ولت متر دیجیتال متناوب را موازی با دو سر لامپ قرار دادم که با ولوم صفر یعنی در بیشترین مقدار نور لامپ , عدد 216 ولت را نشان داد و در کمترین نور لامپ , عدد 90 ولت متناوب را نشان داد
در پست 152 اشاره به مداری از طرف خود کردین که اگر صلاح میدونین قرار بدین, تست میکنم و نتیجه را گزارش میکنم ممونم

درود

نقشه خام و اولیه دو تریستور معادل ترایاک​
اینم نقشه بسیار ساده تر که با حداکثر فاز نیز قابل اجرا و تعمیم است و تصور نمیکنم تاکنون از این شیوه استفاده شده باشه و درحالیکه در این ایده از حداقل استفاده کردم ضمنا دقت کم نظیر و بسیار دقیق تر از روش های رایج برای این روش پیش بینی میکنم

کافیه در بخشی از هر نیم سیکل پاسخ بده و سپس با اضافه کردن دو سه قطعه بگونه ای قابل ارتقاء است که دقیقا مشابه ترایاک باشه.

سپاس

IMG_20190118_221130_455.jpg

آخرین ویرایش:

David54

کاربر
2016-12-15
73
132
منزل
جناب استاد ارجمند غزال
عطف به آخرین پیام موضوع خازن بوق موتور
باید به عرض برسانم
بنده در نرفته ام، شما مظلب مورد نظر را بسته اید
اتفاقا پریروز دیدم بسته شده گفتم شاید مجدد بازش کنید

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
جناب استاد ارجمند غزال
عطف به آخرین پیام موضوع خازن بوق موتور
باید به عرض برسانم
بنده در نرفته ام، شما مظلب مورد نظر را بسته اید
اتفاقا پریروز دیدم بسته شده گفتم شاید مجدد بازش کنید

درود
اول اینکه موضوع را من نبستم و علت را پیگیری میکنم
دوم حسب مزاح عرض کردم در رفتید تا سریعتر باز گردید
اینا فوت کوزه گریست که در کلاس روزگار حاصل میشه
و دیدی که کلاس روزگار خطا نمیکنه و جواب داد.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
نوشته اصلی توسط رحمت رجایی تغذیه 0 --- 200 ولت 20 آمپر بسیار ساده

درود

اگر اینو تست کردی و تقریبا نیمه اولیه هر نیم سیکل قابل کنترل شد و جواب داد برای ۱۸۰ درجه تکمیل میکنم که کل هر نیم سیکل حتی از صفر تا ۲۲۰ ولت قابل کنترل بشه
پتانسیومتر حدود ۵۰۰ کیلو و مقاومت سری با آن حدود ۱۰ کیلو
دو دیود 1ñ4007
برای مقاومت گیت مقاومت های مختلفی متناسب با قدرت تریستور آزمایش کن مقاومت کوچک به تریستور و کوپلر صدمه میزنه تست را با مقادیر بزرگ شروع کن و قبل از پاسخ قطعی و اطمینان کامل از تریستور گران قیمت استفاده نکن تا خسارت قابل توجهی تحمیل نکنه
قطعه داخل کادر کوپلره ، ازآنجاکه نرم افزار من کوپلر نداشت لذا با ترانزیستور و دیود نمایش دادم فذا علامت غیر عادی آن به این دلیله و قطعه دیگری مورد نظر نیست
سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 153454

آخرین ویرایش:

javaad283

کاربر vip
vip
کاربر
2019-02-20
187
147
درود بر جناب آقای مهندس غزال جسارتا در مورد این مدار سوالی داشتم اگه ممکنه لطفاً راهنمایی فرمایید.
اول اینکه من از این مدار می‌خوام برای کنترل موتور تردمیل استفاده کنم آیا شما صلاح میدونید یا خیر؟
دوم اینکه اگه دیودها و یا تریستور ها در حین کار بسوزه آیا حداکثر ولتاژ به موتور اعمال میشه یا خیر ؟ چون از لحاظ امنیت باید تردمیل همیشه در حالت پایدار باشه و ناگهانی دچار افزایش یا کاهش سرعت نشه .

همچنین لطفاً اگه ممکنه یه مدار پتانسیومتر دیجیتال که بشه به این مدار اضافه کرد را معرفی فرمایید . تشکر فراوان

آخرین ویرایش:
  • Like

javaad283

کاربر vip
vip
کاربر
2019-02-20
187
147
منظورم مدار ابتدای موضوع هست همون مدار اصلی کنترل ولتاژ

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
درود بر جناب آقای مهندس غزال جسارتا در مورد این مدار سوالی داشتم اگه ممکنه لطفاً راهنمایی فرمایید.
اول اینکه من از این مدار می‌خوام برای کنترل موتور تردمیل استفاده کنم آیا شما صلاح میدونید یا خیر؟
دوم اینکه اگه دیودها و یا تریستور ها در حین کار بسوزه آیا حداکثر ولتاژ به موتور اعمال میشه یا خیر ؟ چون از لحاظ امنیت باید تردمیل همیشه در حالت پایدار باشه و ناگهانی دچار افزایش یا کاهش سرعت نشه .

همچنین لطفاً اگه ممکنه یه مدار پتانسیومتر دیجیتال که بشه به این مدار اضافه کرد را معرفی فرمایید . تشکر فراوان

درود
باید مشخصات موتور مشخض باشه تا قابل ارزیابی بشه
این سیستم خیلی قویتر از نیاز شماست و مناسب نیست
پتانسیومتر دیجیتال نیاز به طراحی داره ولی مطمئنا در انجمن موجوده

خودشو تعمیر کن

سپاس

بالا