آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: تغذیه 0 --- 200 ولت 20 آمپر بسیار ساده

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
درود

مشخصات یک دیود تعیین کننده مشخصات و توانایی خروجی پل است.
یعنی اگه هر دیود ۵۰ آمپری باشه توانایی دریافت ۵۰ آمپر از پل را دارید

البته اگه سیستم مورد نظر مانند دستگاه جوشکاری دارای ترانس کاهنده ولتاژ باشه ( حتی اگر ترانس سوئیچینگ داشته باشه ) نیاز به دیود آمپر بالا نیست.

مثلا اگه به هر طریقی خروجی حدود ۲۰ ولت ۱۰۰ آمپر نیاز دارید یکسوسازی برق شهر با دیود پل ۱۵ آمپری هم کافیست یعنی هر دیود ۱۵ آمپری باشه.

سپاس

خیلی ممنون استاد
بله بابت ترانس جوش ac مد نظرم بود
از آنجاییکه حدود 30ولت 120 آمپر خروجی داره فکر میکردم باید دیود 150 الی 200 آمپری بابت یکسوسازی اعمال گردد

حال با شرایطی که فرمودید به نظر شما اگر از 4 دیود بابت یکسوسازی استفاده گردد بهتر میباشد یا دیودهای پل شانه ای با هیت سینگ مناسب هم
جوابگو میباشد ؟

سپاس و تعظیم

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
464
قم
درود
ضمن تقدیر و توقیر شایسته و بایسته بابت
اظهار لطف و لطافت سیاق سرفراز و ملاحت طبع و طبیعت کلام دلنواز
و شفقت و شرافت نگاه پر فراز و مرحمت و ملاحت دیدگاه اصالت ساز
و سلک و سلوک قامت ساز و طریق و طریقت پر فضل و فیاض حضرت عالی

مقصود شما مفهومم نشد که این مدار بعنوان چه بخش از کوره القایی استفاده گردد؟
به هر روی ، این مدار بعنوان تغذیه هر دستگاهی قابل استفاده است اما در اموری که ریپل ولتاژ مستقیم اهمیتی نداشته باشد مانند تغذیه الکتروموتور و یا تغذیه لامپ روشنایی و امثالهم

اما بعنوان تغذیه کوره القایی ، قابل استفاده نیست زیرا کوره القایی به تغذیه ای با ولتاژ قابل تغییر نیازی ندارد و فقط دیود پل و بانک خازنی کافی است .

دو دیود و دو تریستور قدرت باید مشخصات آمپر و ولتاژ متناسب و مشابهی داشته باشند.
و برای بالاتر از ۵۰ آمپر دیود و تریستور سیمی یا کابلی با تصویر پیوست مناسب است .

سپاس
دیود و تریستور ۱۰۰ آمپر در یک باکس

درود بر شما استاد

درسته که کوره القایی مثل یک مدار zvs با ماسفت 260 نیاز به ولتاژ متغیر نداره؛ اما مگر نه اینکه مداری که معرفی فرمودید قابلیت این رو داره که ولتاژ رو با کنترل ولوم ثابت کنه؟

من به ولتاژی در حدود 45 ولت DC و در حدود 35 آمپر جریان برای راه اندازی این کوره نیاز دارم. آیا نمیتوان این مقدار ولتاژ را در مدار مذکور با چرخش ولوم ثابت داشته باشیم؟ حالا در حد چند ولت بالا یا پایین نوسان هم ایرادی نداره

آیا مشکل فقط همین نکته ریپل و نوسان موجود هست که ذکر کردید؟

اگر امکانش هست در مورد پل دیود و بانک خازنی هم توضیح مختصری بفرمایید. من برای تامین ولتاژ و جریانی که عرض کردم چه گزینه یا گزینه هایی رو میتونم استفاده کنم؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,727
دوست عزیز من نمی‌دونم چه حرفی زدم که شما با عصبانیت جواب دادین بهرحال من از شما معذرت خواهی میکنم و در مبحث الکترونیک در مقابل شما اعتراف میکنم که صفر هستم و اون ده سالی که بصورت آکادمیک و همچنین تجربه عملی کسب کردم هیچی !من خودمو دلیلی نداره که گول بزنم شما شاید صحبت های منو اشتباه برداشت کردین .
باز هم تشکر فراوان از شما.

درود

من عصبانی نشدم و جسارتی نکردم و آنچه تقدیم شد واقعیت و راهنمایی بود که اگه میخوای استقامت خودتو برآورد کنی ، نمیتونی بگی من میتونم ۲۴ ساعت دراز بکشم پس نتیجه میگیرم میتونم ۲۴ ساعت با تمام قدرت دوندگی کنم.

تسمه را آزاد کردید که کمترین جریان را برای ارزیابی قطعات لازم ، اندازه گیری کنی ؟!! با چه منطقی ؟!!
و به این ترتیب ثابت میکنی جریان کمی نیاز داره ؟!!
یا بدنبال روشی هستی که نیاز به قطعات مرغوب برطرف بشه ؟!!
لااقل در ابتدای گزارش که فرمودید تریستور بسرعت میسوزه این روش خود را که از تریستور ضعیفی استفاده فرمودید اعلام میفرمودید که اگر تردید و سوال نمیکردم باید دنبال نخود سیاه میبودم چون استفاده از قطعات مناسب نیاز به تخصص و تجربه نداره و مبتدی ترین افراد هم رعایت میکنن
یعنی اگه از لاستیک دوچرخه برای کامیون استفاده کنن لااقل میگن از چنین لاستیکی استفاده کردم و فوری منفجر میشه نه اینکه سوال بفرمایید چرا هر چی لاستیک کامیون را عوض میکنم منفجر میشه ؟!! و نهایتا بفهمم از لاستیک دوچرخه استفاده میکنی.
بزرگوار ایده و پیشنهاد اشکالی نداره اما ایده زندگی در خورشید از بن و اساس بی ثمر و بیهوده است .
با اینحال ضمن عرض استدلال عرض کردم اگه نتیجه ای حاصل فرمودید بمن هم منتقل فرمایید .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,727
درود بر شما استاد

درسته که کوره القایی مثل یک مدار zvs با ماسفت 260 نیاز به ولتاژ متغیر نداره؛ اما مگر نه اینکه مداری که معرفی فرمودید قابلیت این رو داره که ولتاژ رو با کنترل ولوم ثابت کنه؟

من به ولتاژی در حدود 45 ولت DC و در حدود 35 آمپر جریان برای راه اندازی این کوره نیاز دارم. آیا نمیتوان این مقدار ولتاژ را در مدار مذکور با چرخش ولوم ثابت داشته باشیم؟ حالا در حد چند ولت بالا یا پایین نوسان هم ایرادی نداره

آیا مشکل فقط همین نکته ریپل و نوسان موجود هست که ذکر کردید؟

اگر امکانش هست در مورد پل دیود و بانک خازنی هم توضیح مختصری بفرمایید. من برای تامین ولتاژ و جریانی که عرض کردم چه گزینه یا گزینه هایی رو میتونم استفاده کنم؟

این تغذیه ۴۵ ولت و هر ولتاژ دیگری میده ولی برای کار شما مناسب نیست .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,727
خیلی ممنون استاد
بله بابت ترانس جوش ac مد نظرم بود
از آنجاییکه حدود 30ولت 120 آمپر خروجی داره فکر میکردم باید دیود 150 الی 200 آمپری بابت یکسوسازی اعمال گردد

حال با شرایطی که فرمودید به نظر شما اگر از 4 دیود بابت یکسوسازی استفاده گردد بهتر میباشد یا دیودهای پل شانه ای با هیت سینگ مناسب هم
جوابگو میباشد ؟

سپاس و تعظیم

درود
این تغذیه برای کاهش و کنترل جریان جوشکاری مناسب نیست و کیفیت جوش خراب میشه

سپاس

pckho0r

کاربر vip
کاربر
2012-01-10
148
276
میشه این مدارو به نحوی تغییر داد که برای نقطه جوش مناسب باشه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,727
میشه این مدارو به نحوی تغییر داد که برای نقطه جوش مناسب باشه؟

د رود

عوارض دقیق استفاده از این سیستم در نقطه جوش با تست عملی مشخص میشه.

اما تصور میکنم بدلیل نیاز به اتصال کوتاه در نقطه جوش باید جهت احتراز از اتصال کوتاه با تمهیداتی استفاده بشه و قیمت قطعات این سیستم بنظر میرسه برای نقطه جوش مقرون بصرفه نباشه و لذا حدس میزنم نقطه جوش با ترانس مناسب تر و بهتره.

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
سلام
تحلیل این تغذیه

در نیم سیکل اول ، D1 و تریستور S1 آمادگی روشن شدن و پذیرش فرمان آتش را دارد و در نیم سیکل بعدی D2 و S2

بنابرین اگر فرمان آتش همزمان به هر دو تریستور اعمال شود فقط تریستوری که آمادگی دارد فعال میشود و به این ترتیب فرمان آتش مجزا و مستقلی برای هر تریستور نیاز نیست

ترانس 70 ولتی و بریج و زینر و مقاومت 3.3 کیلو بابت تهیه شکل موج شبه مربعی منظور شده و لذا 18 ولت در دوسر زینر آماده میشود

شارژ خازن 1/ میکرو از طریق پتانسیومتر 100 کیلو و مقاومت 1 کیلو آغاز میشود و زمان شارژ با پتانسیومتر انتخاب میشود که سریعتر شارژ شود یا کندتر

زمانیکه ولتاژ خازن بمقدار لازم برسد ترانزیستور را فعال میکند و ولتاژ زینر از طریق مقاومت 500 اهم و B1 و B2 به گیت تریستورها اعمال میشود و تریستوری که در نیم سیکل مناسب باشد فعال میشود

بنابرین اگر پتانسیومتر را در کمترین مقدار قرار دهیم ولتاژ خازن 1/ میکرو بسرعت بمقدار لازم میرسد و فرمان آتش صادر میشود و تریستور مربوطه تا انتهای این نیم سیکل فعال میماند و لذا بیشترین انرژی و ولتاژ در خروجی آماده میشود

اما اگر پتانسیومتر را برای بیشترین مقدار انتخاب کنیم خازن 1/ میکرو در زمان طولانی شارژ میشود بطوریکه باید قسمت اعظم نیم سیکل سپری شود تا ولتاژ خازن بمقدار لازم برسد و لذا فرمان آتش در دورترین زمان ممکن صادر میشود و لذا کمترین مقدار انرژی در هر نیم سیکل از تریستور مربوطه عبور میکند و کمترین ولتاژ را در خروجی داریم.

بنابمراتب ، توانایی این تغذیه با توجه به تعداد اندک قطعات آن حیرت انگیز و قابل ستایش است.
مشاهده فایل‌پیوست 78308
سلام
استاد عزیزم . چرا خروجی مثبت (ولتاژ متغییر 0 الی 300 ولت) را به منفی ترانس 70 ولت وصل کرده؟ جهت تخلیه خازن 0/1 میکروفاراد هست .
متشکرم
منبع تغذیع.png

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,727
سلام
استاد عزیزم . چرا خروجی مثبت (ولتاژ متغییر 0 الی 300 ولت) را به منفی ترانس 70 ولت وصل کرده؟ جهت تخلیه خازن 0/1 میکروفاراد هست .
متشکرم
مشاهده فایل‌پیوست 178123

درود

چون فرمان آتش باید به گیت نسبت به کاتد تریستور اعمال بشه .

و لذا گراند آتش باید به کاتد تریستور متصل باشه و راه دیگری وجود نداره.

سپاس

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
475
950
با سلام و تشکر خدمت استاد غزال
از این مدار بدون خازن صافی میشه برای راه اندازی موتور دی سی 180 ولت تردمیل استفاده کرد.
در کل موتور دی سی با ولتاژ یکسو تمام موج بدون صافی چگونه کار میکنه؟
در این صورت به جای pwm باید از تغییر ولتاژ استفاده بشه اما این امر کاهش توان رو هم به همراه داره ایا راهی وجود داره که بدون کاهش توان سرعت رو کاهش داد
با تشکر فراوان از صبر ، همراهی و وقتی که برای انجمن میذارید

• Like
بالا