آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تغذیه 0 --- 200 ولت 20 آمپر بسیار ساده

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
مهندس سپاسگزارم در پست 4  مثالی از کاربرد این مدار برای یکسوسازی ترانس  جوش زدین برای همین ذکر کردم 

کافیه آمپر قابل توجهی را از نقطه تحت فشار عبور دهی

مهندس امکان داره برای شروع بگین از چه ترانسی با چه جریان و ولتاژی شروع کنم بقیه مراحل خودم تست میکنم

علاوه بر آمپر ترانس ولتاژ هم مهمه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
مهندس سپاسگزارم در پست 4 مثالی از کاربرد این مدار برای یکسوسازی ترانس جوش زدین برای همین ذکر کردم

مهندس امکان داره برای شروع بگین از چه ترانسی با چه جریان و ولتاژی شروع کنم بقیه مراحل خودم تست میکنم

علاوه بر آمپر ترانس ولتاژ هم مهمه؟

درود

بله ولتاژ مهمه و ولتاژ باید خیلی پایین تر از ولتاژ جوشکاری باشه و البته ولتاژ و جریان باید متناسب با نوع فلز و ضخامت فلز و مساحت نقطه الکترود بگونه ای باشه که موجب خرابکاری و سوراخ شدن فلز و ذوب بیش از حد لازم نشه
تجربه ای در این خصوص ندارم ولی با سعی و خطا مقادیر مطلوب مشخص میشه

اگه فلز مورد نظر ضخامت ناچیزی داره ممکنه با استفاده از باطری اتو.مبیل هم بتونی نقطه جوش بزنی (من گاهی اوقات برای رفع حاجت از باطری و انبر قفلی استفاده میکنم ) .

سپاس

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
لذا اگه میخوای در بی باری هم فورا ولتاژ خازن بمقدار دلخواه برسه باید از مقاومت کوچکتر بجای 40 کیلو استفاده کنی که عرض کردم داغ میکنه (البته در ولتاژ بالا داغ میکنه )

با مقاومتهای کوچکتر از 40 کیلو تست کن (کمتر از 5 کیلو شدیدا داغ میکنه و باید وات بالا باشه )

اگه معایب روش فوق قابل تحمل نبود اعلام کن تا روش دیگری پیشنهاد کنم

سپاس
استاد ممکن هست یه روش دیگه ای پیشنهاد بدید؟ برای نمایش روی ولتمتر DC

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استاد ممکن هست یه روش دیگه ای پیشنهاد بدید؟ برای نمایش روی ولتمتر DC

درود

مدار زیر را استفاده کن
ولتمتر dc را به دو سر خازن متصل کن و پتانسیومتر را بچرخان تا بهترین حالت برای اندازه گیری ولتاژ مشخص بشه .
سپس مقاومت پتانسیومتر را اندازه گیری و مقاومت ثابتی با همان مقدار جایگزین کن ( مثلا اگه ولتمتر در 5 کیلو بهتر نشون میده مقاومت 5 کیلوی ثابت را بجای پتانسیومتر نصب کن )

اما اگر مقادیری که ولتمتر نشون میده کمتر یا بیشتر از مقدار واقعی بود باید با تغییر 50 کیلویی کالیبره کنی تا اندازه گیری ولتمتر دقیق بشه.

سپاس
,ولتمتر.gif

آخرین ویرایش:

msmp2

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-11-28
357
807
استاد غزال...
یک ایده ایا میشه خروجی مدار که دارای نوساان در حالت بی باری هست... رو به یک پل دیود دیگه بده سپس با یک خازن صاف شه بعد با یک تقسیم مقاومتی مثلا یک به صد خروجی ولتاژ رو اندازه بگیره با رنج پااین تر برای اندازه گیری مثلا توسط میکرو کنترلر.. برای کاهش ولتاژ که فرمودید به یک بار مناسب نیازه.. میتونهن یک مقاومت وات بالا کم اهم تر رو با یک کلیدی چیزی سری کنه به خروجی 40 کیلو موازی کنه... هر موقع لازم شد کلید بزنه ولتاژ ذخیره شده سریعا تخلیه شه...میشه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استاد غزال...
یک ایده ایا میشه خروجی مدار که دارای نوساان در حالت بی باری هست... رو به یک پل دیود دیگه بده سپس با یک خازن صاف شه بعد با یک تقسیم مقاومتی مثلا یک به صد خروجی ولتاژ رو اندازه بگیره با رنج پااین تر برای اندازه گیری مثلا توسط میکرو کنترلر.. برای کاهش ولتاژ که فرمودید به یک بار مناسب نیازه.. میتونهن یک مقاومت وات بالا کم اهم تر رو با یک کلیدی چیزی سری کنه به خروجی 40 کیلو موازی کنه... هر موقع لازم شد کلید بزنه ولتاژ ذخیره شده سریعا تخلیه شه...میشه؟

درود

منظورت چیه ؟
آیا راه حلی پیشنهاد کردی که من تست کنم و نتیجه را بشما گزارش کنم ؟
دراینصورت من فرصت کافی ندارم که ایده های شما را تست و گزارش کنم .

معمولا ایده های شخصی را شخصا تست میکنن و اگه عملی و قابل انتشار باشه اعلام میکنن مگر مواردی که تست آنها با هزینه و امکانات ناچیز مقدور نباشه و یا با اهداف آموزشی ارائه بشه .

سپاس

آخرین ویرایش:

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
اما اگر مقادیری که ولتمتر نشون میده کمتر یا بیشتر از مقدار واقعی بود باید با تغییر 50 کیلویی کالیبره کنی تا اندازه گیری ولتمتر دقیق بشه.

سپاس
شرمنده اینجاشو متوجه نشدم که کدوم 50 کیلو؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
شرمنده اینجاشو متوجه نشدم که کدوم 50 کیلو؟

درود

عذرخواهی میکنم ارسال نقشه را فراموش کردم.
این قطعات را به خروجی و ولتمتر را به دو سر این خازن متصل کن و ...
سپاس

,ولتمتر.gif

آخرین ویرایش:

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
درود

این قطعات را به خروجی و ولتمتر را به دو سر این خازن متصل کن و ...
سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 113304

این جواب نداد، با تغییر ولوم، ولتاژ خروجی به کندی تغییر میکنه. حتی روی رنج 1 ولت ولوم.
در ضمن با تغییر 50 کیلو هم ولتاژ خروجی کالیبره نمیشه( مقدار خیلی کمی بالا پایین میشه)

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
این جواب نداد، با تغییر ولوم، ولتاژ خروجی به کندی تغییر میکنه. حتی روی رنج 1 ولت ولوم.
در ضمن با تغییر 50 کیلو هم ولتاژ خروجی کالیبره نمیشه( مقدار خیلی کمی بالا پایین میشه)

درود

گزارش شما را نفهمیدم

مگه قرار بود ولتاژ خروجی با تغییر پتانسیومتر تغییر کنه ؟

حتی روی رنج 1 ولت ولوم
یعنی چی ؟

اساسا از این مدار برای چه منظوری استفاده کردی ؟ توضیح بده چطور از این مدار استفاده کردی .

سپاس
attachment.php

آخرین ویرایش:
بالا