آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تغذیه 0 --- 200 ولت 20 آمپر بسیار ساده

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
از چه خازنی برای 1/ میکرو استفاده میکنی ؟
خازن موازی با خروجی حداقل 2 میکرو باشه که در بی باری علاوه بر مقاومت سری همون مقاومت حدود 40 کیلو را با خروجی موازی کن که تخلیه بشه
خازن 0.1 هنوز گیر نیاوردم، 27 نانو پلی استر گذاشتم.
تست میکنم اطلاع میدم.
عکس مدارم اگه شد میذارم خدمتتون

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
خب همین طور بستم پایه ها رو، چشم همین الان عکس میگیرم میذارم. اما خیلی شلوغه مدارم رو برد بورد

عزیزم پاسخ من ارسال تصویر نیست
هیچ عاقلی نمیگه برخلاف دیتاشیت استفاده کردم هرچند اشتباها برخلاف دیتاشیت نصب کرده باشه
چون همه تصور میکنن درست استفاده کردن
دوباره سوالم را بخون و پاسخ بده ( به مدارت نگاه کن و پاسخ بده . از روی دیتاشیت پاسخ نده )
قبلا در پست 32 سوال کردم حداقل ولتاژ خروجی با 27 نانو چند ولته که پاسخ ندادی ولی 27 نانو مناسب نیست 2.2 میکرو که داری بهتره از 27 نانو است

سپاس

آخرین ویرایش:

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
عذر خواهی میکنم خیلی اذیت کردم شما رو.
استاد من دوبار باز کردم قطعاتو دوباره بستم.
مقاومت 100 اهم رو به منفی پل دیود زدم وسر دیگه رو به base1. از همین base1 وصل کردم به gate یکی از تریستور ها، gate اون یکی تریستور رو هم وصل کردم به مقاومت 100 اهم. پایه base2 رو با یه مقاومت 500 اهم زدم به کاتد زنر. پایه emitter رو هم زدم به سر ثابت پتانسیومتر. سر متغیر پتانسیومتر هم با 1 کیلو زدم به کاتد زنر.
کاتد جفت تریستور ها رو به هم وصل کردم. از دو تا دیود 31GF6 استفاده کردم. کاتد یکی از دیودها به پایه وسط از یه تریستور، و آندش هم به خروجی. کاتد دیود دومی هم به پایه وسط تریستور بعدی و آندش به آند دیود اولی. آند یکی از تریستور ها(پایه وسطی) رو به فاز و آند تریستور دومی رو به نول زدم. کاتد(پایه شماره1) یکی از تریستورها رو هم وصل کردم به منفی پل دیود(همون تریستوری که گیتش رو به ujt وصل کرده بودم).
میدونم خیلی گیج کننده شد توضیحاتم
سعی کردم نزدیکای ujt و تریستور ها رو بگم فقط

آخرین ویرایش:

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
حداقل ولتاژ با 27 نانو چند ولت میشه ؟
بین 20 و 21. با پرش های لحظه ای به 3 الی 4 ولت و 11 الی 13 ولت.
--------------------------------------------------------------------------------------------
استاد اونجا من پاسخ دادم به سوالتون. زیاد تفاوت نداشت با خازن قبلی.

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
تغییر خازن 0.1 تفاوت چندانی نداره اما الان که تو خروجی همون خازن 2.2 میکرو 400 ولت رو با 40 کیلو سری کردم پرش های خروجی خیلی بهتر شده اما تا 440 ولت بالا میره خروجیم.
ولی همچنان یه پرش هایی داره و بخصوص تو ولتاژهای پایین هنوز قابل توجه هست این پرش ها.
هر چند فرمودید که روی ولتمتر حساب نکنم!

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
عذر خواهی میکنم خیلی اذیت کردم شما رو.
استاد من دوبار باز کردم قطعاتو دوباره بستم.
مقاومت 100 اهم رو به منفی پل دیود زدم وسر دیگه رو به base1. از همین base1 وصل کردم به gate یکی از تریستور ها، gate اون یکی تریستور رو هم وصل کردم به مقاومت 100 اهم. پایه base2 رو با یه مقاومت 500 اهم زدم به کاتد زنر. پایه emitter رو هم زدم به سر ثابت پتانسیومتر. سر متغیر پتانسیومتر هم با 1 کیلو زدم به کاتد زنر.
کاتد جفت تریستور ها رو به هم وصل کردم. از دو تا دیود 31GF6 استفاده کردم. کاتد یکی از دیودها به پایه وسط از یه تریستور، و آندش هم به خروجی. کاتد دیود دومی هم به پایه وسط تریستور بعدی و آندش به آند دیود اولی. آند یکی از تریستور ها(پایه وسطی) رو به فاز و آند تریستور دومی رو به نول زدم. کاتد(پایه شماره1) یکی از تریستورها رو هم وصل کردم به منفی پل دیود(همون تریستوری که گیتش رو به ujt وصل کرده بودم).
میدونم خیلی گیج کننده شد توضیحاتم
سعی کردم نزدیکای ujt و تریستور ها رو بگم فقط

درود

باید کاتد هر دو تریستور بهم متصل باشه و هر دو به خروجی و نیز به ولتاژ 70- ولت
و گیت هر دو تریستو هم بهم متصل باشه و هر دو به B1

مهمترین سوالم که در پست 38 با قلم قرمز تاکید کردم این بود که هنوز پاسخ ندادی
اگر پایه های 2646 بسمت شما باشه دایره ای با یک زائده می بینی دو طرف این زائده را چه پایه ای محسوب کردی ؟

پس از پاسخ سوالم

مدار را فقط با یک تریستور تست و گزارش کن
سپس فقط با تریستور بعدی تست کن
یعنی هر دفعه یکی از دو تریستور باشه و دیگری آزاد باشه .

از خازن 2.2 میکرو استفاده کن و اگه دو عدد داری با هم سری کن و بجای 1/ استفاده کن هرچند بازم خیلی بزرگه ولی فعلا که نداری چاره ای نیست.

مقاومت پایه های UJT را خارج از مدار اعلام کن ( در 6 حالت ) و اگه ujt نو داری جایگزین کن.
پایه های خازن به کجا متصله ( برای پاسخ به سوالاتم هرگز و بهیچ عنوان به نقشه نگاه نکن و فقط از روی مدار ی که مونتاژ کردی بگو به کجا متصله )

سپاس

آخرین ویرایش:

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
مهمترین سوالم که در پست 38 با قلم قرمز تاکید کردم این بود که هنوز پاسخ ندادی
بله حق با شماس شرمنده.
پایه های کنار زائده، یکیش رو به سر ثابت پتانسیومتر وصل کردم(وقتی پایه ها به سمت ماست، طرف چپ زائده) و اون یکی رو به مقاومت 500 اهم(وقتی پایه ها به سمت ماست، طرف راست زائده)

پس از پاسخ سوالم

از خازن 2.2 میکرو استفاده کن و اگه دو عدد داری با هم سری کن و بجای 1/ استفاده کن هرچند بازم خیلی بزرگه ولی فعلا که نداری چاره ای نیست.

مقاومت پایه های UJT را خارج از مدار اعلام کن ( در 6 حالت ) و اگه ujt نو داری جایگزین کن.
پایه های خازن به کجا متصله ( برای پاسخ به سوالاتم هرگز و بهیچ عنوان به نقشه نگاه نکن و فقط از روی مدار ی که مونتاژ کردی بگو به کجا متصله )

سپاس
به علت خواب شدید و خستگی یه اشتباه مرتکب شدم خروجیم اتصال کوتاه شد و یکی از تریستورام منفجر شد... خیلی صدای مهیبی داشت به نظر میرسه تو چهارشنبه سوری جواب بده!!
فردا باید برم قطعه بخرم. انشالله بعدش نتیجه رو گزارش میکنم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
بله حق با شماس شرمنده.
پایه های کنار زائده، یکیش رو به سر ثابت پتانسیومتر وصل کردم(وقتی پایه ها به سمت ماست، طرف چپ زائده) و اون یکی رو به مقاومت 500 اهم(وقتی پایه ها به سمت ماست، طرف راست زائده)

به علت خواب شدید و خستگی یه اشتباه مرتکب شدم خروجیم اتصال کوتاه شد و یکی از تریستورام منفجر شد... خیلی صدای مهیبی داشت به نظر میرسه تو چهارشنبه سوری جواب بده!!
فردا باید برم قطعه بخرم. انشالله بعدش نتیجه رو گزارش میکنم

درود

2 عدد ujt و 1/ میکرو هم تهیه کن
احتمالا هر دو تریستور یا دیود هم سوخته

سپاس

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
باید کاتد هر دو تریستور بهم متصل باشه و هر دو به خروجی و نیز به ولتاژ 70- ولت
و گیت هر دو تریستو هم بهم متصل باشه و هر دو به B1
انجام دادم درسته
سه حالت دو به دو پایه ها رو گرفتم به این ترتیب:
مقاومت بین امیتر- بیس1 ------> مدارباز
مقاومت بین امیتر-بیس 2 ------> مدار باز
مقاومت بین بیس1- بیس 2 -----> 4.82 کیلو
برای UJT دیگه ای که دارم هم به همین شکل هست با این تفاوت که بیس1-بیس2 ----> 5.2 کیلو اهم
به سر منفی پل دیود و سر ثابت پتانسیومتر
احتمالا هر دو تریستور یا دیود هم سوخته
دو عدد تریستور BT152 خریدم اما دیود ها سالم هستن.
استاد بعد از خرید قطعات جدید، مدار رو بستم دوباره، خازن 100 نانو 400 ولت پلی استر گرفتم و تو مدار قرار دادم. حالا خیلی خیلی بهتر شده ولتاژ خروجی رو که با همون ولتمتر دیجیتالی تست میکنم بسیار بهتر شده به صورت منظم بالا میره، اما دو مشکل داره: یکی اینکه از حداقل ولتاژ ثابت(بدون پرش) 6 شروع میکنه و هنگامی که از حدود 60 رد شد پرش جرئی پیدا میکنه، و هنگامی که از 110 الی 120 بالاتر میره یهو میپره رو 246. و خروجی های بین 120 تا 246 رو به سختی میشه ازش گرفت.
لازم به ذکر هست که تمام این تست ها با همون ولتمتر دیجیتالی هست که قبلا در موردش صحبت کرده بودیم و میدونم که قابل اعتماد نیست. اما صرفا خواستم از این تست اطلاع داشته باشید.
در مرحله بعد یه خازن الکترولیتی 2.2 میکرو 400 ولت رو با مقاومت 40 کیلو سری کردم و خروجی رو از دو سر خازن گرفتم، و این بار تست ولتاژ خروجی گرفتم( باز هم با همون ولتمتر). اینبار پرش ها فوقالعاده بهتر شده و تمام ولتاژ های بین 23 تا 368 ولت رو به راحتی میشه تنظیم کرد.

در مرحله بعدی به جای خازن 2.2 الکترولیتی، یه خازن پلی استر 27 ناو 400 ولت جایگزین کردم و با مقاومت 100+ 40 کیلو سری کردم تا تغییرات ولتاژ بهتر و سریع تر رخ بده و تاخیر نداشته باشه.
حالا از
15 تا 338 ولت خروجی دارم.
در مرحله بعدی باید با یک لامپ 100 وات و یا کمتر تغییرات خروجی رو میدیدم که متاسفانه این کار رو نکردم به دلیل زیر:
دو سر لامپ رو که با مولتی متر و در حالت بازر برای تست اتصال کوتاه قرار میدم، اتصال کوتاه هست. هر دو لامپ رشته ای که دارم اینطوریه. در حالی که یکی از لامپ ها رو از سالم بودنش اطمینان دارم. حالا واقعا دوس ندارم به دلیل اتفاق چن شب پیش، ریسک کنم و این لامپ رو به خروجی مدار بزنم. حتی میترسم به سرپیچ بزنم و تست کنم!!!!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
فک میکنم عمده ترین علت پرش ها بر میگشت به همون خازن 0.1 که قبلا 2.2 قرار داده بودم.

بالا