آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تغذیه 0 --- 200 ولت 20 آمپر بسیار ساده

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
سلام خدمت استاد گرامی
من مدارو بستم چند تا مشکل داره:
1- پرش ولتاژ خیلی زیادی داره و نمیتونم ولتاژ ثابتی ازش بگیرم
2- ولتاژ صفر نمیده حداقلش رو 21 اونم خیلی بی ثبات، هی میپره رو 3 و 11 و 21 یا 4 و 16 20 یا .....
3- حداکثر ولتاژ 185 که بازم بی ثبات هست و پرش داره.
4- با تغییر ولوم پتانسیومتر به صورت خیلی نا منظم و با پرش های زیاد ولتاژ بالا پایین میشه به صورتی که نمیشه ازش ولتاژ مثلا 95 بگیرم، ثبات نداره
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
از تریستور BT151 استفاده کردم که 500 ولت 12.5 آمپر هست
از دیود 1N4007 استفاده کردم
یبار از خازن الکترولیتی 2.2 میکرو 400 ولت استفاده کردم خیلی پرش زیاد بود، بعدش از یه خازن پلی استر 27 نانو 400 ولت استفاده کردم بازم همونطور مشکل داره.
هنوز 100 نانو 400 ولت به دستم نرسیده.
ممکنه به خاطر خازن باشه مشکل؟؟
مقاومت ها درسته مقادیرش
از یه پل دیود 8 آمپری هم استفاده کردم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
سلام خدمت استاد گرامی
من مدارو بستم چند تا مشکل داره:
1- پرش ولتاژ خیلی زیادی داره و نمیتونم ولتاژ ثابتی ازش بگیرم
2- ولتاژ صفر نمیده حداقلش رو 21 اونم خیلی بی ثبات، هی میپره رو 3 و 11 و 21 یا 4 و 16 20 یا .....
3- حداکثر ولتاژ 185 که بازم بی ثبات هست و پرش داره.
4- با تغییر ولوم پتانسیومتر به صورت خیلی نا منظم و با پرش های زیاد ولتاژ بالا پایین میشه به صورتی که نمیشه ازش ولتاژ مثلا 95 بگیرم، ثبات نداره
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
از تریستور BT151 استفاده کردم که 500 ولت 12.5 آمپر هست
از دیود 1N4007 استفاده کردم
یبار از خازن الکترولیتی 2.2 میکرو 400 ولت استفاده کردم خیلی پرش زیاد بود، بعدش از یه خازن پلی استر 27 نانو 400 ولت استفاده کردم بازم همونطور مشکل داره.
هنوز 100 نانو 400 ولت به دستم نرسیده.
ممکنه به خاطر خازن باشه مشکل؟؟
مقاومت ها درسته مقادیرش
از یه پل دیود 8 آمپری هم استفاده کردم.

درود

قطعا ولتاژ بی باری را اندازه گیری کردی

اولا اگه با هر قطعه و هر فرمی دلت میخواد مونتاژ کنی نباید توقعی داشته باشی
ثانیا دیود 4007 خیلی ضعیفه و در جریان قابل توجه میسوزه ولی برای تست و در جریان پایین مانعی نداره
ثالثا باید باری به خروجی متصل کنی مثلا مقاومت 20 کیلو یا لامپ

رابعا ولتاژ خروجی با ولتمتر قابل اندازه گیری نیست بویژه بدون بار . مگر خازن کوچکی در حالت بدون بار با خروجی موازی کنی (البته برای استفاده خاص شما باید خازن را با مقاومت 1 الی 4 اهم سری کنی و از دو سر خازن استفاده کنی که دیود و تریستور نسوزه )

یک لامپ به خروجی متصل کن و شدت نور را با پتانسیومتر تغییر بده و گزارش کن

نقشه کوچکترین اشکالی نداره
آیا پتانسیومتر 100 کیلو استفاده کردی ؟
پرش ولتاژ در ولتاژ پایین بیشتر میشه . آیا همینطوره ؟
حداقل ولتاژ با 27 نانو چند ولت میشه ؟

سپاس
attachment.php

آخرین ویرایش:

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
قطعا ولتاژ بی باری را اندازه گیری کردی
یه لامپ 12 ولت DC رو زدم سوخت
یه موتور 24 ولت DC رو زدم اونم سیم پیچیش سوخت
یه خازن 4.7 نانو 800 ولت هم با یه مقاومت 6 اهم سری کردم از دو سر خازن ولتاژ گرفتم بازم همون پرش های وحشتناک رو داره، اما با این تفاوت که حداکثر ولتاژ خروجی 330 الی 340 ولت شد.
یه مقاومت 40k یک وات هم به خروجی زدم ولی باز پرش داره و با تغییر پتانسیومتر برا خودش هر جور دلش میخواد بالا پایین میکنه تا میرسه به 4 و خورده ای ولت.
آیا پتانسیومتر 100 کیلو استفاده کردی ؟
بله 100 کیلو ولوم استفاده کردم

پرش ولتاژ در ولتاژ پایین بیشتر میشه . آیا همینطوره ؟
درسته همینطوره، زیر 100 که میاد دیگه یهویی افت میکنه با پرش های زیاد میاد پایین

حداقل ولتاژ با 27 نانو چند ولت میشه ؟
بین 20 و 21. با پرش های لحظه ای به 3 الی 4 ولت و 11 الی 13 ولت.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
به مورد خیلی جالب برخوردم: رنج ولت متر رو روی 200 ولت DC قرار میدم ولتاژ خروجی بین 21 تا 185 ولت هست، اما وقتی رنج رو روی 1000 ولت DC قرار میدم بین 45 ولت تا 250 ولت بهم خروجی میده!!!!!!!!!! o-:
و یه مورد عجیب تر اینکه رنج ولتمتر رو روی AC قرار میدم از 46 ولت تا 573 ولت خروجی داره!!!!!!!!!!!
استاد توروخدا کـــــمـــــــــک دیوونه شدم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
یه لامپ 12 ولت DC رو زدم سوخت
یه موتور 24 ولت DC رو زدم اونم سیم پیچیش سوخت
یه خازن 4.7 نانو 800 ولت هم با یه مقاومت 6 اهم سری کردم از دو سر خازن ولتاژ گرفتم بازم همون پرش های وحشتناک رو داره، اما با این تفاوت که حداکثر ولتاژ خروجی 330 الی 340 ولت شد.
یه مقاومت 40k یک وات هم به خروجی زدم ولی باز پرش داره و با تغییر پتانسیومتر برا خودش هر جور دلش میخواد بالا پایین میکنه تا میرسه به 4 و خورده ای ولت.

بله 100 کیلو ولوم استفاده کردم

درسته همینطوره، زیر 100 که میاد دیگه یهویی افت میکنه با پرش های زیاد میاد پایین

بین 20 و 21. با پرش های لحظه ای به 3 الی 4 ولت و 11 الی 13 ولت.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
به مورد خیلی جالب برخوردم: رنج ولت متر رو روی 200 ولت DC قرار میدم ولتاژ خروجی بین 21 تا 185 ولت هست، اما وقتی رنج رو روی 1000 ولت DC قرار میدم بین 45 ولت تا 250 ولت بهم خروجی میده!!!!!!!!!! o-:
و یه مورد عجیب تر اینکه رنج ولتمتر رو روی AC قرار میدم از 46 ولت تا 573 ولت خروجی داره!!!!!!!!!!!
استاد توروخدا کـــــمـــــــــک دیوونه شدم

درود

عزیزم بقرار معلوم اطلاعات چندانی نداری

با چه استدلالی لامپ 12 ولت را به ولتاژ بالا متصل کردی و انتظار داشتی نسوزه ؟

با سوزاندن لامپ تجربه کردی ولی موتور 24 ولت را هم سوزوندی

عزیزم باید از لامپ 220 ولت قدیمی (نه کم مصرف ) استفاده کنی

عرض کردم با ولتمتر قابل اندازه گیری نیست و با ولتمتر دیجیتال اوج مصیبته و قطعا ولتمترت دیجیتاله
به توصیه من توجهی نکردی
یک لامپ 220 ولت کمتر از 100 وات قدیمی متصل و گزارش کن

سپاس

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
با چه استدلالی لامپ 12 ولت را به ولتاژ بالا متصل کردی و انتظار داشتی نسوزه ؟

با سوزاندن لامپ تجربه کردی ولی موتور 24 ولت را هم سوزوندی

اون لامپ 12 رو که برا تست زدم خواستم ببینم چی میشه وقتی پرش داره، لامپه برام مهم نبود که زدم دیگه
خب وقتی حداقل ولتاژم رو 21 بود باید با 24 کار میکرد

عزیزم باید از لامپ 220 ولت قدیمی (نه کم مصرف ) استفاده کنی
رشته ای وصل کنم یعنی؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
اون لامپ 12 رو که برا تست زدم خواستم ببینم چی میشه وقتی پرش داره، لامپه برام مهم نبود که زدم دیگه

رشته ای وصل کنم یعنی؟

درود

همیشه باید بدترین شرایط را پیش بینی کنی تا خسارت نبینی

مثلا اگه حدس میزنی ولتاژ نقطه ای 10 ولته نباید ابتدا از ولتمتر در رنج 10 ولت استفاده کنی بلکه باید در رنج حداکثر ولتاژ مثلا 100 ولت تست کنی و ببینی واقعا ولتاژ پایینه یا نه و سپس با اطمینان کامل از رنج های پایین تر استفاده کنی

باین ترتیب هیچوقت ولتمترت نمیسوزه

شما خروجی مداری که در مرحله تسته و نمیدونی ولتاژش چند ولته به لامپی متصل کردی که احتمال سوختنش بسیار زیاده
بویژه با این فرض که مدار سالم بود و در کمترین ولتاژ نمیسوخت دراینصورت چطور میخواستی ولتاژ های بالاتر را با این لامپ تست کنی.

در خصوص لامپ با عبارات مختلفی عرض کردم چه لامپی باشه
بله لامپ رشته ای
اگه مقدور تصویری از مدار ارسال کن.

فرمودی :

ولی من تاکید کرده بودم ولتمتر مقدار صحیحی نشون نمیده اما توجه نمیکنی و 21 ولت ولتمتر را ملاک گرفتی

وقتی از من سوال میکنی یعنی قبول کردی که من یک ذره بیشتر از شما میدونم ولی بازم بدون توجه به پاسخم عمل میکنی .

تا حالا تجربه کردی که نظر شما صحیح نیست و موجب خسارت میشه . پس حالا نظر منو تجربه کن و تازمانیکه نظر من موجب خسارتی نشده ، به نظر من توجه کن .

سپاس

آخرین ویرایش:

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
بله کاملا حق با شماس استاد گرانقدر، اینکه با این حوصله و توضیحات جامع به سوالای بنده جواب میدید نشونه روح بزرگ شماست که قطعا شایسته عنوان "معلم" هستید جناب غزال.
این نکته ای که در باره ولت متر فرمودید خیلی خوب بود، فک کنم من ولت مترم رو خراب کرده باشم به دلیل رعایت نکردن این حرف شما. الان پیک ولتاژ سینوسی رو نشون میده. پریز رو 312 نشون میده.
------------------------------------------------------------------------------
با لامپ رشته ای 100 وات تست کردم( وات کمتر فعلا تو دست و بالم نیست)، با تغییر پتانسیومتر نور لامپ کم و زیاد میشه اما تغییرش زیاد نیست. با رنج حداقل پتانسیومتر که وصل میکنم نور زیادی داره همون اول، پتانسیومتر رو که زیاد میکنم نورش بیشتر میشه.
حالا چیکارش کنم استاد؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
بله کاملا حق با شماس استاد گرانقدر، اینکه با این حوصله و توضیحات جامع به سوالای بنده جواب میدید نشونه روح بزرگ شماست که قطعا شایسته عنوان "معلم" هستید جناب غزال.
این نکته ای که در باره ولت متر فرمودید خیلی خوب بود، فک کنم من ولت مترم رو خراب کرده باشم به دلیل رعایت نکردن این حرف شما. الان پیک ولتاژ سینوسی رو نشون میده. پریز رو 312 نشون میده.
------------------------------------------------------------------------------
با لامپ رشته ای 100 وات تست کردم( وات کمتر فعلا تو دست و بالم نیست)، با تغییر پتانسیومتر نور لامپ کم و زیاد میشه اما تغییرش زیاد نیست. با رنج حداقل پتانسیومتر که وصل میکنم نور زیادی داره همون اول، پتانسیومتر رو که زیاد میکنم نورش بیشتر میشه.
حالا چیکارش کنم استاد؟

درود

ایراد داره

نحوه استفاد ه از پایه های تریستور و ujt را اعلام کن ؟
اگر پایه های 2646 بسمت شما باشه دایره ای با یک زائده می بینی دو طرف این زائده را چه پایه ای محسوب کردی ؟
از چه خازنی برای 1/ میکرو استفاده میکنی ؟
خازن موازی با خروجی حداقل 2 میکرو باشه که در بی باری علاوه بر مقاومت سری همون مقاومت حدود 40 کیلو را هم با خروجی موازی کن که تخلیه بشه

سپاس

116.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
[

QUOTE=mehrdad137;387152] [/QUOTE]

درود

عزیزم تصاویر دیتاشیت را نخواستم میخوام ببینم شما چطور از اون استفاده کردی
ببین سوالم چیه پاسخ سوالم را بده ( نگفتم دستور العمل سازنده را ارسال کن )

سپاس

بالا