آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: تغذیه 0 --- 200 ولت 20 آمپر بسیار ساده

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام استاد ابتدا با ولت متر تست کردم ولتاژ خروجی مدار از 215 تا 225 متناوب با چرخاندن ولوم 500 کیلو تغییر میکرد بجای مقاومت 47 کیلو با چند مقاومت تست کردم که با مقاومت 1 کیلو لامپ روشن شد و با تغییر ولوم نور لامپ کم و زیاد میشه فقط زمانی که 85 درصد ولوم 500 کیلو طی میشه تازه تو این 15 درصد باقیمانده نور لامپ با ولوم قابل کنترله یعنی 85 درصد هرزه که با بازی کردن مقاومتها و خازن مشکل حل میشه
استاد واقعا جالبه که تو این مدار حتی از دیاک هم استفاده نکردید برخلاف کتابهای درسی که بیشتر برای تحریک تریستور و ترایاک از دیاک استفاده میشد بخاطر شکل موجی که دیاک برای زاویه اتش بوجود میاره

درود
آحتمالا در تنظیم گزارش دقت نکردی و در مقاومت پتانسیومتر از صفر تا ۱۵ درصد تغییرات موثر داری نه در ۱۵ درصد پایانی پتانسیومتر
آیا همینطوره یا اشتباه میکنم که دراینصورت چنین رفتاری ممکنه با وجود دو خازن قابل تحلیل باشه که در محدوده پایانی هر نیم سیکل تغییر ولتاژ داری
آیا با وجود دو خازن تست کردی یا بدون خازن ها

در هر صورت اولا گزارش را یکبار با وجود دو خازن و یکبار بدون خازن ها تست و گزارش کن.(بجای خازن ، مقاومت حدود ۱۰ کیلو)
و ثانیا ببین بقیه راه را خودت میتونی طی طریق کنی و با اقدامات و اصلاحات تکمیلی و انتخاب مقادیر مناسب قطعات ، به مدار نهایی و قابل استفا ده برسی ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام استاد ابتدا با ولت متر تست کردم ولتاژ خروجی مدار از 215 تا 225 متناوب با چرخاندن ولوم 500 کیلو تغییر میکرد بجای مقاومت 47 کیلو با چند مقاومت تست کردم که با مقاومت 1 کیلو لامپ روشن شد و با تغییر ولوم نور لامپ کم و زیاد میشه فقط زمانی که 85 درصد ولوم 500 کیلو طی میشه تازه تو این 15 درصد باقیمانده نور لامپ با ولوم قابل کنترله یعنی 85 درصد هرزه که با بازی کردن مقاومتها و خازن مشکل حل میشه
استاد واقعا جالبه که تو این مدار حتی از دیاک هم استفاده نکردید برخلاف کتابهای درسی که بیشتر برای تحریک تریستور و ترایاک از دیاک استفاده میشد بخاطر شکل موجی که دیاک برای زاویه اتش بوجود میاره

درود

اگرچه این بار هم منو آلوده کردی و طبق عادت ، آرامشم با دستیابی به نتیجه قطعی حاصل میشه و در این مدت عمده توجه و تمرکزم را تحت الشعاع قرار میده و در اولویت اهدافم قرار میگیره اما بنظرمیرسه اینبار نتیجه ارزنده تری علاوه بر مقصود ، حاصل بشه.
زیرا در جریان بررسی موضوع ، ناگهان توجه ذهنم به روش تازه ای معطوف شد که در تحلیل نظری بسیار کارآمد و بی نقص و عالی بنظر میرسه و با توجه به سادگی سیستم ، پس از تکمیل نقشه اخیر مطرح میکنم و امیدوارم پس از تست عملی و تایید نهایی ، دستمایه روش نوین و سهل الوصولی برای استفاده از تریستور گردد. بطوریکه ه‍دایت انرژی به میزان دلخواه به مصرف کننده در ه‍ر نیم سیکل بدون محدودیت و بتحو کامل قابل کنترل باشد.

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود
آحتمالا در تنظیم گزارش دقت نکردی و در مقاومت پتانسیومتر از صفر تا ۱۵ درصد تغییرات موثر داری نه در ۱۵ درصد پایانی پتانسیومتر
آیا همینطوره یا اشتباه میکنم که دراینصورت چنین رفتاری ممکنه با وجود دو خازن قابل تحلیل باشه که در محدوده پایانی هر نیم سیکل تغییر ولتاژ داری
آیا با وجود دو خازن تست کردی یا بدون خازن ها

در هر صورت اولا گزارش را یکبار با وجود دو خازن و یکبار بدون خازن ها تست و گزارش کن.(بجای خازن ، مقاومت حدود ۱۰ کیلو)
و ثانیا ببین بقیه راه را خودت میتونی طی طریق کنی و با اقدامات و اصلاحات تکمیلی و انتخاب مقادیر مناسب قطعات ، به مدار نهایی و قابل استفا ده برسی ؟

سپاس
سلام استاد بله در تنظیم گزارش خطایی پیش اومد و در حین ازمایش ولوم 500 کیلو سوخت و در ادامه ازمایش از ولوم 250 کیلو استفاده کردم برای همین مدار را از صفر دوباره بستم که گزارش زیر مورد نظر و صحیحه , یعنی گزارش پستهای قبلی را به هیچ عنوان در نظر نگیرین چون باعث سر درگم و اطلاف وقت میشه
ابتدا مدار مورد ازمایش در پست 147 را با ولوم 250 کیلو بخاطر تلفات کمتر و مقاومت سری 8/2 کیلو بستم که لامپ روشن نشد
در مرجله بعد طبق اوامر شما دو خازن 100 نانو را حذف کردم و بجای ان از مقاومت 10 کیلو استفاده کردم که هم لامپ روشن شد و هم با تنظیم ولوم نور لامپ در بازه خاصی از چرخش ولوم تغییر میکرد و دیمر میشد( از کم نورتا پرنور ), یعنی در بازه صفر اهم ولوم تا 26 کیلو اهم ولوم نور لامپ تغییر میکرد و بیشتر از 26 کیلو تا 250 کیلو لامپ خاموش بود ممنونم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام استاد بله در تنظیم گزارش خطایی پیش اومد و در حین ازمایش ولوم 500 کیلو سوخت و در ادامه ازمایش از ولوم 250 کیلو استفاده کردم برای همین مدار را از صفر دوباره بستم که گزارش زیر مورد نظر و صحیحه , یعنی گزارش پستهای قبلی را به هیچ عنوان در نظر نگیرین چون باعث سر درگم و اطلاف وقت میشه
ابتدا مدار مورد ازمایش در پست 147 را با ولوم 250 کیلو بخاطر تلفات کمتر و مقاومت سری 8/2 کیلو بستم که لامپ روشن نشد
در مرجله بعد طبق اوامر شما دو خازن 100 نانو را حذف کردم و بجای ان از مقاومت 10 کیلو استفاده کردم که هم لامپ روشن شد و هم با تنظیم ولوم نور لامپ در بازه خاصی از چرخش ولوم تغییر میکرد و دیمر میشد( از کم نورتا پرنور ), یعنی در بازه صفر اهم ولوم تا 26 کیلو اهم ولوم نور لامپ تغییر میکرد و بیشتر از 26 کیلو تا 250 کیلو لامپ خاموش بود ممنونم

درود

من که هشدار داده بودم مراقب دود شدن پتانسیومتر باشی
با توجه به گزارش شما اگه پتانسیومتر ۳۰ كیلو بجای ۵۰۰ کیلو استفاده کنی مقصود شما حاصل میشه

ولی من بعید می بینم این مدار بدون نقص باشه
البته احتمالا برای مقاصد صنعتی و هدف شما ممکنه فاقد ایراد و نقصی باشه اما حدس میزنم قادر به انتخاب نقطه آتش در هر نقطه از نیم سیکل ها نیستید

بعبارت دیگر در نقاطی از نیم سیکل ها که در مقاصد صنعتی نیاز به صدور فرمان آتش داریم بدرستی عمل میکنه اما بعید می بینم در تمام نقاط دلخواه قادر به صدور فرمان آتش باشیم

ارزیابی این موضوع فقط با نور لامپ و بدون اسیلوسکوپ میسر نیست
اما ارزیابی نسبی با ولتمتر و اندازه گیری حداقل و حداکثر ولتاژ لامپ مقدوره که برخلاف تاکیدم اجرا و گزارش نکردی.
در هر صورت اگر در جریان استفاده عملی از این مدار با مشکلئ مواجه شدی درخدمتم.

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام استاد من منتظر فرمایشات شما برای مراحل بعدی تست بودم که خدمتتان گزارش کنم و هستم ولت متر دیجیتال متناوب را موازی با دو سر لامپ قرار دادم که با ولوم صفر یعنی در بیشترین مقدار نور لامپ , عدد 216 ولت را نشان داد و در کمترین نور لامپ , عدد 90 ولت متناوب را نشان داد
در پست 152 اشاره به مداری از طرف خود کردین که اگر صلاح میدونین قرار بدین, تست میکنم و نتیجه را گزارش میکنم ممونم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام استاد من منتظر فرمایشات شما برای مراحل بعدی تست بودم که خدمتتان گزارش کنم و هستم ولت متر دیجیتال متناوب را موازی با دو سر لامپ قرار دادم که با ولوم صفر یعنی در بیشترین مقدار نور لامپ , عدد 216 ولت را نشان داد و در کمترین نور لامپ , عدد 90 ولت متناوب را نشان داد
در پست 152 اشاره به مداری از طرف خود کردین که اگر صلاح میدونین قرار بدین, تست میکنم و نتیجه را گزارش میکنم ممونم

درود

اگه کنترل انرژی در همین مقدار کفایت میکنه مدار ساده ای که مشکلات روش قبلی رو نداره و بذهنم خطور کرد اینه که
از یک ترانس کوچک سر وسط مثلا ۱۲ ولت استفاده‍ کن بنحوی که سر وسط مشترک ثانویه را جدا کرده که دو تا ۱۲ ولت مجزا و ایزوله داشته باشیم و هر ثانویه را با دیودی سری كرده و از طریق دو مقاومة مناسب ( در جریات تست= پتانسیومتر ) به گیت و کاتد هر تریستور متصل میکنیم بطوریکه فاز دو ثانویه نسبت بهم ۱۸۰ باشه
حالا با دو روش لحظه آتش قابل انتخاب میشه بطوریکه صدور فرمان آتش در هر نقطه از سیکل ها و عاری از پیچیدگی مقدوره و مشکل مدارهای رایج را نداره که جهت دستیابی به ابن مقصود مدار پیچیده ای میطلبه

۱- با تغییر ولتاژ ورودی ترانس ، لحظه فرمان ، مشخص میشه یعنی همان سینوسی برق شهر بدون دخل و تصرف به ورودی ترانس اعمال بشه و فقط ولتاژ ۲۲۰ اولیه ترانس را بمیزان دلخواه بگونه ای کاهش بدیم که ثانویه در لحظه مورد نظرمان قادر به روشن کردن تریستورها باشه تا فرمان آتش در این لحظه صادر بشه
در این روش بهتره اؤلیه ترانس را با خازن بایپلاری سری کنیم تا موجب کاهش جریان بشه و با پتانسیومتر هم بتونیم ولتاژ ورودی ترانس و بتبع آن ولتاژ ثانویه را برای تامین ولتاژ و جریان ناچیز گیت کنترل کنیم

۲- با مدار بسیار ساده ای در لحظه دلخواه یک ضربه از برق شهر تهیه و به ورودی ترانس اعمال میشه
تهیه این ضربه حتی بدون ترایاک و فقط با دیاک هم بسادگی مقدوره

درواقع نکته کلیدی و مهم که متفاوت با روش رایجه اینه که تریستورها از دو ثانویه ایزوله و معگوس فرمان بگیره و بقیه مدار همون روش رایج برای روشن کردن تریستور هست.
حالا برای نهایی کردن سیستم فوق به زمان قابل توجهی نیاز داری تا با انجام آزمایشات و سعی و خطا مدار ساده ای برای این مقصود بسازی که بدون تردید در هر لحظه حتی در لحظه ای که ولتاژ برق شهر صفر ولته قادره فرمان آتش را صادر کنه.( با انرژی که از سیکل قبل در خازنی ذخیره میشه که البته همه این روش ها جز ترانس ایزوله ، جزو روش های رایجه )

بدوا فرصت خوبی برای مطالعه عمقی و ارائه نقشه آزمایشی اولیه حاصل شد بویژه که ابتکار موصوف ، موجب تشدید انگیزه و اشتیاق میشه ولی متاسفانه پس از آن امور تازه ، مجالی باقی نگذاشت و بناگزیر فعلا بضاعتم در همین حد شد ولی چنانچه تصمیم به پیگیری این شیوه گرفتی نتیجه آزمایشات خود را مطرح كن تا نقائص و ضعف های احتمالی مرتفع و قابل استفاده بشه

یا به فرصت احتمالی آتی محول کن که نقشه تقریبی اولیه را تقدیم کنم

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود

با توجه به اینکه اقدامی در خصوص نقشه اخیر نکردی که ایرادات و نقائص احتمالی را رفع کنیم لذا جهت رفع نقص نقشه قبلی که از ۹۰ تا ۲۲۰ ولت قابل کنترل بود و از صفر تا ۹۰ ولت خارج از کنترل بود ، پیشنهاد میکنم نقشه اصلاحی پیوست را تست کنی تا تقریبا از صفر تا ۲۲۰ ولت قابل کنترل بشه.
جهت تسهیل آزمایش در نقشه از خازن الکترولیت ( بدون نیاز به بایپلار ) با ولتاژ پایین استفاده کردم تا مقادیر مختلف خازن بسادگی تهیه بشه

۱- مقدار اولیه خازن ۱/. میکرو ۵۰ ولت است ولی باید طی آزمایش ، ظرفیت های مختلفی تست کنی تا ظرفیت ایده آل دو خازن موصوف معین بشه
۲- کلیه دیودها 1N4007

محدوده بلااثر ابتدایی پتانسیومتر ، مقاومت سری با پتانسیومتر را بشرح زیر تعیین میکند بنحوی که ابتدا پتانسیومتر صفر اهم باشه که در اینصورت خروجی یا ولتاژ دو سر بار ۲۲۰ ولت است
حالا بتدریج مقاومت پتانسیومتر را زیاد کن تا جایی که تغییر ناچیز ولتاژ خروجی یا بار را ببینی یعنی ۲۲۰ ولت بمقدار ناچیزی کم بشه
حالا مقاومت پتانسیومتر را اندازه گیری کن و مقاومتی با همین مقدار با پتانسیومتر سری کن

در پایان آزمایشات ، محدوده بلااثر انتهایی پتانسیومتر را مشخص و اندازه گیری کن و از کل مقاومت پتانسیومتر کم کن تا مقدار مناسب پتانسیومتر تعیین شود و چنین پتانسیومتری را جایگزین ۵۰۰ کیلو کن

با احتمال زیاد نقص نقشه قبلی مرتفع میشه و ولتاژ خروجی تقریبا از صفر تا ۲۲۰ قابل کنترل میشه
بدیهی است که انجام آزمایش فوق و اصلاحیه مربوطه صرفا بدلیل پیگیری و اصرار شما و بمنظور رفع نیاز و حل مشکل پیشنهاد شده و لذا در صورت عدم نیاز به اصلاح و تکمیل نقشه ، الزامی به انجام آزمایش نداری .

سپاس
IMG_20180919_005848_894.jpg

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام استاد در جریان پست جدید نبودم و امروز با اشتیاق مدار پیشنهادیه شما را با قطعات موجودی خودم بستم بجای دیودها از 4007 استفاده کردم و مقاومتهای گیت یک کیلو اهم گذاشتم و از ولوم 250 کیلو استفاده کردم و اینکه بجای خازن 0.1 میکرو الکترولیت از 104 پلی استر استفاده کردم بخوبی ولتاژ لامپ کم و زیاد میشه ولت متر دیجیتال متناوب را به دو سر لامپ زدم ولتاژ از کم 85 ولت تا 220 ولت کم و زیاد میشود و در این مدار انگار بهتر عمل دیمر انجام میشه بازه موثر ولوم را اهم گرفتم 70 کیلو شده یعنی اگر بجای 250 کیلو 70 کیلو استفاده کنیم از تمام بازه ولوم استفاده میشه و برای ازمایشات بعدی اماده ام
استاد عزیز اگه یادتون باشه در پستهای قبلی اشاره به مدار دیمر بازاریه اماده , برای راه اندازی دو تریستور موازی و مع*** کردم که مدارش را با جست و جوی فراوان پیدا کردم که در اختیار شما و دوستان عزیز قرار میدم و لطفا در مورد این مدار نظر خودتون رو بگین
http://uupload.ir/files/o0kt_dim.gif

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام استاد در جریان پست جدید نبودم و امروز با اشتیاق مدار پیشنهادیه شما را با قطعات موجودی خودم بستم بجای دیودها از 4007 استفاده کردم و مقاومتهای گیت یک کیلو اهم گذاشتم و از ولوم 250 کیلو استفاده کردم و اینکه بجای خازن 0.1 میکرو الکترولیت از 104 پلی استر استفاده کردم بخوبی ولتاژ لامپ کم و زیاد میشه ولت متر دیجیتال متناوب را به دو سر لامپ زدم ولتاژ از کم 85 ولت تا 220 ولت کم و زیاد میشود و در این مدار انگار بهتر عمل دیمر انجام میشه بازه موثر ولوم را اهم گرفتم 70 کیلو شده یعنی اگر بجای 250 کیلو 70 کیلو استفاده کنیم از تمام بازه ولوم استفاده میشه و برای ازمایشات بعدی اماده ام
استاد عزیز اگه یادتون باشه در پستهای قبلی اشاره به مدار دیمر بازاریه اماده , برای راه اندازی دو تریستور موازی و مع*** کردم که مدارش را با جست و جوی فراوان پیدا کردم که در اختیار شما و دوستان عزیز قرار میدم و لطفا در مورد این مدار نظر خودتون رو بگین

درود

نقشه ای که پیدا کردی بنظر من اصلا کار نمیکنه
بخش نهایی نقشه شامل ترانس ، اهمیت چندانی نداره و فقط موجب حذف نویز و هارمونی های زائد میشه لذا ازآنجا که تهیه سیم پیچ مورد نظر نقشه موجب اطاله و تاخیر آزمایش میشه ، میتونی بخش اولیه شامل ترایاک و تربستور را تست کنی اگه جواب داد (که بنظرم محال میرسه ) دراینصورت نقشه قابل استفاده است.

اما جهت رفع نقص نقشه ای که تست کردی .
حالا باید از خازن های ظرفیت بالاتر استفاده کنی تا ولتاژ کمتر از ۸۵ ولت هم قابل کنترل بشه.
خازن بایپلار ضروری و الزامی نیست و لذا بسادگی میتونی با ظرفیت های مختلف تست کنی.
ضمنا مقاومت گیت متناسب با تریستور که یحتمل پر قدرت هست باید کوچکتر از ۱ کیلو باشه.
فعلا پتانسیومتر حدود ۵۰۰ کیلو استفاده کن مقاومت کم نیاره ، مقدار ۷۰ کیلو معقول بنظر نمیرسه.
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود
جدا اگه این نقشه مورد نظر شما جواب بده چند تا شاخ روی سرم سبز میشه.
البته اگه جواب بده حاوی اطلاعات جدید و ارزنده ای هست که میتونم پیداش کنم.

اما در خصوص نقشه مورد آزمایش
با توجه به اینکه از خازن بایپلار 1/. میکرو استفاده کردی میتونی بجای استفاده از خازن های متفاوت ، مقاومت های مختلفی با دو دیود سری کنی
یعنی با هر دیودی که با خازن موازی شده یک مقاومت سری کنی.
با ۱۰ اهم شروع کن و با توجه به پاسخ سیستم ، کم کم اضافه کن دراینصورت نیز باید ولتاژ کمتر از ۸۵ ولت قابل کنترل بشه.
تهیه مقاومت مختلف خیلی ساده تر از خازن مختلف هست.

سپاسo0kt_dim.gif

آخرین ویرایش:
بالا