آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تغذیه 0 --- 200 ولت 20 آمپر بسیار ساده

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود

به نظر من نقشه ای که مطرح و پیوست فرمودید قابل تحلیل و قابل توجیه نیست.

بفرمایید چرا اصرار داری از دو تریستور بجای ترایاک استفاده کنی.
اگه ایده ارزشمندی باشه سعی میکنم راهی پیدا کنم.

سپاس
استاد ماژول دوبل تریستور امپر بالا در هر مغازه الکترونیک راحتتر پیدا میشه برخلاف ترایاک امپر بالا
از لحاظ قیمت هم ترایاک دیسکی یا سیمی گرانتر هست
در مورد هیت سینک و خنک کنندگی هم چون مازول دوبل تریستور بصورت پکیج ارایه میشه جاگذاریش و پیچ کردنش راحت تره
در خیلی از دستگاه های الکترونیک صنعتی مخصوصا جوش ترانسی , بجای ترایاک دیسکی از همین ماژول دوبل تریستور استفاده میشه
ترایاک دیسکی یا سیمی فکر کنم جریان گیتشون بیشتر از ترایاکهای معمولی باشه و همین کار را سخت میکنه البته اگه در مدار دیمر , دیاک نتونه جریان گیتش و تامین کنه

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استاد ماژول دوبل تریستور امپر بالا در هر مغازه الکترونیک راحتتر پیدا میشه برخلاف ترایاک امپر بالا
از لحاظ قیمت هم ترایاک دیسکی یا سیمی گرانتر هست
در مورد هیت سینک و خنک کنندگی هم چون مازول دوبل تریستور بصورت پکیج ارایه میشه جاگذاریش و پیچ کردنش راحت تره
در خیلی از دستگاه های الکترونیک صنعتی مخصوصا جوش ترانسی , بجای ترایاک دیسکی از همین ماژول دوبل تریستور استفاده میشه
ترایاک دیسکی یا سیمی فکر کنم جریان گیتشون بیشتر از ترایاکهای معمولی باشه و همین کار را سخت میکنه البته اگه در مدار دیمر , دیاک نتونه جریان گیتش و تامین کنه

درود

اگه باکسی حاوی دو تریستور بجای ترایاک قبلا ساخته شده و وجود داره با چه توجیهی میخوای راه رفته را ما هم بریم و با تکرار زحمت و تکرار همون تحقیقات درست کنیم ؟!

ضمنا استفاده از هیت سینک در جریاب بالا اجتناب ناپذیره و لذا بخش اعظم باکس موصوف بخاطر هیت سینکه که حجیم میشه .
فلذا اگه خودمون هم درست کنیم همون مشکل جاسازی بروز میکنه

سپاس
اینو تست کردی؟

IMG_20180820_143644_042.jpg

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
اگه باکسی حاوی دو تریستور بجای ترایاک قبلا ساخته شده و وجود داره با چه توجیهی میخوای راه رفته را ما هم بریم و با تکرار زحمت و تکرار همون تحقیقات درست کنیم ؟!
سلام استاد اگر منظورتون اینه که دو تریستور ماژول را بصورت موازی و معکوووس ببندیم و گیتها رو بهم متصل و به دیاک دیمر وصل کنیم (بجای ترایاک bt139 ) شاید بخاطر بالا رفتن جریان گیت, دیاک جوابگو نباشه و ثبات مدار از بین بره
در چند مدار صنعتی مشاهده شد که دوباره از یک ترایاک برای تحریک گیتهای دو تریستور ماژول استفاده شده (مثل مدار دارلینگتون ترانزیستورها) و دیاک مستقیما به گیتها نرفته درخواست من یک مدار ساده با ثبات برای راه اندازی دو تریستور ماژول است که بصورت ترایاک بسته شدند
در مورد تست مدار 2n6027 پی یو تی هست که نتونستم گیر بیارم و مدار را تست بزنم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام استاد اگر منظورتون اینه که دو تریستور ماژول را بصورت موازی و معکوووس ببندیم و گیتها رو بهم متصل و به دیاک دیمر وصل کنیم (بجای ترایاک bt139 ) شاید بخاطر بالا رفتن جریان گیت, دیاک جوابگو نباشه و ثبات مدار از بین بره
در چند مدار صنعتی مشاهده شد که دوباره از یک ترایاک برای تحریک گیتهای دو تریستور ماژول استفاده شده (مثل مدار دارلینگتون ترانزیستورها) و دیاک مستقیما به گیتها نرفته درخواست من یک مدار ساده با ثبات برای راه اندازی دو تریستور ماژول است که بصورت ترایاک بسته شدند
در مورد تست مدار 2n6027 پی یو تی هست که نتونستم گیر بیارم و مدار را تست بزنم

درود

فرمودید
اگر منظورتون اینه که دو تریستور ماژول را بصورت موازی و معکوووس ببندیم و گیتها رو بهم متصل و به دیاک دیمر وصل کنیم (بجای ترایاک bt139 ) شاید بخاطر بالا رفتن جریان گیت, دیاک جوابگو نباشه و ثبات مدار از بین بره

از کدام عبارت و اظهاراتم چنین استنباطی فرمودید
که دو گیت را به یک دیاگ متصل کنید
اما اظهارات شما گویای شیوه خاص تحقیق است که بدلیل ناراحتی چشم ، فعلا قادر به توصیف و شرح تفصیلی نیستم

النهایه فرمودید بدلیل پیدا نکردن عین قطعه نقشه ای که خودتان پیشنهاد فرمودید قادر به تست نقشه پیشنهادی خود نیستید،
که دلیل موجهی نیست .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود

اگه بخوای با سعی و خطا و تست مواردی به مدار ساده ای دست یابی میتونم فرصتی در این خصوص اختصاص بدم
اگه مایل بودی
بدون q1,2
یک تریستور قدرت را حذف
c1,2 با ظرفیت1/.
پتانسیومتر با مقدار ۵۰۰ کیلو
بطوریکه مقاومت 47/ را با دیاک سری کن و بجای آند q1 نصب و تست کن و نتیجه را اعلام کن
درواقع فعلا فقط با یک تریستور قدرت آزمآیش کن تا پس از حصول مقصود تریستور دوم را اضافه کنی
وقت چندانی برای تغییرات فوق نگذاشتم اما اگه راغب به ادامه بودی عمقی بررسی میکنم
پتانسیومتر در حداکثر مقدار ممکن باشه تا از صدمه احتمالی پیشگیری بشه
البته فعلا استفاده از پاسخ این تغییرات مورد هدف است
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود
قبلی ها رو که تست نکردی[SUP][/SUP]
اما این نقشه بسیار ساده را تست کن
مقدار مقاومت و خازن با توجه به مشخصات تریستور و پاسخ سیستم باید اصلاح گردد
با توجه به اینکه تریستور قدرت را مشخص و اعلام نکردید لذا مقادیر اولیه قطعاتی که در نقشه اعلام شده جهت پیشگیری از صدمه احتمالی با حداکثر مقدار ممکن منظور شده و لذا ممکن است بگونه ای نامتناسب با تریستور انتخابی گردد که محدوده کار سیستم بسیار ناچیز باشه که پس از گزارش پاسخ سیستم اصلاح میشه

دIMG_20180828_010503_540.jpg

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام جناب غزال امروز بعد از دیدن پستهای شما با شوق زیاد مدار بالا که روی کاغذ کشیدین را بستم ازمایش را با دو تریستور bt152 و دیودهای 1n4007 و مقاومت 4.7 کیلو بجای 5 کیلو انجام دادم برای بار از لامپ رشته ای 220 ولت 40 وات استفاده کردم که با تغییر ولوم 500 کیلو نتیجه ای حاصل نشد یعنی لامپ فعلا روشن نشد اگر لازم است بفرمایید که مدار پست 146 که فرمودین را تست کنم ؟ خیلی خیلی ممنونم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام جناب غزال امروز بعد از دیدن پستهای شما با شوق زیاد مدار بالا که روی کاغذ کشیدین را بستم ازمایش را با دو تریستور bt152 و دیودهای 1n4007 و مقاومت 4.7 کیلو بجای 5 کیلو انجام دادم برای بار از لامپ رشته ای 220 ولت 40 وات استفاده کردم که با تغییر ولوم 500 کیلو نتیجه ای حاصل نشد یعنی لامپ فعلا روشن نشد اگر لازم است بفرمایید که مدار پست 146 که فرمودین را تست کنم ؟ خیلی خیلی ممنونم

درود

در زمان پست های اولیه فرصت و وقت آزاد چندانی نداشتم لذا با توجه به اصرار شما خواستم مدار را با تریستور معمولی تست کنی و با توجه به پاسخ سیستم اصلاحات لازم مشخص بشه
اما وقت آزاد قابل توجهی حاصل شد و با مطالعه لازم نقشه بسیار ساده ای تقدیم کردم و منتظر تست و اعلام پاسخ سیستم ه‍ستم تا کامل کنیم.
لذا من هم منتظر پاسخ نهایی سیستم نبودم بلکه منتظر پاسخ مدار بودم تا اشکال و اصلاحات لازم همین مداری که تست کردی مشخص بشه و بشرح زیر برطرف کنی
نگران محدوده فعالیت تریستورها نباش که قابل اصلاح و انتخابه
دو خازن بمنظور فعالیت تریستورها در محدوده پایانی هر نیم سیکل مفیده و باین ترتیب حداکثر فشاری که به پتانسیومتر وارد میشه بسهولت مشاهده میشه اما انرژی ضعیفی به بار منتقل میشه و لذا در اینحالت نور لامپ بسیار ناچیز و چه بسا نامحسوس باشه

لذا میتونی دو خازن را هم حذف و تست کنی و در پایان آزمایشات ، توان پتانسیومتر را ارزئابی کنیم
ضمنا بهتره از پتانسیومتر حدود ۴۷ کیلو بجای مقاومت ثابت استفاده کنی
چون جریان لازم گیت در تریستورهای مختلف ، متفاوته و با تنظیم پتانسیومتر ۴۷ کیلو قابل تهیه میشه بنحویکه اگر تریستورها روشن نشدند باید مقاومت پتانسیومتر ۴۷ کیلو را کم کنی تا قادر به روشن کردن تریستورها ها بشه.
دو سر لامپ را به ولتمتر هم متصل کن چون ممکنه تغییر ولتاژ در محدوده ای داشته باشی ولی قادر به روشن کردن لامپ نباشه که با ولتمتر قابل تشخیصه

هشدار : در نظر داشته باش زمانیکه با تنظیم پتانسیومتر ، حداقل انرژی به بار منتقل میشود و پتانسیومتر در بیشترین مقدار ممکن است در این حالت حداکثر فشار به پتانسیومترها وارد شده بطوریکه چنانچه توان پتانسیومترها ناچیز باشه ، دود شدن پتانسیومتر ها محتمل میگردد ( حتی المقدور ازپتانسیومتر با توان بالا استفاده کن و یا با دقت و هشیاری تست کن تا از صدمه پتانسیومتر پیشگیری کنی)
البته پس از حصول مقصود و تعیین تکلیف قطعات ، مقاومت ثابتی بجای ۴۷ کیلو نصب میشود و پتانسیومتر دومی نیز دقیقا قابل ارزیابی و قابل محاسبه میشود.
سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام استاد ابتدا با ولت متر تست کردم ولتاژ خروجی مدار از 215 تا 225 متناوب با چرخاندن ولوم 500 کیلو تغییر میکرد بجای مقاومت 47 کیلو با چند مقاومت تست کردم که با مقاومت 1 کیلو لامپ روشن شد و با تغییر ولوم نور لامپ کم و زیاد میشه فقط زمانی که 85 درصد ولوم 500 کیلو طی میشه تازه تو این 15 درصد باقیمانده نور لامپ با ولوم قابل کنترله یعنی 85 درصد هرزه که با بازی کردن مقاومتها و خازن مشکل حل میشه
استاد واقعا جالبه که تو این مدار حتی از دیاک هم استفاده نکردید برخلاف کتابهای درسی که بیشتر برای تحریک تریستور و ترایاک از دیاک استفاده میشد بخاطر شکل موجی که دیاک برای زاویه اتش بوجود میاره

بالا