آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تغذیه 0 --- 200 ولت 20 آمپر بسیار ساده

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام

در برخی از دستگاههای صنعتی ابتکارات حیرت انگیز و بسیار کارآمدی استفاده میشود که کارآیی و طول عمر آنها گویاترین دلیل ارزش و اعتبار آنهاست و تغذیه تقدیمی یکی از آنهاست که جهت تغییر ولتاژ تا 200 ولت با جریان 20 آمپراستفاده میشود.

بطوریکه فقط دو دیود و دو تریستور بخش فوقانی نقشه میتونه متناسب با نیاز ما پر قدرت و بزرگ باشه که حداکثر جریان مجاز را تعیین میکند یعنی با دو دیود و دو تریستور 100 آمپر قادر به دریافت جریان تا 100 آمپر DC هم خواهید بود
بقیه قطعات نقشه همیشه کوچک و با قدرت ناچیز هستند زیرا فقط پالی تحریک را میسازند و لذا همیشه جریان ضعیفی تحمل میکنند.

لازم بذکر است در جریان پایین میتوان از صفر تا 300 ولت و برای جریان زیاد میتوان از صفر تا حدود 200 ولت دریافت کرد
چنانکه سالیان درازی است این مدار بواسطه سادگی و زیبایی فنی و کارایی شگفت انگیز ، یکی از معشوقه های علمی من است
.

مشاهده فایل‌پیوست 78276
سلام استاد ایا در دستگاه های ترانسی جوشکاری رکتیفایر که قابل کنترل بودند از این مدار استفاده میشد؟ یا اینکه اگر ثابت باشند میشود از این مدار استفاده کرد و قابل کنترلش کرد ؟ مزیت این مدار اینه که هم خروجی جریان جوش را دی سی میکنه هم قابل کنترل متاسفانه در دستگاههای رکتیفایر جوش چند شرکت دیدم برای کنترل جوشکاری از دیمر با ترایاک 40 امپری در ورودی ترانس جوش استفاده میشه که کار غیر استانداردی هست نظر شما چیست ؟ آیا نمونه تمام کنترل شونده با 4تایریستور موجوده؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
سلام استاد ایا در دستگاه های ترانسی جوشکاری رکتیفایر که قابل کنترل بودند از این مدار استفاده میشد؟ یا اینکه اگر ثابت باشند میشود از این مدار استفاده کرد و قابل کنترلش کرد ؟ مزیت این مدار اینه که هم خروجی جریان جوش را دی سی میکنه هم قابل کنترل متاسفانه در دستگاههای رکتیفایر جوش چند شرکت دیدم برای کنترل جوشکاری از دیمر با ترایاک 40 امپری در ورودی ترانس جوش استفاده میشه که کار غیر استانداردی هست نظر شما چیست ؟ آیا نمونه تمام کنترل شونده با 4تایریستور موجوده؟

درود
این مدار برای جوشکاری مفید نیست زیرا مهمترین مزیت دستگاه جوشکاری dc اینه که فرکانس بالا موجبات دریافت dc بسیار عالی را فراهم میکنه که با فرکانس ۵۰ امکان پذیر نیست و لذا dc تمام موج ۵۰ هرتز دقیقا شبیه متناوب ۱۰۰ هرتز میشه زیرا سلفی که بتونه مانند دستگاه های جوش dc ولتاژ یکسو شده را به dc مطلوبی تبدیل کنه در فرکانس بالا با سلف کوچیک میسره و در فرکانس پایین در صورتی موثره که خیلی حجیم باشه و لذا قابل استفاده نیست فذا جوشکاری با یکسو کردن ۵۰ هرتز تفاوت چندانی با جوش متناوب ۵۰ هرتز نداره فقط یه ذره بهتر میشه که مقرون بصرفه نیست. اونم بخاطر افزایش ناچیز فرکانس نه dc شدن جریان

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام استاد عزیز شما بهتر میدونین که ترایاک امپر بالا تقریبا 80 امپری به سختی پیدا میشه و در بسیاری از مدارات صنعتی از دو تریستور بصورت موازی و معکوووس مانند شکل زیر استفاده میکنند که در یک پک وجود داره سوال اینجاست ساده ترین مدار درایو این دو گیت G1 و G2 که بصورت دیمر عمل کنند چیه؟یعنی این دو تریستور کار یک ترایاک امپر بالا را انجام بدن و با یک ولوم بتونیم زاویه اتش اونها رو تغییر بدیم
http://circuits.datasheetdir.com/304/MSS40-circuits.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
سلام استاد عزیز شما بهتر میدونین که ترایاک امپر بالا تقریبا 80 امپری به سختی پیدا میشه و در بسیاری از مدارات صنعتی از دو تریستور بصورت موازی و معکوووس مانند شکل زیر استفاده میکنند که در یک پک وجود داره سوال اینجاست ساده ترین مدار درایو این دو گیت G1 و G2 که بصورت دیمر عمل کنند چیه؟یعنی این دو تریستور کار یک ترایاک امپر بالا را انجام بدن و با یک ولوم بتونیم زاویه اتش اونها رو تغییر بدیم
http://circuits.datasheetdir.com/304/MSS40-circuits.jpg

درود
ترایاک و تریستور ۲۰۰ امپری هم موجوده و البته درسته که بسختی پیدا میشه زیرا فقط در فروشگآه های قطعات صنعتی عرضه میشه و ظاهر متفاوتی دارند و غالبا سیمی هستند اتفاقا خودم چند تریستور ۲۰۰ آمپر دارم

درخصوص نقشه مورد اشاره ، مطمئنم استاد عزیزم جناب مهندس رجبی نقشه های ارزشمندی در دسترس دارند ً

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام طبق فرموده شما به تایپیک استاد رجبی درخواست دادم فقط دو سوال و نظر از خدمتتون داشتم
استاد به نظرتان میشود برای دریافت امپر بیشتر دو ترایاک 40 امپری bta41 را موازی کرد در مدار دیمر زیر؟ هدف از این کار متغیر کردن ورودی ترانس جوش قدیمیه تا خروجی در محدوده خاصی متغیر باشه بخاطر خاصیت ترانس از اسنابر هم دو سر ترایاک استفاده کرده
https://xtronic.org/wp-content/uploads/2009/03/dimmer-light-switch-schematic-640x415.png
ایا از همین مدار دیمر ساده بدون اسنابر نمیشود دو تریستور موازی و معکوووس را درایو کرد ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
سلام طبق فرموده شما به تایپیک استاد رجبی درخواست دادم فقط دو سوال و نظر از خدمتتون داشتم
استاد به نظرتان میشود برای دریافت امپر بیشتر دو ترایاک 40 امپری bta41 را موازی کرد در مدار دیمر زیر؟ هدف از این کار متغیر کردن ورودی ترانس جوش قدیمیه تا خروجی در محدوده خاصی متغیر باشه بخاطر خاصیت ترانس از اسنابر هم دو سر ترایاک استفاده کرده
https://xtronic.org/wp-content/uploads/2009/03/dimmer-light-switch-schematic-640x415.png
ایا از همین مدار دیمر ساده بدون اسنابر نمیشود دو تریستور موازی و معکوووس را درایو کرد ؟

درود

تابحال ترایاک موازی تجربه نکردم و در دستگاهی هم ندیدم و بنظر میرسه عملی نباشه ولی میتونی مقاومت ناچیزی با هر ترایاک سری کنی و جریان دو مقاومت را بااسیلوسکوپ در هر نیم سیکل مقایسه کنی .
بنظر میرسه حتی اگر ترایاک ها بصورت مستقل هم تحریک بشن در هر نیم سیکل فقط یکی از ترایاک ها روشن بشه

فرمودید
از همین مدار دیمر ساده بدون اسنابر نمیشود

سوال فوق الذکر شما دو قرائت متفاوت داره و اگر از ویرگول در محل مورد نظر خود استفاده میکردی مقصود شما شفاف میشد
و لذا محل ویرگول را در دو حالت ممکن بشرح زیر اضافه میکنم و پاسخ هر دو سوال متفاوت را تقدیم میکنم
۱- از همین مدار دیمر ساده بدون اسنابر ،،،،،،، نمیشود
دراینصورت پاسخ اینه که مدار موصوف فاقد اسنابر نیست و اسنابر داره

۲- از همین مدار دیمر ساده ،،،،،، بدون اسنابر نمیشود
اگر مصرف کننده ، اهمی باشه وجود اسنابر ضروری نیست ، فلذا با توجه به اینکه مدار مورد نظر شما ، سلفی است بنابرین حذف اسنابر موجب صدمه سیستم میشه.

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام استاد ببخشید منظورم این بود که با یک مدار دیمر بازاری که ترایاک bt139 داره , میشود ماژول تریستور دوبل رو درایو کرد؟ یعنی خروجی دیمر (پایه ترایاک) به گیتهای دو تریستور بک تو بک برود اگر توضیح واضح نیست مدار را رسم کنم
با جست و جو فعلا مدار زیر پیدا کردم با یک ولوم میتونیم زاویه اتش دو تریستور را کنترل کنیم امیدوارم بدرد دوستان بخوره
http://www.next.gr/uploads/58/SCR-Phase-Control-Dimmer-Schematic.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
سلام استاد ببخشید منظورم این بود که با یک مدار دیمر بازاری که ترایاک bt139 داره , میشود ماژول تریستور دوبل رو درایو کرد؟ یعنی خروجی دیمر (پایه ترایاک) به گیتهای دو تریستور بک تو بک برود اگر توضیح واضح نیست مدار را رسم کنم
با جست و جو فعلا مدار زیر پیدا کردم با یک ولوم میتونیم زاویه اتش دو تریستور را کنترل کنیم امیدوارم بدرد دوستان بخوره
http://www.next.gr/uploads/58/SCR-Phase-Control-Dimmer-Schematic.jpg

درود
هر چند نقشه کلیه دیمرها یکسان نیست و ممکنه متفاوت باشند و لذا نمیتونیم حکم کلی صادر کنیم
اما برای تحقق مقصود ، با استفاده از دیمر های موجود و آماده ، میتونی بسادگی و بسرعت تست کنی.
یعنی در زمانی که باید صرف بررسی علمی موضوع مورد نظر کنیم میتونیم بارها عملا تست و تجربه کنیم

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود
هر چند نقشه کلیه دیمرها یکسان نیست و ممکنه متفاوت باشند و لذا نمیتونیم حکم کلی صادر کنیم
اما برای تحقق مقصود ، با استفاده از دیمر های موجود و آماده ، میتونی بسادگی و بسرعت تست کنی.
یعنی در زمانی که باید صرف بررسی علمی موضوع مورد نظر کنیم میتونیم بارها عملا تست و تجربه کنیم

سپاس
سلام خدمت استاد محترم مدار کامل مورد نظر بنده در زیر گذاشتم قبل از تست عملی مطمئنم احتیاج به اصلاحات دارد از جمله سیم بندی و اتصالات پایه a1 و a2 ترایاک ,و موارد دیگه هر موقع فرصت کردید بفرمایید تا مدار را اصلاح کنم
http://uupload.ir/files/d5dw_scr-phase-control-dimmer-schematic.jpg

ایا برای بهبودش میشه از دیود سر راه دو گیت تریستورها استفاده کرد ؟
چه اصلاحیاتی مد نظرتون هست برای بهبود مدار؟

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
سلام خدمت استاد محترم مدار کامل مورد نظر بنده در زیر گذاشتم
http://uupload.ir/files/d5dw_scr-phase-control-dimmer-schematic.jpg
به نظرتون از لحاظ تیوری قابل قبوله؟
ایا برای بهبودش میشه از دیود سر راه دو گیت تریستورها استفاده کرد ؟
چه اصلاحیاتی مد نظرتون هست برای بهبود مدار؟

درود

به نظر من نقشه ای که مطرح و پیوست فرمودید قابل تحلیل و قابل توجیه نیست.

بفرمایید چرا اصرار داری از دو تریستور بجای ترایاک استفاده کنی.
اگه ایده ارزشمندی باشه سعی میکنم راهی پیدا کنم.

سپاس

بالا