آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تغذیه 0 --- 200 ولت 20 آمپر بسیار ساده

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
متشکرم استاد

اتفاقا ارتباطی که برای شما ناصحیح بنظر میرسه درسته.
من نگفتم که اون ارتباط صحیح نیست، بلکه علت ارتباط رو نمیدونستم که با این فرمایش شما کاملاً مفهوم شد

و لذا منفی پل دیود درواقع گراند پالس آتش است

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود
جناب armin009
با توجه به پیام خصوصی شما که موضوع محرمانه و شخصی نداره و بهتر بود همینجا مطرح می فرمودی
و با توجه به تلاش گذشته یکی از علاقمندان در این تاپیک که ابتر و ناقص مانده
و با توجه به اینکه رفع مشکل شما ، وقت قابل توجهی نمی طلبد.

لذا باوجودیکه وقت آزاد کافی ندارم اما با توجه به مراتب فوق ، پیام خصوصی شما را ذیلا کپی کردم تا در صورت تمایل نقشه مصرف کننده را ارسال فرمایید تا دلیل سوختن فت مصرف کننده ای که به این تغذیه متصل کردی بررسی کنم.

سلام استاد غزال خاستم گفتم مشکلمو بگم اگه خواستین وبه من لطف کردین کمکم کنیید اگرنه که بازم عزیز ماین
من این مدار رو واسه تغذیه یه کوره القای میخاستم که ولتاژ تغذیش 50 الی 250 ولت dc هست مدار رو بستم با یه لامپ 1000 وات تست کردم به خوبی کار میکرد اما وقتی به کوره وصل کردم هم ترانس 70 ولت صدای ویز ویز داد هم بعد یک دقیقه ماسفت های کوره سوخت واقعا گیر کردم استاد

ابهام اولیه من اینه که به چه دلیلی از این تغذیه برای کوره القایی استفاده کردی زیرا کوره القایی نیازی به ولتاژ قابل تغییر نداره و گزارش شما که 50الی 250 ولت نیاز داره برام عجیبه .
مضافا درسته که خروجی این تغذیه dc است اما برای مصرف کننده های مقاومتی و موتور های الکتریکی و امثالهم بدون تمهیداتی قابل استفاده است ولی برای مصرف کننده هایی که نیاز به dc صاف و فاقد نویز و ریپل داره باید از این مدار همراه با تمهیداتی استفاده کرد که ریپل خروجی بمقدار لازم کاهش یابد که منجر به اختلال عملکرد مصرف کننده های مورد نظر نشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

armin009

کاربر
2014-09-21
25
47
با سلام خدمت استاد محترم ممنون که وقت باارزشتون رودر کمک کردن به من صرف میکنید
کوره که من ساختم یکی از سری مدارات مستر دانیک هست ومدارش رو زیر گزاشتم هیچ تغییری درمقدار ها ندادم وقطعات هم همونه
induk2 (1).png
فقط تنها تغییری که دادم تنظیم مقدار خازن تانک وسلف کار هست که واسه رزونانس 60 کیلو هرتز بانک خازن از 6 تا خازن mkp .33uf که جمعش میشه 1.98uf وظرفیت سلف 3.5uH استفاده کردم
وعلت انتخاب این مدار جهت تغذیه کوره ساده وکم هزینه بودن وکارای بای این مدار هست وهدف اصلی من از منبع متغییر این هست که میخوام توان کوره رو بتونم تو 5 رنج کم وزیاد کنم که سرعت گرم شدن فلز داخل سلف کار قابل تغییر باشه
ممنون که دست شاگردتونو میگیرید
photo_۲۰۱۷-۱۲-۱۴_۱۹-۴۴-۱۹.jpg
photo_۲۰۱۷-۱۲-۱۴_۱۹-۴۴-۱۳.jpg
photo_2017-12-14_19-57-27.jpg

armin009

کاربر
2014-09-21
25
47
توان کوره 1000 وات هست وتو ولتاژ 250 که بایه اتوترانس تست کردم فقط 4.5 امپر میکشید وبا پایین اوردن ولتاژ تا 50 ولت 1.2 امپر مصرف میکرد مدار کلی که وصل کرده بودم مدار شما با یه خازن 1000 میکروی موازی وصل شده بود به ورودی مدار کوره

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
توان کوره 1000 وات هست وتو ولتاژ 250 که بایه اتوترانس تست کردم فقط 4.5 امپر میکشید وبا پایین اوردن ولتاژ تا 50 ولت 1.2 امپر مصرف میکرد مدار کلی که وصل کرده بودم مدار شما با یه خازن 1000 میکروی موازی وصل شده بود به ورودی مدار کوره

درود

فرمودید :
مدار شما با یه خازن 1000 میکروی موازی وصل شده بود به ورودی مدار کوره
یعنی خروجی منبع ولتاژ را به خازن ۱۰۰۰ میکرو متصل کردی وبجای برق شهر از آن استفاده کردی ؟
قطعا اشتباه میکنی
یکبار دیگه بررسی کن
۱- خازن ۱۰۰۰ میکرو چند ولتی استفاده کردی لطفا عکسشو ارسال کن
۲- در چه شرایط و در چه ولتاژی فت میسوزوند؟
۳- آیا هر دو فت میسوخت؟
۴- ترانس داخل قوطی سفید چیه ؟
۵- عکس کوره و سیم پیچ کورا را هم ارسال کن.
۶- نقشه کوره مورد نظر شما چندان قدرتی نداره و فقط فلز کم حجم را میتونه سرخ کنه
۷- سیم پیچ کوره چند دور و با چه قطری است . ( قطر سیم و قطر سیم پیچ )
۸- چرا برای کنترل حرارت از تغییر فرکانس استفاده نکردی؟

سپاس

آخرین ویرایش:

armin009

کاربر
2014-09-21
25
47
یعنی خروجی منبع ولتاژ را به خازن ۱۰۰۰ میکرو متصل کردی وبجای برق شهر از آن استفاده کردی ؟
قطعا اشتباه میکنی

با سلام درود وخسته نباشید خدمت استاد محترم عکس نحوه اتصال درزیر گزاشتم فقط چون واقعا فکرنمیکردم لطفتون شامل حال من بشه خیلی به ریز کار نرفتم وکلی گفتم درواقع از سه تا خازن 220 میکروالکترولیت 400 ولت استفاده کردم یه چیزی حدود 700 میکرو شد قسمت پل دیود را هم حذف کردم ومثبت ومنفی مدار تریستری را به مدارکوره وصل کردم اما استاد ببخشید قبل اینکه وارد بحث کوره بشیم امکانش هست این چند تا توضیح منو درباره مدار درتست مقاومتی بخونید به من لطف میکنید<<<با
وصل کردن مدار به یک بار اهمی که لامپ رشته ای 200 وات بود به خوبی بدون خازن با یک پتانسیومتر ولتاژ بین صفر وحداکثر تنظیم میشد یعنی نور لامپ کم وزیاد میشدفر کانس خروجی مدار بدون خازن 100 هرتز بود ورودی مدار 50 هرتز شبکه نشون میداد ولی باموازی کردن سه عدد خازن الکترلیت 220 میکروفاراد 400 ولتی به خروجی مدار یکسوساز جهت بهبود ولتاژ برای وصل کردن به مدارکوره
فرکانس خروجی مدار 0 شد ترانس 70 ولت مدار یکسوساز شروع به دادن صدای ویزویز کرد ومقدار ولتاژ خروجی dc 300 ولت رسید و وقتی فرکانس ولتاژ ورودی 220 ac رو با فرکانس متر چک کردم 1/5 کیلو هرتز نشون میداد وبا کم وزیاد کردن مقدار پتانسیومتر مدار درچند نقطه ولتاژ بشدت ریپ میزد

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

armin009

کاربر
2014-09-21
25
47
۲- در چه شرایط و در چه ولتاژی فت میسوزوند؟
۳- آیا هر دو فت میسوخت؟
۴- ترانس داخل قوطی سفید چیه ؟

تابه حالا سه بار هردو ماسفت وکل مدار بدون داغ شدن درولتاژ های متفاوت سوختن دوبار درولتاژی مابین 50 الی 80 ویکبار درولتاژ حدودا 200
ترانس فریت داخل قوطی سفید سلف طتبیق مدار هست توعکس مقدارش روهم نوشتم

armin009

کاربر
2014-09-21
25
47
۵- عکس کوره و سیم پیچ کورا را هم ارسال کن.
۶- نقشه کوره مورد نظر شما چندان قدرتی نداره و فقط فلز کم حجم را میتونه سرخ کنه
۷- سیم پیچ کوره چند دور و با چه قطری است . ( قطر سیم و قطر سیم پیچ )
۸- چرا برای کنترل حرارت از تغییر فرکانس استفاده نکردی؟

بله استاد راست میگین یه نمونه ضعیف واسه اموزش
کوره نیست استاد فقط یک کویل با 11 دور سیم مسی نمره 2 با طول وعرض 23 میل در30 میل بعد واسه متغییر کردن دماش یک بار به فکرم رسید با تغییر فرکانس میشه این کار روانجام داد وخواستم با تغییر پتانسیومتر ای سی درایور کم وزیاد کنم که باز کل مدار سوخت اخه تا جای که من فهمیدم برای تغییر فرکانس رزونانس باید هم فرکانس خروجی ای سی دریور تغییر کنه هم مقدار سلف وخازن ببخشین که در حظور شما نظر میدم با اگه شما راه بهتری از تغییر ولتاژ سراغ دارین بگین استاد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
بله استاد راست میگین یه نمونه ضعیف واسه اموزش
کوره نیست استاد فقط یک کویل با 11 دور سیم مسی نمره 2 با طول وعرض 23 میل در30 میل بعد واسه متغییر کردن دماش یک بار به فکرم رسید با تغییر فرکانس میشه این کار روانجام داد وخواستم با تغییر پتانسیومتر ای سی درایور کم وزیاد کنم که باز کل مدار سوخت اخه تا جای که من فهمیدم برای تغییر فرکانس رزونانس باید هم فرکانس خروجی ای سی دریور تغییر کنه هم مقدار سلف وخازن ببخشین که در حظور شما نظر میدم با اگه شما راه بهتری از تغییر ولتاژ سراغ دارین بگین استاد

درود

۱- متغیرهای هر سیستمی در محدوده مجاز قابل تغییر است و فرکانس این سیستم نیز در محدوده مجاز قابل تغییر است .
۲- نقشه شما را بررسی اجمالی کردم که با این تغذیه قابل استفاده است یا نه ولی فرصت مطالعه و بررسی دقیق این سیستم و دیتاشیت آی سی مربوطه را ندارم و لذا نمیدونم عملکرد پتانسیومتر چیه اما این حقیقت غیر قابل انکار است که وجود پتانسیومتر گویای پیش بینی طراح برای استفاده از آن است که البته ممکنه برای کالیبره کردن سیستم و ماکزیمم بازدهی پیش بینی شده باشه که دراینصورت نیز قابل استفاده در محدوده مجاز است.

فاصله دو هسته ترانس فریت (سلف سری با کوره) موجب داغ شدن سلف میشه
سلف فریت چند دور سیمه و چه قطری داره؟

در هر صورت
این تغذیه برای چنین سیستمی مناسب نیست و همه مواردی که در زمان تست دیدی با این تغذیه طبیعبه ازجمله فرکانس ۱۰۰ و صفر و ولتاژ ۳۰۰ ولت و غیره

اگه ناگزیر به استفاده از این تغذیه هستید دراینصورت اولا باید از یک سلف سری و ظرفیت خازنی بیشتری در خروجی تغذیه استفاده کنید هر چه بیشتر بهتر و ثانیا از خازن های الکترولیت کوچکتر و بتعداد بیشتری استفاده کنید و حتما از یک خازن عدسی حدود 0۱/ و ۱/ میکرو هم تقریبا موازی با خازن های الکترولیتی بنحو زیر استفاده کنید.
از مقاومت حدود یک اهم و سلف فوق الذکر قبل از خازنهای الکترولیت و مقاومت حدود ۵ اهم ( حداکثر مقاومت آجری که موجب اختلال سیستم نشه ) بعد از خازنهای صافی الکترولیتی و قبل از خازنهای عدسی تغذیه استفاده کنید

در زمان تست مدار در فرکانس های مختلف از حداقل ولتاژ ممکن که موجب اختلالی نشه استفاده کنید
از قویترین فت موجود بازار استفاده کنید.
ولتمتر و اسیلوسکوپ را بعد از مقاومت ۵ اهمی متصل کن و با تغییر فرکانس اگه ریپ غیرعادی دیدی یعنی از محدوده مجاز فر کانس خارج شدی و فورا به محدوده مجاز برگرد .

دراینصورت اگه سوزوندی و تونستی کوچکترین صدمه ای بزنی جایزه داری

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا