آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

آموزشی: تغذیه 0 --- 200 ولت 20 آمپر بسیار ساده

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
بله به درستی کار میکرد و الانم میگم که به درستی با لامپ کار میکنه، با رله هم تست کردم و خوب بود. اما عرض کردم که بعد از قرار دادن خازن بزرگ در خروجی مدار این مشکلات اخیر ایجاد شده. در ابتدا خازن رو به دو سر رله وصل کرده بودم و تست میکردم، اما حالا قصدم این بود که این خازن را به صورت دائم در خروجی مدار قرار بدم که جزئی از مدار باشه.
در واقع قبل از قرار دادن خازن، میشد با اون مداری که شما فرموده بودید برای ولتمتر DC استفاده کنم، ولتاژ خروجی رو بالا پایین کرد. اما بعد از قرار دادن خازن دیگه نمیتونم ولتاژ رو پایین تر از یه حدی بیارم. و بخصوص با قرار دادن بار(و در حالت وصل بودن خازن)، اون مدار پیشنهادی برای ولتمتر DC به خوبی کار نمیکنه.

خیر، در اصل مداری که شما در پست اول قرار داده اید تغییری ندادم. هر چی تغییر بوده مربوط میشه به عکسی که براتون گذاشتم.

استاد عزیز، منم بارها گفتم که تا 150v. نشون به اون نشون که شما هم در جواب من گفتید که با یه ولوم 100k اضافی، ولتاژم رو تا 150 محدود کنم.

استاد خداوکیلی انصافا شما پست های من رو سر سری میخونید و دقت نمیکنید!!

درود

عزیزم وقتی بدون خازن بدرستی تغییر ولتاژ داری دراینصورت امکان نداره با خازن و لامپ و یا رله ولتاژ بدرستی کم نشه
از طرفی اگه خازن موجب خرابکاری میشه و بدون خازن بدرستی کار میکنه دراینصورت چرا بدون خازن استفاده نمیکنی

فرمودی من پست ها را بدرستی مطالعه نمیکنم
بله همینطوره چون سوالات تکراری شما و بی هدفی شما موجب خستگی و سردرگمی من شده
از طرفی درخصوص موضوعاتی که در ذهن خودت هست سوالاتی مطرح میکنی بویژه که هرگز به ذهنم نمیرسه قصد دخل و تصرف در طراحی را داری

لذا هر بار با موضوع متناقضی مواجه میشم
مثلا بعد از اینکه فرمودی ولتاژ کمتر از 22 ولت نمیشه حالا میگی با خازن نمیشه ولی بدون خازن بدرستی کار میکنه
حالا چرا با این وصف از خازن استفاده کنی که بدرستی کار نکنه خدا عالمه و توضیحی ندادی

عزیزم گزارشات شما بسیار آشفته و متناقض و ناقصه و من گیج میشم لذا هر بار باید تمام پست های شما را بخونم و بازم چیزی نفهمم که داری چکار میکنی لذا ناگزیر به مطالعه سطحی هستم

من خازن را برای رفع چه ایرادی پیشنهاد کرده بودم ؟
فرمودی
اون مدار پیشنهادی برای ولتمتر DC به خوبی کار نمیکنه.
من چطور بفهمم بخوبی کار نمیکنه یعنی چی ؟ یعنی زیاد نشون میده ؟ کم نشون میده ؟ خطی نیست ؟ دل دل میزنه ؟
عزیزم وقتی رمزی توضیح میدی و انتظار داری دونه دونه بازجویی کنم تا توضیح بدی دراینصورت مشخصه منم بمیزان کم لطفی شما توجه میکنم

در همین پست شما چندین ابهام وجود داره که اگر بخوام هر کدوم را سوال کنم باید برای پست های شما به اندازه یک کتاب تایپ کنم لذا چاره ای ندارم و پاسخ استنباط و حدسیاتم را میدم

مثلا گفتی اگه خازن با رله موازی باشه بدرستی کار میکنه ولی اگه با خروجی موازی باشه خراب میشه
آخه مگه این د و حالت تفاوتی داره یعنی در هر دو حالت ، خروجی و رله و خازن موازی میشه ! ! !
با گزارش متعارض شما روی سر من نخودچی سبز میشه .

سپاس

آخرین ویرایش:

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
درود

عزیزم وقتی بدون خازن بدرستی تغییر ولتاژ داری دراینصورت امکان نداره با خازن و لامپ و یا رله ولتاژ بدرستی کم نشه
از طرفی اگه خازن موجب خرابکاری میشه و بدون خازن بدرستی کار میکنه دراینصورت چرا بدون خازن استفاده نمیکنی

فرمودی من پست ها را بدرستی مطالعه نمیکنم
بله همینطوره چون سوالات تکراری شما و بی هدفی شما موجب خستگی و سردرگمی من شده
از طرفی درخصوص موضوعاتی که در ذهن خودت هست سوالاتی مطرح میکنی بویژه که هرگز به ذهنم نمیرسه قصد دخل و تصرف در طراحی را داری

لذا هر بار با موضوع متناقضی مواجه میشم
مثلا بعد از اینکه فرمودی ولتاژ کمتر از 22 ولت نمیشه حالا میگی با خازن نمیشه ولی بدون خازن بدرستی کار میکنه
حالا چرا با این وصف از خازن استفاده کنی که بدرستی کار نکنه خدا عالمه و توضیحی ندادی

عزیزم گزارشات شما بسیار آشفته و متناقض و ناقصه و من گیج میشم لذا هر بار باید تمام پست های شما را بخونم و بازم چیزی نفهمم که داری چکار میکنی لذا ناگزیر به مطالعه سطحی هستم
شرمنده استاد من خودمم خجالت میکشم که اینقد اذیت کردم، ولی دلم نمیاد نیمه کاره رها بشه بخدا.
من خازن را برای رفع چه ایرادی پیشنهاد کرده بودم ؟

سپاس
برای رفع لرزش رله.
درست کار میکنه مدار. درست کار میکرد، اما دردسرا وقتی شروع شد که خواستیم لرزش رله رو از بین ببریم. که شما فرمودید که باید ریپل خروجی رو حذف کنی، که فرمودید ساده ترین راه برای حذف ریپل استفاده از خازن بزرگ در خروجیه.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
شرمنده استاد من خودمم خجالت میکشم که اینقد اذیت کردم، ولی دلم نمیاد نیمه کاره رها بشه بخدا.

برای رفع لرزش رله.
درست کار میکنه مدار. درست کار میکرد، اما دردسرا وقتی شروع شد که خواستیم لرزش رله رو از بین ببریم. که شما فرمودید که باید ریپل خروجی رو حذف کنی، که فرمودید ساده ترین راه برای حذف ریپل استفاده از خازن بزرگ در خروجیه.

درود
همانطور که عرض کردم باید با پنس و بازجویی ازت گزارش بگیرم وگرنه همه جملاتت نیمه کاره و ناقصه و مفهومم نیست

الان فرمودی از خازن برای رفع لرزش رله استفاده کردیم اما آیا لرزش رفع شد یا نه باید سوال کنم تا بگی
ضمنا چطور در پست فبل فرمودی
اگه خازن با رله موازی باشه بدرستی کار میکنه ولی اگه با خروجی موازی باشه خراب میشه

چطور این پدیده محال را باور کنم
البته موضوعی هست ولی بدرستی گزارش نمیکنی که بفهمم منظورت چیه وگرنه موضوع فوق محاله
لذا بیشتر توضیه بده که چطور خازن با رله موازی بشه اشکالی نداره و اگر با خروجی و رله موازی بشه اشکال داره مگه این دو حالت تفاوتی دارند

سپاس

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
درود
همانطور که عرض کردم باید با پنس و بازجویی ازت گزارش بگیرم وگرنه همه جملاتت نیمه کاره و ناقصه و مفهومم نیست

الان فرمودی از خازن برای رفع لرزش رله استفاده کردیم اما آیا لرزش رفع شد یا نه باید سوال کنم تا بگی
ضمنا چطور در پست فبل فرمودی
اگه خازن با رله موازی باشه بدرستی کار میکنه ولی اگه با خروجی موازی باشه خراب میشه

چطور این پدیده محال را باور کنم
البته موضوعی هست ولی بدرستی گزارش نمیکنی که بفهمم منظورت چیه وگرنه موضوع فوق محاله
لذا بیشتر توضیه بده که چطور خازن با رله موازی بشه اشکالی نداره و اگر با خروجی و رله موازی بشه اشکال داره مگه این دو حالت تفاوتی دارند

سپاس

وقتی خازن به صورت دائم در خروجی باشه ولتاژ خروجی رو تحت تاثیر قرار میده. ولی من خازن رو زده بودم به دو سر رله( خارج از مدار) و به صورت لحظه ای سیم رو به دو سر بوبین اتصال میدادم و تست میکردم. چون وصل شدن رله حدود چند میلی ثانیه بیشتر طول نمیکشه، فلذا فقط به جهت اینکه ببینم لرزش از بین رفته و به خوبی اتصال میده.
بعدش اومدم که خازن رو به صورت دائم در خروجی بذارم و بعد از تنظیم کردن ولتاژهای دلخواه، خروجی رو به رله وصل کنم که دیدم در پایین آوردن ولتاژ مشکل دارم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
وقتی خازن به صورت دائم در خروجی باشه ولتاژ خروجی رو تحت تاثیر قرار میده. ولی من خازن رو زده بودم به دو سر رله( خارج از مدار) و به صورت لحظه ای سیم رو به دو سر بوبین اتصال میدادم و تست میکردم. چون وصل شدن رله حدود چند میلی ثانیه بیشتر طول نمیکشه، فلذا فقط به جهت اینکه ببینم لرزش از بین رفته و به خوبی اتصال میده.
بعدش اومدم که خازن رو به صورت دائم در خروجی بذارم و بعد از تنظیم کردن ولتاژهای دلخواه، خروجی رو به رله وصل کنم که دیدم در پایین آوردن ولتاژ مشکل دارم.

درود

بازم ابهام

آیا منظورت اینه که نفهمیده بودی خازن موازی با رله هم خراب کاری میکنه ولی چون لحظه ای تست کرده بودی متوجه نشده بودی خرابکاری میکنه ؟
چرا نمیگی منظورت از اینکه لحظه ای به رله متصل میکردی یعنی چی ؟ آیا یعنی اگه مدام متصل میکردی خرابکاری میکرد و یا اگه مدام هم متصل میکردی خرابکاری نمیکرد

دوست خوبم خطاهای تست و یا خطاای گزارش اشکالی نداره ولی مخفی کردن واقعیت موجب پیچیدگی و عدم تویقفیق میشه
و لذا چون مواردی را اشتباه گزارش کردی نمیخوای صراحتا مشخص کنی و لذا با ابهام و گنگ گزارش میکنی ولی نمیدونی با اینکار چه دردسری برای من درست میکنی و موجب سرگیجه من میشی و کلافه ام میکنی
قبلا گفتی خازن موازی با رله درست عمل میکنه ولی موازی با خروجی درست عمل نمیکنه .
حالا میگی لحظه ای تست کردی یعنی نمیگم منظورم چیه فقط میگم لحظه ای تست کردم و لذا شاید گزارشم درست بوده و شاید نادرست بوده و اگه میخوای بفهمی مدام سوال کن تا شاید خودت با زور بفهمی واقعیت چیه

حالا خودت بگو پس از اینهمه گلایه که بازم گزارش مبهم و متناقض میدی و واقعیت را پنهان میکنی من چطور بفهمم قضیه چیه و چطور بدون اطلاع از واقعیت مشکل را رفع کنم

عزیزم من علم غیب ندارم که بدونم چه نقصی مورد نظر شماست و مدار چه پاسخی میده ؟.

بنظرم در این خصوص موضوعی که مخفی میکنی اینه که وقتی خازن را با خروجی موازی میکنی و می بینی ولتاژ بالاست دیگه رله را متصل نمی کنی و حدس میزنی با اتصال رله هم ولتاژ بالاست و لذا الکی میگی وقتی خازن با خروجی موازی است و رله را هم متصل میکنم درست کار نمیکنه

خلاصه که دیوونم کردی عزیزم

سپاس

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
نه خدای ناکرده من که نمیخوام کسی رو دیوونه کنم استاد.
استدعا دارم اینقدر با عصبانیت پست ها رو نخونید و قضاوت نکنید.
منظورم از تست لحظه ای اینه که مثلا منفی خروجی رو به یکی از سرهای بوبین اتصال دادم و سر مثبت رو در دست گرفته و یه لحظه اتصال میدم و قطع میکنم. که ببینم آیا اون صدای لرزش شدید رو داره یا نه(که معمولا جرقه ی بزرگی هم میزنه نقطه اتصال).
من که عرض کردم مشکل کجاس، مشکل من در حال حاضر کار کردن و نکردن رله نیس من فقط خواستم بپرسم چطوری ولتاژ رو پایین بیارم که قبل از اتصال بدونم چند ولت میزنم به رله.
بنظرم در این خصوص موضوعی که مخفی میکنی اینه که وقتی خازن را با خروجی موازی میکنی و می بینی ولتاژ بالاست دیگه رله را متصل نمی کنی و حدس میزنی با اتصال رله هم ولتاژ بالاست و لذا الکی میگی وقتی خازن با خروجی موازی است و رله را هم متصل میکنم درست کار نمیکنه
سپاس
آخه من چرا باید مخفی کنم، خودمم نمیدونم!!!
حقیقتا وقتی خروجی رو که با لامپ، حداقل 30v هست و کمترم نمیشه رو دیگه به رله 5 ولتی نزدم. قصدمم اینه که تو مدارم ببینم اول ولتاژ رو، تنظیم کنم، بعد بزنم. فلذا متناسب با این خواسته ام از شما سوالایی پرسیدم.(راه های پایین آوردن ولتاژ).
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
استاد خداوکیلی من راضی نیستم اینقد اذیت شید، و خدامیدونه تعمدی هم نبوده. بنابراین این شاگرد کوچکتون رو حلال کنید.
دیگه سوال نمیپرسم عذر خواهی منو بپذیرید.
از دوستانی که این بحث رو همراه کردن تا اینجا، تقاضا میکنم بیان و ادامه کار رو تقبل کنن. هر چند مدار تا اینجا هم یکی از بهترین مدارها هست و نیاز رو در اکثر موارد برطرف میکنه. من یه مقدار دنبال اهداف خاص از مدار هستم که این خواسته ی جمع نیست. بنابراین باید خودم برای چیزی که مد نظرم هست تلاش بیشتری کنم و دیگران رو هم تو دردسر نندازم.
انشالله اگه به نتیجه مورد نظر رسیدم، میارم و تو همین تاپیک با گزارش( و بدون مخفی کاری!!!! :) )قرار میدم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
نه خدای ناکرده من که نمیخوام کسی رو دیوونه کنم استاد.
استدعا دارم اینقدر با عصبانیت پست ها رو نخونید و قضاوت نکنید.
منظورم از تست لحظه ای اینه که مثلا منفی خروجی رو به یکی از سرهای بوبین اتصال دادم و سر مثبت رو در دست گرفته و یه لحظه اتصال میدم و قطع میکنم. که ببینم آیا اون صدای لرزش شدید رو داره یا نه(که معمولا جرقه ی بزرگی هم میزنه نقطه اتصال).
من که عرض کردم مشکل کجاس، مشکل من در حال حاضر کار کردن و نکردن رله نیس من فقط خواستم بپرسم چطوری ولتاژ رو پایین بیارم که قبل از اتصال بدونم چند ولت میزنم به رله.

آخه من چرا باید مخفی کنم، خودمم نمیدونم!!!
حقیقتا وقتی خروجی رو که با لامپ، حداقل 30v هست و کمترم نمیشه رو دیگه به رله 5 ولتی نزدم. قصدمم اینه که تو مدارم ببینم اول ولتاژ رو، تنظیم کنم، بعد بزنم. فلذا متناسب با این خواسته ام از شما سوالایی پرسیدم.(راه های پایین آوردن ولتاژ).
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
استاد خداوکیلی من راضی نیستم اینقد اذیت شید، و خدامیدونه تعمدی هم نبوده. بنابراین این شاگرد کوچکتون رو حلال کنید.
دیگه سوال نمیپرسم عذر خواهی منو بپذیرید.
از دوستانی که این بحث رو همراه کردن تا اینجا، تقاضا میکنم بیان و ادامه کار رو تقبل کنن. هر چند مدار تا اینجا هم یکی از بهترین مدارها هست و نیاز رو در اکثر موارد برطرف میکنه. من یه مقدار دنبال اهداف خاص از مدار هستم که این خواسته ی جمع نیست. بنابراین باید خودم برای چیزی که مد نظرم هست تلاش بیشتری کنم و دیگران رو هم تو دردسر نندازم.
انشالله اگه به نتیجه مورد نظر رسیدم، میارم و تو همین تاپیک با گزارش( و بدون مخفی کاری!!!! :) )قرار میدم.

درود

خازنی که موجب پایین نیامدن ولتاژ میشه چند میکرو است ؟
لامپی که به خروجی متصل میکنید و باوجود این لامپ هم ولتاژ کمتر از 30 ولت نمیشه چه لامپی است و چند وات و چند ولته ؟

سپاس

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
درود

خازنی که موجب پایین نیامدن ولتاژ میشه چند میکرو است ؟
لامپی که به خروجی متصل میکنید و باوجود این لامپ هم ولتاژ کمتر از 30 ولت نمیشه چه لامپی است و چند وات و چند ولته ؟

سپاس

خازن 680 میکرو، 450v
لامپ رشته ای 100w و 230v

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
خازن 680 میکرو، 450v
لامپ رشته ای 100w و 230v

درود

آیا این لامپ را هم یکلحظه تست میکردی یا مدام به خروجی متصل بود و بازم بدرستی عمل نمیکرد

باوجودیکه با گلایه سوال کردم ولی عاقبت نگفتی منظورت از اینکه با خازن موازی با خروجی یکلحظه تست میکردی چیه ؟
آیا برای دو لحظه یا سه لحظه آزمایش کردی یا نه ؟
متاسفانه نمیتونم تمام حالتهای ممکن را تشریح کنم تا یکی از آنها منطبق با مشاهدات شما باشه

اگر بدون خازن فوق بدرستی عمل میکنه
و اگه با خازن موازی با رله هم بدرستی عمل میکنه
و اگه این لامپ دائما به خروجی متصل باشه
دراینصورت محاله ولتاژ کمتر از 30 ولت نشه
مگر موضوع دیگری باشه که با توجه به گزارشات شما نتونستم حدس بزنم

در هرصورت بجای 680 میکرو از خازنهای کوچکتر استفاده و تست کن مثلا 1 میکرو و غیره و گزارش کن
و لطفا در گزارش فقط 1 میکرو ننویس و کامل و واضح تشریح کن که چه نقصی می بینی و فقط از جمله کار نمیکنه استفاده نکن

چون نمیتونم بفهمم نقصش چیه و نمیتونم نظری بدم لذا در صورت بروز ضعف باید نقص را اعلام کنی و با این جمله که کار نمیکنه احدی قادر به تشخیص نقص و کشف عیب نیست

اگر اتومبیل پنچر خود را به مکانیک بدی و فقط بگی کار نمیکنه و دوست ندارم بگم چه نقصی داره دراینصورت درسته که مکانیک به زحمت می افته و باید با صرف وقت قابل توجهی علاوه بر پنچرگیری ، کل اتومبیل را هم تست کنه که بفهمه بقیه موارد سالم است یا ریپ هم میزنه و غیره ولی اشکالی نداره چون اتومبیل دراختیارش هست و میتونه خودش تست کنه و البته پول بیشتری هم ازت میگیره

اما اگه اتومبیل شما توی خونه است و نزد مکانیک بری و بگی اتومبیلم کار نمیکنه و نمیگم نقصش چیه خودت با علم غیب تشخیص بده چه نقصی داره و بگو چکار کنم درست بشه دراینصورت اگه دنبالت نکنه شانس آوردی

لذا مداری که نزد شماست با این جمله که کار نمیکنه چیزی نمی فهمم و لذا از این پس فقط نگو کار نمیکنه

اگه خازنهای متفاوتی را تست کردی بگو مشخصات بار چیه ؟ و با هر خازن چه نقصی داره
اگه ترسیدی بیشتر از یکلحظه به خروجی متصل کنی حتما بگو ؟

با لامپ دائمی و بدون لامپ هم تست کن ؟
آیا پتانسیومتر تعیین ولتاژ خروجی در لحظه اول روی حداقل مقدار باشه و خازن هم تخلیه باشه بازم ولتاژ خروجی کمتر از 30 ولت نیست ؟

ضمنا مداری که برای ولتمتر توصیه کردم قادره 10000 ولت را هم صفر ولت کنه و لذا اینکه چرا نمیتونه نمایش ولتاژ ولتمتر شما را کنترل کنه با گزارش کامل شما مشخص میشه

سپاس

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
با سلام و تشکر.
گزارش کامل تقدیم شما:

آیا این لامپ را هم یکلحظه تست میکردی یا مدام به خروجی متصل بود و بازم بدرستی عمل نمیکرد
در بیشتر موارد لامپ به صورت دائم در خروجی بود.

باوجودیکه با گلایه سوال کردم ولی عاقبت نگفتی منظورت از اینکه با خازن موازی با خروجی یکلحظه تست میکردی چیه ؟
آیا برای دو لحظه یا سه لحظه آزمایش کردی یا نه ؟
استاد در پست 106 گفتم : "منظورم از تست لحظه ای اینه که مثلا منفی خروجی رو به یکی از سرهای بوبین اتصال دادم و سر مثبت رو در دست گرفته و یه لحظه اتصال میدم و قطع میکنم. که ببینم آیا اون صدای لرزش شدید رو داره یا نه(که معمولا جرقه ی بزرگی هم میزنه نقطه اتصال)"
در واقع ترس از سوختن بوبین رله باعث میشد زیاد نگه ندارم. اما در تست های زیر دیگه بدون ترس رله رو اتصال دادم
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
تست حالت های مختلف: رله مورد آزمایش یک رله 12 ولتی میباشد

* با خازن و بار: (در این تست ها از مقاومت 50k موازی که در نقشه بود صرف نظر کردم)

1- بار مقاومت آجری 680 اهم- 10w
خازن 680 میکرو- 450v
در حالت وصل بودن بار، حداقل ولتاژ 47v
با وصل کردن رله، ولتاژ به 30v کاهش پیدا کرد

2- بار مقاومت 680 اهم، 10w
خازن 220 میکرو، 400v
در حالت وصل بودن بار، حداقل ولتاژ 46.8v
با وصل کردن رله، ولتاژ به 29.9 کاهش پیدا کرد

3- بار مقاومت 680 اهم، 10w
خازن 100 میکرو، 200v
در حالت وصل بودن بار، حداقل ولتاژ 45.4
با وصل کردن رله، ولتاژ به 29.6 کاهش پیدا کرد

4- بار مقاومت 680 اهم، 10w
خازن 47 میکرو، 100v
در حالت وصل بودن بار، حداقل ولتاژ 44.3v
با وصل رله،ولتاژ به 28.1v کاهش پیدا کرد

5- بار مقاومت 680 اهم، 10w
خازن 1 میکرو، 450v
در حالت وصل بودن بار، حداقل ولتاژ 5.7v
با وصل رله، ولتاژ به 1.5v کاهش پیدا میکنه
( اما با این خازن 1 میکرو، خروجی خیلی ریپل داره و رله شدیدا لرزش داره).

6- بار لامپ 100w، و 230v
خازن 680 میکرو، 450v
در حالت وصل لامپ حداقل ولتاژ 29.5v
با وصل کردن رله، ولتاژ به 21.8v کاهش پیدا کرد

7- بار لامپ 100w و 230v
خازن 220 میکرو، 400v
در حالت وصل لامپ، حداقل ولتاژ 29.2v
با وصل کردن رله، ولتاژ به 20.9v کاهش پیدا کرد

8- بار لامپ 100w
خازن 47 میکرو، 100v
در حالت وصل بودن لامپ، حداقل ولتاژ 24.4
با وصل رله ولتاژ به 16.6 کاهش پیدا کرد

9- بار لامپ 100w
خازن 1 میکرو، 450v

حداقل ولتاژ 3v
با وصل رله،
( لرزش دارد)

* بدون خازن - با بار:

1- بار مقاومت 680 اهم، 10w
بدون خازن
حداقل ولتاژ 1.570v
با وصل رله، ( لرزش دارد)

2- بار لامپ 100w و 230v
بدون خازن
حداقل ولتاژ، 1.51v
با وصل رله ( لرزش دارد)

3- بار مقاومت 100k موازی( به جای 50k در نقشه)
بدون خازن
حداقل ولتاژ 50v
با وصل رله (لرزش دارد)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
لازم به ذکر هست که در تست های فوق، جریان مصرفی بار 680 اهمی، 50mA و جریان مصرفی لامپ 100w حدود 152mA میباشد.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اگه ترسیدی بیشتر از یکلحظه به خروجی متصل کنی حتما بگو ؟
در ابتدا ترس از سوختن بوبین رله داشتم، اما حالا تست های بالا را بدون ترس از سوختن انجام دادم.
مشکل اینجاس که الان رله با 20 ولت و 30 ولت داره وصل میکنه، در حالی که من میخوام با 12 ولت واقعی وصل کنه. چرا که با افزایش ولتاژ مشخصه های عملکرد رله هم قدری نتفاوت میشه، مثلا منحنی های Making Time و Breaking Time با زمان و ولتاژ تحریک، درش تغییراتی ایجاد میشه که خوشایند نیست.

آیا پتانسیومتر تعیین ولتاژ خروجی در لحظه اول روی حداقل مقدار باشه و خازن هم تخلیه باشه بازم ولتاژ خروجی کمتر از 30 ولت نیست ؟

اگر خازن تخلیه باشه و پتانسیومتر در لحظه اول روی حداقل ولتاژ باشه، با وصل کردن خازن، ولتاژ از پایین شروع میشه( یک و خورده ای ولت) و با افزایش مقدار پتانسیومتر به حداکثر ولتاژ، ولتاژ خروجی به خوبی افزایش پیدا میکنه ولی موقع کم کردن پتانسیومتر، دیگه پایین تر از 30 نمیاد( در حالتی که لامپ وصل باشه به عنوان بار).

ضمنا مداری که برای ولتمتر توصیه کردم قادره 10000 ولت را هم صفر ولت کنه و لذا اینکه چرا نمیتونه نمایش ولتاژ ولتمتر شما را کنترل کنه با گزارش کامل شما مشخص میشه

درسته ولتاژ رو به خوبی پایین میاره اما به این شکل:
در ابتدا با تغییر ولوم، ولتاژ داره پایین میاد و وقتی به نزدیکای 3 ولت و 2 ولت میرسه، دیگه از اون به بعد با کندی پایین میاد، یعنی باید بیشتر ولوم رو بچرخونم تا کم بشه. و نهایتا برای اینکه خروجی رو به نزدیکای صفر برسونم مجبورم کل رنج ولوم رو بچرخونم و تقریبا تمام 500 کیلو رو بندازم روش. حالا وقتی میخوام با پتانسیومتر اصلی ولتاژ(100k) ولتاژ رو بالا ببرم، دیگه از حدود صفر تا 2 الی 3 ولت بیشتر نمیشه.

آخرین ویرایش:
بالا