آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: زینر پر قدرت

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود استاد

برای راندازی فن ۲۴ ولت ۳۰۰ میلی آمپر تو دستگاههای جوش اینورتری می‌خوام ..
کمبودجریان با افزایش ولتاژ جبران نمیشه؟ مثلا ۲۶ ولت خروجی

و برای ایزوله کردن هم اگه اپتوکوپلر به همراه قطعات مربوطه به مدار اضافه بشه یک مدار کم هزینه میشه
البته عرض کنم شاید بیشتر از صدتا ترانس سویچینگ سالم با خروجی های متعدد دارم بلا استفاده تو اوراقی هام دارم که اگه نیاز باشه میتونم استفاده کنم

سپاس

https://uupload.ir/files/q1d1_sd.jpeg

درود

اگه برای دستگاه جوشکاری میخوای
ساده ترین راه حل چند دور سیم دور هسته یکی از ترانس های قدرت بدون باز کردن هسته ، (حدود ۱۰ دور ) بپیچید و با یک دیود و خازن یکسو و با اطمینان از ولتاژ نهایی مورد نیاز استفاده کنید .

نقشه زیر که ارسال فرمودید برای بچه فن هم مناسب نیست و حتی قادر نیست کوچکترین فن را کمترین تکونی بده.
مضافا که اینگونه تغذیه ها عمر کوتاهی دارند و ایزوله نیستند
ضمنا فن نیاز به رگلاتور نداره چون نیاز به ولتاژ مستقیم ایده آلی نداره.
اما با توجه به پیگیری و اصرار بر این تغذیه اگه میخوای از این روش استفاده کنی از یک مقاومت حدود ۳۰۰ اهم سری با خازن حدود نیم میکرو بایپلار و بجای ۲۴۰ کیلو از ۴۷۰ اهم استفاده بشه
اگر همیشه بار به خروجی متصل باشه میتونی از زینر برای پیشگیری از افزایش ولتاژ استفاده کنی.

سپاس
IMG_20201213_104435_585.jpg

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
دروداگه برای دستگاه جوشکاری میخوایساده ترین راه حل چند دور سیم دور هسته یکی از ترانس های قدرت بدون باز کردن هسته ، (حدود ۱۰ دور ) بپیچید و با یک دیود و خازن یکسو و با اطمینان از ولتاژ نهایی مورد نیاز استفاده کنید .نقشه زیر که ارسال فرمودید برای بچه فن هم مناسب نیست و حتی قادر نیست کوچکترین فن را کمترین تکونی بده.مضافا که اینگونه تغذیه ها عمر کوتاهی دارند و ایزوله نیستندضمنا فن نیاز به رگلاتور نداره چون نیاز به ولتاژ مستقیم ایده آلی نداره.اما با توجه به پیگیری و اصرار بر این تغذیه اگه میخوای از این روش استفاده کنی از یک مقاومت حدود ۳۰۰ اهم سری با خازن حدود نیم میکرو بایپلار و بجای ۲۴۰ کیلو از ۴۷۰ اهم استفاده بشهاگر همیشه بار به خروجی متصل باشه میتونی از زینر برای پیشگیری از افزایش ولتاژ استفاده کنی.سپاسمشاهده فایل‌پیوست 172053
درود استاداین نقشه رو از تو همین انجمن پیدا کردم و برای نمونه گذاشتم وقتی می‌فرمایید کارایی نداره هیچ اصراری به مونتاژ نیست
استاد با تجاربی فراوانی که دارید اگر راهکاری که کم هزینه باشه دارید ممنون میشم راهنمایی کنید چون برا راندازی فن ۳۰۰ میلی آمپر ۲۴ ولت هست همیشه زیر بار خواهد بود

دستگاههای جدید igbt ترانس قدرت استفاده نشده که بتونیم از پیچیدن ۱۰ دور سیم استفاده کنیم(بعضی مدلها ترانس حلقوی و بعضی از ترانس سویچینگ تو برد تحریک استفاده کردن)

تغذیه اوراقی با ترانس سویچینگ سالم که تو خروجی ها ۳۰ یا ۳۳ داشته باشند زیاد دارم اگه مداری ساده که رو برد سوراخ دار مونتاژ کنم عالی میشه ممنون
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود استاد

این نقشه رو از توانجمن خودم پیدا کردم و برای نمونه گذاشتم وقتی می‌فرمایید کارایی نداره هیچ اصراری به مونتاژ نیست
استاد با تجاربی فراوانی که دارید اگر راهکاری که کم هزینه باشه دارید ممنون میشم راهنمایی کنید چون برا راندازی فن ۳۰۰ میلی آمپر ۲۴ ولت هست همیشه زیر بار خواهد بود
ضمنا در دستگاههای جدید igbt ترانس قدرت استفاده نشده که بتونیم از پیچیدن ۱۰ دور سیم استفاده کنیم
سپاس

درود

چطور اینورتر جوشکاری بدون ترانس وجود داره؟
چنین ادعایی:
اولا مغایر با اصول و قواعد علمی است.
ثانیا لااقل در ۱۰ دستگاه اینورتری که در تعمیرگاهم موجوده چنین روش محالی دیده نشده ولی شما اینورتر جوشکاری بدون ترانس دیده اید ؟ !

بنظر میرسه مشکل اجرایی و نیاز عملی نداری و دنبال تئوری هستی .
چون اگه نمونه ای جهت رفع مشکل داشتی قطعا ترانس آنرا می دیدی.

در هر صورت راهکارهای کاملی ، هم از طریق ترانس و هم با تغییرات لازم در نقشه ارسالی مورد نظر شما تقدیم کردم ، دیگه اطلاعات وتجربیات بیشتری ندارم.
هیچیک از توصیه های منو اجرا نکردی که ضعف و قوت آنرا گزارش کنی با این وجود میفرمایید اگه راهکاری به ذهنم میرسه تقدیم کنم؟
پس اینایی که تقدیم کردم چی بوده ؟

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام
اقا محیا جان این روشی که استاد عزیزم غزال فرمودند یکی از بهترین روشهاست . کل مطلب را در یک جمله گفته اند . صد در صد کارها را طبق گفته استاد انجام بدی نتیجه میگیری.
تمام دستگاه های جوشکاری چه اینورتری و قدیمی ها دارای ترانس است.
اینم ترانس های جوشکاری طبق گفته استاد 10 دور سیم لاکی مثل نمره 45 به دور هسته بپیچ یا یک دیود یکسوساز مثل 4001 و یک خازن الکترولیتی مثل 1 میکروفاراد 100 ولت و بعد ولتاژ دو سر سیم یکسو شده را اندازه بگیر . اگر ولتاژ بیشتر از ولتاژ مورد نظر ت بود تعداد دور سیم را کم کن . اگر ولتاژ کم بود تعداد دور سیم را زیاد کن .
محیا.png
محیا 1.png
متشکرم

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
سلام
اقا محیا جان این روشی که استاد عزیزم غزال فرمودند یکی از بهترین روشهاست . کل مطلب را در یک جمله گفته اند . صد در صد کارها را طبق گفته استاد انجام بدی نتیجه میگیری.
تمام دستگاه های جوشکاری چه اینورتری و قدیمی ها دارای ترانس است.
اینم ترانس های جوشکاری طبق گفته استاد 10 دور سیم لاکی مثل نمره 45 به دور هسته بپیچ یا یک دیود یکسوساز مثل 4001 و یک خازن الکترولیتی مثل 1 میکروفاراد 100 ولت و بعد ولتاژ دو سر سیم یکسو شده را اندازه بگیر . اگر ولتاژ بیشتر از ولتاژ مورد نظر ت بود تعداد دور سیم را کم کن . اگر ولتاژ کم بود تعداد دور سیم را زیاد کن .
مشاهده فایل‌پیوست 172076
مشاهده فایل‌پیوست 172077
متشکرم

سلام امیر جان
پست دیشب گذاشتم و امروز ویرایش کردم که قبل از ویرایش استاد جواب داده بودند امروز اوامر استاد اجرا و نتیجه اعلام میکنم

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

چطور اینورتر جوشکاری بدون ترانس وجود داره؟
چنین ادعایی:
اولا مغایر با اصول و قواعد علمی است.
ثانیا لااقل در ۱۰ دستگاه اینورتری که در تعمیرگاهم موجوده چنین روش محالی دیده نشده ولی شما اینورتر جوشکاری بدون ترانس دیده اید ؟ !

بنظر میرسه مشکل اجرایی و نیاز عملی نداری و دنبال تئوری هستی .
چون اگه نمونه ای جهت رفع مشکل داشتی قطعا ترانس آنرا می دیدی.

در هر صورت راهکارهای کاملی ، هم از طریق ترانس و هم با تغییرات لازم در نقشه ارسالی مورد نظر شما تقدیم کردم ، دیگه اطلاعات وتجربیات بیشتری ندارم.
هیچیک از توصیه های منو اجرا نکردی که ضعف و قوت آنرا گزارش کنی با این وجود میفرمایید اگه راهکاری به ذهنم میرسه تقدیم کنم؟
پس اینایی که تقدیم کردم چی بوده ؟

سپاس

سلام استاد
۸ دور سیم افشان دور ترانس حلقوی پیچیدم و با یک دیود و خازن یکسو کردم به طوری که کاتد دیود به مثبت خازن و اند رو به سیم وصل کردم و سر دیگر سیم رو به منفی خازن وصل کردم به محض روشن کردن دستگاه سیم ذوب شد و خازن و دیود هم سوختن

https://uupload.ir/files/vgtr_cm201215-19115201.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام استاد
۸ دور سیم افشان دور ترانس حلقوی پیچیدم و با یک دیود و خازن یکسو کردم به طوری که کاتد دیود به مثبت خازن و اند رو به سیم وصل کردم و سر دیگر سیم رو به منفی خازن وصل کردم به محض روشن کردن دستگاه سیم ذوب شد و خازن و دیود هم سوختن

https://uupload.ir/files/vgtr_cm201215-19115201.jpg
درود

دیود فرکانس پایین بوده .
خازن ظرفیت بالا هم مزید بر علت شده و در صدمه دیود کمک کرده
قطعا سیم هم مقاومت قابلی داشته و قادر به تحمل جریان نبوده

۳ خطا را با دقت انجام دادی که عامل سوختن دیود و سیم شده و در صورت تاخیر ، خازن هم صدمه میدید و تکمیل میشد

اینجا خازن ظرفیت بالا نیاز نیست .
۱۰ میکرو کافیه.

سپاس

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

دیود فرکانس پایین بوده .

۳ خطا را با دقت انجام دادی که عامل سوختن دیود و سیم شده و در صورت تاخیر ، خازن هم صدمه میدید و تکمیل میشد

۱۰ میکرو کافیه.

سپاس

درود استاد
ضمن عذرخواهی از تأخیر جواب

با پیچیدن دو دور سیم دو رشته ( سیم خروجی یه آداپتور اوراقی ) دور ترانس حلقوی دستگاه
و یکسو کردن با یه دیود و یه خازن 4.7میکروفاراد 50v طبق تصویر پیوستی مقدار 32.9 ولت بگیرم ...
ممنون از راهنمایی های خوبتون استاد
قدم بعدی برا ولتاژ ۲۴ اگر راهنمایی کنید ممنون میشم

ec7c_cm201221-22345401.jpg

ks2g_cm201221-22350402.jpg

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

دیود فرکانس پایین بوده .

۱۰ میکرو کافیه.

سپاس

درود استاد

با پیچیدن دو دور سیم دو رشته ( سیم خروجی یه آداپتور اوراقی ) دور ترانس حلقوی دستگاه
و یکسو کردن با یه دیود و یه خازن 4.7میکروفاراد 50v طبق تصویر پیوستی مقدار 32.9 ولت بگیرم ...

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود استاد

درود

منظور شما از اینکه فرمودید با دو دور ۳۳ ولت بگیرم یعنی چی ؟
منظورت اینه که با دو دور ۳۳ ولت میده ؟
دراینصورت با توجه به اینکه من ۳ دور سیم در تصویر می بینم نه دو دور ، لذا یکدور کم کن ۲۲ ولت میده و مناسبه .
اما بنظرم خطای قابل توجهی در اندازه گیری دارید زیرا ۱۱ ولت برای هر دور باورکردنی نیست و دراینصورت سیم پیچ خروجی
باید ۶ دور باشه که بسیار بعیده .

همون ۳۳ ولت را به مقاومت آجری حدود ۲۰۰ اهم متصل کن ببین چقدر افت میکنه ؟
بنظر میرسه ترانسی که استفاده کردی ترانس قدرت نیست.
آیا دو سیم خروجی این ترانس به کابل مثبت و منفی منتهی شده؟

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا