آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: مشکل در کولر گازی اوجنرال 18000 پنجره ایی

lampard58

کاربر vip
کاربر
2013-04-06
29
158
نیکشهر(اسپکه)
سلام دوستان کولرگازی خونمون خراب شده (تو اوج گرما)
و اما خرابیش: روی فن میاد (فنش روشن میشه) اما وقتی میخوام کمپرسورش رو راه بندازم برق خونمون قطع میشه (فیوز 25 آمپر میپره - اما فیوز 32 آمپر نه !!! ولی برق به شدت افت میکنه و باز برمیگرده) -
خازن رو با یه خازن نو عوض کردم اما مشکل هنوزم پابرجاست
همه اتصالات فن و کمپرسور رو چک کردم
دوستان لطف کنن راهنمایی کنن .(هوا بدجور گرمه اونم تو ماه رمضان کریم- ((ایرانشهر)) )

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام دوستان کولرگازی خونمون خراب شده (تو اوج گرما)
و اما خرابیش: روی فن میاد (فنش روشن میشه) اما وقتی میخوام کمپرسورش رو راه بندازم برق خونمون قطع میشه (فیوز 25 آمپر میپره - اما فیوز 32 آمپر نه !!! ولی برق به شدت افت میکنه و باز برمیگرده) -
خازن رو با یه خازن نو عوض کردم اما مشکل هنوزم پابرجاست
همه اتصالات فن و کمپرسور رو چک کردم
دوستان لطف کنن راهنمایی کنن .(هوا بدجور گرمه اونم تو ماه رمضان کریم- ((ایرانشهر)) )

سلام

یکی از عوامل بروز این عیب ، کاهش ولتاژ برق شهر است که دراینصورت با استفاده از ترانس افزاینده رفع میشود لذا ابتدا صحت 220 ولت برق شهر را تست کنید و درصورت صحت ولتاژ

سیمهای کمپرسور را جدا کنید و بصورت دستی کمپرسور را روشن کنید و جریان را در دوحالت استارت و نرمال اندازه گیری و اعلام کنید
احتمالا خازن استارت و یا خود کمپرسور خرابه و ممکنه خازن فن را عوض کرده باشید نه خازن استارت

سپاس

آخرین ویرایش:

lampard58

کاربر vip
کاربر
2013-04-06
29
158
نیکشهر(اسپکه)
سلام

یکی از عوامل بروز این عیب ، کاهش ولتاژ برق شهر است که دراینصورت با استفاده از ترانس افزاینده رفع میشود لذا ابتدا صحت 220 ولت برق شهر را تست کنید و درصورت صحت ولتاژ

سیمهای کمپرسور را جدا کنید و بصورت دستی کمپرسور را روشن کنید و جریان را در دوحالت استارت و نرمال اندازه گیری و اعلام کنید
احتمالا خازن استارت و یا خود کمپرسور خرابه و ممکنه خازن فن را عوض کرده باشید نه خازن استارت

سپاس

ممنون از پاسخ شما
- برق خونمون 220 ولته و افت ولتاژ نداریم
- منظورتون اینه که کمپرسور رو مستقیم به برق وصل کنم؟
- خازنی که من تعویض کردم گوشه سمت چپ - جلوی کولر رو باز کردم یه چیزی شبیه استوانه تقریبا با 150 تا 250 گرم وزن بالاش سه تا سوکت داشت که سیم قرمز کمپرسور هم بهش وصل بود غیر از این داخلش خازن نداشت !

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
ممنون از پاسخ شما
- برق خونمون 220 ولته و افت ولتاژ نداریم
- منظورتون اینه که کمپرسور رو مستقیم به برق وصل کنم؟
- خازنی که من تعویض کردم گوشه سمت چپ - جلوی کولر رو باز کردم یه چیزی شبیه استوانه تقریبا با 150 تا 250 گرم وزن بالاش سه تا سوکت داشت که سیم قرمز کمپرسور هم بهش وصل بود غیر از این داخلش خازن نداشت !

سلام

ازآنجاکه بنظر میرسه قادر به اندازه گیری جریان نیستید لذا ابتدا برق کل منزل را قطع و برق کنتور را فقط به کولر متصل کنید اگر فیوز عمل نکرد با احتمال زیاد کولر سالمه و استفاده همزمان مصرف کننده های دیگر موجب افزایش غیرمجاز جریان میشه
احتمال فوق را بررسی و تست فرمایید و پاسخ را اعلام کنید تا مراحل بعد

سپاس

lampard58

کاربر vip
کاربر
2013-04-06
29
158
نیکشهر(اسپکه)
سلام
برق رو مستقیم فقط به کولر وصل کردم فیوز کنتور 25 آمپر هستش فن روشن میشه همینکه میخوام کمپرسور را راه اندازی کنم فیوز عمل میکنه و برق قطع میشه !!
بازم از راهنمایی هاتون تشکر میکنم

با این حساب ممکنه کمپرسور خراب باشه درسته ؟:212:
PHP:

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام
برق رو مستقیم فقط به کولر وصل کردم فیوز کنتور 25 آمپر هستش فن روشن میشه همینکه میخوام کمپرسور را راه اندازی کنم فیوز عمل میکنه و برق قطع میشه !!

سلام
هنوز معلوم نیست لذا

کمپرسور سه پین داره 1- پین مشترک یا نول 2- پین سیم پیچ اصلی 3- پین سیم پیچ کمکی

که ظاهرا قادر به شناسایی پین ها نیستید و دراینصورت ابتدا یکی از سه پین را آزاد کنید و کمپرسور را روشن کنید اگر کمپرسور عکس العملی نداشت و قرقر نکرد همان پین مشترک یا نول است
درغیراینصورت سیم فوق را به جای اولیه قرار دهید پین بعدی را آزمایش کنید تا پین نول یا مشترک مشخص شود

حالا هر سه سیم کمپرسور را از آن جدا کنید و
یک پروب اهم متر را به بدنه کمپرسور ( جایی که رنگ نداشته باشد ) متصل کنید و پروب دیگر را به یکی از سه پین متصل کنید ( کدام پین فرقی نمیکند ) اگر مقاومتش بینهایت نباشد کمپرسور سوخته و اگر بینهایت بود مراحل زیر را انجام دهید

یک پروب اهم متر را به پین نول یا مشترک متصل کنید و پروب دیگر را یکبار به پین دیگر و یکبار به پین آن دگر متصل کنید و هر کدام از آنها که مقاومت بیشتری داشت پین کمکی است

بنابرین هر سه پین را مشخص کردیم مشترک - اصلی - کمکی

حالا نول را به پین مشترک متصل کنید و فاز را همزمان هم به اصلی و هم به کمکی متصل کنید تا کمپرسور راه اندازی شود ( حداکثر زمان را اندازی حدود 3 ثانیه )

بعد از راه اندازی فقط ، کمکی را قطع کنید و ببینید بدون مشکل کار میکند یا نه و گزارش مربوطه را اعلام کنید

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام

سلام دوست عزیز

اگر منظورتان از اینکه برق را فقط به کولر متصل کردید اینه که با یک سیم مستقیما برق کنتور را به کولر متصل کرده اید و بقیه مصرف کننده ها هم کار میکنند این آزمایش درست نیست

زیرا باید کل برق منزل قطع بشه و برق کنتور فقط و فقط به کولر متصل بشه ولاغیر
ضمنا با تعویض فیوز 25 آمپری از سلامت فیوز هم مطمئن شوید

سپاس

آخرین ویرایش:

lampard58

کاربر vip
کاربر
2013-04-06
29
158
نیکشهر(اسپکه)
کولر رو بردم نزدیک کنتور برق با یک سیم وصلش کردم!
فیوز 32 آمپر وصل میکنم برق قطع نمیشه ولی بهشدت ضعیف میشه و کمپرسور راه نمی افته !!!
اینجور که معلومه باید به فکر یک کمپرسور باشم !!
بازم از شما سپاسگذارم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
کولر رو بردم نزدیک کنتور برق با یک سیم وصلش کردم!
فیوز 32 آمپر وصل میکنم برق قطع نمیشه ولی بهشدت ضعیف میشه و کمپرسور راه نمی افته !!!
اینجور که معلومه باید به فکر یک کمپرسور باشم !!
بازم از شما سپاسگذارم

سلام
عزیزم چرا جواب سوالاتو نمیدی و میزنی به جاده خاکی و کار خودتو میکنی
اگه اهم متر هم نداری لااقل بگو
در پست 6 به اندازه کل مطالب شما توضیح دادم و سوالاتی کردم لااقل مطالعه میفرمودید و بابت اجرا و اعلام نتایج میفرمودید : نمیتونم یا نمیخوام انجام بدم که خیلی از طرح مطالب و سوالاتم پشیمون نشم

به هر تقدیر صلاح مملکت خویش خسروان دانند

سپاس

آخرین ویرایش:

lampard58

کاربر vip
کاربر
2013-04-06
29
158
نیکشهر(اسپکه)
سلام
عزیزم چرا جواب سوالاتو نمیدی و میزنی به جاده خاکی و کار خودتو میکنی
اگه اهم متر هم نداری لااقل بگو
در پست 6 به اندازه کل مطالب شما توضیح دادم و سوالاتی کردم لااقل مطالعه میفرمودید و بابت اجرا و اعلام نتایج میفرمودید : نمیتونم یا نمیخوام انجام بدم که خیلی از طرح مطالب و سوالاتم پشیمون نشم

به هر تقدیر صلاح مملکت خویش خسروان دانند

سپاس

واقعا از راهنمایی شما سپاسگذارم دیشب سرعت نتمون پایین بود پست شماره 6 که مفید ترین پست این تایپیک بود رو ندیدم امروز طبق راهنمایی های شما انجامش میدم ببینم مشکل از چیه
thnx

بالا