آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: راهنمایی تعمیر منبع تغذیه سویچینگ لوازم خانگی

poya68

کاربر vip
vip
کاربر
2010-03-22
238
566
با سلام بنده یک منبع تغذیه دارم که هنگام استفاده از دستگاه یکدفعه خاموش شد و هرکاری کردم روشن نشد لذا برد تغذیه را را چک کردم دیدم خروجی ندارد . ضمنا فیوز را هم چک کردم مشکل نداشت دیگه نمی دونم مشکل از کجاست خواهش می کنم بنده را راهنمایی کنید . برق منزل هم اندازه گرفتم 212 ولت بود البته جوشکاری هم داخل کوچه انجام می شود ممکن است به خاطر همین باشد ؟ خواهش می کنم کمک کنید تا دوباره رسیورم دست شود . باتشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
پاسخ : راهنمایی منبع تغذیه

با سلام بنده یک منبع تغذیه دارم که هنگام استفاده از دستگاه یکدفعه خاموش شد و هرکاری کردم روشن نشد لذا برد تغذیه را را چک کردم دیدم خروجی ندارد . ضمنا فیوز را هم چک کردم مشکل نداشت دیگه نمی دونم مشکل از کجاست خواهش می کنم بنده را راهنمایی کنید . برق منزل هم اندازه گرفتم 212 ولت بود البته جوشکاری هم داخل کوچه انجام می شود ممکن است به خاطر همین باشد ؟ خواهش می کنم کمک کنید تا دوباره رسیورم دست شود . باتشکر

سلام
اولا کاهش ولتاژ فقط برای الکتروموتورها مضر است مانند کمپرسور یخچال و کولر و غیره
ولی نه تنها زیانی برای دستگاههای الکترونیکی ندارد بلکه طول عمر آنها را افزایش میدهد و البته ممکن است در مواردی با کاهش ولتاژ قابل استفاده نشوند ولی زیانی ندارند

ثانیا درصورت امکان تصاویر واضحی از آن ارسال فرمایید و ولتاژ بزرگترین خازن تغذیه را اعلام کنید که اگر 310 ولت نباشد باید مسیر برق شهر را تعقیب کنید که پس از فیوز مقاومت کم اهم حدود یک تا ده اهم و یا ntc سوخته
درغیراینصورت گزارش مربوطه را ارسال فرمایید

سپاس

poya68

کاربر vip
vip
کاربر
2010-03-22
238
566

سلام مدل دستگاه استارمکس 5100 میباشد و خازن هم 400 ولت 47 میکرو فاراد است . یک ترانزیستور utc 5n60l هست که روی آن یک هیت سینک نصب شده است .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

سلام
مقصودم از اعلام ولتاژ مشخصه خازن نیست
بلکه ولتاژ همین خازن 400 ولتی را با ولتمتر اندازه گیری و اعلام کنید ( درحالیکه تغذیه را روشن کرده اید )

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

سلام
تصاویر ارسالی قابل رویت نیست
احتمالا بابت اعلام شماره ترانزیستور خطایی اتفاق افتاده ولی یحتمل فت است
احتمالا همین فت که دارای هیت سینگ است سوخته ولی اول ببینید 310 ولت روی کدام پایه آن داریدو اصلا 310 ولت روی یکی از پایه ها دارید یا نه

ضمنا درصورت وجود 310 ولت فت را خارج کنید و مقاومت اهمی بین پایه ها را در 6 حالت ممکن با ذکر نوع اهم متر تان ( که آنالوگ است یا دیجیتال ) اعلام کنید

سپاس

آخرین ویرایش:

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,867
مشهد

با سلام
با اجازه استاد غزال،
ضمن استفاده از راهنماییهای ارزنده استاد غزال، ترانزیستور مورد نظر فت از نوع ان کانال میباشد
مشاهده فایل‌پیوست 72685
و مقصود استاد از تست اهمی پایه ها ، پی بردن به صحت یا عدم صحت ترانزیستور میباشد
دوست من فقط به راهنماییهای استاد غزال با دقت عمل نمایید تا بزودی تغذبه رفع مشکل شود
در ضمن عکسهای ارسالی ناقص میباشد
دوباره و کامل آپ بفرمایید
اعلام نتیجه فرمایید​

بالا