آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

طرح سوالات فنی

~H03in~

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-08-20
899
7,084
سلام و خسته نباشيد خدمت استاد رجبي
يک مدار تعيين وقت دارو هست که ميخواستم بدونم که اين آي سي ها دقيقا چه کاري رو انجام ميدهند .از اونجايي که من فهميدم HCF4060 شانزده پايه در قسمت نوسانساز به همراه مدار RC قرار دارد .سه تا آي سي HCF4017 (که هر کدام از اين اي سي ها داراي 16 پايه بوده و در واقع يک تقسيم کننده بر عدد 10 با خروجي هاي جدا گانه از 0 تا 9 مي باشد و با اعمال پالس به ورودي CLOCK اي سي خروجي هاي 0 تا 9 يک به يک وبه ترتيب از حالت صفرمنطقي به حالت 1 منطقي مي رود و بعد از طي سيکل مزبور دوباره اين عمل تکرار مي شود).در قسمت بعدي از 2 تا آي سي NE555 در قسمت زنگ يا همون تحريک بلندگو استفاده شده.2 تا ترانزيستور c945 و BD140 هم در مدار هستند.ميخواستم بدونم که شما احتمال ميدهيد هر کدام از اين قطعات چه کاري را انجام مي دهند؟؟؟؟؟؟؟؟؟
(با عرض پوزش قرار دادن شماتيک مدار امکان پذير نيست)
با تشکر از زحمات شما
يا علي.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,551
سلام و خسته نباشيد خدمت استاد رجبي
يک مدار تعيين وقت دارو هست که ميخواستم بدونم که اين آي سي ها دقيقا چه کاري رو انجام ميدهند .از اونجايي که من فهميدم HCF4060 شانزده پايه در قسمت نوسانساز به همراه مدار RC قرار دارد .سه تا آي سي HCF4017 (که هر کدام از اين اي سي ها داراي 16 پايه بوده و در واقع يک تقسيم کننده بر عدد 10 با خروجي هاي جدا گانه از 0 تا 9 مي باشد و با اعمال پالس به ورودي CLOCK اي سي خروجي هاي 0 تا 9 يک به يک وبه ترتيب از حالت صفرمنطقي به حالت 1 منطقي مي رود و بعد از طي سيکل مزبور دوباره اين عمل تکرار مي شود).در قسمت بعدي از 2 تا آي سي NE555 در قسمت زنگ يا همون تحريک بلندگو استفاده شده.2 تا ترانزيستور c945 و BD140 هم در مدار هستند.ميخواستم بدونم که شما احتمال ميدهيد هر کدام از اين قطعات چه کاري را انجام مي دهند؟؟؟؟؟؟؟؟؟
(با عرض پوزش قرار دادن شماتيک مدار امکان پذير نيست)
با تشکر از زحمات شما
يا علي.
با سلام:
دوست عزیز در کل این یک مدار تایمر قابل برنامه ریزی هست که سر ساعت های تعریف شده یاداور وقت تجویز دارو می شود .
عمل کرد مدار بدین صورت میباشد :
ابتدا توسط 4060 و اوسیلاتور RC فرکانسی ساخته شده و این فرکانس توسط ریجیسترهای داخلی 4060 به تعداد 14 مرتبه به عدد دو تقسیم و هر گام در پایه های ایسی خروجی میدهد {توجه کنید که 2 به توان 14 میباشد } یعنی اگر اوسیلاتور فرکانس 32768 هرتز باشد در اخرین گام خروجی ایسی فرکانس 2 هرتز را خواهید داشت . حال دوباره جهت برنامه ریزی دقیق برای زمان کمتر این فرکانس به ایسی کانتر 4014 اعمال میشود که باز این ایسی یک تقسیم به ده میباشد در نتیجه در اخرین خروجی این ایسی فرکانسی معادل 2 /0 هرتز یا همون 20 ثانیه را خواهید داشت و باز هم تکرار این مرحله در 4017 دوم در نهایت به یک زمان ده برابر ورودی میرسید با اعمال فیدبک به اوسیلاتور جهت استاپ ان توسط کلید های برنامه ریزی که دسترس اپراتور میباشد یک خروجی با زمان معین را به ایسی های 555 اعمال میکند که انهم یک اوسیلاتور صوتی با خروجی تقریبا بالا که یک بلندگوی را تحریک میکند و اعلام اتمام زمان ویاد اور پایان زمان درخواستی میباشد .
سعی کنید شماتیک انرا نیز جهت استفاده دوستانتان در سایت قرار دهید .
{توجه : ایسی 4060 یک تقسیم کننده بر 14 باینری و ایسی 4017 یک تقسیم کننده (دیویدر ) دسیمال میباشد }
با تشکر .
موفق باشید .

dj kaka

کاربر
2008-10-17
6
23
درود بر دوستان

اگه سوالم را جای اشتباه مطرح کردم ببخشید چون تازه کار هستم .
دو سال پیش بابام یه اهم متر خرید از این مدل که امپرسج و ولت متر هم داره و یه دیجیتالی هست و قرمز هم هست ( زیاد تو ویترین ها دیدم) و... . اومدم یه بار مهندس بازی در بیارم و به نظرم در حالت اهم متر دو سر سیم را به یه باطری وصل کردم و صفحه رفت و دیگه روشن نشد ( قشنگ نمیدونم چه کار کردم چون یه دو سال پیش انجام دادم ولی مطمئنم به باطری 1.5 ولت وصل کردم) . حالا راهی هست که بشه زنده اش کرد یا باید برم یکی دیگه بخرم ؟ اگه بشه درست کرد هزینه احتمالی اش چقدر میشه ؟ تشکر

shkib2005

کاربر
2007-09-03
120
1,041
یک قطقه 6 پایه SMD در گیرنده DENAY 327HD وجود داره که حالتی مثل سویچ داره یه سر ورودی 5 ولت داره یه خروجیه رو بعضی شارژرها و MP3 هام دیدم این قطعه چیه ؟ تو اینترنت شماره شو سرچ کردم دیتا شیتی نداشت به شماره -----CU10D---- . و یه قطعه دیگه هشت SMD هشت پایه مثل رگلاتور انهم شمارش نبود----AAG1KA---- اینم مال همان گیرنده دیجیتال DENAY 327HD

ورداده

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-02-09
734
3,842
سلام در ماسفتها چند پارامتر مهم است 1-نوع ماسفت کانال ان هست یاکانال پی 2 -جریان قابل تحمل درین 3-ولتاژ درین سورس 4-مقاومت درین سورس درزمان روشن بودن مسفت 5-زمان سویچ زنی 5-نوع کانال تشکیل شونده یا تهیشونده وفاکتور های دیگر برای مشابه یابی باید اینها را باهم مقایسه کنیم

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,097
74,085
48
ایران
من یه رله 24 ولت دارم وقتی برق به پایه 1 و 2 وصل میکنم میچسبه ولی پایه 3 و 4 برق نداره میخواستم بدونم درست دارم تست میکنم یا نه

سلام دوست عزیز

رله بصورت ایزوله است یعنی ولتاژ تحریک از کلید رله جداست . شما با اتصال ولتاژ رله رو تحریک کنید بعد با اهمتر روی رنج اهم پایه های کلید که در تصویر مشخص شده رو اندازه گیری کنید در یک حالت باید وصل و در حالت قطع ولتاژ رله پایه بعدی وصل میشود.
[hide]

images.jpg
[/hide]

بالا