آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

طرح سوالات فنی

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,553
با سلام به استاد گرامی جناب رجبی :
استاد من به تاپیک معرفی شده نگاه کردم ولی امکان دانلود وجود ندارد با تشکر
آدرس:http://www.irantk.ir/showthread.php?t=120 پست شماره 7
با سلام :
دوست عزيز در پست هاي شماره 35 و 51 كامل و اماده دانلود مي باشند .
در همون تاپيك .
با تشكر .
موفق باشيد .

راستگار

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2006-10-03
1,289
11,197
ست قطعات smd

با سلام خدمت استاد ارجمند .می خواستم انواع مقاومت ها و تست آنها را در بردهای smd بدانم
با سلام : دوست من تست قطعات smd هیچ فرقی با قطعات معمولی ندارد چون این قطعات فقط کوچکتر شده و پایه یا پین خیلی کوتاه دارند وبه همان روش قطعات معمولی و در همان شرایط پاسخ می دهند . با تشکر

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
با سلام به استاد عزيز جناب رجبي
استاد در اين مدار يك قطعه شبيه ديود وجود دارد كه يك سمتش يك نوار زرد رنگ وجود داره روش نوشته kiv26n
من اين قطعه رو با تست بيزر تست كردم از هيچ طرف اهمي نشون نميده ممكنه اسم اين قطعه رو به من بگيد

klzl4oyzn8b8vcut9ptx.jpg

و يك خازن كه مي خواستم بدونم چه نوعي هست آخه وقتي با مولتي متر تستش كردم مقادير مثبت و منفي نشون مي داد يعني مثل الكتروليتي شارژ و دشارژ مي شد

oat3rw4ywrhyks8kp0is.jpg

با تشكر

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,553
با سلام به استاد عزيز جناب رجبي
استاد در اين مدار يك قطعه شبيه ديود وجود دارد كه يك سمتش يك نوار زرد رنگ وجود داره روش نوشته kiv26n
من اين قطعه رو با تست بيزر تست كردم از هيچ طرف اهمي نشون نميده ممكنه اسم اين قطعه رو به من بگيد
و يك خازن كه مي خواستم بدونم چه نوعي هست آخه وقتي با مولتي متر تستش كردم مقادير مثبت و منفي نشون مي داد يعني مثل الكتروليتي شارژ و دشارژ مي شد
با تشكر
سلام :
قطعه فوق احتمالا يك داياك 33 ولتي باشه براي تست و اطمينان ميتونيد از سر يك ترانس 220 به 24 سه سيمه ولتاژ دو سيم ابتدا و انتهاي خروجي 48 ولت ac بسازيد و با سري كردن يك مقاومت يك كيلو اهمي ولتاژ فوق را به دو سر اين قطعه اعمال كنيد و هم زمان ولتاژ دو سر اين قطعه را بگيريد بايد ولتاژ ثابتي در همين حدودا داشته باشيد . {بهتر است كار كرد كل مدار را نيز بزاريد تا بيشتر بررسي كنم }
خازن ها همه شون شارژ و دشارژ ميشوند {اساس كار خازن } بعضي هاش با توجه به ظرفيت كمتري كه دارند در اهمترها محسوس نيست و پاره اي از انها مثل همين خازن شما كه 2.2 ميكروفاراد ظرفيت دارد به راحتي در اهمتر قابل مشاهده هست .خازن شما يك پوليستر با توان و ولتاژ تقريبا بالا ميباشد كه براي تامين ولتاژ تغذيه مدار فوق بكار رفته است و شارژ و دشارژ شدن ان دليل بر سالم بودن انست .
مسله بيپلار {قطبي يا همون الكتروليتي } يا انپلار بودن خازني دليل بر شارژ و يا عدم شارژ ان نخواهد بود .
موفق باشيد .

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
سلام :
قطعه فوق احتمالا يك داياك 33 ولتي باشه براي تست و اطمينان ميتونيد از سر يك ترانس 220 به 24 سه سيمه ولتاژ دو سيم ابتدا و انتهاي خروجي 48 ولت ac بسازيد و با سري كردن يك مقاومت يك كيلو اهمي ولتاژ فوق را به دو سر اين قطعه اعمال كنيد و هم زمان ولتاژ دو سر اين قطعه را بگيريد بايد ولتاژ ثابتي در همين حدودا داشته باشيد . {بهتر است كار كرد كل مدار را نيز بزاريد تا بيشتر بررسي كنم }
با سلام به شما استاد گرامي
مدار فوق مربوط به دستگاه توليد كننده جرقه هست ( فندك برقي موجود در اجاق گاز ها) .
راستش فندك اجاق گاز مان از كار افتاده بود گفتم شايد بتوانم قبل از اينكه يكي ديگر بخرم شايد با تعويض قطعه معيوب دوباره راه اندازيش كنم البته اگر از بوبين هايش باشد كه ديگر نميشه كاري كرد.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,553
با عرض سلام وخسته نباشيد
يک سانترال 1232 پاناسونیک براي تعمير اوردند که اصلا روشن نميشد بازش کردم و با گرفتن ولتاژ متوجه شدم که به ورودي ترانس ايزوله ولتاژ نميرسد قبل از ترانس يک قطعه 5 پايه (شبیه رگولاتور 4 پایه نزدیک به هم 1 پایه با فاصله از 4 پایه)که با ic 1 نمايش داده شده به شماره1M0880 که روي هيت سينگ بسته شده است لطفا نحوه تست کردن اين قطعه و مشابه ان را براي من پيدا کنيد است.(فیوز و ولتاژ 220 ولت ورودی درست است و تغذیه سوییچینگ است)
دست علی یارتان.
سلام :
با توجه به پست هاي تكراري كه زدين در لينك زير پاسخ داده شد مراجعه نماييد .
[hide] [/hide]
[hide][/hide]
[hide]http://www.irantk.ir/showthread.php?...ed=1#post66544 [/hide]
اين پست شما بعد از رويت تان حذف ميگردد {تكراري } .
موفق باشيد .

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
با سلام به استاد گرامی جناب رجبی
استاد وقتی به دیتا شیت ترانزیستور tip121 نگاه می کنیم پایه های ترانزیستور به شکل زیر است
rt6hqs3cfo5knbqiv33f.jpg

اما من وقتی با اهم متر تست می کنم پایه ها رو به شکل زیر نشون می ده
y1af0k8rwsycjd007oi.jpg

با این حساب باید به کدوم اطمینان کنم : دیتاشیت یا اهم متر ( البته من TIP122 روهم تست کردم اهم متر پایه هاش رو به صورت شکل دوم نشون داد)
راستی میشه به جای TIP121 از TIP122 هم استفاده کرد؟
با تشکر

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,553
با سلام به استاد گرامی جناب رجبی
استاد وقتی به دیتا شیت ترانزیستور tip121 نگاه می کنیم پایه های ترانزیستور به شکل زیر است
اما من وقتی با اهم متر تست می کنم پایه ها رو به شکل زیر نشون می ده
با این حساب باید به کدوم اطمینان کنم : دیتاشیت یا اهم متر ( البته من TIP122 روهم تست کردم اهم متر پایه هاش رو به صورت شکل دوم نشون داد)
راستی میشه به جای TIP121 از TIP122 هم استفاده کرد؟
با تشکر

سلام : همون که اهمتر صحیح نشان میدهد بکار گیرید . دلیل ان هم برمیگردد به سازندگان مختلف ترانزیستور { وقتی در جستجوی دیتاشیت فقط به شماره ترانزیستور اکتفا میکنید موتورهای جستجو دیتاشیت اصلی را در اولویت قرار میدهند در صورتیکه شما از سازنده دیگری تهیه کرده اید . چنانکه مشخصات قطعه را کامل وارد کنید در صورتیکه دیتاشیت ان سازنده هم در نت موجود باشد {معمولا چینی ها دیتا شیت واقعی خود را نمیزارند } به اطلاعات واقعی هم میرسید . موفق باشید .

بالا