آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: اموزش ساخت سلف و خواندن مقدار آن

mohssen

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-02-27
1,492
6,611
forum.paezaan.com
با سلام و خسته نباشید . و آرزوی قبولی طاعات و عبادات برای همگی
بنده احتیاج دارم که یک سلف بسازم. توی نقشه به این صورت نوشته شده
L1=2.2.NH , 1%
L2=1NH , 1%
میخواستم اساتید بگن چطوری این سلف رو درست کنم و همچنین طریقه خوندن سلف که شبیه مقاومت هستن و روشون نوار رنگی داره به چه صورت هست.
پیشاپیش از همه عزیزان سپاسگذارم

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,551
با سلام و خسته نباشید . و آرزوی قبولی طاعات و عبادات برای همگی
بنده احتیاج دارم که یک سلف بسازم. توی نقشه به این صورت نوشته شده
L1=2.2.NH , 1%
L2=1NH , 1%
میخواستم اساتید بگن چطوری این سلف رو درست کنم و همچنین طریقه خوندن سلف که شبیه مقاومت هستن و روشون نوار رنگی داره به چه صورت هست.
پیشاپیش از همه عزیزان سپاسگذارم

با سلام :
دربخش آموزش گام به گام >> معرفی نرم افزارها >> چند تا نرم افزار محاسبه سیم پیچی اپاود شده است به بخش مربوطه مراجعه و دانلود کنید
بعد ازنصب برنامه باز کنید و ظرفیت { همین مقدارهایی که گفتین } را در باکس مربوطه اش وارد کنید تا اطلاعات کامل اعم از تعداد دور و قطر و طول و .... بقیه دیمانسیون ها را براتون محاسبه و نمایش دهد طبق همون داده ها میتونید سیم پیچ خود را بپیچید .
در صورت ابتیاع نوع تجاری رنگ انها نیز مثل مقاومت و خازن هاست و از همون روش که برای مقاومت استفاده میکنید برای سیم پیچ هم بهره ببرید .
NH = نانو هانری و H = هانری
موفق باشید

mohssen

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-02-27
1,492
6,611
forum.paezaan.com
با سلام :
دربخش آموزش گام به گام >> معرفی نرم افزارها >> چند تا نرم افزار محاسبه سیم پیچی اپاود شده است به بخش مربوطه مراجعه و دانلود کنید
بعد ازنصب برنامه باز کنید و ظرفیت { همین مقدارهایی که گفتین } را در باکس مربوطه اش وارد کنید تا اطلاعات کامل اعم از تعداد دور و قطر و طول و .... بقیه دیمانسیون ها را براتون محاسبه و نمایش دهد طبق همون داده ها میتونید سیم پیچ خود را بپیچید .
در صورت ابتیاع نوع تجاری رنگ انها نیز مثل مقاومت و خازن هاست و از همون روش که برای مقاومت استفاده میکنید برای سیم پیچ هم بهره ببرید .
NH = نانو هانری و H = هانری
موفق باشید
سلام ممنون از شما بنده همه تاپیک ها رو گشتم ولی متاسفانه چیزی پیدا نکردم ممکنه اسم نرم افزار رو بفرمایید

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,551
سلام ممنون از شما بنده همه تاپیک ها رو گشتم ولی متاسفانه چیزی پیدا نکردم ممکنه اسم نرم افزار رو بفرمایید
با سلام :
دوست عزیز معلومه که نگشتین یا به سرفصل ها کفایت و وارد صفحات دریایی از نرم افزار ها نشدین !!!!
چند تا لینک میزارم بقیه را هم خودتون جستجو و استفاده کنید :
[hide] 1 = http://www.irantk.ir/forumdisplay.php?f=125 و 2 = http://www.irantk.ir/showthread.php?t=32362&p=221461#post221461 و 3 = http://www.irantk.ir/showthread.php?t=30743 [/hide]
موفق باشید .

mohssen

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-02-27
1,492
6,611
forum.paezaan.com
سلام متاسفانه هیچ کدوم از صفحات چیزی دستگیرم نشد ممکنه بفرمایید اینها چه رنگی میشن ؟
2.2nh
1nh

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,271
ایران
با سلام طریقه خواندن سلف:
FRQJ6VAH4VQNQFK.LARGE.gif

lovetosh71

کاربر vip
vip
کاربر
2012-05-16
177
472
اصفهان - مبارکه
سلام امیدوارم این مطلب به کارتون بیاد.....
اموزش ساخت سلف و خواندن مقدار آن
یک موضوعی که همیشه برای مهندسای برق دردسر ساز بوده طراحی و ساخت سلف و ترانسفورماتورهای کوچیک و بزرگیه که توی مدارهاشون استفاده میکنن. آدرسی رو که میخام براتون بگذارم مال یه مهندس برق باحال، علاقه مند و با تجربه از کشور زیبای شیلی هست. نام این آقا Manfred Mornhinweg و فکر کنم حدود 45 سال باید داشته باشه. این آقا حدود 12 ساله که یه سایت علمی به نام http://www.ludens.cl راه اندازی کرده. ایشون توی این سایت ده ها نوع از دستگاههایی رو که خودش طراحی کرده و ساخته رو با تمامی جزئیات همراه با عکس و تصویر توضیح داده. در بخش الکترونیک این سایت آموزش کامل نحوه ی طراحی و ساخت و پیچیدن انواع سلف و ترانسفورماتور رو با زبانی بسیار ساده و جذاب توضیح داده. بخش تئوری با نامTransformers and coils و بخش عملی با نام Practical transformer winding موجود است. من خودم به شخصه کتابهای زیادی رو در مورد ترانسفورماتورها دیدم ولی هیچکدوم از اونا به اندازه ی این دو تا مقاله کار من رو راه ننداختن.
در ضمن باید بگم که آقای Manfred Mornhinweg از نوجوانی جزء گروه رادیو آماتورها هم بوده و کد رمز اون XQ2FOD هست. ایشون به غیر از برق در زمینه عکاسی، موسیقی، پرواز با کایت، پرواز هواپیماهای مدل و طبیعت کردی هم فعالیت میکنه و توی سایتش مطالبی رو در این زمینه ها قرار داده.
نکته آخر اینکه ظاهر فوق العاده ساده و بی آلایش سایت ایشون نباید شمارو رو گول بزنه. برای همین باید مطالب رو کامل و با دقت بخونین تا هم یاد بگیرید و هم از متن علمی آمیخته با طنز ایشون لذت ببرید.

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,271
ایران
با سلام همانطوریکه مشاهده میکنید احتمالا جدول پست 6 حداکثر تا 100 نانوهانری شما میتوانید جواب بگیرید یعنی از یک تا 99 نانوهانری را پاسخ نمیدهد لذا برای آن مقادیر باید از قطعات SMD استفاده کنید چون من قبلا نیز سلف 17 نانو هانری لازم داشتم از فروشگاه مربوطه پرسیدم و پاسخ گرفتم یک رقمی تا دو رقمی نانوهانری(یعنی از یک تا 99 نانوهانری) فقط اس ام دی موجود است.

آخرین ویرایش:

latifk200

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-09-28
591
5,959
بندرترکمن
با سلام خدمت دوستان و همکاران عزیز .
آٔقا رضا کاش توضیحات و مثال های واضحی در مورد جدول میدادید .
منظورم اینه که با چند تا مثال فهم مطلب را ساده تر می نمودید .
در قسمت بالای جدول سلف موجود 270 میکرو هنری شده با این قسمت مشکلی ندارم در قسمت پایین جدول چگونه مقدار به 6.8 رسیده ؟
کمی توضیحات فارسی را اگر امکان دارد به جدول اضافه کنید .
منتظر آموزش های بعدی شما هستیم .

پیروز باشید .

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,271
ایران
با سلام همانند مقاومتهای رنگی محاسبه میشود
ابتدا سلف را طوری در دست میگیریم که تلرانس یا درصد دقت یعنی نقره ای یا طلایی در سمت راستمان قرار گیرد سپس از سمت چپ رنگها را شروع به خواندن میکنیم رنگ اول رقم اول رنگ دوم رقم دوم رنگ سوم تعداد صفر است و رنگ چهارم درصد دقت است طلایی 10 درصد و نقره ای 20 درصد
رنگ اول قرمز(2) رنگ دوم بنفش(7) رنگ سوم تعداد صفر قهوه ای(1) = 270 میکروهانری رنگ چهارم طلایی است یعنی دقت 10 درصد 270X10/100= 27
270 + 27= 297 و 270 - 27= 243 میکروهانری مقدار واقعی بین 243 و 297 است
رنگ اول آبی(6) رنگ دوم خاکستری(8) رنگ سوم طلایی یعنی تقسیم بر ده = 68/10=6.8 میکروهانری
اگر بجای رنگ سوم نقره ای یا طلایی باشد عدد حاصل را (نقره ای تقسیم برصد و طلایی تقسیم بر ده ) میکنیم

بالا