آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزش تصویری ساختن تصاویر برای picture message یا همون wbmp

sinaeslami

کاربر
2008-10-20
96
257
totorial.gif

اصولا ساختار فیل های wbmp متشکل از نقاط سیاه و سفید است و طیف رنگی و حتی طیف خاکستری را پشتیبانی نمی کند . فقط نقاط سیاه و سفیدی قابل مشاهده اند که وقتی کنار هم قرار می گیرند طیف خاکستری را تصویر می کنند. (تصویر 1)

ساختار bitmap در فایل های تصویری با پسوند wbm و wbmp شناخته می شوند اما موبایل فقط wbmp را شناسایی می کند.

برای ساختن این فایل دو راه وجود دارد :
1 -از طریق موبایل
2 -از طریق کامپیوتر و نرم افزار

از طریق کامپیوتر و نرم افزار:

برنامه مورد نیاز برای این کار adobe imageready است که در ورژن های بالای photoshop به طور اتوماتیک نصب می شود و از طریق استارت منو قابل دسترسی است(تصویر2). در واقع این نرم افزار یک برنامه تخصصی و کامل برای تولید و مدیریت فایلهای تصویری است که برای طراحی صفحات وب از آن استفاده می شود .

( شاید نرم افزار های خاصی برای ساختن wbmp وجود داشته باشه و جاهایی دیده باشید . اما به نظر من کامل تر از imageready نیستند .)

من اینجا از adobe imageready cs2 استفاده می کنم .

طریقه کار:
بعد از باز کردن adobe imageready به منو file بروید و گزینه new را انتخاب نمایید و تنظیمات را به این صورت ( تصویر3) انجام دهید و بر روی OK کلیک کنید. در صورتی که تنظیماتی غیر از این اعمال کنید میسیج شما قابل ارسال نسیت.
حالا صفحه مناسب برای کار آماده است . دو راه در پیش دارید:

الف: طراحی یک تصویر از ابتدا و تبدیل آن به WBMP.
ب: تبدیل یک عکس یا تصویر به فرمت WBMP

الف: می تواند با استفاده از ابزار های مختلف ( تصویر 4) طرح مورد نظر خود را ایجاد نمایید . این مرحله نیاز با آگاهی و تسلط به ابزار های طراحی و تایپ و پالت رنگ در imageready یا photoshop دارد .

دست به کار شوید و باقلم ها و ابزار های مختلف طرح مورد نظر خود را طراحی کنید . من اینجا اعداد 1234 را نوشته ام .

تذکر: توجه داشته باشید که تصویر نهایی bitmap است در نتیجه اولا رنگ در آن وجود ندارد ، دوما تونالیته های خاکستری به صورت ( تصویر 5) دیده می شود. پس باید در انتخاب تونالیته های خاکستری دقت کنید تا تصویر داخواه حاصل شود.

پایان کار: تا اینجا تصویر مورد نظر را ساختید اما هنوز آن را save نکردید . برای مراحل پایانی به این صورت عمل کنید :
در بالای صفحه کار tab 2-UP را انتخاب کنید ( تصویر6).
بعد به پنجره optimize بروید .( در صورت بسته بودن این پنجره از طریق window> optimize قابل دسترسی است) و در قسمت مشخص شده گزینه WBMP را انتخاب کنید . ( تصویر 7)
گزینه method را نیز بر اساس سلیقه و نوع تصویر انتخاب نمایید و در همین پنجره برای بهبود تصویر از تنظیمات amount استفاده کنید.

اگر نتیجه کار ( تصویر سمت راست صفحه کار) شما را راضی نکرد از پنجره level کمک بگیرید.( تصویر8)
(برای باز کردن این پنجره ctrl+L را فشار دهید.)
با اهرم راست تراز روشنایی ها
با اهرم وسط تراز نیم سایه ها
با اهرم چپ تراز سیاهی ها
را تنظیم نمایید تا نتیجه مطلوب به دست بیاید. ok را بزنید.

کار تمام شد حالا ctrl+shift+alt+S را با هم فشار دهید و کار راsave optimize نمایید.
هنوز این فایل مناسب برای استفاده نیست. چون پسوند فایل هنوز به صورت wbm است .
باید آن را به wbmp تغییر دهید . سپس آن را به گوشی منتقل کرده و ارسال کنید و با خلاقیت های خود دوستانتان را غا فلگیر کنید.

بالا