آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

چند سوال در مورد باتری ها و شارژر های ان

biato

کاربر
2008-07-13
33
157
سلام
چند تا سوال داشتم که به ترتیب می پرسم و امیدوارم دوستان راهنمایی کنند.
اگر من یک باتری 12 ولت 6 امپر داشته باشم با استفاده از یک ترانس 12 ولت 1 امپر می تونم انرا به طور کامل شارژ کنم؟یا اینکه جریان شارژر حتما باید بیشتر از باتری باشد؟

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978
سلام بله میتونید شارژ کنید
میزان جریان شارژر هر چه بیشتر بشه سرعت شارژ بالاتر میره با جریان کمتر از این هم شارژ کامل میشه . درستش اینه که جریان کمتر باشه

آخرین ویرایش:

heidari

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-04-15
304
725
سلام من یک باطری Li-on{باطری لپتاب }اصل که قیمت ان حدودا 18000تومان است به وسیله ی یک خازن 3

میکروفا راد{سرامیکی }که با دیود پل سری میشود وبه 220ولت وصل میشودشارژ کردم سر دیود ها خازن وزنر وجود نداشت وباطری را با

حدود 260میلی امپر شارژمی کرد . باطری

بعد از 24 ساعت شارز کاملا اتصال کوتاه کرد وبویی از ان خارج شد چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اگر شارژری کاملا اتوماتیک که با ایسی با شد ودقت ان خیلی زیاد باشد برایم بگذارید

با تشکر:32000000:

biato

کاربر
2008-07-13
33
157
سلام بله میتونید شارژ کنید
میزان جریان شارژر هر چه بیشتر بشه سرعت شارژ بالاتر میره با جریان کمتر از این هم شارژ کامل میشه . درستش اینه که جریان کمتر باشه
ممنونم از شما حالا یک سوال دیگه دارم.
مدار شارژر های باتری های مختلف با هم فرقی می کنند ؟مثلا من اگر یه باتری نیکل- کادمیوم داشته باشم نمی تونم باهاش یه باتری لیتیومی رو با همون ولتاژ شارژ کنم؟
و اینکه برای یه باتری 6 امپر جریان مناسب چقدر باشه تا اسیبی به باتری نرسه.

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: fkh52000

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
مدار شارژر های باتری های مختلف با هم فرقی می کنند ؟مثلا من اگر یه باتری نیکل- کادمیوم داشته باشم نمی تونم باهاش یه باتری لیتیومی رو با همون ولتاژ شارژ کنم؟

نه دوست عزیز نمی توانید شارژ کنید در ضمن الان دیگر اکثر باطری ها لیتیومی هستند و باطری های نیکل -کادمیومی منسوخ شده و کمتر استفاده میشود

با تشکر

آخرین ویرایش:

fkh52000

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-11-13
881
5,244
شیراز

باتریها برای اینکه درست و ایمن شارژ شوند
1-ولتاژ شارژ باید از ولتاژ باتری بیشتر باشد یعنی یک باتری 12 ولت را شما
نمیتوانید با 12 ولت شارژ کنید بلکه باید ولتاژ شما حدود 14 تا 15 باشد.همانطور
که اگر ولتاژشارژر موبایل را بگیریدخروجی شارژر 5 ولت است در حالی که باتری
3.7 ولت است
2-جریان شارژ اکثر باتریهامثلا نیکل کادمیوم یا باتریهای خشک باید یکدهم جریان
باتری باشد مثلا اگر باتری 1100 میلی امپری هست شما باید باتری را با 110 میلی امپر
شارژ کنید یا باتری که 6 امپر است باید با /6 امپر شارژ شود. در مورد باتریهای لیتیومی
داخل این باتریها مداری هست که جریان شارژ را کنترل میکند

fkh52000

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-11-13
881
5,244
شیراز
سلام من یک باطری Li-on{باطری لپتاب }اصل که قیمت ان حدودا 18000تومان است به وسیله ی یک خازن 3

میکروفا راد{سرامیکی }که با دیود پل سری میشود وبه 220ولت وصل میشودشارژ کردم سر دیود ها خازن وزنر وجود نداشت وباطری را با

حدود 260میلی امپر شارژمی کرد . باطری

بعد از 24 ساعت شارز کاملا اتصال کوتاه کرد وبویی از ان خارج شد چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اگر شارژری کاملا اتوماتیک که با ایسی با شد ودقت ان خیلی زیاد باشد برایم بگذارید

با تشکر:32000000:

برای شارژ باتری همیشه از شارژی استفاده کنید که ترانس داشته باشد
چون ولتاژ ترانس تغییر نمیکند ولی مداری که شما استفاده کردید بسیار
خطرناک و بی ثبات است و با تغییر جریان شارژ ولتاژ خروجی خیلی تغییر
میکند و باتری را خراب میکند
برای مدار مدارهای شارژ زیادی در سایت و همچنین اینترنت هست که با کمی
جستجو پیدا میکنید.

heidari

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-04-15
304
725
با سلام من یک مدار از اینترنت پیدا کردم ومیخواستم ببینم ایا این مدار برای شارژ کردن باطری 6ولت 4.5امپر کتابی درست است وایا این مدار در زمان مناسب قطع می کند
:busted_red:::-iRanTK.iR-::
tn_6v-4.GIF
:s_laugh0::s_laugh0::s_laugh0:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
با سلام من یک مدار از اینترنت پیدا کردم ومیخواستم ببینم ایا این مدار برای شارژ کردن باطری 6ولت 4.5امپر کتابی درست است وایا این مدار در زمان مناسب قطع می کند
:busted_red:::-iRanTK.iR-::

:s_laugh0::s_laugh0::s_laugh0:
با سلام :
مداری که گذاشتین حداکثر تا یک امپر جریان خروجی میدهد .
این شارژر هیچ وقت ولتاژ را از باتری قطع نمیکنه فقط میتونید با تنظیم دقیق پتانسیومتر نسبت به نوع باتری ولتاژ خروجی مدار را تعیین کنید با توجه به ولتاژ تثبیت خروجی و وصل ماندن ان در باتری تحت شارژ مشکلی پیش نمیاره { بعبارتی باتری تحت شارژ بعد از شارژ کامل چون جریانی نمیکشد و ولتاژ خروجی نیز تثبیت شده هست اسیبی به باتری نمیرسونه }
در صورت استفاده از این مدار برای 4.5 امپر >> نباید باتری ته بکشه و ولتاژ ان صفر نشده باید شارژ را انجام دهید .
موفق باشید .

aarash110

کاربر vip
vip
کاربر
2013-01-05
115
285
با تشکراز دوستان پاسخ دهنده آیا می توانیم به جای باطری مدار ( بلک اوت ) در آسانسور که 4 عدد باطری سیلد اسید 12 ولت 7.2 آمپر که با هم سری شدند از همان ولتاژ ( 12 ولت ) ولی با آمپر بالاتر 9 آمپر استفاده نمود آیا آسیبی به مدار شارژ نمیرسد با تشکر البته با هملن ابعاد باطری قبلی ممنون

بالا