آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

حفاظت از موتور اب

cctv123

کاربر
2013-05-20
56
96
با سلام
دو تا موتور اب دارم یکی تک فاز( 220ولت.6.9 امپر)و دیگری سه فاز( 380/660 ولت-164/94 امپر)می خواستم برای حفاظت از موتور(اتصالی-اضافه بار)از فیوز-کنتاکتور و بی متال استفاده کنم.لطفا راهنمایی کنید. ضمنا وسیله دیگه ای غیر از این سه تا نیازه؟
اگه بخوام برای موتور سه فاز از کلید استفاده کنم چه نوع کلیدی باید استفاده بشه؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
با سلام
دو تا موتور اب دارم یکی تک فاز( 220ولت.6.9 امپر)و دیگری سه فاز( 380/660 ولت-164/94 امپر)می خواستم برای حفاظت از موتور(اتصالی-اضافه بار)از فیوز-کنتاکتور و بی متال استفاده کنم.لطفا راهنمایی کنید. ضمنا وسیله دیگه ای غیر از این سه تا نیازه؟
اگه بخوام برای موتور سه فاز از کلید استفاده کنم چه نوع کلیدی باید استفاده بشه؟
با سلام :
کنتاکتورهای بی متال هر کدام طرح سیم بندی خود را در کاتالوگ خود { پلاک یا حک شده در بدنه خود } دارند با استفاده از همین راهنما باید در مدار قرار دهید .
اخیرا سویچ های الکترونیکی { دارای مدارات برد کنترلی دیجیتالی } روانه بازار شده که به همراه خود دفترچه راهنمای نصب نیز دارند این سویچ ها دارای تمامی امکانات درخواستی شما { ستاره مثلث و چپگرد و راستگرد و اوورلود و....} و بعلاوه تشخیص درست اتصال فاز ها و همچنین امانات قطع موتور به هنگام قطع یا ضعیف بودن یکی یا هر کدام از فاز ها را نیز در مدار داخلی خود دارند .
اگر نمونه ای دارید که راهنمای فوق را ندارد به همراه عکسی واضح از کنتاکتور فوق و مدل و سایر مشخصاتش بزارید تا بیشتر در خدمتون باشیم .
موفق باشید .

موفق باشید .

hamed-67

کاربر
2013-04-01
12
23
با سلام
برای راه اندازی موتور باید به پلاک موتور توجه کرد وبر حسب اسب بخار یا توان میتوان کنتاکتور و بی متال انرا از جدول انتخاب نمود کلا برای راه اندازی موتور تکفاز تو بازار کنتاکتور ان را سه برابر سه فاز انتخاب میکنن دلیل ان هم به خاطر جریان راه انداز بیشتر.
به نظر من از بیمتال استفاده نکون چون قطع مدار در صورت اضا فه بار زمان زیادی می برد ساختار بیمتال از دو فلز غیر هم جنس استفاده شده که توسط حرارت انحنا پیدا می کند و مدار را قطع می کند .
از محافظ موتور دیجیتال استفاده کنی هم سرعت عمل بشتری داره وحسن دیگر اینکه جریانی که توسط موتور استفاده میشه نمایش میده وهم میتونی روی جریان دلخواه بزاری و اگر جریان بیشتر از حد موتور کشیده شد اتوماتیک وار مدارقطع می شود .
چند وقت پیش یه تابلو بستم برا موتر اب از وسایل کنترل باردیجیتال -کنتاکتور -ووسایل جانبی مثل لامپ و....
البته کنترل بار دیجیتال برای تکفاز باید از لاین اول و اخر استفاده بشه و لاین وسط باید خالی باشه برا سه فاز هم که از هر سه تا لاین R-S-T استفاده میشه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: cctv123

cctv123

کاربر
2013-05-20
56
96
سلام
اقا حامد استفاده کردیم
امکان داره نحوه بستن کنتاکتور+شستی قطع و وصل+کلید محافظ موتور و یه لامپ سیگنال رو بگید(می خوام موتور ستاره مثلث و چپگرد راست گرد باشه)

hamed-67

کاربر
2013-04-01
12
23
سلام
چون دسترسی به نرم افزاز وهاست جهت اپ کردن ندارم مقدور نیس نقشه موتور ستاره مثلث چپگرد راستگردا بزرارم
ولی اگه یه سرچ تو گوگل بزنی به تمام نقشه های برق می تونی دسترسی داشته باشی وتوضیح فارسی هم روی نقشه نوشته شده مثل این دو سایت
http://basiji.gigfa.com/edaneshju/page-1.htm
http://0912690.blogfa.com/post/117
مدارستاره مثلث هم دران بود
شرمنده نتونسم برات نقشه قرار بدهم

cctv123

کاربر
2013-05-20
56
96
سلام دشمنت شرمنده رفیق همین که راهمایی کردی خودش کلیه
من این مداریو که گفتم پیدا کردم امکان داره شما اتصال مدار فرمانشو یعنی اون اعداد 13 و 14 دوتا کنتاکتورو بگی که به چه نحوی به هم اتصال بدم و برای رسوندن برقشون که باید از a1 و a2استفاده کنم منبع برقو رو چطور به کنتاکتورها وصل کنم یعنی سری باشه یا موازی؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: hamed-67

hamed-67

کاربر
2013-04-01
12
23
سلام
اگه نقشه را پیدا کردی که از رو ی همون ببند
در برق اعداد 3 و4 ماله تیغه باز و اعداد 2و4 ماله تیغه بسته است و برای شماره گذاری از یک شروع میشه پس با این حساب عدد 13 و 14 میشه اولین تیغه باز در مدار فرمان 23و24 میشه دومین تیغه باز در مدار فرمان و سری یا موازی بودن تیغه ها بستگی به نقشه مدار فرمان دارد مثلا در مدار پرس گیوتین تیغه باز (3و4) به صورت سری قرار میگیرد دلیل سری بستن این مدار برای این است که هر دو دست روی شاسی باشد وخطر قطع شدن دست به وجود نیاید (برای حفاظت مدار)

بالا