آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

چرا در بعضی از مادربردها بعد از پروگرام کردن بایوس LAN از کار می افتد؟

ENASAP

کاربر
2010-03-17
45
214
با سلام

یکسری از مادربردها (برای من بیشتر برند Asus و MSI) بعد از پروگرام بایوس (دقت کنید آپدیت نمی کنم بلکه با دستگاه پروگرامر پروگرام می کنم) کارت LAN کار نمی کنه!
اشکال ش هم این طور هست که:
کارت LAN تو بایوس فعاله تو ویندوز هم شناخته میشه. درایورش هم نصب میشه و حتی تنظیمات IP و... هم انجام میشه... تا اینجا ظاهرا" همه چی اوکی هست و اگه به شبکه وصل نکنیم متوجه هم نمی شیم. ولی وقتی به شبکه وصل میشه انگار نه انگار که کابل وصله! هیچ ارتباطی برقرار نمی کنه!
یک نمونه ش تو تاپیک زیر:
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=40675
جالب اینجاست که تو این مورد این تاپیک با آپدیت بایوس (نه پروگرام آن) مشکل حل شد. و این آپدیت هم با همون فایلی انجام شد که قبلش پروگرام کرده بودم و کارت LAN از کار افتاد...
حالا فرض کنید تو اون مادربرد اشکالش طوری بود که اصلا" تو بایوس نمی رفت اون وقت تکلیف چی بود؟

حدودا" تو این چند ماهی که تعمیرات مادربرد رو شروع کردم 7 الی 8 مورد اینطوری داشتم.

حالا سئوالم از اساتید و دوستان این هست که ببینیم علت ش چی هست؟ تا به یک نتیجه گیری اصولی برسیم.

ENASAP

کاربر
2010-03-17
45
214
یک موردی که حدس می زنم شاید مربوط به MAC کارت شبکه باشه؟

اگه حدسم درست باشه:
1- مگه آدرس MAC تو بایوس ذخیره میشه که با پروگرام کردنش تغییر کنه یا پاک بشه؟
2- آیا با آپدیت کردن بایوس فایل قبلی پاک نمیشه؟ چون تو موردی که تو پست 1 لینک ش رو گذاشتم با پروگرام کردن مشکل بوجود اومد ولی با آپدیت کردن بایوس با همون فایل مشکل حل شد.

ENASAP

کاربر
2010-03-17
45
214
سلام شاید مشکل مربوط به خود ای سی بایوس یا ورژن بایوس باشه
نه این مورد نمی تونه باشه چون اگه آی سی خراب باشه که نباید با ورژن قبلی هم کارت LAN کار بکنه! لینکی که در پست اول گذاشتم رو لطفا" ملاحظه کنید.

با سلام آیا با نصب مجدد ویندوز، دوباره LAN راه میافتد؟
فرقی نمی کنه. کارت LAN از همون ابتدا که بایوس پروگرام میشه از کار می افته ولی تو ویندوز شناخته میشه و تا به شبکه وصل نکنی متوجه نمی شی! تو این حالت هیچ PING ی هم تو شبکه نداره.

دوستان توجه کنند این مورد مربوط به یک مادربرد نبوده و 7 الی 8 مورد تا حالا داشتم که این مشکل تو همشون مشابه هم اتفاق افتاده. لینکی که در پست اول گذاشتم یکی از موارد هست.
البته این به این معنی هم نیست که همه ی موارد این مشکل بوجود اومده باشه بلکه موارد زیادی هم داشتم که اصلا" به همچین مشکلاتی برخورد نکرده.
هدف از زدن این تاپیک این هست که اساتید و دوستانی که مشکل مشابه رو داشتند بیایند با هم بررسی کنیم تا اگه بشه دلیل این مورد رو با هم پیدا کنیم.

pese

کاربر
2013-05-26
257
1,548
اصفهان
www.servicekaran.ir
مک ادرس کاری به بایوس نداره اگر بخواهد هم جایی ذخیره بشه باید در چیپ شبکه مک ادرس ذخیره بشه. البته بلوک دیاگرام هر مادربردی فرق می کنه ممکنه حرف شما صحیح باشه
شما بهترین کار که می تونی انجام بدهی بعد از این که با پروگرامر پروگرام کردید بعد هم توسط نرم افزار در محیط ویندوز بایوس را ابدیت کنید ببینید مشکل بر طرف می شه یا نه

ENASAP

کاربر
2010-03-17
45
214
مک ادرس کاری به بایوس نداره اگر بخواهد هم جایی ذخیره بشه باید در چیپ شبکه مک ادرس ذخیره بشه. البته بلوک دیاگرام هر مادربردی فرق می کنه ممکنه حرف شما صحیح باشه
شما بهترین کار که می تونی انجام بدهی بعد از این که با پروگرامر پروگرام کردید بعد هم توسط نرم افزار در محیط ویندوز بایوس را ابدیت کنید ببینید مشکل بر طرف می شه یا نه
تا اونجایی که من هم اطلاع دارم مک آدرس باید تو چیپ خود کارت شبکه ذخیره شده باشه. چون دلیل این مشکلات رو نمی دونم اینجا مطرح کردم تا با کمک اساتید به یک نتیجه درست برسیم.

همین امروز یک مورد دیگه هم برخوردم. مادربرد ایسوس مدل M2A74-AM SE:
بایوس خودش ورژن 507 بود و سی.پی.یو سمپرون 140 روش نصب کرده بودند که این ورژن این سی.پی.یو رو درست نمی شناخت و unknow می زد البته مادربرد بوت می شد و تصویر هم داشت. اومدم بایوس رو به ورژن 1403 با پروگرامر پروگرام کردم و باز این مشکل تکرار شد و کارت LAN از کار افتاد (دوستان به پست اول دقت کنند چون تا به شبکه وصل نشه اشکالش معلوم نمیشه)
برای همین دوباره ورژن 507 خودش رو پروگرام کردم بعد رفتم و از داخل بایوس به ورژن 1403 آپدیت کردم که درست شد.

چی تو فایل بایوس خود مادربرد هست که وقتی آپدیت می شه درسته ولی وقتی پروگرام می شه این اشکال رو نشون می ده؟ شاید فایلهایی که تو سایت خود ایسوس هست فقط برای آپدیت باید استفاده بشه؟ اگه اینطور باشه پس مادربردهایی که بایوس شون طوری خراب شده که بوت نمی شه چیکار باید کرد؟

از بچه های انجمن تا حالا هیچ کس همچین موردی رو برخورد نکرده؟ یا شاید هم کارت LAN مادربردها رو اینطوری تست نکرده که بذاره تو شبکه ببینه بعدش جواب می ده یا نه؟
شاید برای خیلی ها اصلا" کارت شبکه مهم نباشه و اصلا تست نکنند ولی چون اکثر سیستم هایی که مادربردشون رو تعمیر می کنم قرار تو شبکه کار کنند برای همین خیلی مهمه که کارت LAN درست کار کنه.

از مدیران و اساتید انجمن خواهش می کنم راهنمایی کنند.

ENASAP

کاربر
2010-03-17
45
214
شاید مشکل از خود دستگاه پروگرامرت باشه:212:
چون انگاری فقط شما این مشکل رو دارید . . . . .
با این پروگرامر TNM2000 هر روز دارم کار می کنم و مشکلی نداشتم. مشکل تو پروگرام کردن نیست کارت شبکه تو حالت خاصی به مشکل بر می خوره که تو پست اول توضیح دادم.
فکر می کنم علتی که بقیه ی دوستان به این مشکل برخورد نکردند این باشه که بعد از تعمیر مادربرد و نصب ویندوز، سیستم رو به شبکه وصل نمی کنند!

بالا