آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

خازن سنج

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
با سلام :
دوستان عزيز اين بار يك مدار ساده خازن سنج را از مجله الكتور براتون انتخاب كرده ام كه در حين سادگي مفيد و به درد خور ميباشد تمام جزييات و نقشه و مدار چاپي و راهنماي مونتاژ و فرمول هاي لازم در قالب يم فايل pdf تكميل است دانلود فرماييد :
با تشكر.
موفق باشيد .

پیوست‌ها

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
با سلام

آيا اين مدار مي تواند نشتي خازن را هم تشخيص دهد.

با تشكر​

با سلام :
بله دوست عزیز کاملا نشون میده و مقدار نشتی را هم مشخص میکنه .
با تشکر .
موفق باشید .

god boy

کاربر
2007-08-28
21
52
با سلام و تشکر از مدار بسیار جالبتون
استاد بنده پی دی اف مدار رو مشاهده کردم ولی متاسفانه به خاطر اشنا نبودن با زبان انگلیسی طرز کار با دستگاه رو متوجه نشدم
اگه در این مورد به صورت کامل توضیح بفرمایید ممنون می شم
و از طرفی با اینکه لیست قطعات موجوده ولی چون خیلی به هم ریخته هستش ممنون می شم لیست رو هم لطف کنید
با تشکر

god boy

کاربر
2007-08-28
21
52
سلام استاد
امروز رفته بودم برای خرید قطعات خازن سنج .. که فروشنده بهم گفت ترانزیستور bf245 و bf256 رو نداریم و چند جای دیگه هم رفتم اونجاها هم گفتن که ما هم نداریم .. خلاصش اینه که گیرم نیومد .. به جای این ترانزیستور از کدوم ترانزیستور مشابه می تونم استفاده کنم ؟
البته با ذکر پایه های ترانزیستور
با تشکر

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
با سلام و تشکر از مدار بسیار جالبتون
استاد بنده پی دی اف مدار رو مشاهده کردم ولی متاسفانه به خاطر اشنا نبودن با زبان انگلیسی طرز کار با دستگاه رو متوجه نشدم
اگه در این مورد به صورت کامل توضیح بفرمایید ممنون می شم
و از طرفی با اینکه لیست قطعات موجوده ولی چون خیلی به هم ریخته هستش ممنون می شم لیست رو هم لطف کنید
با تشکر
با سلام :
1 = دوست عزيز به زبان خيلي ساده : ابتدا توسط ايسي 555 {1} با توجه به ثابت زماني مدار ش يك زمان سنج مي سازد كه خروجي اين زمان سنج به ايسي دوم 555 اعمال ميشود حالا همين ايسي دوم نيز يك زمان سنج ديگري است كه خازن تايم اسلات ان را شما دستي انتخاب ميكنيد {همون خازن تحت تست } در نتيجه مدت زمان سيكل اين ايسي دوم كه به نسبت ظرفيت خازن شما انجام ميگيرد با ثابت زماني زمان سنج مدار 555 اولي مقايسه شده و كم ميشود نتيجه زمان حاصل از اين دو زمان سنج {تايمر} به صورت ولتاژي كه به نسبت اختلاف سطح اش يك ميكرو امپر {معمولا در ضبط صوت هاي قديمي به عنوان {لولمتر } استفاده ميشد } را تحريك و عقربه ان با توجه به درجه بندي كه براي يك بار (توسط يك خازن معلوم در هر گام سلكتور ) ميكنيد اعدادي را نشان ميدهد كه مشخص كننده مقدار خازن مجهول مي باشد . {مثل يك اهمتر معمولي }
2 = تمام قطعات دقيقا در روي هر كدام در نقشه شماتيك مشخص هستش اگر مشكلي داريد دقيق مشخص كنيد تا راهنمايي كنم .
با تشكر .
موفق باشيد .

پیوست‌ها

• 5.9 کیلوبایت بازدیدها: 2,492

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
سلام استاد
امروز رفته بودم برای خرید قطعات خازن سنج .. که فروشنده بهم گفت ترانزیستور bf245 و bf256 رو نداریم و چند جای دیگه هم رفتم اونجاها هم گفتن که ما هم نداریم .. خلاصش اینه که گیرم نیومد .. به جای این ترانزیستور از کدوم ترانزیستور مشابه می تونم استفاده کنم ؟
البته با ذکر پایه های ترانزیستور
با تشکر

با سلام :
دوست عزيز اين يك ترانزيستور موسفيت و دقيقا به شكل فيزيكي ترانزيستور bc237 ميباشد كه به عنوان كنترل جريان بكار رفته است و در ضمن يكي از فراوان و ارزانترين ترانزيستوري هست كه در بازار الكترونيك بفور موجود ميباشد از فروشگاه هاي سايت ابتياع كنيد .
{البته مشابه اين ترانزيستور زياد هست ولي اگر اين شماره كه خيلي رايج هست را پيدا نكرديد قطعا مشابه ها هم گرانتر و همچنين براتون ناياب خواهد بود }
با تشكر .
موفق باشيد .

god boy

کاربر
2007-08-28
21
52
بعد از سلام
ممنون استاد
من خیلی دنبال ترانزیستورش گشتم ولی پیدا نکردم .. اگه همون مشابهشو رو معرفی کنید ممنون می شم
در ضمن توی خود مدار از یه led استفاده شده .. می خواستم بدونم همین led مشخص کننده سالم بودن خازن هستش یا خیر ؟ و نشتی رو به چه صورت باید تشخیص داد ؟
و اینکه تا 200 میکرو فاراد رو هم بیتشر نمی تونه بسنجه ... اگه بخوام اینو به 1000 میکرو فاراد افزایش بدم باید چه کار کنم ؟
با تشکر

بالا