آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
مهندس غزال همیشه برام سوال و خیلی جالب بوده که طی چه مراحلی صدا در مدرات صوتی و امپلی تقویت میشه و به این درجه بالا میرسه؟
اگر بخام یک میکرفون خازنی را تقویت کنم که در بلندگوی کوچکی قابل شنیدن بشه برای امور ازمایشی و فهمیدن پایه ای مدار امپلی
بوسیله یک ترانزیستور و طبق اموزشهایی که در مدرسه یاد گرفتم چه مداری را پیشنهاد میکنین؟با مدار امیتر مشترک انجام میشه؟

میدونم اگه این سیگنال و با یک خازن کوپلاژ به بیس ترانزیستور بدیم تقویت شده اش رو از کلکتور دریافت میکنیم

بیشترین مشکل تو محاسبه عملی مقاومتهای بایاس بیس و مقاومت امیتر و کلکتور و خازن موازی با مقاومت امیتر برای بهره است لطف شما همیشه شامل حال بوده

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
مهندس غزال همیشه برام سوال و خیلی جالب بوده که طی چه مراحلی صدا در مدرات صوتی و امپلی تقویت میشه و به این درجه بالا میرسه؟
اگر بخام یک میکرفون خازنی را تقویت کنم که در بلندگوی کوچکی قابل شنیدن بشه برای امور ازمایشی و فهمیدن پایه ای مدار امپلی
بوسیله یک ترانزیستور و طبق اموزشهایی که در مدرسه یاد گرفتم چه مداری را پیشنهاد میکنین؟با مدار امیتر مشترک انجام میشه؟

میدونم اگه این سیگنال و با یک خازن کوپلاژ به بیس ترانزیستور بدیم تقویت شده اش رو از کلکتور دریافت میکنیم

بیشترین مشکل تو محاسبه عملی مقاومتهای بایاس بیس و مقاومت امیتر و کلکتور و خازن موازی با مقاومت امیتر برای بهره است لطف شما همیشه شامل حال بوده

درود
با یک ترانزیستور ثمری نداره بهمین علت در خروجی اولین طبقه هر پری آمپلیفایری چیزی شنیده نمیشه.
باید از آی سی استفاده کنی و ساده ترین راه برای شنیدن چنین سیگنالی استفاده از پری آمپلیفایر است.

سپاس

آخرین ویرایش:

saraghaz

کاربر vip
کاربر
2014-01-29
149
370
درود
با یک ترانزیستور ثمری نداره بهمین علت در خروجی اولین طبقه هر پری آمپلیفایری چیزی شنیده نمیشه.
باید از آی سی استفاده کنی و ساده ترین راه برای شنیدن چنین سیگنالی استفاده از پری آمپلیفایر است.

سپاس
باسلام خدمت استاد غزال و دوستان گرامی
برای دستگاه تست شنوایی نیاز به آمپلی دارم که فرکانس های 250,500,1khz,3khz,5khz,8khz,10khz را تقویت کنه که وقتی مدار زیر را که یک مدار ساده و بدون تنظیمات خاصی هست و فقط پری آمپلی است را بستم صدا دیستوریشن بالایی داره
اگه مدار خاصی جهت این امر هست لطفا راهنمایی کنید
از چه آی سی ای می تونم برای این کار استفاده کنم؟

Untitled1.png

برای این دستگاه چون خروجی به هدفن متصل میشه آمپلی هم لازمه یا اینکه فقط پری امپلی فایر کفایت می کند؟

samad-ch

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2015-01-15
629
2,285
سلام
لطفا اساتید محترم راهنمایی کنن

یه آمپلی فایر خارجی هست به قدرت۸۰۰۰وات

من ۲ ردیف بلندگو براش نصب کردم

ردیف اول شامل ۲۰عدد بلندگوی ۱۶اهم ۳۵ وات که بصورت ۵سکوی ۴تایی نصب کردم
هر سکو با سکوی مجاور ۴۰متر فاصله داره
هر سکو رو ۲تا ۲تاسری و با هم موازی کردم
دست اخر هر ۵سکو رو موازی کردم و روی لاین ۱آمپلی فایر نصب کردم

ردیف دوم شامل ۶عد باند ۲در۱۲ که ۲عدد بلندگوی داخلی همه باند هارو سری کردم و دست اخر همه باندها رو موازی کردم

مشکل
این سیستم ۲عدد ولوم دیجیتالی زیر Lcdداره که هر کدوم از منفی ۵۰دسیبل تا مثبت ۵۰ دسیبل قدرت خروجی امپلی فایر رو میشه تنظیم کرد.
من تا منفی ۱۳دسیبل بیشتر نمیتونم صدا رو زیاد کنم و اگه روی مفی۱۰دسیبل قدرت رو زیاد کنم چراغ خطر کلیپینک clipچشمک میزنه
البته در همین حد هم قدرت و کیفیت صدا خوب به نظر میرسه
ولی چون هیئت خیلی بزرگه و وسعت چینش بلندگوها زیاده مسئولین هیئت از من صدای بیشتری میخوان

لطفا با رسم شکل نحوه صحیح باندها و بلندگوها رو نشونم بدید یه وقت دستگاه نسوزه و بتونم صدارو بیشتر کنم
ممنون

samad-ch

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2015-01-15
629
2,285
سلام
لطفا اساتید محترم راهنمایی کنن

یه آمپلی فایر خارجی هست به قدرت۸۰۰۰وات

من ۲ ردیف بلندگو براش نصب کردم

ردیف اول شامل ۲۰عدد بلندگوی ۱۶اهم ۳۵ وات که بصورت ۵سکوی ۴تایی نصب کردم
هر سکو با سکوی مجاور ۴۰متر فاصله داره
هر سکو رو ۲تا ۲تاسری و با هم موازی کردم
دست اخر هر ۵سکو رو موازی کردم و روی لاین ۱آمپلی فایر نصب کردم

ردیف دوم شامل ۶عد باند ۲در۱۲ که ۲عدد بلندگوی داخلی همه باند هارو سری کردم و دست اخر همه باندها رو موازی کردم

مشکل
این سیستم ۲عدد ولوم دیجیتالی زیر Lcdداره که هر کدوم از منفی ۵۰دسیبل تا مثبت ۵۰ دسیبل قدرت خروجی امپلی فایر رو میشه تنظیم کرد.
من تا منفی ۱۳دسیبل بیشتر نمیتونم صدا رو زیاد کنم و اگه روی مفی۱۰دسیبل قدرت رو زیاد کنم چراغ خطر کلیپینک clipچشمک میزنه
البته در همین حد هم قدرت و کیفیت صدا خوب به نظر میرسه
ولی چون هیئت خیلی بزرگه و وسعت چینش بلندگوها زیاده مسئولین هیئت از من صدای بیشتری میخوان

لطفا با رسم شکل نحوه صحیح باندها و بلندگوها رو نشونم بدید یه وقت دستگاه نسوزه و بتونم صدارو بیشتر کنم
ممنون

کسی نبود کمک کنه؟؟؟؟

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام برای ساخت اسپیکر همراه از مدار امپلی بازاری و مدار یو اس بی فلش استفاده میکنیم طبیعتا باطری تغذیه هر دو مدار را تامین میکنه و صدا از بلندگوها پخش میشه ولی مشکل نویز دار بودن صدا هست وقتی از تغذیه جدا و ایزوله برای دو قسمت استفاده میکنیم مشکل نویز حل میشه میخواستم دلیلش رو بدونم و راهکارش چیه که با یک باطری بتونم مشکل نویز رو حل کنم؟ پیشاپیش ممنون

maya30

کاربر
2017-11-19
2
0
سلام دوستان عزیز
من یه پاور میکسر echo chang k1000 plus دارم
در برد پاور یه ای سی سوخته دیگه قابل خواندن نیست شماره ش کمک کنید پیدا کنم
IMG_20180130_075240_121.jpg

2elyas

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-01-30
387
1,539
سلام به همه اساتید عزیز
بنده میخوام بدونم آیا میونم بجای ترانزیستور های 2n3773 از ترانزیستور های 2sc5200 استفاده کنم ؟ آیا مشکلی در کیفیت صوت پیش نمیاد؟
آمپلیفایر بنده 600 وات هستش و از 2n3773 در مدار استفاده کرده البته مشکلی از نظر مکان قرار گیری ترانزیستورها ندارم

ممنون

2elyas

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-01-30
387
1,539
سلام
از دوستان کسی نیست کمک کنه؟؟؟

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
سلام به همه اساتید عزیز
بنده میخوام بدونم آیا میونم بجای ترانزیستور های 2n3773 از ترانزیستور های 2sc5200 استفاده کنم ؟ آیا مشکلی در کیفیت صوت پیش نمیاد؟
آمپلیفایر بنده 600 وات هستش و از 2n3773 در مدار استفاده کرده البته مشکلی از نظر مکان قرار گیری ترانزیستورها ندارم

ممنون
سلام دوست عزیز
با خیال راحت می تونید جایگزین کنید . هر دو منفی هستند و قدرت 5200 بیشتر هم هست.
موفق باشید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: 2elyas
بالا