آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

mohsenhaji

کاربر
2021-04-09
1
2
اساتید عرض ادب و احترام
خروجی صدای امپلی فایر وقتی سلکتور ورودی روی حالت phono هست صدای نویز خیلی زیادی داره. روی tuner کمتر و روی aux خیلی کم.
وقتی به اتصالات بدنه دست میزنم صدای نویز تغییر میکنه. این ایراد ممکنه بواسطه چه مشکلی ایجاد شده باشه؟خازن ها سالم هستند.

ip4ht2

کاربر vip
کاربر
2009-10-21
7
3
سلام .میشه دلیل سوختن مقاومت سری با امیتر در ترانزیستور a940 که 100 اهم میباشد را توضیح دهید؟ ترانزیستور به شدت حتی در بی باری داغ میشه که دست را میسوزونه ولی c5200 و a1943 طبیعی هستند و آمپ هم کاملا سالمه.ولی با افزایش ولوم مقاومت مربوطه حتی 1 وات هم میسوزه.

ip4ht2

کاربر vip
کاربر
2009-10-21
7
3
اساتید عرض ادب و احترام
خروجی صدای امپلی فایر وقتی سلکتور ورودی روی حالت phono هست صدای نویز خیلی زیادی داره. روی tuner کمتر و روی aux خیلی کم.
وقتی به اتصالات بدنه دست میزنم صدای نویز تغییر میکنه. این ایراد ممکنه بواسطه چه مشکلی ایجاد شده باشه؟خازن ها سالم هستند.

سلام مورد مشابه داشتم با تعویض خازن تغذیه حل شد

jamejam

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2006-10-04
84
91
سلام
دوست عزیزم جناب آقای m.reza9090
برای تست اولیه

1- مقاومت آجری 10 وات حدود 10 اهم به خروجی دستگاه بجای بلندگو وصل کنید

2- مقاومت حدود 20 اهم را با هر بلندگویی ( حدود 8 اهم ) که دارید سری کنید و بجای بلندگو وصل کنید ( موازی با همان مقاومت آجری که وصل کرده اید )

3- ولوم صدا حدود 20 درصد باشد ( یعنی ولوم صدا کم باشد ولی نه خیلی کم )

4- فیش نو بدون میکرفن را که قاب آنرا باز کرده اید در سوکت میکرفن قرار دهید

5- دستگاه را روشن کنید و ابتدا بررسی کنید و مطمئن شوید که 2N3055 ها و BD139 ها داغ نمیکنند

6- حالا فلزات فیش میکرفن ( محل سیم میکرفن یا ورودی ) را با انگشت لمس کنید اگر صدای غرغر و نویز را از بلندگو بشنوید کار تمام است و دستگاه سالم است و اگر نشنیدید صدا را کمی بیشتر کنید تا صدا را بشنوید.

7- اگر باز هم صدایی نشنیدید فلز پیچ گوشتی را در دست بگیرید و به خروجی برد پری آمپلیفایر ( یا ورودی برد آمپلیفایر ) متصل کنید اگر صدای نویز یا غرغر را بشنوید بعد از پری آمپلیفایر سالم است

قطعاتی که سوخته بود و تعویض کردید و نتیجه آزمایشات را اعلام کنید

سپاس

سلام جناب استاد غزال،مشابه همین آمپلی فایر فاراتل ۲۰۰۰ که ده عدد ترانزیستور ۳۰۵۵ در خروجی داره،دو عدد درایور و ۸ عدد تقویت که به ترانس وصل میشه،اشتباها خروجی ترانس صوت به برق زده بودن.مقاومتهای ۱۰۰ اهمی بیس و ۸ عدد ترانزیستور سوخته بود من همگی رو عوض کردم وروشن کردم و در خروجی صدا داشتم ولی بعد از حدود ۵ ثانیه صدا قطع شد و مجدد ترانزیستورها سوخت.نگاه کردم دیدم چون سیم ولتاژ مثبت تغذیه اصلی کلکتور یک طبقه درست وصل نشده بود فقط چهار عدد ترانزیستور خروجی طبقه ای که در مدار بوده سوخته همراه با مقاومت ۱۰۰ اهم.سوال اولم این هست که آیا امکان داره قطع ولتاژ کلکتور یک طبقه پوش پول ،باعث سوختن چهار عدد ترانزیستور طبقه دیگر شده باشه و سوال دوم هم اینکه من باند بزرگ ندارم،پشت دستگاه خروجی ترانس از ۵ وات ۸ اهم و ۱۵ وات و ...تا یک خروجی ۰و۱۰۰ ولت داره.مقاومت ۱۰ اهمی که فرمودین به کدام خروجی باید ببندم که به ترانزیستور ها آسیب نرسه؟ چرا همه خروجی های ترانس صوت به وات نوشته شده و فقط یک خروجی نوشته ۱۰۰ ولت؟
میدونم پست قدیمی هست اما اگر حضور دارین ممنون میشم دراین مورد کمکم کنید .با سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام جناب استاد غزال،مشابه همین آمپلی فایر فاراتل ۲۰۰۰ که ده عدد ترانزیستور ۳۰۵۵ در خروجی داره،دو عدد درایور و ۸ عدد تقویت که به ترانس وصل میشه،اشتباها خروجی ترانس صوت به برق زدن.مقاومت ۱۰۰ اهمی بیس و ۸ عدد ترانزیستور سوخته بود من همگی رو عوض کردم ولی یکی از سیم های ترانس سه سر که سر وسط به زمین وصل میشه و دو سر دیگر به دو تا امیتر دو طبقه پوش پول ،یکی از سیم های چوک خروجی به امیتر متصل نشده بود روشن کردم و چهار عدد ترانزیستور خروجی مجدد و فورا سوخت همراه با مقاومت ۱۰۰ اهم.سوال اولم این هست که آیا امکان داره به خاطر قطع خروجی یک طبقه پوش پول به ترانس ،باعث سوختن چهار عدد ترانزیستور یک طبقه در مدار شده باشه و سوال دوم هم اینکه من باند بزرگ ندارم،پشت دستگاه خروجی ترانس از ۵ وات ۸ اهم تا یک خروجی ۰و۱۰۰ ولت داره.مقاومت ۱۰ اهمی به کدام خروجی باید ببندم که به ترانزیستور ها آسیب نرسه؟
میدونم پست قدیمی هست اما اگر حضور دارین ممنون میشم دراین مورد کمکم کنید .با سپاس

درود

همیشه در دستگاه هایی که از ترانزیستورهای شبه موازی بتعداد بیش از دو عدد استفاده کرده باید در زمان تعمیر فقط دو ترانزیستور باقی بگذارید و بقیه را آزاد کنید .
کافیه کلکتور بقیه را آزاد کنید تا در صورت بروز عیب ، خسارت زیادی تحمل نکنید.

اما مقاومت بیس مانع صدمه نمیشه .
بهترین روش برای تست بیخطر و بدون خسارت اینه که از ولتاژ کمتری بجای تغذیه استفاده کنید و پس از اطمینان از سلامت دستگاه به تغذیه اصلی متصل کنید.

ضمنا باید هر لحظه در حال تست کردن حرارت ترانزیستورهای قدرت باشید و بمحض حرارت غیرعادی باید فورا تغذیه را قطع کنید.
و همچنین قبل از اطمینان از سلامت دستگاه هرگز ولوم را خیلی زیاد نکنید و سیگنال قوی به میکرفن یا ورودی تزریق نکنید.
ابتدا با ولوم صفر و با سکوت تست کنید و سپس با سیگنال ضعیف و
ولوم ناچیز تست کنید و اگه حرارت غیرعادی مشاهده نشد دیگه هر کاری دوست داری انجام بده و با ولوم زیاد و سیگنال قوی تست کن.

با این شیوه یکبار در طول عمرم فقط دو ترانزیستور قدرت آمپلیفایر بسیار پرقدرت ، به دست من سوخت ، اونم به این دلیل که تعمیرکار قبلی عیب ناخواسته و خفنی اضافه کرده بود که به عقل جن نمیرسید و دیگه خودش هم موفق به تعمیر نشده بود بطوریکه دو ترانزیستور پوش پول فقط به یکدیگر فشار وارد میکردن ، چون سیم پیچ درایور را معکوس کرده بود ولی روی مدار بدرستی نصب بود.
یعنی فقط سر و ته سیم پیچ درایور را جابجا کرده بود که بناگزیر با استفاده از اسیلوسکوپ متوجه شدم و بدون اسیلوسکوپ قابل تشخیص نبود.

میتونی از ترانس تغذیه خودش ولتاژ نصفِ نرمال تهیه کنی و با یک دیود یکسو و تست کنی.
( در جریان تعمیر نیاز به تغذیه ایده آل نیست و یکسوسازی نیم موج هم کافیه ، فقط نویز داره که در زمان تست ، اهمیتی نداره و موقتی است )

ضمنا پاسخ سوال اول :
اگه یکی از پوش پول ها آزاد باشه صدمه نمیزنه .

سپاس

jamejam

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2006-10-04
84
91
درود

همیشه در دستگاه هایی که از ترانزیستورهای شبه موازی بتعداد بیش از دو عدد استفاده کرده باید در زمان تعمیر فقط دو ترانزیستور باقی بگذارید و بقیه را آزاد کنید .
کافیه کلکتور بقیه را آزاد کنید تا در صورت بروز عیب ، خسارت زیادی تحمل نکنید.

اما مقاومت بیس مانع صدمه نمیشه .
بهترین روش برای تست بیخطر و بدون خسارت اینه که از ولتاژ کمتری بجای تغذیه استفاده کنید و پس از اطمینان از سلامت دستگاه به تغذیه اصلی متصل کنید.

ضمنا باید هر لحظه در حال تست کردن حرارت ترانزیستورهای قدرت باشید و بمحض حرارت غیرعادی باید فورا تغذیه را قطع کنید.
و همچنین قبل از اطمینان از سلامت دستگاه هرگز ولوم را خیلی زیاد نکنید و سیگنال قوی به میکرفن یا ورودی تزریق نکنید.
ابتدا با ولوم صفر و با سکوت تست کنید و سپس با سیگنال ضعیف و
ولوم ناچیز تست کنید و اگه حرارت غیرعادی مشاهده نشد دیگه هر کاری دوست داری انجام بده و با ولوم زیاد و سیگنال قوی تست کن.

با این شیوه یکبار در طول عمرم فقط دو ترانزیستور قدرت آمپلیفایر بسیار پرقدرت ، به دست من سوخت ، اونم به این دلیل که تعمیرکار قبلی عیب ناخواسته و خفنی اضافه کرده بود که به عقل جن نمیرسید و دیگه خودش هم موفق به تعمیر نشده بود بطوریکه دو ترانزیستور پوش پول فقط به یکدیگر فشار وارد میکردن ، چون سیم پیچ درایور را معکوس کرده بود ولی روی مدار بدرستی نصب بود.
یعنی فقط سر و ته سیم پیچ درایور را جابجا کرده بود که بناگزیر با استفاده از اسیلوسکوپ متوجه شدم و بدون اسیلوسکوپ قابل تشخیص نبود.

میتونی از ترانس تغذیه خودش ولتاژ نصفِ نرمال تهیه کنی و با یک دیود یکسو و تست کنی.
( در جریان تعمیر نیاز به تغذیه ایده آل نیست و یکسوسازی نیم موج هم کافیه ، فقط نویز داره که در زمان تست ، اهمیتی نداره و موقتی است )

ضمنا پاسخ سوال اول :
اگه یکی از پوش پول ها آزاد باشه صدمه نمیزنه .

سپاس

خیلی خیلی ممنون استاد عزیز.منظورم از مقاومت ۱۰ اهمی ۱۰ وات بود که فرمودین به خروجی ترانس صوت ببندیم که بار ترانس روی اون تخلیه بشه.چون دستگاه چندتا خروجی داره نمی دونم به کدوم یکی ببندم .خروجی ها ۰ و ۵ وات ۰ و ۱۵ و یکی هم ۰ ۱۰۰ ولت نوشته.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
خیلی خیلی ممنون استاد عزیز.منظورم از مقاومت ۱۰ اهمی ۱۰ وات بود که فرمودین به خروجی ترانس صوت ببندیم که بار ترانس روی اون تخلیه بشه.چون دستگاه چندتا خروجی داره نمی دونم به کدوم یکی ببندم .خروجی ها ۰ و ۵ وات ۰ و ۱۵ و یکی هم ۰ ۱۰۰ ولت نوشته.

درود

در مواردی که بلندگوی مناسبی در دسترس نباشه از مقاومت استفاده میشه ( برای ۵ وات )
اما اگه بلندگوی مناسب دارید از بلندگو استفاده کنید ، بویژه که ترانس خروجی مانع ورود dc به بلندگو میشه و فقط قدرت غیرمجاز سیگنال نامتناسب با قدرت بلندگو میتونه به بلندگوهای ضعیف صدمه بزنه که با ولوم پایین نمیتونه صدمه بزنه.

سپاس

farzad55

کاربر vip
کاربر
2020-10-02
177
235
اصفهان
سلام بر اساتید و دوستان.
باند اکتیو J.T.R مدل 300 هست که بعد از باز کردن و ولتاژ گیری منع تغذیه که 80 ولت داشت و خازن های صافی تغذیه مقداری برابر با 6800 میکروفاراد 80 ولت هستند.حال سوال اینجاست که آیا منطقی هست که ولتاژ ورودی مدار با میزان ولتاژ خازن صافی الکترولیت یکی باشد یا مشکلی در مدار تغذیه است؟
ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام بر اساتید و دوستان.
باند اکتیو J.T.R مدل 300 هست که بعد از باز کردن و ولتاژ گیری منع تغذیه که 80 ولت داشت و خازن های صافی تغذیه مقداری برابر با 6800 میکروفاراد 80 ولت هستند.حال سوال اینجاست که آیا منطقی هست که ولتاژ ورودی مدار با میزان ولتاژ خازن صافی الکترولیت یکی باشد یا مشکلی در مدار تغذیه است؟
ممنون

درود

ولتاژ قابل تحمل یا مجاز خازن باید بزرگتر از ولتاژ موجود روی پایه های خازن باشه.
هر چه ولتاژ مجاز بالاتر باشه بهتره و لااقل 25 ٪ بزرگتر باشه.
ولی خازن 80 ولتی ، رنج ولتاژ غیرعادی است و در بازار وجود نداره و یا من ندیدم و لذا شاید خطایی در قرائت ولتاژ داری.

ولتاژ متناوب دو سر خروجی ترانس چند ولته ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

farzad55

کاربر vip
کاربر
2020-10-02
177
235
اصفهان
درود

ولتاژ قابل تحمل یا مجاز خازن باید بزرگتر از ولتاژ موجود روی پایه های خازن باشه.
هر چه ولتاژ مجاز بالاتر باشه بهتره و لااقل 25 ٪ بزرگتر باشه.
ولی خازن 80 ولتی ، رنج ولتاژ غیرعادی است و در بازار وجود نداره و یا من ندیدم و لذا شاید خطایی در قرائت ولتاژ داری.

ولتاژ متناوب دو سر خروجی ترانس چند ولته ؟

سپاس

درود بر شما.
فرمایش شما کاملا صحیح است و من هم برای اولین بار است که با چنین مسئله ای روبرو می شوم.

استاد عزیز ولتاژ روی دو سر خازن ها 80 ولت DC است.

ولتاژ تغذیه AC برابر با 58 ولت است.

سپاس.

بالا