آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
درود

منظور شما رو متوجه نشدم .
ضمنا امکان تغییر بدون وجود نقشه قابل ارزیابی نیست.

سپاس.
درود بر شما استاد عزیزم
فرض بفرمایید دو تا برد از مدار زیر که با تغذیه تک هست و در خروجی خود خازن دارند رو بخواهیم به صورت بریج ببندیم.
6.jpg

مداری که این دو تا برد رو هم بریج کنه این مدار هست:

APEX_Amp_Bridge.jpg
سوالم اینه که با بریج کردن آیا اون خازن خروجی در دو آمپلی فایر باید حذف بشه؟
و اینکه با توجه به اینکه بلندگوی توصیه شده برای این مدار امپدانس 8 اهم باید داشته باشد آیا وصل کردن بلندگوی 4 اهمی مشکلی ایجاد می کند.؟
سپاس از لطفتون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود بر شما استاد عزیزم
فرض بفرمایید دو تا برد از مدار زیر که با تغذیه تک هست و در خروجی خود خازن دارند رو بخواهیم به صورت بریج ببندیم.
6.jpg

مداری که این دو تا برد رو هم بریج کنه این مدار هست:

مشاهده فایل‌پیوست 140753
و اینکه با توجه به اینکه بلندگوی توصیه شده برای این مدار امپدانس 8 اهم باید داشته باشد آیا وصل کردن بلندگوی 4 اهمی مشکلی ایجاد می کند.؟
سپاس از لطفتون

درود

منظور از بریج کردن دو آمپلیفایر را متوجه نشدم ؟
چه وظیفه ای از برد حاوی آپ امپ مورد انتظاره ؟
حذف خازنی که با بلندگو سری شده منجر به سوختن بلندگو میشه و در زمان قابل توجه ممکنه پوش پول هم بسوزه زیرا ازآنجاکه پوش پول برد مورد اشاره از انواعی است که خروجی آن دارای ولتاژ dc است لذا حذف خازن موجب انتقال dc به بلندگو میشه و بلندگو بسرعت میسوزه .

در آمپلیفایر موصوف ، درصورت استفاده از بلندگوی 4 اهم بجای 8 اهم ، هرچند پوش پول تحت فشار و شرایط نامناسب قرار میگیره و بهتره از بلندگوی 8 اهم یا دو بلندگوی 4 اهم استفاده بشه ولی مخاطرات آن بحدی نیست که موجب اشکال و خطر جدی بشه .

ضمنا نقشه ها ناخواناست

سپاس

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
منظور از بریج کردن دو آمپلیفایر را متوجه نشدم ؟
چه وظیفه ای از برد حاوی آپ امپ مورد انتظاره ؟
درود
استاد من خدمت شما درس پس میدم.
بریج کردن دو آمپلی فایر به منظور افزایش قدرت 2 برابر آمپلی فایر منظورم هست.
به این تاپیک پست شماره 2 نگاه کنید:
http://www.irantk.ir/irantk41940/
آپ آمپ فوق هم به منظور مع*** کردن 180 درجه ای سیگنال صدا هست.
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود
استاد من خدمت شما درس پس میدم.
بریج کردن دو آمپلی فایر به منظور افزایش قدرت 2 برابر آمپلی فایر منظورم هست.
به این تاپیک پست شماره 2 نگاه کنید:
http://www.irantk.ir/irantk41940/
آپ آمپ فوق هم به منظور مع*** کردن 180 درجه ای سیگنال صدا هست.
سپاس

درود

من اصطلاح بریج درخصوص سری کردن آمپلیفایرها نشنیدم و در تاپیک مورد اشاره شما هم چنین اصطلاحی ندیدم
اگرچه قطعات آپ امپ قابل تشخیص و خوانا نیست اما اگر گین آن یک باشه که بنظر میرسه همینطوره دراینصورت وقتی کلید در وضعیت پایینه ورودی مناسب آمپلیفایر مهیا میشه

البته تجربه قابل توجهی درخصوص سری کردن آمپلیفایرها ندارم و از نتایج تست شما استفاده میکنم .

سپاس

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
سلام مجدد خدمت استاد غزال عزیز

استاد ممکنه در مورد سوال زیر هم راهنمایی بفرمایید.
آیا امکانش هست که با ایجاد تغییراتی در مقدار مقاومت و ترانزیستورها مدار زیر رو با ولتاژ بالاتری راه اندازی کرد؟ مثلا ولتاژ 60 ولت دی سی. ولتاژ توصیه شده مدار هم اکنون دوبل 45 ولت دی سی هست.
سپاس
power amplifier.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام مجدد خدمت استاد غزال عزیز

استاد ممکنه در مورد سوال زیر هم راهنمایی بفرمایید.
آیا امکانش هست که با ایجاد تغییراتی در مقدار مقاومت و ترانزیستورها مدار زیر رو با ولتاژ بالاتری راه اندازی کرد؟ مثلا ولتاژ 60 ولت دی سی. ولتاژ توصیه شده مدار هم اکنون دوبل 45 ولت دی سی هست.
سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 140769

درود

چشم من ضعیف شده و بدرستی قادر به تشخیص مشخصه قطعات نقشه های ارسالی شما نیستم و بزرگنمایی هم موثر نیست و تار و ناخواناست ولی نقشه مورد اشاره با 60 ولت هم کار میکنه و بنظر نمیرسه با 60 ولت هم ایرادی داشته باشه ولی ابتدا محتاطانه تست کن و اگر اسیلوسکوپ داری به ورودی ولتاژ سینوسی بده و در خروجی ببین کامل باشه

و اگه اسکوپ نداری با صدای نسبتا بلند حرارت دو ترانزیستور خروجی را تست کن که برابر باشن درغیراینصورت اعلام کن و نقشه واضح ارسال کن بررسی کنم .
فقط ممکنه تعویض برخی از خازنها با خازنهای ولتاژ بالاتر (حدود دو برابر ) ضروری باشه که در زمان تست نیاز نیست.

سپاس

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
درود

چشم من ضعیف شده و بدرستی قادر به تشخیص مشخصه قطعات نقشه های ارسالی شما نیستم و بزرگنمایی هم موثر نیست و تار و ناخواناست ولی نقشه مورد اشاره با 60 ولت هم کار میکنه و بنظر نمیرسه با 60 ولت هم ایرادی داشته باشه ولی ابتدا محتاطانه تست کن و اگر اسیلوسکوپ داری به ورودی ولتاژ سینوسی بده و در خروجی ببین کامل باشه

و اگه اسکوپ نداری با صدای نسبتا بلند حرارت دو ترانزیستور خروجی را تست کن که برابر باشن درغیراینصورت اعلام کن و نقشه واضح ارسال کن بررسی کنم .
فقط ممکنه تعویض برخی از خازنها با خازنهای ولتاژ بالاتر (حدود دو برابر ) ضروری باشه که در زمان تست نیاز نیست.

سپاس

سلام استاد گرامی
نقشه رو تو کاغذ دستی کشیدم امیدوارم خوانا باشه.اگر قطعه ای نامشخص بود بفرمایید تا مقدارشو اعلام کنم.
http://s9.picofile.com/file/8281790676/IMG_20170109_131329.jpg
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام استاد گرامی
نقشه رو تو کاغذ دستی کشیدم امیدوارم خوانا باشه.اگر قطعه ای نامشخص بود بفرمایید تا مقدارشو اعلام کنم.
http://s9.picofile.com/file/8281790676/IMG_20170109_131329.jpg
سپاس

درود

فقط دو خازن 16 ولتی با 25 ولتی جایگزین بشه کافیه ولی با توجه به اینکه فاقد لوکیشن هستند و فقط 4 خازن 16 ولتی داره لذا هر 4 خازن 16 ولتی را با 25 ولتی عوض کنی ساده تر از معرفی آنهاست.

ضمنا عرض کردم در زمان تست اشکالی نداره و مهمترین تردید در خصوص نیاز به تغییرات احتمالی در طبقات اولیه است که با تست عملی و بدون محاسبات و مطالعه عمقی نقشه مشخص میشه که پس از تست و مشاهده ایراد احتمالی بررسی و رفع میکنم.
مضافا که با احتمال قوی با همین شرایط کار میکنه و بنظر نمیرسه نقصانی مشاهده فرمایید .

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام مهندس غزال
چرا در اکثر مدارات امپلی از تغذیه ولتاژ بالا دوبل استفاده میشه ؟در صورتی که در بعضی مدارهای امپلی با ولتاژ تک هم بخوبی کار میکنه؟ مثل تقویت کننده های عملیاتی هم با تغذیه تک هم با دوبل کار میکنن؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام مهندس غزال
چرا در اکثر مدارات امپلی از تغذیه ولتاژ بالا دوبل استفاده میشه ؟در صورتی که در بعضی مدارهای امپلی با ولتاژ تک هم بخوبی کار میکنه؟ مثل تقویت کننده های عملیاتی هم با تغذیه تک هم با دوبل کار میکنن؟

درود
هر طراحی متناسب با شرایط و محدودیت ها طراحی میکنه
مثلا طراح نمیتونه آمپلیفایر ۵۰ ولتی ساده یا با ولتاژ قرینه برای رادیو جیبی طراحی کنه
ضمنا ولتاژ قرینه خیلی بهتره چون از یکسو از مزایای ولتاژ دو برابر استفاده میکنید و از سوی دیگر از مخاطرات ولتاژ دو برابر و بالا فرار میکنید
بعبارت دیگر از مزایای ولتاژ دو برابر بالا و مزایای ولتاژ پایین نصف بهره مند میشیم
لذا اگه محدودیتی برای استفاده از ولتاژ بالا و ولتاژ قرینه نداشته باشیم حتما با بالاترین ولتاژ مقدور و قرینه طراحی میکنیم چون با ولتاژ بالا میتونیم باجریان کم هم قدرت صوتی بالایی تولید کنیم و جریان پایین مزایای زیادی داره ضمنا ولتاژ هم نصف میشه و ولتاژ پایین هم مزایایی داره
بهمین دلیل برای دستیابی به قدرت صوتی بالا در اتومبیل ابتدا ولتاژ ۱۲ ولت را با تغذیه سوئیچینگ تبدیل به ولتاژ قرینه بالاتر میکنند و با این ولتاژ بالا طراحی میکنن که گوش آدمو جر بده

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا