آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

RAMINSHABANI

کاربر vip
کاربر
2011-10-15
38
68
با سلام خدمت اساتید محترم امپلی فایر ta 7360 تابا رو دارم بعد از 24 ساعت کار کردن IC TIP 401 میسوزه یه مقاومت 150 اهمی هم داره که نمیسوزه ولی از شدت داغ کردن سیاه میشود ممنون میشم راهنمایی کنید.

RAMINSHABANI

کاربر vip
کاربر
2011-10-15
38
68
با سلام خدمت اساتید محترم یه امپلی فایر TA 7360 برای شرکت تابا رو دارم بعد از گذشت 24 ساعت کار کردن IC TIP 41C میسوزه یه مقاومت 150 اهمی هم داره که نمی سوزه ولی از شدش گرم شدن سیاه میشود لطفا راهنمایی کنید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
سلام
دوست عزیزم
به نظر خودت با این اطلاعاتی که دادین اونم توی نت میشه عیب دستگاه رو مشخص کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یک عکس از دستگاه و برد آمپلی فایر قرار بده و توضیح دهید که چه تست هایی رو خودتون انجام دادید ت اساتید بهتر بتونند راهنمایی کنند.
با تشکر

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
با سلام به استاد گرامی جناب غزال
استاد قصد دارم برای مدار زیر pcb بکشم
سه تا سوال برام ایجاد شد.
1) مدار ارزش مونتاژ دارد؟؟؟
2) در نقشه تفاوت IN GND و GND در چیست؟؟ آیا باید به هم متصل شوند؟؟
3) چرا به غیر از ترانزیستورهای خروجی ترانزیستور Q6 رو هم باید به هیت سینک وصل کرد؟؟
با تشکر
schematicv.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
با سلام به استاد گرامی جناب غزال
استاد قصد دارم برای مدار زیر pcb بکشم
سه تا سوال برام ایجاد شد.
1) مدار ارزش مونتاژ دارد؟؟؟
2) در نقشه تفاوت IN GND و GND در چیست؟؟ آیا باید به هم متصل شوند؟؟
3) چرا به غیر از ترانزیستورهای خروجی ترانزیستور Q6 رو هم باید به هیت سینک وصل کرد؟؟
با تشکر
مشاهده فایل‌پیوست 101061

سلام

مطابق معمول به نکات بسیار حساس و خوبی اشاره کردی

در یک سیم یا مدار چاپی بنظر میرسه گراند از هر نقطه ای به منبع تغذیه متصل بشه تفاوتی نمیکنه
یعنی گراند را به ابتدا یا انتها و یا نقاط دیگر یک مدار متصل کنیم ظاهرا نباید تفاوتی داشته باشه

اما بسیاری از دستگاهها بواسطه عدم اطلاع از این واقعیت اوراق میشه که اتصال گراند در یک برد اهمیت فوق العاده ای داره و البته غالبا عدم رعایت این اصل همیشه و در هر شرایطی موجب ایراد محسوسی نمیشه ولی اغتشاش و نوسان در برخی از فرکانس ها بحدی اتفاق می افته که اساسا قابل استفاده نیست

یعنی در برخی از سیگنال های صوتی ایراد چندانی احساس نمیشه ولی در مواردی قابل تحمل نیست

اتفاقا چند روز قبل در تعمیرگاهم در یک تلویزیون ایکس ویژن که آی سی آمپلیفایرش سوخته بود و در بازار پیدا نمیشه برد آمپلیفایر نصب شد اما درحالیکه برد صحیح و سالم فقط جیغ میکشید و خارت و خورت میکرد و ایراد نصب همان بود که شما اشاره کردید

یعنی ورودی نامناسبی برای گراند برد انتخاب شده بود و بعبارتی سیم گراند به محل نامناسبی در برد متصل شده بود که فقط با جابجایی سیم گراند صدای صاف و فاقد عیب بدست آمد

بخاطر دارم که قبلا دلایل علمی این پدیده تقدیم کردم.

در خصوص هیت سینک
هر قطعه ای که حرارت غیرقابل تحمل تولید کنه باید متناسب با حرارت از هیت سینک استفاده کنه

نمیدانم بر پایه چه اطلاعاتی فرمودید Q6 یعنی یکی از درایورها باید از هیت سینک استفاده کنه زیرا برای Q7 هم لازمه اما نه به اندازه Q6 که قبلا دلیلشو عرض کردم

چون در شرایط یکسان ، تیپ مثبت بیشتر از تیپ منفی داغ میکنه و زودتر میسوزه و Q6 مثبته

و بهمین دلیل بارها عرض کردم که طراحان از تیپ مثبت احتراز میکنند و طبقه قدرتی که دارای تیپ مثبته مفت هم گرونه و لذا من هم از سلف و تیپ مثبت متنفرم که آبرو و اعتبار تعمیرکار و تولید کننده را مخدوش میکنه

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
نمیدانم بر پایه چه اطلاعاتی فرمودید Q6 یعنی یکی از درایورها باید از هیت سینک استفاده کنه
سلام .
صبح بخیر
استاد گرامی راستش چند ماه پیش در یکی سایت های بلاد کفر:biggrins: که این مدار رو از اونجا گرفتم یادمه ذکر شده بود ولی هر چی گشتم نتونستم آدرسش رو پیدا کنم ولی تا جایی که یادمه برای ترانزیستور Q6 عبارت thermal traking output رو ذکر کرده بود که اونو به هیت سینک وصل کرده .
من حتی pcb که تو خود سایته بود رو گرفته بودم نشون میده که Q6 به هیت سینک وصل هست.(علامت فلش قرمز رنگ)
و اما مورد بعدی همون بحث گراند هست که در اینجا گراند ورودی (IN GND که با کادر زرد رنگ مشخص شده ) از گراند مدار جدا هست .:dubbio00:
و این منو دچار شک مینه که گراند پری باید به IN GND وصل بشه یا GND .
با سپاس

imageub - Copy.png

آخرین ویرایش:

RAMINSHABANI

کاربر vip
کاربر
2011-10-15
38
68
1.jpg با سلام عکس پشت برد امپلی فایر قسمت IC TIP41C قرمز گردیده است

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: habbib

RAMINSHABANI

کاربر vip
کاربر
2011-10-15
38
68
مهندس جان الان مشکل جدیدی بهش خوردم امپلیفایر که داره کار میکنه قبل سوختن IC صدای نویز دارم مثل صدای باد از اسپیکر پخش میشه چه فیلم باشه چه میکروفن

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام .
صبح بخیر
استاد گرامی راستش چند ماه پیش در یکی سایت های بلاد کفر:biggrins: که این مدار رو از اونجا گرفتم یادمه ذکر شده بود ولی هر چی گشتم نتونستم آدرسش رو پیدا کنم ولی تا جایی که یادمه برای ترانزیستور Q6 عبارت thermal traking output رو ذکر کرده بود که اونو به هیت سینک وصل کرده .
من حتی pcb که تو خود سایته بود رو گرفته بودم نشون میده که Q6 به هیت سینک وصل هست.(علامت فلش قرمز رنگ)
و اما مورد بعدی همون بحث گراند هست که در اینجا گراند ورودی (IN GND که با کادر زرد رنگ مشخص شده ) از گراند مدار جدا هست .:dubbio00:
و این منو دچار شک مینه که گراند پری باید به IN GND وصل بشه یا GND .
با سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 101064

سلام

گراند نقشه که با علامت سه خط افقی مشخص شده کلا بهم مرتبطه و اگه در pcb مرتبط نیست خطایی در pcb اتفاق افتاده و البته قابل تست هست و زیانی نداره

ولی با بررسی من ، بنظر میرسه pcb هم درسته و کلیه گراندها بهم متصلند.

سپاس

بالا