آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
با سلام لطفا جعبه واسه باندهای "خربزه ای"معرفی کنید
با سلام :
دوست عزيز شكل ظاهري (فيزيكي) باند بستگي به نوع و شكل بلندگوها داره وگرنه اصول طراحي جعبه بلندگوها (اكوستيك ) همان مطالب هست كه در بخش طراحي جعبه بلندگوي هاي صوتي به همراه عكس اپلود شده است بخش مذكور را مطالعه كنيد .
با تشكر .
موفق باشيد .

kiagold

کاربر
2009-03-27
1
1
با عرض سلام من یک دستگاه رادیو ظبتcd sony قدیمی دارم که قسمت امپلی فایر ان جدا میباشد جدیدا صدای ان را که زیاد میکنم صوت ان قطع شده و شروع خر خر وحالت پالس به صورت ضربانی منظم میباشد در ضمن مدار تغضیه ان جدا می باشد ومن جای گزین کردم اما مشگل رفع نشد

majid_tech

کاربر vip
vip
کاربر
با عرض سلام من یک دستگاه رادیو ظبتcd sony قدیمی دارم که قسمت امپلی فایر ان جدا میباشد جدیدا صدای ان را که زیاد میکنم صوت ان قطع شده و شروع خر خر وحالت پالس به صورت ضربانی منظم میباشد در ضمن مدار تغضیه ان جدا می باشد ومن جای گزین کردم اما مشگل رفع نشد

با سلام . شما قسمت تغذیه ic آمپلی فایر را چک کنید شاید بگین که من تغذیه را عوض کردم! ولی منظور من تغذیه خود ic آمپلی فایر (ic خروجی که آخرین قسمت تفویت را انجام میدهد و معمولا ایستاده بوده و به هیت سینک متصل هست ) ببینید آیا در مسیر پایه vcc خازنی نترکیده . خازنی نشتی نداره . یا قطعه ای نسوخته ؟
برای پیدا کردن پایه vcc ic به سایت www.datasheetcatalog.com
مراجعه کرده و شماره ic را وارد کنید و کلیه مشخصات ic در قالب یک
فایل pdf دریافت کنید

موفق باشید:eek:k:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
با سلام خدمت استاد گرامی:
من برد آکو آمپلی فایر همراه تهیه کردم که از شما میخواهم در صورت امکان در موارد زیر مرا راهنمایی کنید:
1) بلندگو با چه قدرتی تهیه کنم(قدرت خروجی آمپلی برای هر کانال 22 وات rms است و در مجموع 44واتrms ) آیا از بلندگوهای ضبط اتومبیل می توان استفاده کرد؟
2) طراحی جعبه بلندگو.
با تشکر...

majid_tech

کاربر vip
vip
کاربر
من برد آکو آمپلی فایر همراه تهیه کردم که از شما میخواهم در صورت امکان در موارد زیر مرا راهنمایی کنید:
1) بلندگو با چه قدرتی تهیه کنم(قدرت خروجی آمپلی برای هر کانال 22 وات rms است و در مجموع 44واتrms ) آیا از بلندگوهای ضبط اتومبیل می توان استفاده کرد؟
2) طراحی جعبه بلندگو.
با تشکر...

با سلام . بهترین بلنگو برای شما میتواند بلنگوهای خربزه ای باشد که مجموعه ای از woofer و tweeter هستند هستند بنابرین نیازی به بلنگوی اضافی برای صداهای زیر ومحاسبه مدار********** بالا گذر نخواهید داشت
البته این بلنگوها برای پخش های اتومبیل بوده و امپدانس آنها 4اهم میباشد
امپدانس خروجی آمپلیفایر شما چند اهم است؟

دز مورد جعبه هم من شخصا فرمول خاصی پیدا نکردم و یه جعبه من در آورده و یه کم تقلید از شرکت سونی درست کردم یه تونل هوایی گذاشتم و جواب داده !

موفق باشید !

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
به نام حق
با سلام مجدد خدمت شما:
خروجی آمپلی با امپدانس 4 اهم کار میکند . اما میخواستم بپرسم از بلندگوی دایره ای میتوان استفاده کرد آیا میشود از این آمپلی که تقویت نهایی آن آیسی tda 1557q است برای پخش موزیک از کامپیوتر استفاده کرد.
از بابت راهنمایی هایتان هم کمال تشکر را دارم . یا حق

majid_tech

کاربر vip
vip
کاربر
به نام حق
با سلام مجدد خدمت شما:
خروجی آمپلی با امپدانس 4 اهم کار میکند . اما میخواستم بپرسم از بلندگوی دایره ای میتوان استفاده کرد آیا میشود از این آمپلی که تقویت نهایی آن آیسی tda 1557q است برای پخش موزیک از کامپیوتر استفاده کرد.
از بابت راهنمایی هایتان هم کمال تشکر را دارم . یا حق

با سلام . فرقی نداره که شما ورودی مدار را به چه دستگاهی وصل کنید (vcd-dvd-tv-computer-...) فقط باید توجه داشته باشید که خروجی آمپلی فایر دستگاه قبلی مثلا vcd را به ورودی آمپلی فایر وصل نکنید . شما با خیال راحت با کامپیوتر استفاده کن
اما در مورد بلندگو من در پست قبلی هم اشاره کردم که علت انتخاب بلنگوی خربزه ای چیه. شما اگه بخوای یه سیستم حرفه ای داشته باشید حداقل باید از یک ووفر و یک تیوتر برای هر طرف استفاده کنید که باید قدرت تیوتر متناسب با ووفر انتخاب بشه وشما برای استفاده از تیوتر به یک مدار بالا گذر احتیاج دارید در صورتی که تمام این موارد در قالب یک بلندگوی خربزه ای ارائه میشود
اما اگر بلندگویی دارید ومیخواهید از آن استفاده کنید باید بگم که باید به دو نکته توجه کنید
1 . امپدانس بلندگو در بازه 4 الی 8 باشد که بهترین حالت وانتقال توان در 4 اهم به دست میاد
2 . توان بلندگو باید بیشتر از 22w باشد مثلا 25w تا در حداکثر صدا مشکلی برای بلندگو پیش نیاید ولی اگر
هم کمتر باشد می توانید استفاده کنید به شرط اینکه ولوم صدا را تا حدی زیاد کنید که بلندگو آسیب نبیند

موفق باشید !

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
یک دستگاه اکو آمپلی فایر چنگ مدل beta 1600 که یکی از خروجی های آن که باند به آن متصل می شود صدا ندارد . اما ویومتر دستگاه سیگنال خروجی از فیش آن باند را نشان می دهد .لطفا در صورت امکان مرا راهنمایی کنید .اگراطلاعات داده شده کامل نیست مرا ببخشید چون رشته من شیمی است من فقط به دلیل علاقه خاصی که به تعمیر آمپلی فایر های قدرت دارم از شما سوال کردم و تا حدودی از الکترونیک سر در می آورم . یا حق

بالا