آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,552
با سلام :
دوست عزيز اقا رضا در پاسخ به سوال شما با توجه به عكسي كه گذاشتيد چند تا سوال مهم دارم كه بايد جواب بدهيد تا بهتر بتونم راهنمايي كنم .
1 – در كل اين امپليفاير شما با چه ولتاژي كار ميكنه vcc = ??? ايا دو ولتاژه با سر وسط (خط صفر) ؟؟؟
2 – مدار شما در حالت بيباري هم داغ ميكنه ؟ يا فقط در حالت بار كشيدن و......
3 – تعداد سه مقاومت اميترها در عكس 15 اهمي ولي يكي 25 اهمي هست و بايد هر چهار مقاومت شما در يك رنج اهمي باشند و معمولا اين مقاومت ها نقش پايداري و جبران حرارتي مدار را (در تطبيق امپدانس ) به عهده دارند كه معمولا بايد در محدوده يك اهم (1-OHM ) باشند كه حتي 15 اهم معقول نيست مگر ولتاژ كار مدار خيلي بالا باشد در ضمن اگردر كنار چهارترانزيستور خروجي يكي از ترانزيستور ها از نوع PNP به شماره TIP42C استفاده كند (درعكس شما مشخص نيست ) در اين صورت امپلي فاير از ارايش پوش پول (كمپليمينتاري ) استفاده كرده كه چندين راه براي كاهش تلفات و جبران حرارتي بكار برده ميشود كه سه نوع رايج انرا براي شما تشريح ميكنم .
الف = در صورتيكه از پتانسيومتر متعادل كننده باياس ترانزيستورها استفاده شود (در عكس شما مشخص هست كه استفاده شده ) با تنظيم دقيق اين پتانسيومتر بايد در نقاط بيس هر ترانزيستور ولتاژي معادل (0 / 5 V ) نيم ولت در حالت بيباري داشته باشيد به اين تنظيم دقت كنيد .
ب = روش استاندارد :
مشاهده شده كه بعضي از شركتهاي توليدي گاها كيفيت را به كميت فدا كرده و از پايداري مدارات توليدي خود ميكاهند درمورد اين مدار... شما بايد با استفاده از يك عدد ترميستور حدود 70 اهمي دردماي نرمال (ترميستور يك قطعه خيلي شبيه به خازن عدسي ولي ضخيم تر از ان ميباشد كه با يك نقطه رنگي (درمورد شما بايد نقطه رنگي نارنجي باشد ) ظرفيت ان مشخص ميشود (براي تهيه اين قطعه اگر در فروشگاه هاي شهرتان موجودنبود از شاسي مدارات صوتي راديو هاي قديمي (اوراقي ) ميتوان ابتياع كرد * را در بين پايه هاي بيس و اميتر هر ترانزيستور قراردهيد و خود ترميستور را با چسب به بدنه فلزي هيت سينگ بچسبانيد تا مدارشما جبران حرارتي خوبي داشته باشد .( تشريح عمل كرد اين قطعه بدين صورت است كه ترميستور فوق يك NTC ميباشد يعني به ازاي افزايش دما مقدار مقاومت ان كاهش خواهد يافت و ماداميكه ترانزيستور در دماي معمولي هست مقاومت 70 اهمي بين بيس و اميتر نقشي نداشته و امپلي فاير با باياس محاسبه شده خودش كار ميكنه به محض اينكه دما در ترانزيستور بالا برود مقاومت ترميستور كمتر شده و ترانزيستور را به حالت خاموشي ميبرد و از انجا كه با خاموش شدن ترانزيستور دوباره رو به سردي ميگرايد در نتيجه در يك دماي ثابت كه بتواند بدون لطمه با نقطه باياس ان به كار طبيعي خود ادامه ميدهد كه من خود در طراحي هايم از اين روش استفاده ميكنم و نتيجه كاملا رضايت بخش هم گرفته شده .ميتوان به جاي چهار ترميستور فقط از يك ترميستور استفاده كرد كه در اين صورت در مدارفوق بايد تغييراتي صورت گيرد .
پ = با اضافه كردن يك ديود معمولي سيلي****** بين بيس و اميتر ترانزيستوري كه داغ ميكند هم ميتوان به روش بالا يي دست يافت ولي كيفيت مدار مقداري كاسته ميشود .
به هر حال من نقشه يك امپلي فايري كه با مدار شما هم خواني دارد را براتون اپلود ميكنم اگر به نتيجه دلخواه نرسيد يد و نقشه اپلود شده با مدار شما تطبيق داشت به سوالات بالا پاسخ بزاريد تا بيشتر در خدمت باشم .
مدار زيپ شده با كيفيت بالا .
http://www.irantk.ir/t441.html پست شماره 26
با تشكر.
موفق باشيد.

reza388

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2006-10-09
296
658
با سلام خدمت آفاي رجبي استاد ارجمند و تشكر وافر بابت ابن توضيح كامل
1-مدار با ولتاژ 12 ولت كار مي كند
2-در حالت بيباري داغ نمي كند
3-اين آمپلي فاير قبلا دستكاري شده بود و ترانزيستوري كه داغ مي كند داراي مقاومت 15 صدم اهم است و بقيه 15 اهم هستند اگر اين نيز 15 اهم بگذارم آمپلي فاير درست كار نمي كند و صدا حالت خفه دارد شما توصيه مي كنيد از چه اهمي استفاده كنم.
ممنون

mehdi kardouni

VIP+ افتخاری
کاربر
3-اين آمپلي فاير قبلا دستكاري شده بود و ترانزيستوري كه داغ مي كند داراي مقاومت 15 صدم اهم است و بقيه 15 اهم هستند اگر اين نيز 15 اهم بگذارم آمپلي فاير درست كار نمي كند و صدا حالت خفه دارد شما توصيه مي كنيد از چه اهمي استفاده كنم.
ممنون

دوست عزیز . شما خودتون علت رو مشخص کردید. ببینید مقاومت 15 اهم برای ولتاژ 12 ولت به هیچ عنوان معقول نیست و چون که مقاومت ترانزیستور مورد نظر شما به نسبت بقیه خیلی کمتر است در این صورت جریان نصف پوشپول از این ترانزیستور گذشته و باعث معیوب شدن این ترانزیستور در حالت (اصتلاحا زیر بار)میشود. بنده به شما توصه میکنم که 4 عدد مقاومت 0.1 اهم یا همان 0.15 اهم با وات مشابه یا بیشتر جایگزین کنید و به احتمال زیاد به نتیجه مطلوب خواهید رسید. البته بالانس پوشپول رو فراموش نکنید.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,552
ممنون
با سلام :
اقا رضا همونطور كه در پست قبلي نيز توضيح دادم (زير يك اهم ) و با توجه به ولتاژ كار پايين مدار اندازه مقاومت واقعي شما ( 15/0 ) ميباشد در صورت داغ كردن ترانزيستور با تنظيم پتانسيومتر بايد به نتيجه مطلوب برسيد در غير اين صورت ترانزيستور شما معيوب است و بايد از يك نوع مرغوب و سالم جايگزين كنيد وات مقاومت همان 10 وات درست است .
در ضمن سري موازي كردن چندين مقاومت براي رسيدن به اين اهم را توصيه نميكنم به دو دليل :
الف : هزينه زيادي را در بر خواهد داشت .
2- (دليل اصلي ) ميدانيد كه تولرانس يك مقاومت ده در صد همون ده در صد مقدار اصلي هست حالا با سري و موازي كردن چندين مقاومت كه هر كدوم ده در صد تولرانس دارند و با توجه به اندازه خيلي كم اين مقاومت در صورت استفاده از چندين مقاومت قطعا از مقدار اصلي خارج خواهيم شد ميتونيد خودتون محاسبه ونتيجه را مقايسه كنيد )
با تشكر .
موفق باشيد .

آخرین ویرایش:

koorosh_6219

کاربر
2008-10-23
2
3
روشن نمیشود

هنگام خوش من کوروش هستم .
آقا من یه آمپلی دارم به اسم LUXMAN L-530 چند روز پیش داشتم گوش میکردم که یه دفعه یه صدای جرقی داد و خاموش شد و از اون به بعد وقتی روشنش میکنم یه چراغ کوچولو کنار دکمه پاورش هست که دایما چشمک میزنه ولی دستگاه روشن نمیشه. کنار اون چراغ کنار پاور نوشته warm-up ind نمیدونم چیکار کنم چون یک آمپلی حرفه ای بود و صدای بسیار نرم و دلنشینی داشت. در ضمن برای هر باندی هم یک کیت و خنک کن سوا دارد.:(

آخرین ویرایش:

koorosh_6219

کاربر
2008-10-23
2
3
آقا من یه آمپلی دارم به اسم LUXMAN L-530 چند روز پیش داشتم گوش میکردم که یه دفعه یه صدای جرقی داد و خاموش شد و از اون به بعد وقتی روشنش میکنم یه چراغ کوچولو کنار دکمه پاورش هست که دایما چشمک میزنه ولی دستگاه روشن نمیشه. کنار اون چراغ کنار پاور نوشته warm-up ind نمیدونم چیکار کنم چون یک آمپلی حرفه ای بود و صدای بسیار نرم و دلنشینی داشت. در ضمن برای هر باندی هم یک کیت و خنک کن سوا دارد.
پس چرا کسی جواب منو نمیده !!!!!!!!!:(

mehdi kardouni

VIP+ افتخاری
کاربر
آقا من یه آمپلی دارم به اسم luxman l-530 چند روز پیش داشتم گوش میکردم که یه دفعه یه صدای جرقی داد و خاموش شد و از اون به بعد وقتی روشنش میکنم یه چراغ کوچولو کنار دکمه پاورش هست که دایما چشمک میزنه ولی دستگاه روشن نمیشه. کنار اون چراغ کنار پاور نوشته warm-up ind نمیدونم چیکار کنم چون یک آمپلی حرفه ای بود و صدای بسیار نرم و دلنشینی داشت. در ضمن برای هر باندی هم یک کیت و خنک کن سوا دارد.
پس چرا کسی جواب منو نمیده !!!!!!!!!:(

با سلام.

زیرا اطلاعاتی که دادید به هیچ عنوان فنی و کافی نیست و اگر تجربه ندارید پیشنهاد میکنم که به دست تعمیرکار مجرب بسپاریدش

esmalaa

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2008-03-04
49
113
با سلام و عرض خسته نباشید خدمت همکاران گرامی
برد تکرار اکو امپلی فایر کوثر دو عدد ای سی رم 16 پایه روی هم سوار کرده اند که شماره انها را پاک کرده اند پایه 8 ولتاز 5ولت دارد و پایه 16 زمین است
ایا کسی شماره این ایسی رم را میداند لطفا" راهنمایی بفرمایید
با تشکر

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,552
راهنمايي محاسبه ترانس تغذيه

با سلام :
يكي از دوستان با ارسال اين نقشه ترانس با توجه به اينكه مقدار عددي ولتاژها داده نشده و فقط تعداد دور سيم پيچ ها درج شده نحوه محاسبه و تشخيص مقدار ولتاژها را خواسته اند كه جهت اطلاع شما دوستان در اينجا نيز پاسخ را ميزارم ابتدا نقشه ترانس را مطالعه كنيد .
همونطور كه مشاهده ميكنيد يك اتو ترانس هستش كه اوليه ان از چهار نوع سيم پيچ تشكيل يافته كه تعداد دور هر كدام مشخص هستند با صرف نظر از قسمت ثانويه محاسبه را به اسان ترين وجه ادامه ميدهيم .
ميدانيم كه برق شهر ورودي (در اينجا 240 ولت ) در دو سر كل سيم پيچ اوليه شارش ميگردد پس براي محاسبه تعداد دور سيم پيچ اوليه براي 240 ولت بايد تمام تعداد دور سيم پيچ ها را با هم جمع كنيم : 50+ 220 + 220 + 50 = 540 دور حالا به راحتي ( صرف نظر از رابطه هاي طولاني محاسبات ترانس ) با يك نسبت مشخص شده مواجه هستيم يعني براي ولتاژ 240 ولت 540 دور داريم در 50 دور جند ولت خواهيم داشت ؟ 240 * 50 =12000 / 540 = 22 ولت و به همين ترتيب براي 220 دور ( 240 * 220 = 52800 /540 = 98 ولت (البته با ماشين حساب تلفن همراه كه ارقام ريز هست در پاسخ انلاين دوستمون عدد اخري هشت را عدد دو متوجه شدم كه با عرض پوزش بدينوسيله تصحيح ميكنم كه 98 صحيح هست و باز به همين طريق ولتاژ ثانويه هم براي 52 دور با سر وسط محاسبه ميكنيم حدود 23 ولت با سر وسط يعني هر كدوم از سيم پيچ ها حدود 11 ولت خواهد بود .
حالا برگرديم و نقشه را كامل مطالعه كنيم :
شركت سازنده اين مدار براي صرفه جويي و .... در تغذيه اين دستگاه از يك اتو ترانس استفاده كرده كه كل مدار امپلي فاير از نظر زمين ايزوله نمي باشد و براي حفظ ايمني در قسمت پري از يك ترانس تبديل با امپدانس 600 به اهمي 600 بهره برده و بخاطر همين ايزوله كاري جبرا بايد از يك ولتاژ رگوله شده ديگري كه عايق از زمين باشد و براي تامين تغذيه پري نياز داشته كه از قسمت ثانويه ترانس استفاده كرده كه امروزا اين مدار از نظر ايمني به هيچ وجه استاندارد و قابل قبول نيست چرا كه اولا فقط قسمت پري ايزوله ميباشد و بقيه مدار مخصوصا هر يك از خروجي هاي بلندگو اگر چنانچه با زمين اتصال شود (امري طبيعي و غير قابل انكار ) تمام مدار كه با ترانزيستورهاي جي فيت گرانقيمت ساخته شده به همراه بلندگوها خواهد سوخت و خطرات جبران ناپذير ........ در ثاني امنيت جاني كه خطر برق گرفتگي هر لحظه كاربر را تهديد ميكند .....
پيشنهاد اين است كه اگر دوستان تصميم به مونتاژ اين مدار داشتند حتما از يك ترانس ايزوله كاهنده مناسب به توان حدود 1200 وات استفاده كرده و قسمت سيم پيچ ثانويه را حذف و از همان ولتاژ پايين قسمت ثانويه با رگولاتور مناسب بهره گيرند در اين صورت ترانس مبدل قسمت پري هم حذف ميگردد ...
با تشكر .
موفق باشيد .

پیوست‌ها

• 31.7 کیلوبایت بازدیدها: 408
  • 81.5 کیلوبایت بازدیدها: 409

khoshbin

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2008-09-22
559
11,397
با سلام
يك اكو تندر مدل te-750 ساخت شيراز مي باشد
عيب:به محض اينكه دستگاه را به برق مي زنيم در ابتدا به مدت چندثانيه صدا داريم و بعد قطع مي شود و ديگه نه صدا داريم و ته رقص نور
كارهاي انجام شده:
فيوز ها سالم هستند و ترانزيستورهاي 2n3773--- mj15015 يا تست كردن با اهم متر سالم هستندو همچنين lm324

بالا