آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

راهنمایی جهت نصب سنسور

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,417
5,463
باسلام خدمت اساتید محترم:
در دستگاه حساسی که 12 عدد هواکش 3 فاز در سقف دارد نیاز به سنسور دارم به شکلی که به محض خاموش شدن یا خراب شدن هر یک از هواکشها که باعث ایستادن آن شود آلارمی را فعال نماید ممنون میشم مطمعنترین آلارم را معرفی فرمایید.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
باسلام خدمت اساتید محترم:
در دستگاه حساسی که 12 عدد هواکش 3 فاز در سقف دارد نیاز به سنسور دارم به شکلی که به محض خاموش شدن یا خراب شدن هر یک از هواکشها که باعث ایستادن آن شود آلارمی را فعال نماید ممنون میشم مطمعنترین آلارم را معرفی فرمایید.
با سلام :
دوست عزيز توضيحات شما ناقص و خيلي مختصر ميباشد .
مواردي مانند ولتاژ تهويه ها و نوع جريان انها (اعم از ac . Dc ) و نحوه كنترل توضيح بيشتري بزاريد .
با تشكر .
موفق باشيد .

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,417
5,463
با سلام :
دوست عزيز توضيحات شما ناقص و خيلي مختصر ميباشد .
مواردي مانند ولتاژ تهويه ها و نوع جريان انها (اعم از ac . Dc ) و نحوه كنترل توضيح بيشتري بزاريد .
با تشكر .
موفق باشيد .

با تشکر فراوان
استاد عزیز با عرض پوزش هواکشها تک فاز 220ولت acمیباشد که دور نسبتا" بالایی دارد

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
با تشکر فراوان
استاد عزیز با عرض پوزش هواکشها تک فاز 220ولت acمیباشد که دور نسبتا" بالایی دارد
با سلام :
دوست عزيز :
ساده ترين روش براي سنسور تهويه هاي شما تهيه يك ترانس رابط يك به دو (يعني به اذاي اخذ يك ولت در ورودي خود يك ولتاژ دو ولتي در خروجي خود تحويل دهد ) براي هر يك از تهويه ميباشد .
براي درك بهتر و بيشتر از چگونگي عملكرد مدار مثالي را براتون ميزنم :
با قرار دادن يك ترانس كوچكي از اين مدل در سر راه تغذيه هر يك از تهويه ها در صورتيكه فن سالم و در حال كار باشد باتوجه به قرار گرفتن سيم پيچ اوليه اين ترانس سري با سيم پيچ فن و در اثر كار فن يك سيگنالي به نسبت سرعت فن در ثانويه ترانس توليد خواهد شد ( توجه كنيد كه منظور القاي يك ولتاژ ac 50 هرتز نيست و معمولا هنگام كار كرد صحيح هر موتور با توجه به نغيير جهت جريان در سيم پيچ هاي (استاتور يا بالشتك ها ) يك سيگنال در محدوده فركانس شنوايي حدود 4 كيلو هرتز توليد ميشود ) كه متعاقبا اين سيگنال به ثانويه ترانس منتقل خواهد شد حال با يكسو سازي و تبديل اين سيگنال به يك ولتاژ جريان پايين و اعمال ان به ورودي يك گيت اند در خروجي ان يك ولتاژ هم سطح با ديجيتال cmos مثل يك ايسي CD4081 خواهيد داشت حال بنا به نياز طرح تان شما قادر خواهيد بود كه يك به يك اين خروجي ها را در يك ايسي ديجيتال CMOS مثل CD4081 (از شكل هاي زير كمك بگيريد ) در نهايت يك رله اي را كنترل كنيد و يا اينكه كنترل تك به تك فن ها را در اختيار داشته باشيد .
با خاموش شدن فن مدار نيز بايد خاموش شود (از تغذيه همون فن در مدار كنترل كمك بگيريد )
بنا به هر علتي چنانچه يكي از فن ها كه زيرجريان هست اگر استاپ و از دوران باز ايستد سيگنال خروجي مدار كنترلي نيز قطع و موجب تغيير وضعيت دررله كنترلي خواهد شد كه طبعا تغذيه فن فوق (يا همه فن ها ) از برق قطع خواهد شد .
البته راه هاي پيچيده تري با استفاده از ميكرو كنترل ها هم مي توان بهره گرفت ولي به نظر من اين مدار ساده و عملي تر خواهد بود .
اميدوارم در اين مختصر توانسته باشم راهگشاي مشگلتان باشم .
با تشكر .
موفق باشيد .

پیوست‌ها

• 3.2 کیلوبایت بازدیدها: 471
  • 5.3 کیلوبایت بازدیدها: 488
  • 1.6 کیلوبایت بازدیدها: 469
  • 1.8 کیلوبایت بازدیدها: 475
  • 2 کیلوبایت بازدیدها: 481
  • 65.2 کیلوبایت بازدیدها: 476

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,417
5,463
با سلام وتشکر از توجه تان
استاد عزیز در مداری که زحمت کشیدید ترانس در کجا می با یست قرار گیرد سیم تهویه به کجا و چگونه می باست وصل شود (سری-موازی)
آیا برای این کار سنسور های آماده ای وجود ندارد چون تعداد تهویه ها 48 عدد می باشد واقعیتش من خودم تو فکر این بودم که یه آهن ربا روی پروانه و یه رله یا ترانزیستور روی بدنه ثابت هواکش نصب کنم که با کمک یه مدار که نمیدونم ساختارش چطوری باید باشه موقعی که پروانه ایستاد آلارم فعال بشه!

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
با سلام وتشکر از توجه تان
استاد عزیز در مداری که زحمت کشیدید ترانس در کجا می با یست قرار گیرد سیم تهویه به کجا و چگونه می باست وصل شود (سری-موازی)
آیا برای این کار سنسور های آماده ای وجود ندارد چون تعداد تهویه ها 48 عدد می باشد واقعیتش من خودم تو فکر این بودم که یه آهن ربا روی پروانه و یه رله یا ترانزیستور روی بدنه ثابت هواکش نصب کنم که با کمک یه مدار که نمیدونم ساختارش چطوری باید باشه موقعی که پروانه ایستاد آلارم فعال بشه!
با سلام :
دوست عزيز فكر كنم در مورد سوالات شما توضيح واضح بود بدين طريق كه سيم پيچ اوليه ترانس با سيم هاي تغذيه هر موتور فن سري بايد قرار بگيرد .(مثلا بعد از كليد قطع وصل موتور و در صورتيكه تمامي موتور ها از يك كليد استفاده كنند بايد در وروديهر موتور اين كار انجام بگيرد توجه كنيد كه هر موتور يك بايد يك مدار كنترلي به همراه ترانس و بقيه قطعات مشروح بايد داشته باشد ) .
ايده شما كه از ميكروسويچ و استفاده از پروانه با مشگلات عديده اي همراه خواهد بود كه به دنگ و فنگش نمي ارزد (البته اين نظر شخصي بنده است )
حالا خروجي هر ترانس را به ورودي مدار كه هر كدام به يك ورودي 4081 وصل ميشود و در نهايت شما فقط يك رله را كنترل خواهيد كرد كه كل موتورها را روشن يا خاموش ميكند . {روش موازي } .
و {روش سري } در صورتيكه بخواهيد تك تك موتور ها در كنترل داشته باشيد مدا جمع كننده سري كه از ارايش پين هاي 4081 بدست ميايد استفاده كنيد .
توضيحا ت پست قبلي را بدقت مطالعه كنيد .
با تشكر .
موفق باشيد .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: farzad.

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,417
5,463
با سلام وتشکر فراوان
استاد عزیز با عرض پوزش
اگر اشتباه نکنم می بایستی که ترانس فوق را برایم بسازند(منظورم اینه که به صورت آماده تو بازار نیست؟)
چون هواکش ها قدیمی هستند ممکنه آمپر مصرفی و بقیه مشخصات به علت فرسودگی تغیر کرده باشد آیا مشکلی پیش نمی آید ؟ضمنا" نمی خواهم تمام هواکش ها با هم قطع شود فقط اگر هواکشی ایستاد آلارم بزند

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
با سلام وتشکر فراوان
استاد عزیز با عرض پوزش
اگر اشتباه نکنم می بایستی که ترانس فوق را برایم بسازند(منظورم اینه که به صورت آماده تو بازار نیست؟)
چون هواکش ها قدیمی هستند ممکنه آمپر مصرفی و بقیه مشخصات به علت فرسودگی تغیر کرده باشد آیا مشکلی پیش نمی آید ؟ضمنا" نمی خواهم تمام هواکش ها با هم قطع شود فقط اگر هواکشی ایستاد آلارم بزند
با سلام :
دوست عزيز بهترين ترانس براي اين مدار همان چوك خروجي قسمت صوتي راديوهاي قديمي (ترانزيستوري ) يك وات به بالا ميباشد كه در فروشگاه ها هم ميتوان اماده اش را ابتياع كرد ولي بايد وارونه بكار گيريد يعني طرف بلندگو را با موتور سري ميكنيد و طرف سه سيم (با صرف نظر از سيم وسطي ) را به مدار كنترل بدهيد .(خيلي هم ارزان قيمت هستش ).
همانطور كه اشاره كردم در اين صورت بايد به هر يك از موتور ها يك مدار كنترلي بسازيد و خروجي همون مدار را در مسير برق (تغذيه ) همون موتور قرار دهيد .
قديمي يا جديد بودن موتور مشگلي پيش نمياره فوقش در خروجي ترانس جريان ناپايدار خواهد بود كه اين ناپايداري را با نصب يك زينر حدود هفت ولتي در خروجي ترانس مشگل را مرتفع وبراي ايسي هاي موس فيت اشاره شده هم مشگلي پيش نمياره .
با تشكر .
موفق باشيد .

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,417
5,463
با تشکر فراوان
یک نمونه را می سازم اگر مشکلی پیش اومد با شما در میان میزارم چون همون طور که عرض کردم به تعداد 48 عدد نیاز دارم.
بازهم تشکر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: gadraj

HOSSEIN4U

کاربر
2006-10-13
1
1
با تشکر فراوان
یک نمونه را می سازم اگر مشکلی پیش اومد با شما در میان میزارم چون همون طور که عرض کردم به تعداد 48 عدد نیاز دارم.
بازهم تشکر

دوست عزیز بهتر شما یه ترمیک با کنتاک کمکی اون تو برق ورودی فنهات بزاری اگر یکی ایستاد ترمیک میپره چون فن ها یا میسوزه یا قفل میکنه در هردو حالت امپر میکشه و ترمیک میپره از کنتاک noترمیک استفاده کن

و فاز های فن های دیگر رو به کنتاک مورد نظر بده تا یکی یکی خاموش بشن تازه میتونی رو کناتکت ncاژیر هم وصل کنی

ببخشید نقشه ندارم واسط بزارم.

موفق باشی

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: farzad.
بالا