آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

نحوه تست ic tda 7388 روی مدار

hadi sh

کاربر
2011-08-02
26
117
سلام دوستان لطف کنید منو در انجام تست ic tda 7388 راهنمایی کنید مربوط به پخش ماشین ،قسمت آمپلی می باشد عیب دستگاه هم اینه که اصلا صدا از تو دستگاه در نمیاد . فکر میکنید اگر اون ic که گفتم سوخته باشه از شکل زاهرش مشخصه. ممنون میشم راهنمایی کنید

mohssen

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-02-27
1,492
6,611
forum.paezaan.com
شما اول از همه با یه برد صدا چک کنید فرکانس به ای سی میرسه یا خیر؟
بعد از اون هم همینطور که بلندگوها به پخش وصلن با دست کشیدن به پایه های ای سی ببینید قسمت امبلی فایر به کا رمیفته یا خیر

hadi sh

کاربر
2011-08-02
26
117
سلام ممنون از راهنمایی با برق 1آمپر و 2آمپر دستگاه روشن نشد نهایتن رو خود ماشین روشنش کردم ،ولوم ظبط رو که زیاد کردم صدا از بلنگوها میاد (صدای کم و زیاد شدن ولوم و کلید های رو ظبط) ولی صدای پخش شدن cd یا usb نمیاد حتی در حالت پلی بودن cd ففط صدای ولوم شنیده میشود.
آقا mohssen شما گفته بودین که با یک برد صدا تست کنم که من اون برد رو ندارم و در حالت وصل بودن بلند گو ها پایه های (ic tda7388) رو لمس کردم هیچ صدایی از بلند گو ها در نیامد.
همچنین ولتاژ ورودی ic هم 13 ولت بود

ممنون میشم راهنمایی کنید.

hadi sh

کاربر
2011-08-02
26
117
سلام دوستان
آقا محسن دوباره همین کاری که گفته بودید رو انجام دادم
((بلندگوها به پخش وصل باشن و با دست کشیدن به پایه های ic ببینید قسمت امپلی فایر به کارمیفته یا خیر))
ولی اینبار دستام رو مرطوب کردم و پایه های ic tda 7388 رو لمس کردم که صدای خشش بلندگوها درامد.

سوال:با اینکار بصورت تجربی پی به سالم بودن ic میبریم؟

ممنون میشم راهنمایی کنید.

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,270
ایران
با سلام، باتوجه به نقشه موجود در دیتاشیت آی سی برای آزمایش سالم بودن آن فقط لمس یا زدن پیچ گوشتی کوچک پایه ورودی آی سی و پخش صدای تق تق یا همان خش خش سالم بودن آمپلی فایر را نشان میدهد.

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
سلام دوستان لطف کنید منو در انجام تست ic tda 7388 راهنمایی کنید مربوط به پخش ماشین ،قسمت آمپلی می باشد عیب دستگاه هم اینه که اصلا صدا از تو دستگاه در نمیاد . فکر میکنید اگر اون ic که گفتم سوخته باشه از شکل زاهرش مشخصه. ممنون میشم راهنمایی کنید

دوست عزیز ابتدا به ایسی دست بزن ببین داغ می کنه یا نه ؟ اگر داغ کرد حتما سوخته هست و باید تعویض شود درضمن برای این ایسی از هیت سینک استفاده کنید و اگر قبل از هیت سینک گذاشتن کمی خمیر سیلیکون روی ایسی بمالید خیلی ایسی را خنک تر می کند در ضمن دیودهای زنر اطراف ایسی نیز چک شود سوختن این ایسی یکی از عوامل شایع نداشتن صدا در امپلی فایرها هست و تنها را ه پی بردن به سوختن ایسی ولتاژگیری و چک کردن دمای ایسی هست

با تشکر

آخرین ویرایش:

vahidff

کاربر
2014-07-18
1
2
سلام
من پخش ماشینم خروجی جلو راستش صدا نداره. برد رو چک کردم و دیدم که پایه خروجی آی سی TDA7388 که به بلندگو می رفت لق بود و کاملا تکون می خورد. لحیم کردم و کاملا محکم شد ولی بازم صدا ندارم.
آیا مشکل از این آی سی هست یا مورد دیگه ای هست؟ چجوری تست کنم؟
در ضمن بلندگو رو به صورت جدا چک کردم و مشکلی نداشت

بالا