آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل رگلاتور بسیار دقیق و ساده با آپ امپ

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
با سلام خدمت استاد عزیزم. میخواستم بدونم
1- اگه پایه 4 رو به جای زمین به ولتاژ منفی وصل کنیم تحلیل لحظه اول چطور میشه؟ عملکرد مدار چطور خواهد بود؟
2- برای اینکه ولتاژ خروجی در حالت low به صفر ولت برسه آیا حتماً باید ولتاژ تغذیه به صورت مثبت و منفی قرینه (مثلاً +15 و 15- ) باشه یا همین قدر که تغذیه منفی کمی از صفرولت کمتر باشه کافیه؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
با سلام خدمت استاد عزیزم. میخواستم بدونم
1- اگه پایه 4 رو به جای زمین به ولتاژ منفی وصل کنیم تحلیل لحظه اول چطور میشه؟ عملکرد مدار چطور خواهد بود؟
2- برای اینکه ولتاژ خروجی در حالت low به صفر ولت برسه آیا حتماً باید ولتاژ تغذیه به صورت مثبت و منفی قرینه (مثلاً +15 و 15- ) باشه یا همین قدر که تغذیه منفی کمی از صفرولت کمتر باشه کافیه؟

درود

فعلا فرصت تحلیل عمقی ندارم
اما با نگاه اجمالی اگه 4 به ولتاژ منفی متصل بشه بعید میبینم کار کنه
زیرا فرض کنید لحظه اول خروجی بشکل تصادفی 1- ولت باشه دراینصورت زینر در بایاس مستقیم قرار میگیره و ورودی منفی بزرگتر از و.رودی مثبت میشه و لذا خروجی را منفی تر میکنه و خروجی سیر نزولی پیدا میکنه و ولتاژ خروجی حدود 1/4 ولت ثابت می مونه

بطوریکه اگه خروجی صفر ولت هم بشه اشکال داره و باید کمی بزرگتر از صفر باشه
لذا نباید پایه 4 کمتر از صفر بشه که دراینصورت درسته که خروجی هیچگاه صفر نمیشه اما با تمهیداتی نزدیک به صفر میشه ( با یکی از پایه های آپ امپ که بهمین منظور پیش بینی شده )

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
دقیقا
منم همین حس را به استاد دارم و میگم خوش به حال ما که استادی مثل ایشون داریم :44000000:

درود

بابت اظهار لطف و تقدیر از زحمات اساتید محترم سپاسگزارم
اما اگه مقصود شما من هستم قطعا خطایی حاصل شده

سپاس و تقدیر متقابل

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام استاد ایا اپ امپ در شکل زیر بصورت رگولاتور 12 ولتی بسته شده است ولی بعید است زیرا به پایه 2 ورودی فیدبک زینری 12 داده یعنی هر چه ولتاژ خروجی اپ امپ باشه 12 ولت کم میشه به ورودی پایه 2 داده میشه و پایه 3 که زمین است ؟ نقش مقاومت و خازن موازی با زینر 12 ولت چیست و مخصوصا اینکه دیودهای d1 و d2 چه نقش مهمی را ایفا میکنند ؟ این دو دیود بصورت معکوس در ورودیه اپ امپ چندین نقشه وجود دارد چرا؟ممنون
http://uupload.ir/files/pzr3_op.bmp

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام استاد ایا اپ امپ در شکل زیر بصورت رگولاتور 12 ولتی بسته شده است ولی بعید است زیرا به پایه 2 ورودی فیدبک زینری 12 داده یعنی هر چه ولتاژ خروجی اپ امپ باشه 12 ولت کم میشه به ورودی پایه 2 داده میشه و پایه 3 که زمین است ؟ نقش مقاومت و خازن موازی با زینر 12 ولت چیست و مخصوصا اینکه دیودهای d1 و d2 چه نقش مهمی را ایفا میکنند ؟ این دو دیود بصورت معکوس در ورودیه اپ امپ چندین نقشه وجود دارد چرا؟ممنون
http://uupload.ir/files/pzr3_op.bmp

درود

این لینک کجاست
این بخش ناقص از نقشه را بخاطر ندارم
چیزی از این نقشه ناقص مشخص نمیشه
اگه غلو کنیم شبیه اینه که بخواهیم یک مقاومت را تحلیل کنیم
اگه در دستگاهی بوده که قبلا تحلیل کردم بفرمایید تا ببینم مربوط به چی بوده و چه وظیفه ای داره
غلط نکنم دوباره در مورد جریان اون دستگاه جوش معیوبه که داری

سپاس
سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود

این لینک کجاست
این بخش ناقص از نقشه را بخاطر ندارم
چیزی از این نقشه ناقص مشخص نمیشه
اگه غلو کنیم شبیه اینه که بخواهیم یک مقاومت را تحلیل کنیم
اگه در دستگاهی بوده که قبلا تحلیل کردم بفرمایید تا ببینم مربوط به چی بوده و چه وظیفه از داره
غلط نکنم دوباره در مورد جریان اون دستگاه جوش معیوبه که داری

سپاس
سپاس
استاد زدی به هدف بخشی از نقشه [h=2] دستگاه جوش ایران ترانس ARC250[/h]

نقشه کاملش در لینک زیر موجوده
زحمت دوست عزیز اقای arash_h8645
https://www.irantk.ir/threads/99831-نقشه-دستگاه-جوش-ایران-ترانس-ARC250

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
استاد زدی به هدف بخشی از نقشه [h=2] دستگاه جوش ایران ترانس ARC250[/h]

نقشه کاملش در لینک زیر موجوده
زحمت دوست عزیز اقای arash_h8645
https://www.irantk.ir/threads/99831-نقشه-دستگاه-جوش-ایران-ترانس-ARC250

درود

عاقبت میخوای تعمیر این دستگاه را هم گردنم بخوابونی ؟

با توجه به اینکه مدت مدیدی گذشته و هنوز راه نیافتاده بدون تردید عیب ساده ای نیست و ممکنه ناخواسته قطعاتی هم اشتباها نصب شده باشه و پیچیده تر شده.
و لذا مسلمه که نیاز به تحلبل داره و تحلیلش با یکساعت و دو ساعت تکمیل نمیشه
خصوصا که چند قطعه از وسط نقشه جدا کنی قابل تحلیل نیست و باید بخش مربوطه با هم بررسی بشه.

اگه خودت دست بکار میشدی تا حالا درست شده بود ولی نگه داشتی که خلاصه گردن من بخوابونی.

سپاس

بالا