آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

منبع تغذیه آزمایشگاهی 30-0 ولت 1ma-3A

Tanesh

کاربر
2008-10-05
61
584
با سلام خدمت اساتید و کاربران عزیز
برای دوستان مداری تقدیم میدارم بعنوان منبع تغذیه آزمایشگاهی 30-0 ولت 1ma-3A که مداری است کاملا عملی و با توجه به نقشه های تقدیم شده بسیار ساده و کار آمد که برای هر کاربر الکترونیک لازم و ضروری میباشد گرچه تا حال انواع اقسام این مدارات توسط اساتید گرامی در سایت قرار داده شده ولی به جهاتی این مدار برایم جالب بود که تقدیم دوستان بکنم و امیدوارم مورد استفاده قرار گیرد .

پیوست‌ها

feri6867

کاربر
2011-10-20
14
22
برای دوستان مداری تقدیم میدارم بعنوان منبع تغذیه آزمایشگاهی 30-0 ولت 1ma-3A که مداری است کاملا عملی و با توجه به نقشه های تقدیم شده بسیار ساده و کار آمد که برای هر کاربر الکترونیک لازم و ضروری میباشد گرچه تا حال انواع اقسام این مدارات توسط اساتید گرامی در سایت قرار داده شده ولی به جهاتی این مدار برایم جالب بود که تقدیم دوستان بکنم و امیدوارم مورد استفاده قرار گیرد .
ژ

تشکر.عالی بود
:nevreness:

feri6867

کاربر
2011-10-20
14
22

مهندس اگه امکانش هست یه منبع تغذیه که نشانگر دیجیتال واسه ولتاز و جریان داشته باشه.عالی میشه.بازم تشکر

vahiddigi

کاربر
2013-04-14
36
93
سلام مهندس خسته نباشید
من این منبع رو روی برد بورد بستم همه چیش هم درسته با توضیحات سایت خودش چک کردم و ولتاژ گیری کردم ولتاژ متغیر هست و جریان هم محدود میشه حتی led برای محدود کننده جریان هم روشن میشه اما دو تا مشکل دارم یکی اینکه ولتاژ تا 20 ولت بیشتر نمیشه و دیگه اینکه وقتی یه موتور dc (آرمیچر) بهش وصل میکنم حتی با کشیدن 0.3 امپر جریان ولتاژ نزدیک 5 ولت افت میکنه هنوز اتصال کوتاه تست نکردم
میخاستم ببینم کسی ساخته همین مشکل رو دارن همه یا نه شما خودتون چی ممنون میشم جواب بدید
با تشکر

seee

Banned
2009-02-05
141
616

با سلام.
ممنون از مدار پيشنهادي شما.
اما بايد اين مطلب رو عرض كنم كه منابع تغذيه خطي تلفات زيادي دارند و اين تلفات به صورت گرما روي ترانزيستور سري با خروجي ظاهر ميشه كه نياز به هيت سينگ بزرگ و گاهي اوقات فن نيز ميشه.
به نظر بنده اگه از رگولاتورهاي سوئيچينگ مثل lm2576-adj يا lm2678-adj يا lm2677-adj و ... استفاده كني كه راندمان بالا و تلفات بسيار كمتري در مقايسه با رگولاتورهاي خطي داره و با *****ينگ خوب ريپل و نويز خروجي هم بسيار كم ميشه.
با اضافه كردن يك مدار محافظ در برابر اضافه جريان و اضافه ولتاژ يك تغذيه قابل قبول و عملي خواهي داشت.

با تشكر.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
سلام مهندس خسته نباشید
من این منبع رو روی برد بورد بستم همه چیش هم درسته با توضیحات سایت خودش چک کردم و ولتاژ گیری کردم ولتاژ متغیر هست و جریان هم محدود میشه حتی led برای محدود کننده جریان هم روشن میشه اما دو تا مشکل دارم یکی اینکه ولتاژ تا 20 ولت بیشتر نمیشه و دیگه اینکه وقتی یه موتور dc (آرمیچر) بهش وصل میکنم حتی با کشیدن 0.3 امپر جریان ولتاژ نزدیک 5 ولت افت میکنه هنوز اتصال کوتاه تست نکردم
میخاستم ببینم کسی ساخته همین مشکل رو دارن همه یا نه شما خودتون چی ممنون میشم جواب بدید
با تشکر

سلام

تحلیل بخش های مختلف این تغذیه را در تاپیک های زیر تقدیم کردم و در حال تقدیم الباقی تحلیل هستم و حاوی اطلاعات قابل توجهی است و سه نمونه از آنرا در تعمیرگاهم استفاده میکنم و ارزانترین و ایده آلترین منبع تغذیه برای تعمیرکاران و دانشجویان است .

http://www.irantk.ir/showthread.php?t=37235&p=195513&viewfull=1#post195513
تحلیل منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

http://www.irantk.ir/showthread.php?t=37870&p=198415&viewfull=1#post198415
تحلیل عملکرد u1

http://www.irantk.ir/showthread.php?t=44674&p=239606#post239606
تحلیل نحوه تهیه 5.6 - ولت برای آپ امپ های مدار

اگر بخواهید در ولتاژهای بالاتر استفاده کنید باید ولتاژ 24 ولت ورودی را بالاتر ببرید ولی دراینصورت ترانزیستور خروجی بیشتر داغ میکنه.
و اگر ولتاژ ورودی بالاتر از 24 است و بازهم خروجی بالاتر از 20 نمیشه یا در تهیه قطعات u1 اشتباه کرده اید و یا در مقدار r12 , r11

اگر افت ولتاژ دارید بفرمایید در چه جریانی افت ولتاژ شروع میشه
ضمنا برای هر سه آی سی سوکت استفاده کنید و آی سی ها را جابجا کنید ببینید تغییری نمیکند
و بفرماییدمقاومت آجری چند اهمی استفاه کرده اید و خروجی u1 چند ولته

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
با سلام.

فراموش كردم اينو بگم كه نمونه اين مدارات در اينترنت وجود داره و بسيار كاربردي و مقرون به صرفه است.

با تشكر.

سلام
بله کاملا درسته
اصولا حسن سوئیچینگ فقط وزن وحجم ناچیزشه و معایب فراوانی داره ازجمله انتشار نویز قوی و خرابکاری در دستگاههای مجاور و غیره

لذا این تغذیه جهت تعمیرات و تحقیقات دانشجویی فوق العاده مناسب و ارزون و محشره
و برای ساده تر شدن مدار میتونید از رگلاتور کوچک 12 ولت بجای u1 استفااده کنید بطوریکه ورودی رگلاتور را به پین 7 و گراند را به پین 4 و خروجی رگلاتور را به خروجی u1 ( پین 6) متصل کنید البته دقت آن کمی تغییر میکنه ولی محسوس نیست و مشکلی ایجاد نمیکنه

سپاس

بالا