آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

اموزش ساخت شارژر باطری 6 و 12 ولتی

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,164
تهران- تهران پارس
درود بر شما آقا رضا
فکر کنم بشه به جای 4 دیود از یک دیود با آمپر بالاتر استفاده کرد مثلا" 1n5408
نظرتون چیه ؟؟
با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
شما اگر بجای 4 دیود پل حتی، با یک دیود یک آمپری 1N4001 یا 1N5408 سه آمپری استفاده کنید، ولتاژ خروجی بصورت نیم موج عبور کرده و توان خروجی به نصف کاهش می یابد. (کاهش شدت جریان)

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
جناب تحیری عزیز ضمن تشکر از راهنمایی های ارزنده شما
حضورتان عرض کنم من مشکلی ندارم ترانس دوبل 6 ولت تهیه خواهم کرد منتها فکر نمی کنم 1 آمپری در بازار موجود باشه . اگر با آمپراژ کمتر تهیه کنم مشکلی نداره؟؟مثلا" 500 میلی آمپر

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,164
تهران- تهران پارس
جناب تحیری عزیز ضمن تشکر از راهنمایی های ارزنده شما
حضورتان عرض کنم من مشکلی ندارم ترانس دوبل 6 ولت تهیه خواهم کرد منتها فکر نمی کنم 1 آمپری در بازار موجود باشه . اگر با آمپراژ کمتر تهیه کنم مشکلی نداره؟؟مثلا" 500 میلی آمپر
اکثر ترانس های موجود بازار بصورت آماده بدین شرح می باشد. 300 میلی آمپر، 500 میلی آمپر، 1، 2 ، 3 آمپر تمام این ترانس ها بصورت دوبل و تک قیمتشان یکی است، فقط ترانس با آمپر ها ی بالاتر قیمت بیش تری دارند. اگر از ترانس با آمپر کم تر استفاده شود اشکالی پیش نمی آید، ولی استفاده از آمپر بالاتر نیاز مند تعویض دیود ها با آمپر بالاتری می باشید. محل فروش انواع ترانس، تهران ، میدان امام خمینی، پاساژ فتوت، طبقه دوم و سوم.

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
اکثر ترانس های موجود بازار بصورت آماده بدین شرح می باشد. 300 میلی آمپر، 500 میلی آمپر، 1، 2 ، 3 آمپر تمام این ترانس ها بصورت دوبل و تک قیمتشان یکی است، فقط ترانس با آمپر ها ی بالاتر قیمت بیش تری دارند. اگر از ترانس با آمپر کم تر استفاده شود اشکالی پیش نمی آید، ولی استفاده از آمپر بالاتر نیاز مند تعویض دیود ها با آمپر بالاتری می باشید. محل فروش انواع ترانس، تهران ، میدان امام خمینی، پاساژ فتوت، طبقه دوم و سوم.
ممنون و سپاس گذار
من از تو یه وسیله یه ترانس پیدا کردم که دو تا خروجی داره
دوبل 6 ولت و تک 10 ولت
البته ترانسش کوچیکه و فکر کنم آمپر کمی داشته باشه
اگر به درد مدار شارژر می خوره من مونتاژ مدار رو شروع کنم
عکس به پیوست تقدیم می گردد

پیوست‌ها

• 58.2 کیلوبایت بازدیدها: 315

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,164
تهران- تهران پارس
ممنون و سپاس گذار
من از تو یه وسیله یه ترانس پیدا کردم که دو تا خروجی داره
دوبل 6 ولت و تک 10 ولت
البته ترانسش کوچیکه و فکر کنم آمپر کمی داشته باشه
اگر به درد مدار شارژر می خوره من مونتاژ مدار رو شروع کنم
عکس به پیوست تقدیم می گردد
با سلام:
طبق فرمایش جنابعالی که کوچک بودن ترانس را تائید می کنید و ولتاژ آن را جفت 6 ولت و تک جدا 10 ولت جمعا 22 ولت (22=6+6+10 و احتمال دارد 300 میلی آمپر باشد.) احتمالا از جریان مناسب در خروجی بر خوردار نمی باشد. از همان جفت 6 ولت 1 آمپر استفاده کنید. (قیمت حدود 8500 تومان).

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
بنام خدا:
برق 220 ولت پس از عبور از ترانس T1 به دو ولتاژ دوبل 6 ولت تبدیل و سر وسط ترانس به خط منفی وصل می شود و پس از عبور از دو دیود 1N4001 به حدود +6 ولت تبدیل و به سر های آند تریستور 8 آمپر،یک سر مقاومت 22 اهم، 820 اهم و 560 اهم می رود. چون یک سر دیود D1 یا ال ای دی به خط منفی وصل شده این ال ای دی روشن و برق ورودی دستگاه را نشان می دهد. ترانزیستور Q1 بخاطر وصل بودن بیس و کولکتور به خط +6 ولت روشن و ولتاژ +6 را از امیتر آن عبور و از طریق دیود 1N4001 به گیت تریستور وصل و سبب روشن شده تریستور و رساندن یک برق +6 به باتری و شارژ آن می شود. (قابل ذکر است این ولتاژ +6 پالسی وقتی به باتری یا خازن وصل شود مقدار آن به +8.5 ولت افزایش وسبب شارژ باتری می شود، به این علت در مدار های باتری شارژر نباید از خازن جهت صافی استفاده کرد). وقتی ولتاژ باتری شارژ شده به بیش تر از 6.2 ولت رسید، دیود زنر 6.2 ولت روشن و یک برق +6 را از طریق مقاومت 1 کیلو اهم به بیس ترانزیستور Q2 وصل و سبب روشن شدن این ترانزیستورمی شود با روشن شدن این ترانزیستور یک خط منفی از امیتر و کولکتور این ترانزیستور به ال ای دی سبز وصل و چون سر دیگر آن به +6 ولت وصل شده ابتدا بصورت کم رنگ و با شارژ کامل بصورت سبز پر رنگ ظاهر می شود. وقتی ولتاز باتری به بیش تر از 7 ولت رسید، تریستور به صورت خودکار خاموش می شود. (اختلاف ولتاژ کاتد و آند تریستور به کم تر از یک ولت). وال ای دی سبز تا زمان پر بودن کامل باتری به همان صورت باقی می ماند.

سلام مرسی تقریبا متوجه شدم ولی یکبار دیگر  کاملتر در مورد روشن شدن q1 و خاموش شدن تریستور توضیح میدهید ؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: soraty

bahram68

کاربر vip
vip
کاربر
2013-03-04
224
425
ilam
سلام ببخشید من یه سوال داشتم این نقشه تمام جاهای که به هم وصل هستن درسته جای نیست که تو نقشه از رو هم رد بشن سیمها یا مدار

• Like

ar13527

کاربر
2008-04-24
19
19
سلام آقای مهندس تحیری
آیا می توان به جای تریستور 8 آمپری از تریستور آمپر بالا استفاده کرد
مثلا 12 آمپر

• Like

جمشيدا

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-03-13
4,048
19,264
تهران - ساوه
باسلام

ضمن تشکر از دوست گرامی علی تحیری 1

بجای ترانس دوبل 6 ولت یک آمپر بله میتوانی از 12 ولت یک آمپر استفاده کنی منتهی باید بجای دو دیود 1N4001 باید 4 عدد بصورت دیود پل استفاده کنی

البته نقشه شماتیک آقای تحیری را با اجازه تغییر دادم:

مشاهده فایل‌پیوست 108558

با سلام و وقت بخیر
حدود 50 تا 60 نفر این نقشه ساده و کاربردی رو دیدند ولی دقت نکردن که خروجی پل دیود عملا با خروجی منفی پل دیود اتصال کوتاه هست باید این مسیر منفی قطع و در نقشه مستقیما به منفی باطری متصل باشد​

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
با سلام خدمت دوستان گرامی
در شارژ باطری ها معمولا براساس نوع باطری یک سیکل شارژ خاص و متفاوتی وجود دارد که در پروسه شارژ مقدار ولتاژ یا آمپر تغییر می کند
ظاهرا این مدار برای باطری های سیلد اسیدی طرح گردیده ولی این نوع باطری ها مثل باطری های لیتیومی که سیکل شارژ خاص خودشون رو دارند سیکل شارژ خاصی ندارد؟ و اگر دارد ظاهرا در این مدار لحاظ نشده است؟
مخصوصا برای باطری هایی باولتاژ بالاتر مثلا ۴۸ ولت یا ۷۲ ولت یا...
که شارژ اونها با یک جریان ۲ آمپر حدود بالای ۷ ساعت طول میکشه بیشتر هم اهمیت پیدا میکنه
چون داغ کردن باطری از عوامل پایین اومدن عمر باطری هست و ...
ممنون

آخرین ویرایش:
  • Like
بالا