آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مدار ساده و همه کاره با آب امب

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام

همانکونه که ملاحظه میفرمایید یکی از کاربردهای این مدار بعنوان کنترل دما مورد تحلیل اصلی تاپیک قرار گرفت و اکنون دوست عزیزم جناب m-j توانایی دیگر این مدار و درواقع کاربردهای گسترده آنرا اثبات نمود و ازآنجا که بخاطر دارم قبلا مدارهای دیگری را جهت ساخت چشم الکترونیکی آزمود و با معایبی مواجه شده بود که ارضا کننده نبود

لذا این مدار همه کاره را بمنظور چشم الکترونیکی آزموده اند و در طرفه العینی بدون ضعف و نقصی به هدف دلخواه نائل گردیده اند
بطوریکه فقط یه جای سنسور دما یا ترمیستور از سنسور متناسب با هدف خود (فتوسل) استفاده فرموده

بنابمراتب با توفیق و تایید صحت و کیفیت مدار توسط ایشان ، کار شما آسان تر شده و دغدغه و تردیدی نسبت به آین مدار ارزشمند ندارید

لذا ضمن تبریک و تحسین مجدد جناب m-j حالا شما هم با اطمینان کامل از کیفیت و کارآیی این مدار ، سنسور دلخواهی متناسب با هدف خود بجای سنسور مدار قرار دهید و نتیجه کار خود را اعلام فرمایید

مثلا سنسور دود یا سنسور گازهای مختلف یا سنسور رطوبت و یا سنسور فشار (وزن و سنگینی ) و یا هر سنسوری که دوست دارید استفاده کنید و از عملکرد این مدار ارزشمند لذت ببرید

ضمنا خطاب به جناب m-j عزیز عرض میکنم اگر میخواهید با چشم خود عملکرد اشمیت تریگر را ببینید مقاومت 270 کیلو را آزاد کنید و نور را به آرامی تغییر دهید و در نور قابل توجه که رله قطع کرده و لامپ را خاموش کرده درپوشی را به آرامی به فتوسل نزدیک کنید که دراینصورت در نور خاصی ، رله مدار مانند مسلسل قطع و وصل میکند

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
ضمنا خطاب به جناب m-j عزیز عرض میکنم اگر میخواهید با چشم خود عملکرد اشمیت تریگر را ببینید مقاومت 270 کیلو را آزاد کنید و نور را به آرامی تغییر دهید و در نور قابل توجه که رله قطع کرده و لامپ را خاموش کرده درپوشی را به آرامی به فتوسل نزدیک کنید که دراینصورت در نور خاصی ، رله مدار مانند مسلسل قطع و وصل میکند
استاد گرامی
ضمن تشکر از شما
یک سوال :
آیا مقدار مقاومت 270 کیلو که نقش اشمیت تریگر داره در کارکرد مدار موثر هست ؟؟؟؟؟
منظورم اینه که کاهش یا افزایش این مقاومت چه تاثیری در کارکرد مدار دارد ؟؟؟؟ آیا در حساسیت مدار تاثیر گذار است ؟؟؟
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
استاد گرامی
ضمن تشکر از شما
یک سوال :
آیا مقدار مقاومت 270 کیلو که نقش اشمیت تریگر داره در کارکرد مدار موثر هست ؟؟؟؟؟
منظورم اینه که کاهش یا افزایش این مقاومت چه تاثیری در کارکرد مدار دارد ؟؟؟؟ آیا در حساسیت مدار تاثیر گذار است ؟؟؟
با تشکر

سلام
در پست 8 به تفصیل تحلیل کردم
بطوریکه بمحض اولین تغییر حالت اندکی به ولتاژ مرجع کمک میکند
مثلا فرض کنید نور محیط به اندازه ای کم شده که تقریبا ولتاژ هر دو ورودی مساوی شده است حالا اگر نور یک ذره ناچیز کم و زیاد شود و به تبع آن پایه 2 را مثلا 001/ . ولت هم کم و زیاد کند به این ترتیب مکررا ولتاژ پایه 2 بزرگتر و فورا کوچکتر میشود مثلا مدام 6/001 و 5/999 میشود ( با عوامل عدیده ازجمله عبور نور اتومبیل در خیابان که موجب تغییر ناچیز نور منزل میشود با عبور مگس و یا باد و خاک و ابر و امثالهم )

لذا رله تند تند متناسب با تغییرات نور ، قطع و وصل میکند تا از این مرز بحرانی عبور کند و تاریکی ، قابل توجه شود و ولتاژ پایه 2 بمقدار 5 ولت شود حالا اگر 001/ کم و زیاد شود یعنی چه 5/001 و چه 4/999 کوچکتر از ولتاژ پایه 3 است و وضعیت رله ثابت میماند و دیگه با این تغییرات جزئی تغییری نمیکند

و برعکس در روند افزایش نور وقتی پایه 2 بمقدار 6 ولت شود اگر با اولین افزایش که 6/001 میشود ناگهان 7 ولت شود دیگه تغییرات 001/ اثری ندارد زیرا چه 7/001 و چه 6/999 شود در هر دوحالت بزرگتر از پایه 3 است و وضعیت رله ثابت میماند و قطع و وصل نمیکند

بنابرین باید سریعا از مرز بحرانی عبور کنید که اختلاف دو پایه زیاد شود تا تغییرات جزئی بی اثر شود و این وظیفه بعهده مقاومت 270 کیلو است

بطوریکه اولین بار که پایه 3 بزرگتر شود و خروجی را ماکزیمم کند مقداری از ولتاژ خروجی به پایه 3 منتقل میشود و آنرا ناگهان بزرگتر میکند (مثلا 7 ولت ) و لذا تغییرات جزئی اثری ندارد

و برعکس اگر پایه 3 کوچکتر شود و خروجی را گراند کند مقداری از ولتاژ پایه 3 از طریق 270 کیلویی به گراند (خروجی) منتقل شده و پایه 3 را ناگهان کوچکتر میکند ( مثلا 5 ولت ) و لذا تغییرات جزئی اثری ندارد

بنابمراتب باید دو ولتاژ مرجع داشته باشیم بطوریکه قطع و وصل رله در یک نقطه اتفاق نیافتد مثلا اگر پتانسیومتر به مقداری باشد که با 270 کیلویی رله را در تاریکی شب وصل کند و در اینصورت در سحرگاه قطع میکند

ولی با 100 کیلویی با نور شدیدتر مثلا در ساعت 8 صبح قطع میکند

و اگر از 500 کیلو استفاده کنید تاثیرش کمتر میشود یعنی فاصله دو مرجع کمتر میشود

درخصوص دما نیز عرض کردم ، مرز خاموش و روشن شدن فن دیگه یک نقطه مثلا 30 درجه نیست بلکه فن با 31 درجه روشن میشود ولی با 29 درجه خاموش میشود ( یعنی تقبل دو درجه خطا ) و این فاصله از قطع و وصل سریع آپ امپ در مرز ولتاژ مرجع جلوگیری میکند

لذا این فاصله که کم یا زیاد باشد با تغییر مقاومت 270 کیلویی قابل انتخاب است

یعنی اگر از 100 کیلویی استفاده کنید مثلا بین 33 درجه و 27 درجه عمل میکند زیرا ولتاژ خروجی را بیشتر منتقل میکند و لذا اثرش بیشتر است و لرزش رله به این سادگی ها اتفاق نمی افتد و مطمئن تر است ولی خطا هم بیشتر میشود (6 درجه خطا)

و اگر از 500 کیلویی استفاده کنید به مرز بحرانی نزدیکتر میشود و دما را دقیقتر کنترل میکند یعنی تهویه در 30/5 درجه روشن و در 29/5 درجه خاموش میکند یعنی احتمال لرزش رله بیشتر میشود بطوریکه اگر مکررا 1 درجه کم و زیاد شود موجب لرزش رله میشود ولی خطا کمتر است (1 درجه خطا )

سپاس

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
سلام
استاد گرامی جناب غزال
یک مشکلی برای این مدار فتوسل پیش اومده . راستش بعد از اینکه مدار رو مونتاژ کردم تا چند رو خوب کار میکرد اما بعد از چند روز یهو دیود زنر و آیسی سوختند من هر دو رو تعویض کردم اما بازم دیود زنر سوخت آما آیسی سالم هست من تصور میکنم مقدار خازن 105 رو باید تغییر بدیم به نظرتون مشکل از خازن هست؟؟؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام
استاد گرامی جناب غزال
یک مشکلی برای این مدار فتوسل پیش اومده . راستش بعد از اینکه مدار رو مونتاژ کردم تا چند رو خوب کار میکرد اما بعد از چند روز یهو دیود زنر و آیسی سوختند من هر دو رو تعویض کردم اما بازم دیود زنر سوخت آما آیسی سالم هست من تصور میکنم مقدار خازن 105 رو باید تغییر بدیم به نظرتون مشکل از خازن هست؟؟؟

سلام
دوست بسیار عزیزم
بهمین خاطر بدلیل نیاز به جریانی که خیلی کم نیست در پست 21 پیش بینی و توصیه کردم که تغذیه بدون ترانس برای این مدار مناسب نیست و لذا عرض کردم

ازآنجاکه جریان مورد نیاز مدار موصوف خیلی کم نیست لذا بهتر است از ترانس استفاده کنید

با این وجود حل مشکل با تمهیداتی میسر است

ابتدا از سلامت 4 دیود یکسوساز اطمینان حاصل کنید و سپس از روشهای زیر استفاده کنید
1- توان زینر شما کم است لذا پس از آنکه قویترین زینر موجود را تهیه کردید
خازن یک میکرو را به قدری کوچک و کوچکتر کنید که ولتاژ 12 ولت تغذیه در زمان فعالیت رله کم نشود ( زیرا ماکزیمم جریان مدار در زمان عمل کردن رله است )
برای ابتدای آزمایش یک خازن یک میکروی دیگر با 105 سری کنید که ظرفیت نهایی 5/ میکرو شود و تست کنید

2- میتوانید از زینر حدود 30 ولت استفاده کنید و پس از زینر از رگلاتور 12 ولت استفاده کنید

3- هرچند با روشهای فوق حل میشود اما احیانا اگر عمر روشهای فوق نیز زیاد نبود باید با تمهیداتی توان زینر را تقویت کنیم ( با ترانزیستور و .. )

متاسفانه طی چند روز اخیر بقدری مشغله داشتم که حتی ثانیه ای فرصت بازدید از سایت مقدورم نگردید و بعید می بینم در روزهای آتی نیز رخستی پیدا کنم و لذا از این حیث عذرخواهی میکنم
ولی در اسرع وقت ، مطالعه میکنم و بدون تردید مشکل را بنحو ایده آلی حل میکنیم نگران نباشید

موفق و موید باشید

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
استاد گرامی
الان در حال حاضر نه زنر 30 ولت در دسترس دارم و نه خازن 105 دیگر.
یک سوال : اگر ما مقدار خازن 105 رو بیشتر کنیم جریان خروجی مداربیشتر می شود ؟؟ اگر مقدار مقاومت 100 کیلو که با خازن 105 موازی است رو به 1 مگ برسانم چه تغییری ایجاد میشه ؟؟؟
من الان دو تا خازن 155 و 205 در دسترس دارم آیا میشه با 105 جایگزین کنم ؟؟؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
استاد گرامی
الان در حال حاضر نه زنر 30 ولت در دسترس دارم و نه خازن 105 دیگر.
یک سوال : اگر ما مقدار خازن 105 رو بیشتر کنیم جریان خروجی مداربیشتر می شود ؟؟ اگر مقدار مقاومت 100 کیلو که با خازن 105 موازی است رو به 1 مگ برسانم چه تغییری ایجاد میشه ؟؟؟
من الان دو تا خازن 155 و 205 در دسترس دارم آیا میشه با 105 جایگزین کنم ؟؟؟

سلام
دوست ارجمندم
1- میتوانید از چند زینر سری بجای 30 ولتی استفاده کنید مثلا 12و12و6 ولتی

2- با توجه به فرمول مقاومت خازنی ( x[SUB]c[/SUB]=1 / 6.28 c f ) هرچه ظرفیت خازن ( c ) بزرگتر شود مقاومتش ( x[SUB]c[/SUB] ) کوچکتر میشود و درنتیجه جریان بیشتری میدهد

3- مقاومت 100 کیلو جز دشارژ خازن نقشی ندارد و 1 مگا خازن را در زمان طولانی تری تخلیه میکند و لذا وجود و عدم وجود این مقاومت در عملکرد سیستم بی اثر است

4- خازن 155 را با 105 سری کنید که تقریبا معادل 63/ میکرو (634 ) خواهد شد

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
سلام
دوست ارجمندم
1- میتوانید از چند زینر سری بجای 30 ولتی استفاده کنید مثلا 12و12و6 ولتی

2- با توجه به فرمول مقاومت خازنی ( xc=1 / 6.28 c f ) هرچه ظرفیت خازن ( c ) بزرگتر شود مقاومتش ( xc ) کوچکتر میشود و درنتیجه جریان بیشتری میدهد

3- مقاومت 100 کیلو جز دشارژ خازن نقشی ندارد و 1 مگا خازن را در زمان طولانی تری تخلیه میکند و لذا وجود و عدم وجود این مقاومت در عملکرد سیستم بی اثر است

4- خازن 155 را با 105 سری کنید که تقریبا معادل 63/ میکرو (634 ) خواهد شد

سپاس
با سلام
استاد گرامی من دیروز اومدم خازن 205 رو جایگزین 105 کردم.
وقتی مدار رو با آداپتور تست کردم نتیجش این بود که در حالتی که رله وصل نیست دیود زنر داغ میشه و وقتی که رله وصل میشه گرمای دیود کم میشه .
استاد دلیل داغ شدن دیود چیست؟؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
با سلام
استاد گرامی من دیروز اومدم خازن 205 رو جایگزین 105 کردم.
وقتی مدار رو با آداپتور تست کردم نتیجش این بود که در حالتی که رله وصل نیست دیود زنر داغ میشه و وقتی که رله وصل میشه گرمای دیود کم میشه .
استاد دلیل داغ شدن دیود چیست؟؟

سلام
دوست خوبم
از شما انتظار چنین خطایی را نداشتم
من که مکررا عرض کرده ام افزایش ظرفیت خازن موجب افزایش جریان دهی میشود و زودتر به زینر صدمه میزند

و لذا مکررا از جمله در بند 4 پست 47 عرض کردم خازن 155 را با 105 سری کنید یعنی بجای 105 در واقع 634 میگذارید ( بجای 1 میکرو ، 63/ میکرو ) و بعبارتی تا آنجا که ممکن است باید ظرفیت را کم کنید نه زیاد
ولی شما برعکس عمل کردید و ظرفیت را دوبرابر کردید یعنی اشتباه محض
ولذا به بند 4 پست 47 و بند 1 پست 45 و توضیحات مربوطه توجه نفرمودید

اما اینکه با آداپتور تست کردید و زینر داغ میکنه سوال نامفهومی است
در هر صورت قطعا ولتاژ بالاتر از 12 ولت و بدون مقاومت سری یا با مقاومت نامناسب سری ( قطعا کم اهم ) به زینر داده اید که درحالت بی باری یا کم باری که حداکثر فشار به زینر وارد میشود زینر را داغ میکند ولی در زمان فعالیت رله که حداکثر جریان از آداپتور اخذ شده و موجب کاهش ولتاژ آداپتور و بویژه کاهش ولتاژ اعمالی به زینر میشود ، زینر کمتر داغ میکند و به همین علت موضوع بند 1 پست 45 را مطرح کردم

درصورت استفاده از آداپتور نیازی به زینر نیست ولی میتواند نقش محافظتی ایفا کند و لذا ولتاژ آداپتور باید اندکی کمتر از 12 ولت باشد که زینر غیر فعال شود

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
سلام
دوست خوبم
از شما انتظار چنین خطایی را نداشتم
من که مکررا عرض کرده ام افزایش ظرفیت خازن موجب افزایش جریان دهی میشود و زودتر به زینر صدمه میزند

و لذا مکررا از جمله در بند 4 پست 47 عرض کردم خازن 155 را با 105 سری کنید یعنی بجای 105 در واقع 634 میگذارید ( بجای 1 میکرو ، 63/ میکرو ) و بعبارتی تا آنجا که ممکن است باید ظرفیت را کم کنید نه زیاد
ولی شما برعکس عمل کردید و ظرفیت را دوبرابر کردید یعنی اشتباه محض
ولذا به بند 4 پست 47 و بند 1 پست 45 و توضیحات مربوطه توجه نفرمودید

اما اینکه با آداپتور تست کردید و زینر داغ میکنه سوال نامفهومی است
در هر صورت قطعا ولتاژ بالاتر از 12 ولت و بدون مقاومت سری یا با مقاومت نامناسب سری ( قطعا کم اهم ) به زینر داده اید که درحالت بی باری یا کم باری که حداکثر فشار به زینر وارد میشود زینر را داغ میکند ولی در زمان فعالیت رله که حداکثر جریان از آداپتور اخذ شده و موجب کاهش ولتاژ آداپتور و بویژه کاهش ولتاژ اعمالی به زینر میشود ، زینر کمتر داغ میکند و به همین علت موضوع بند 1 پست 45 را مطرح کردم

درصورت استفاده از آداپتور نیازی به زینر نیست ولی میتواند نقش محافظتی ایفا کند و لذا ولتاژ آداپتور باید اندکی کمتر از 12 ولت باشد که زینر غیر فعال شود

سپاس
سلام
استاد گرامی حق باشماست من مقداری تو خوندن پست ها عجله کردم و دقت نداشتم من خازنهای 155 و 105 رو سری در مدار قرار میدهم و نتیجه رو اعلام خواهم کرد فقط ممکنه مقداری طول بکشه ولی قطعا " اعلام خواهم کرد با تشکر .

بالا