آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مدار ساده و همه کاره با آب امب

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,828
سلام
دوست خوبم

همین که مونتاژ کردید تقریبا کار تمام است و کمترین جای نگرانی نیست و چه بسا مفید است که ناگزیر به عیب یابی شوید و به نحوه صحیح عیب یابی و عملکرد مدار هرچه بیشتر مسلط شوید

اگر زینر 12 ولتی است ، به تبع آن تغذیه باید 12 ولت باشد دراینصورت :

1- باید پایه 3 دارای 6 ولت باشد ببینید دارد

2- پتانسیومتر را آنقدر بچرخانید که ولتاژ پایه 2 بیشتر از پایه 3 شود (هرچه بیشتر بهتر مثلا 7 یا 8 ولت )
دراینصورت باید خروجی آپ امپ (پایه 6) حدود صفر ولت شود و دراینحالت اعلام کنید چند ولت است
اگر با چرخاندن پتانسیومتر ولتاژ پایه 6 ثابت باشد و ماکزیمم و مینیمم نشود دراینصورت
یا آی سی سوخته

و یا تغذیه ، نویز شدیدی دارد

3- موارد فوق را با تغذیه خوب و یا با آداپتور تست کنید تا مشخص شود که تغذیه ایراد داشته یا نه
و اگر ایراد ، مربوط به تغذیه بود و با آداپتور مشکلی نداشت و عملکرد آی سی درست بود دراینصورت باید ایراد تغذیه را بر طرف کنیم

و یا مقدار مینیمم خروجی ، مقدار قابل توجهی است مثلا 2 ولت که باید با روشهایی که اعلام کردم حذف کنیم

4- پس از پاسخ سوالات فوق و لذا پس از اینکه از عملکرد آی سی مطمئن شدیم سراغ ترانزیستور میرویم

منتظر پاسخ شما هستم که مراحل بعدی را اعلام میکنم

سلام استاد عزیز
موارد خواسته شده به شرح زیر می باشد ضمنا" موارد فوق هم با برق شهر تست شد و هم با آداپتور و در هر دو حالت یکسان بود.
1) ولتاژ زینر 12 ولت است
2) ولتاژ تغذیه بین 12 تا 13 ولت متغییر است
3) ولتاژ پایه دو آیسی 12 ولت است و ولتاژ پایه سه 8 ولت است با چرخش پتانسیومتر هم تغییر می کنند
4) ولتاژ پایه شش آیسی 9 تا 10 ولت است با چرخش پتانسیومتر به 12 ولت هم رسید
5) مقدار مینیمم خروجی 9 تا 10 ولت است.

استاد میشه مقدار پتانیسومتر رو بیشتر از 100 کیلو در نظر گرفت ؟؟؟
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام استاد عزیز
موارد خواسته شده به شرح زیر می باشد ضمنا" موارد فوق هم با برق شهر تست شد و هم با آداپتور و در هر دو حالت یکسان بود.
1) ولتاژ زینر 12 ولت است
2) ولتاژ تغذیه بین 12 تا 13 ولت متغییر است
3) ولتاژ پایه دو آیسی 12 ولت است و ولتاژ پایه سه 8 ولت است با چرخش پتانسیومتر هم تغییر می کنند
4) ولتاژ پایه شش آیسی 9 تا 10 ولت است با چرخش پتانسیومتر به 12 ولت هم رسید
5) مقدار مینیمم خروجی 9 تا 10 ولت است.

استاد میشه مقدار پتانیسومتر رو بیشتر از 100 کیلو در نظر گرفت ؟؟؟
با تشکر

سلام
دوست عزیزم مورد جالبی پیش آمده و تسلط شما را بیشتر میکند

1- با توجه به توضیحات شما ، تغذیه دارای ریپل بسیار زیاد است ، لذا مدار را با تغذیه خارجی عیب یابی کنید و نهایتا بعد از اتمام تست ها ، جایگزین میکنیم

2- بیس ترانزیستور را آزاد کنید و ولتاژ خروجی را تست کنید که با چرخاندن پتانسیومتر ، مقدار مینیمم و ماکزیمم چقدر میشود

3- فرمودید پایه 3 دارای 8 ولت است درحالیکه باید نصف تغذیه باشد و لذا اگر هر دو مقاومت مربوطه 10 کیلو باشد آی سی سوخته

4- تغییرات پایه 2 با چرخاندن پتانسیومتر باید از حدود صفر تا حدود 12 ولت تغییر کند آیا اینگونه تغییر میکند

5- از سوکت آی سی استفاده و آی سی را تعویض و با تغذیه خوب تست و نتیجه را اعلام کنید

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,828
سلام
استاد عزیز قبل از اینکه موارد پست قبل رو اجرا کنم :
یک مشکل جالب برام پیش اومد :)

الان اومدم به دو پایه پتانسیومتر که به هم دیگر وصل هستند یک مقاومت 10 کیلو سری کردم و سر دیگر مقاومت رو به پایه 2 آیسی وصل کردم طبق نقشه زیر.(کادر دایره ای )
حالامدار رو به برق وصل میکنم و ولت متر رو رو رنج 200 ولت دی سی تنظیم میکنم . وقتی پروب مشکی ولت متر رو به گراند مدار و پروب قرمز رو به پایه 6 آیسی وصل میکنم ولتاژ پایه شش 3 ولت هست و مدار به خوبی کار میکنه یعنی با کم و زیاد شدن نور رله قطع و وصل میشه . ( با آداپتور هم همین حالت وجود داره )
حالا وقتی پروب قرمز ولت متر رو از پایه 6 جدا میکنم باز مدار یکسره لامپ رو روشن نگه میداره .
سپاس

پیوست‌ها

• 52.9 کیلوبایت بازدیدها: 220

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام
اگر امکان داره در مورد حالت های دیگر آپ امپ(اعم از تقویت کنندگی و ...) از ابتدا توضیح دهید .
با تشکر

سلام
دوست ارجمندم
این تاپیک درخصوص مدار همه کاره با آپ امپ است و لذا در تاپیک های مستقلی کلیه کاربردهای آپ امپ را تحلیل خواهم کرد

البته در تاپیک زیر بنام تحلیل رگلاتور بسیار دقیق و ساده با آپ امپ به آدرسhttp://www.irantk.ir/showthread.php?t=37870&p=198415&viewfull=1#post198415
کاربرد دیگری از آپ امپ با همین قوانین را تحلیل کردم

و نیز تحلیل منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر را در تاپیک زیر آغاز کردم

http://www.irantk.ir/showthread.php?t=37235&p=195513&viewfull=1#post195513

که حاوی محدود کننده جریان و محافظ اتصال کوتاه با آپ امپ است ولی بدلیل عدم استقبال و لذا عدم نیاز کاربران محترم متوقف شد

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام
استاد عزیز قبل از اینکه موارد پست قبل رو اجرا کنم :
یک مشکل جالب برام پیش اومد :)

الان اومدم به دو پایه پتانسیومتر که به هم دیگر وصل هستند یک مقاومت 10 کیلو سری کردم و سر دیگر مقاومت رو به پایه 2 آیسی وصل کردم طبق نقشه زیر.(کادر دایره ای )
حالامدار رو به برق وصل میکنم و ولت متر رو رو رنج 200 ولت دی سی تنظیم میکنم . وقتی پروب مشکی ولت متر رو به گراند مدار و پروب قرمز رو به پایه 6 آیسی وصل میکنم ولتاژ پایه شش 3 ولت هست و مدار به خوبی کار میکنه یعنی با کم و زیاد شدن نور رله قطع و وصل میشه . ( با آداپتور هم همین حالت وجود داره )
حالا وقتی پروب قرمز ولت متر رو از پایه 6 جدا میکنم باز مدار یکسره لامپ رو روشن نگه میداره .
سپاس

سلام
دوست خوبم
پس این مدار یک ولتمتر ، کم دارد و یک ولتمتر هم به خروجی لحیم کنید ( شوخی )

عرض کردم اگر مونتاژی با مشکل مواجه شود دراینصورت درجریان عیب یابی اطلاعات ذیقیمتی تجربه میکنید که با هزاران مونتاژ سریع التوفیق بدست نمی آید

پس از کشف و رفع عیب ، دلایل مربوطه را اعلام میکنم
1- درصورتی مقاومت 10 کیلو موثر است که پتانسیومتر 100 کیلویی نباشد و یا متناسب با مقاومت فتوسل نباشد
لذا اگر با چرخاندن پتانسیومتر ، مقاومت پتانسیومتر تا 100 کیلو قابل تغییر است پس پتانسیومتر بالاتر از 100 کیلو مناسب است (که بعید است و احتمالا بدون 10 کیلو همان آزمایش شما (با ولتمتر ) قابل انجام است

2- درحالتی که با ولتمتر پاسخ میدهد در همان حالت بجای ولتمتر از یک خازن و یا مقاومت استفاده و تست کنید تا ایراد مشخص شود یعنی خازن موازی حدود 1 میکرو و سپس مقاومت موازی حدود 10 کیلو را بین خروجی (پایه 6) و گراند قرار داده و هر کدام را تست و نتیجه را اعلام کنید

احتمالا نویز شدید تغذیه دارید و با توصیه پست 28 حل میشود ( مقاومت سری با پایه 7 و خازن موازی با همین پایه یعنی پایه دیگر خازن به گراند متصل شود)

اگر چنین ایرادی باشد واقعه کم نظیری است که تاثیر نویز تغذیه و لزوم خازن و مقاومت سری با تغذیه آی سی ها را به این زودی دیده اید که معمولا پس از سالها کار و تلاش تجربه میشود.(خازن موازی باید از نظر مکانی نزدیک پایه تغذیه آی سی لحیم شود و اگر از دو خازن ( بزرگ حدود 100 میکرو و کوچک 100 نانو ) مطابق موضوعی که در بخش مسابقه مطرح کردم استفاده کنید بهتر است )

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,828
اگر تا یکساعت دیگر پاسخ دهید منتظر بمانم و گرنه اعلام فرمایید که باید به اموری بپردازم و در روزهای آتی فرصت کمتری دارم

استاد یه چیزی بگم بهم نمی خندی ؟؟؟؟
یادتون هست گفتم وقتی پروب های ولت متر رو بین پایه 4 و 6 قرار میدم مدار درست کار میکنه ؟راستش مشکل از مونتاژم بود پایه 4 آیسی رو لحیم نکرده بود تو رو خدا ببخشید شما رو هم به زحمت انداختم . مدار رو تست کردم درست شد فقط به جای مقاومت فیدبک 270 کیلو از 220 کیلو استفاده کردم. بزودی شماتیک و نقشه و عکس برد را در یک تاپیک مجزا قرار خواهم داد
با تشکر مضاعف.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
استاد یه چیزی بگم بهم نمی خندی ؟؟؟؟
یادتون هست گفتم وقتی پروب های ولت متر رو بین پایه 4 و 6 قرار میدم مدار درست کار میکنه ؟راستش مشکل از مونتاژم بود پایه 4 آیسی رو لحیم نکرده بود تو رو خدا ببخشید شما رو هم به زحمت انداختم . مدار رو تست کردم درست شد فقط به جای مقاومت فیدبک 270 کیلو از 220 کیلو استفاده کردم. بزودی شماتیک و نقشه و عکس برد را در یک تاپیک مجزا قرار خواهم داد
با تشکر مضاعف.

سلام
خواهش میکنم برای همه پیش میاد ولی معمولا برای پوشاندن خطای کاری خود ، واقعیت را نمیگویند و ناخواسته موجب گمراهی میشوند
همین صداقت شما قابل تحسینه

من همه جوره متعجب بودم که این چه نویز شدیدی است و چه شانسی که مواردی که بسختی قابل مشاهده است محقق شده

درواقع بدلیل عدم اتصال گراند ، مدار شما با نویز تغذیه میشده

در هرصورت خوشحالم فرمودید که نتیجه گرفتید و توفیق شما و کیفیت و کارایی و صحت مدار را ، الگویی برای کاربران محترم ساختید

سپاس

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,828
با سلام
دوستان گرامی نتیجه کار خود را در اینجا قرار می دهم تا برای دوستان دیگر قابل استفاده باشد
در این مدار یکی دیگر از کاربردهای آپ آمپ ها مشهود است
لینک مدار :
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=38050&p=199322#post199322
نمونه مونتاژ شده :
بر روی تصاویر کلیک کنید.

بالا