آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مدار ساده و همه کاره با آب امب

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
در اولین فرصت مدار را مونتاژ کرده و نتیجه را اعلام خواهم کرد فقط استاد من نمی خوام برای تغذیه 741 از ترانس استفاده کنم می خوام مداری استفاده کنم که از برق شهری به جای ترانس استفاده بشه مدار رو به صورتی که می خوام تغییر دادم اگر مشکلی مشاهده میفرمایید بفرمایئد تا اصلاح کنم.

دوست خوبم
سلام
ازآنجاکه جریان مورد نیاز مدار موصوف خیلی کم نیست لذا بهتر است از ترانس استفاده کنید ولی اگر اصرار دارید تغذیه را بدون ترانس تامین کنید باید
1- بجای خازن 33/ میکرو از 1 میکرو (105) سرامیکی
2- بجای 470 میکرو از 2200 میکرو یا بزرگتر
3- حتما زینر 12 ولت ( ترجیحا وات بالا که زینر چاقی است ) را با خازن 2200 میکرو موازی کنید
4- از لامپ کم مصرف وات پایین استفاده کنید زیرا با مدار شما نیم سیکل به لامپ میرسد ولی بهتر است بجای اینکه خروجی بریج را به کنتاکت رله بدهید فاز را به کنتاکت رله بدهید (و اتصال به امیتر را قطع کنید ) که در نوع مصرف کننده و لامپ محدودیتی نداشته باشید.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
با سلام
بنده آیسی 741 رو در پروتئوس چک کردم و طبق توضیحات شما بود اما lm358 برعکس بود یعنی با اعمال ولتاژ +12 به ورودی منفی خروجی صفر نمی شد اما با اعمال ولتاژ 12+ به ورودی مثبت خروجی صفر میشد. لطفا در این باره هم توضیح دهید.
باتشکر

سلام
دوست گرامی همانطور که دوست عزیز جناب m-j فرمودند
شماره پایه هایی که اعلام کردم متعلق به 741 است و در آپ امپ های دیگر عموما متفاوت است

اما عملکرد کلیه آپ امپ ها یکسان است
اینکه فرمودید به یکی از ورودی های lm358 ولتاژ میدهید مطابق انتظار عمل نمیکند
اولا ولتاژ یکی از ورودی ها تعیین کننده نیست بلکه بزرگی یکی نسبت بدیگری تعیین کننده است
مثلا اینکه به ورودی منفی 12 ولت داده اید عملکرد آنرا مشخص نمیکند و بستگی به مقدار ورودی مثبت دارد
یعنی اگر ورودی مثبت 13 ولت باشد دراینصورت ورودی مثبت بزرگتر است و خروجی باید ماکزیمم (H) شود
و اگر 11 ولت باشد ورودی منفی بزرگتر است و خروجی می نیمم یا زمین میشود

ثانیا اگر در آپ امپی عملکرد وارونه ای مشاهده فرمودید (هرچند من تابحال ندیده ام ) اشکال و غصه ای ندارد و با روشهایی که اعلام کردم میتوانید عملکرد آنرا وارونه کنید

من بدلیل ارزانی و فراوانی 741 همیشه از این آی سی استفاده کرده ام

سپاس

AB88

کاربر
2010-10-21
54
196
سلام
اولا ولتاژ یکی از ورودی ها تعیین کننده نیست بلکه بزرگی یکی نسبت بدیگری تعیین کننده است
ممنون، به این نکته توجه نمیکردم. ببخشید چرا داخل نرم افزار 741 از این قاعده مستثنا بود؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
ممنون، به این نکته توجه نمیکردم. ببخشید چرا داخل نرم افزار 741 از این قاعده مستثنا بود؟

سلام
1- نرم افزار مفید است اما قابل اعتماد نیست و هزاران پاسخ نرم افزاری و نظری و دلایل علمی به اندازه یک پاسخ عملی ارزشمند نیست

2- نرم افزار بر پایه اطلاعاتی که میدهید پاسخگو است و ممکن است اساسا اطلاعاتی در خصوص برخی از شرایط واقعی نداشته باشید که رعایت کنید و نرم افزار از پیش فرضی استفاده کند که متفاوت با شرایط شماست

3- اساسا در موارد کاملا علمی و عملی پاسخهای غلط و مضحکی از نرم افزار گرفته ام بطوریکه بارها مورد بررسی صاحبنظران برجسته قرار گرفته و تردیدی بر ضعف نرم افزارها وجود ندارد

آنچه حائز اهمیت است و ناخواسته با رعایت کلیه شرایط شما ، پاسخ واقعی را تقدیم میکند تجربیات و تست عملی است

سپاس

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
دوست خوبم
سلام
ازآنجاکه جریان مورد نیاز مدار موصوف خیلی کم نیست لذا بهتر است از ترانس استفاده کنید ولی اگر اصرار دارید تغذیه را بدون ترانس تامین کنید باید
1- بجای خازن 33/ میکرو از 1 میکرو (105) سرامیکی
2- بجای 470 میکرو از 2200 میکرو یا بزرگتر
3- حتما زینر 12 ولت ( ترجیحا وات بالا که زینر چاقی است ) را با خازن 2200 میکرو موازی کنید
4- از لامپ کم مصرف وات پایین استفاده کنید زیرا با مدار شما نیم سیکل به لامپ میرسد ولی بهتر است بجای اینکه خروجی بریج را به کنتاکت رله بدهید فاز را به کنتاکت رله بدهید (و اتصال به امیتر را قطع کنید ) که در نوع مصرف کننده و لامپ محدودیتی نداشته باشید.

سپاس
سلام
استاد گرامی موارد 1 و 2 و 3 رو در مدار اعمال کردم اما حقیقت مورد 4 رو متوجه نشدم منظورتون چیست اگر براتون مقدور هست در شکل پیوست شده مورد 4 رو برام اعمال بفرمایید
با تشکر

پیوست‌ها

• 46.4 کیلوبایت بازدیدها: 285

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام
استاد گرامی موارد 1 و 2 و 3 رو در مدار اعمال کردم اما حقیقت مورد 4 رو متوجه نشدم منظورتون چیست اگر براتون مقدور هست در شکل پیوست شده مورد 4 رو برام اعمال بفرمایید
با تشکر

سلام
دوست عزیزم
در مدار قبلی جریان لامپ فقط از طریق دیود چپ پایینی بسمت رله برقرار میشد و نیم سیکل به مصرف کننده میرسید که در لامپ کم مصرف وات پایین مانعی ندارد
ولی مدار جدید صحیح است فقط سیم پایینی برق شهر که به ورودی بریج متصل کردید به کنتاکت رله هم متصل کنید دراینصورت

برق شهر بدون دخل و تصرف به لامپ یا هر مصرف کننده جایگزین میرسد (در صورت استفاده از مصرف کننده متناوب که با dc صدمه می بیند دراینصورت موجب صدمه به آنها و موجب محدودیتی نمیشود )

اگر تصاویر ارسالی متناسب با متن پست و نصف تصویر حاضر باشد ساده تر و در یک نگاه قابل بررسی است

ابتدا تغذیه را تست کنید و ازآنجاکه نباید چنین تغذیه ای را بدون بار به برق شهر متصل کنید ( بدون بار احتمال سوختن زینر تقویت میشود) لذا یک مقاومت حدود 56 اهم وات بالا بجای مدار اصلی بگذارید و تغذیه را تست کنید که از صحت و سلامت و توانایی تغذیه مطمئن شوید که متحمل خسارت احتمالی نشوید

سپاس

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
سلام
دوست عزیزم
در مدار قبلی جریان لامپ فقط از طریق دیود چپ پایینی بسمت رله برقرار میشد و نیم سیکل به مصرف کننده میرسید که در لامپ کم مصرف وات پایین مانعی ندارد
ولی مدار جدید صحیح است فقط سیم پایینی برق شهر که به ورودی بریج متصل کردید به کنتاکت رله هم متصل کنید دراینصورت

برق شهر بدون دخل و تصرف به لامپ یا هر مصرف کننده جایگزین میرسد (در صورت استفاده از مصرف کننده متناوب که با dc صدمه می بیند دراینصورت موجب صدمه به آنها و موجب محدودیتی نمیشود )

سپاس

استاد گرامی
طبق اوامر شما مدار رو تغییر دادم ( خط آبی ) اگر درست هست بفرمایید تا شروع به مونتاژ کنم.

پیوست‌ها

• 52.1 کیلوبایت بازدیدها: 280

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
با سلام
استاد عزیز جناب غزال
مداری رو که برای فتوسل در نظر گرفتیم رو مونتاژ کردم اما به محض اینکه به برق وصلش میکنم رله وصل میشه و لامپ رو روشن میکنه حتی اگر اگر به فتوسل هم نور بتابونیم باز لامپ خاموش نمی شود به نظرتون مشکل کجاست؟؟؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
با سلام
استاد عزیز جناب غزال
مداری رو که برای فتوسل در نظر گرفتیم رو مونتاژ کردم اما به محض اینکه به برق وصلش میکنم رله وصل میشه و لامپ رو روشن میکنه حتی اگر اگر به فتوسل هم نور بتابونیم باز لامپ خاموش نمی شود به نظرتون مشکل کجاست؟؟؟

سلام
دوست خوبم

همین که مونتاژ کردید تقریبا کار تمام است و کمترین جای نگرانی نیست و چه بسا مفید است که ناگزیر به عیب یابی شوید و به نحوه صحیح عیب یابی و عملکرد مدار هرچه بیشتر مسلط شوید

اگر زینر 12 ولتی است ، به تبع آن تغذیه باید 12 ولت باشد دراینصورت :

1- باید پایه 3 دارای 6 ولت باشد ببینید دارد

2- پتانسیومتر را آنقدر بچرخانید که ولتاژ پایه 2 بیشتر از پایه 3 شود (هرچه بیشتر بهتر مثلا 7 یا 8 ولت )
دراینصورت باید خروجی آپ امپ (پایه 6) حدود صفر ولت شود و دراینحالت اعلام کنید چند ولت است
اگر با چرخاندن پتانسیومتر ولتاژ پایه 6 ثابت باشد و ماکزیمم و مینیمم نشود دراینصورت
یا آی سی سوخته

و یا تغذیه ، نویز شدیدی دارد

3- موارد فوق را با تغذیه خوب و یا با آداپتور تست کنید تا مشخص شود که تغذیه ایراد داشته یا نه
و اگر ایراد ، مربوط به تغذیه بود و با آداپتور مشکلی نداشت و عملکرد آی سی درست بود دراینصورت باید ایراد تغذیه را بر طرف کنیم

و یا مقدار مینیمم خروجی ، مقدار قابل توجهی است مثلا 2 ولت که باید با روشهایی که اعلام کردم حذف کنیم

4- پس از پاسخ سوالات فوق و لذا پس از اینکه از عملکرد آی سی مطمئن شدیم سراغ ترانزیستور میرویم

منتظر پاسخ شما هستم که مراحل بعدی را اعلام کنم

بالا