آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مدار ساده و همه کاره با آب امب

karameefarza

کاربر vip
کاربر
2010-11-05
56
310
کرمانشاه
سلام استاد خیلی ممنون از توضیحات شما مدتها بود که مسائلی را که شما توضیح دادید برای من سوال بود خداوند اجرتان بدهد و سلامت باشید اشنایی با روش صحیح عیب یابی و تعمیر وسائل الکترونیکی نیازمند درک دقیق عملکرد قطعات و قسمتهای ان است استفاده از اپ امپ ها در وسائل مختلف الکترونیکی بسیار است این مطالب بسیار مفید و کاربردی میباشد امیدوارم بیشتر از تجربه های ارزشمند شما بهره مند شویم :)

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
ممنون آقای غزال هم به خاطر مدار و هم توضیات خوب و واضحتون

سلام استاد خیلی ممنون از توضیحات شما مدتها بود که مسائلی را که شما توضیح دادید برای من سوال بود خداوند اجرتان بدهد و سلامت باشید اشنایی با روش صحیح عیب یابی و تعمیر وسائل الکترونیکی نیازمند درک دقیق عملکرد قطعات و قسمتهای ان است استفاده از اپ امپ ها در وسائل مختلف الکترونیکی بسیار است این مطالب بسیار مفید و کاربردی میباشد امیدوارم بیشتر از تجربه های ارزشمند شما بهره مند شویم :)

سلام و سپاس
دوست گرامی و ارجمند جناب hadi-dindar و karameefarza عزیز
اظهار لطف بزرگوارانه شما حاکی از جذب و فراگیری اطلاعات مورد نظر و مایه شوق و شعف و انگیزه های آتی است.

ضمن تایید نظر شما اساسا با تسلط بر عملکرد سیستم ها نیازی به تست قطعات خارج از مدار نداریم و تعمیر را بسیار ساده میکند

بعنوان مثال روشی که برای تست آپ امپ ها در داخل مدار در آدرس زیر تقدیم کرده ام با استفاده از اطلاعات همین تاپیک بدست آوردم

http://www.irantk.ir/showthread.php?t=28106&p=181027&viewfull=1#post181027

سپاس

fkh52000

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-11-13
881
5,244
شیراز
با سلام خدمت اقای غزال
و ممنون بابت این توضیحات جامع و کامل که بصورت
ساده و روان بیان میکنید که همه متوجه شوند و همچنین
علمی که دارید که بخوبی مدارات را تجزیه و تحلیل میکنید
خلاصه لذت بردم خدا خیرتان دهد و همیشه سالم باشید.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام خدمت اقای غزال
و ممنون بابت این توضیحات جامع و کامل که بصورت
ساده و روان بیان میکنید که همه متوجه شوند و همچنین
علمی که دارید که بخوبی مدارات را تجزیه و تحلیل میکنید
خلاصه لذت بردم خدا خیرتان دهد و همیشه سالم باشید.

سلام
ضمن تشکر از ابراز لطف دوست بزرگوارم جناب fkh52000 عزیز

تنها نکته ای که اهمیت چندانی ندارد و لذا غالبا نیازی به رعایت آن نیست آف ست ( OFF SET ) است که در عرایضم مغفول مانده و بشرح زیر است.

بطوریکه وقتی میگوییم خروجی صفر یا زمین میشود درواقع صفر نسبی میشود نه صفر واقعی
و این واقعیت که خروجی کاملا صفر نمیشود و همیشه ولتاژ ناچیزی دارد معمولا مانند همین مدار ، اشکالی ایجاد نمیکند اما اگر در موردی استثنائا این ولتاژ ناچیز موجب اختلال سیستم گردد و حذف آن ضروری باشد با دو روش قابل حذف است که در حالت صفر ولت (LOW ) واقعا خروجی صفر شود

1- استفاده از پایه 1 و 5 این آی سی که برای همین منظور پیش بینی شده بطوریکه با اتصال پتانسیومتر حدود 100 کیلو به پایه 1 و 5 و تنظیم آن ، این مشکل رفع میشود و خروجی واقعا صفر میشود

2- سری کردن یک زینر با خروجی
مثلا اگر از زینر 2 ولتی استفاده کنید حتی اگر خروجی در حالت صفر ولت تا مقدار 2 ولت هم باشد توسط زینر حذف میشود و اجازه عبور تا 2 ولت را نمیدهد و به این ترتیب واقعا به صفر ولت دست می یابیم
البته دراینصورت در حالت 12 ولت ( H ) هم بجای 12 ولت مقدار 10 ولت خواهیم داشت ( 2 ولت کم میکند ) که مانعی ندارد.

ضمنا بجای زینر میتوان از دیود یکسوساز ( با بایاس مستقیم ) هم استفاده کنیم

سپاس

میرچولی

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2006-12-03
507
5,671
شهرستان سبزوار
سلام دوست عزیز بااینکه از مدتها قبل از این آییسی در آزمایشات خودم استفاده کرده بودم ولی با طرز کار آن به این خوبی که شما توضیح دادید آشنا نبودم خیلی ازتوضیحات زیبا وقابل فهم جنابعالی لذت بردم انشاألله خداوند به شما اجروخیر دنیوی واخروی کرامت فرماید.

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
استاد گرامی جناب غزال
گرچه زدن دکمه تشکر در زیر پست ها را برای شما کافی نمی بینم اما واقعا" توصیف زیبایی داشتید به قدری که خیلی از مشکلاتم در رابطه با مقایسه گر ها بر طرف شد.
اگر بخوام از همین مدار به جای سنسورش از یک فتوسل بهره ببرم که شبها یک لامپ 220 ولت را روشن کند ( بدون لرزش رله ) چه تغییراتی باید در مدار ایجاد کنم . ؟؟
سپاسگذارم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استاد گرامی جناب غزال
گرچه زدن دکمه تشکر در زیر پست ها را برای شما کافی نمی بینم اما واقعا" توصیف زیبایی داشتید به قدری که خیلی از مشکلاتم در رابطه با مقایسه گر ها بر طرف شد.
اگر بخوام از همین مدار به جای سنسورش از یک فتوسل بهره ببرم که شبها یک لامپ 220 ولت را روشن کند ( بدون لرزش رله ) چه تغییراتی باید در مدار ایجاد کنم . ؟؟
سپاسگذارم

سلام
دوست عزیزم
لطف دارید
همین مدار کافی است و حتی ترانزیستور هم نمیخواد چون لامپ مورد نظر شما جریان چندانی نیاز نداره و لذا به رله کوچکی نیاز دارید که آپ امپ قادر به تامین جریان بوبین آن است و لذا یک مقاومت 100 اهم با رله سری کنید و بجای ترانزیستور بگذارید کفایت میکند

و اگر دوست دارید از همین مدار هم استفاده کنید میتوانید بدون کوچکترین تغییری استفاده کنید و بجای ترمیستور فتوسل بگذارید و نتیجه را هم جهت اطمینان کاربران محترم اعلام کنید.
ضمنا در پست 8 تمهیدات مدار جهت جلوگیری از لرزش رله را توضیح دادم که مقاومت 270 کیلو بهمین منظور پیش بینی شده است و هرگز اجازه لرزش رله را نمیدهد

سپاس

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
سلام
دوست عزیزم
لطف دارید
همین مدار کافی است و حتی ترانزیستور هم نمیخواد چون لامپ مورد نظر شما جریان چندانی نیاز نداره و لذا به رله کوچکی نیاز دارید که آپ امپ قادر به تامین جریان بوبین آن است و لذا یک مقاومت 100 اهم با رله سری کنید و بجای ترانزیستور بگذارید کفایت میکند

و اگر دوست دارید از همین مدار هم استفاده کنید میتوانید بدون کوچکترین تغییری استفاده کنید و بجای ترمیستور فتوسل بگذارید و نتیجه را هم جهت اطمینان کاربران محترم اعلام کنید.
ضمنا در پست 8 تمهیدات مدار جهت جلوگیری از لرزش رله را توضیح دادم که مقاومت 270 کیلو بهمین منظور پیش بینی شده است و هرگز اجازه لرزش رله را نمیدهد

سپاس
در اولین فرصت مدار را مونتاژ کرده و نتیجه را اعلام خواهم کرد فقط استاد من نمی خوام برای تغذیه 741 از ترانس استفاده کنم می خوام مداری استفاده کنم که از برق شهری به جای ترانس استفاده بشه مدار رو به صورتی که می خوام تغییر دادم اگر مشکلی مشاهده میفرمایید بفرمایئد تا اصلاح کنم.

پیوست‌ها

• 43.4 کیلوبایت بازدیدها: 363

AB88

کاربر
2010-10-21
54
196
با سلام
بنده آیسی 741 رو در پروتئوس چک کردم و طبق توضیحات شما بود اما lm358 برعکس بود یعنی با اعمال ولتاژ +12 به ورودی منفی خروجی صفر نمی شد اما با اعمال ولتاژ 12+ به ورودی مثبت خروجی صفر میشد. لطفا در این باره هم توضیح دهید.
باتشکر

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
با سلام
بنده آیسی 741 رو در پروتئوس چک کردم و طبق توضیحات شما بود اما lm358 برعکس بود یعنی با اعمال ولتاژ +12 به ورودی منفی خروجی صفر نمی شد اما با اعمال ولتاژ 12+ به ورودی مثبت خروجی صفر میشد. لطفا در این باره هم توضیح دهید.
باتشکر
با اجازه استاد غزال
دوست عزیز
741 فقط یک آپ آمپ داخلی دارد اما lm358 دارای دو آپ آمپ هست و اصلا" پایه هاش با 741 متفاوت هست
در آیسی 358 پایه های
1و7 خروجی
8 و 4 تغذیه
2 و 6 ورودی های منفی
3 و 5 ورودی های مثبت
هستند

بالا