آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست : برای تست ترانزیستور راهنمایی کنید لطفا

ahpa63

کاربر
2012-11-06
139
392
با سلام
من یک ترانزیستور sa1300 دارم با مولتی متر که تست میکنم وقتی پروب مشکی روی بیس است و پروب قرمز را به پایه های دیگر میزنیم هر دو پایه یک مقدار مساوی نشان میدهند و اگر پروب روی بیس را تغییر دهیم عدد نمایش داده شده 1میباشد
ایا این ترانزیستور سالم است یا معیوب؟

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,098
74,085
48
ایران
پاسخ : تست ترانزیستور

با سلام
من یک ترانزیستور sa1300 دارم با مولتی متر که تست میکنم وقتی پروب مشکی روی بیس است و پروب قرمز را به پایه های دیگر میزنیم هر دو پایه یک مقدار مساوی نشان میدهند و اگر پروب روی بیس را تغییر دهیم عدد نمایش داده شده 1میباشد
ایا این ترانزیستور سالم است یا معیوب؟

سلام
اگه ترانزیستور معمولی باشه. سالمه.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,552

دوست عزیز این که با پراب مشکی راه می دهد یعنی ترانزیستور
pnp است . و اگر پراب قرمز راه داد ترانزیستور npn
با سلام :
یاد آوری :
البته دوستان مبتدی توجه کنند که این نتیحه تست در مولتی مترهای دیجیتالی قابل قبول هست در مولتی مترهای انالوگ { میترعقربه ای }با صرف نظر اینکه ارقام مقدار دیگری هست اما نتیجه رنگ پروب ها برعکس یعنی {در دیجیتالی پراب مشکی در بیس...با قرمز در طرفین راه می دهد یعنی ترانزیستور PNP است } این نتیجه در انالوک NPN خواهد بود و برعکس پروب ها PNP
موفق باشید .

سفیر امید

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-11-29
1,058
10,007

سلام میشه بکید این بایها جطور تشخیص داد با اهمتر عقربی
یا عکسی بزارید تا بایهای pnpوnpn تشخیص داد

======================================

اهم پایه امیتر تقریبا7/. از پایه کلکتور نصبت به بیس بیشتر است که برای تشخیص اون یا از رنج پایین اهممتر عقربه ای استفاده کنید ویا از اهممتر دیجیتالی موفق باشید

ahmadsaki

کاربر
2012-01-30
12
38

سفیر امید سلام
من کمی با ترانزیستور مشکل دارم میخواستم بدونم جطور میشه
pnpوnpn تشخیص داد
بیشتر توضیح بدین متشکرم
یا اکه میشه عکس بزارین

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,878
9,763
خراسان بزرگ!

درود
با اجازه دوستان.
نکته اول که جناب رجبی فرمودن بسیار مهم هست.
به علت اینکه در مولتی متر عقربه ای اتصال باتری در مدار اهم متر هست بنابراین پلاریته پرابها با تستر دیود مولتی متر دیجیتال برعکس است.

ضمنا ولتاژی با مولتیمتر دیجیتال حدود 0.7 برای پیوندهای سیلیکون و 0.3 برای ژرمانیوم میخوانید ولتاژ فوروارد دیود پیوند است و نه مقاومت.

این نکته هم مهم است که گاهی پیوند ها اسیب میبینند و لی در تست دیودی سالم نشان میدهند.
همینها را اگر با مولتی متر دیجیتال در حالت مگا اهم تست کنید میشود تا حدودی خرابی را فهمید.بیشتر حالت مقایسه است.

برای تست ترانزیستور معمولی با مولتی متر دیجیتال باید فرض کنید داخل ترانزیستور دو دیود هست که همان دو پیوند یا ساندویچ ترانزیستور است.
این دو دیود یک سرشان با هم مشترک است که میشود پایه بیس.
بسته به اینکه ترانزیستور مثبت یا منفی باشد سر مشترک کاتد یا اند هست.

برای تست باید این دیودهای فرضی تست شوند.
یک پراب مولتی متر روی بیس و پراب دیگر به دوپایه دیگر باید حدود 0.7 ولت نشان دهد.
پیوندی که ولتاژی کمی بیشتر نشان میدهد کلکتور است که سطح پیوند بزرگتریدارد.
اگر پراب مشترک مشکی بود ترانزیستور مثبت و قرمز منفی است.
در مولتی متر انالوگ رنگ پرابها برعکس است.در رنج ضربدر 1 بگذارید انالوگ را.

اما: بهترین تست نیمه هادیها با کروتریسر است که بتوانید منحنی عملکرد را ببینید.curve tracer

بالا