آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

AmirMahdi09

کاربر
2018-08-29
17
22
درود

شما که فرمودید Q2 را تعویض و tip41 نصب کردید
یعنی از tip41 سوخته استفاده کرده بودین ؟
بجای Q4 از tip35 مرغوب ( نه ارزون ) استفاده کن

سپاس

خیر، سالم بود، ولی بعدم متوجه شدم ترانزیستور tip122 بود(دارلینگتون):smile:
شاید به همین دلیل ولتاژ امیترش ثابت بود

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
خیر، سالم بود، ولی بعدم متوجه شدم ترانزیستور tip122 بود(دارلینگتون):smile:
شاید به همین دلیل ولتاژ امیترش ثابت بود

درود

دوست گرامی ازآنجاکه پست ها مورد استفاده علاقمندان بیشماری قرار میگیره لذا بابت پیگیری پست ها ملزم به رعایت حقوق دیگران و احتراز از رفتار سلیقه ای که جفای به علاقمندان است هستیم .
فلذا چنانچه علاقمنذان ، پس از صرف وقت قابل توجه و مطالعه پست ها با این نتیجه مواجه شوند که فرمودید شاید علتش این بود شاید اون بود جفایی احساس میکنند که کمترین حاصلی نیز نداشته

سرور گرامی زمانیکه مشکلی مطرح میفرمایید حتی اگر خودتان علاقه ای به کشف دلایل پدیده ها نداشته باشید و صرفا خواستار رفع عیب باشید دراینصورت نیز جهت رعایت حقوق علاقمندان تا حصول مقصود ، ملزم به پیگیری و پاسخگویی هستید بویژه که عدم پاسخگویی و عدم توجه به سوالات مطروحه ، توهین به پاسخگو است زیرا پس از تقبل زحمات بررسی و مطالعه مشکل شما ، سوالاتی مطرح و تقدیم کرده که با عدم پاسخگویی درواقع اعلام میفرمایید زور الکی زدی چون من پاسخ نمیدم و اجرا هم نمیکنم و کار خودمو انجام میدم.

لذا هرچند سعی میکنم نام شما را بخاطر بسپارم تا زور الکی نزنم و دیگه زحمت بی حاصل یا کم حاصلی تحمل نکنم ولی امیدوارم حقوق عمومی را در موارد آتی رعایت فرمایید

اما در پاسخ به ادعای حضرتعالی که فرمودید tip 41 را اشتباها اعلام کرده بودید و tip122 بوده و شاید به این دلیل که دارلینگتون است کار نمیکرده بعرض میرسانم

اولا خطای اعلام ۴۱ بجای ۱۲۲ قابل توجیه نیست زیرا ظاهر اعداد مذکور شباهتی با یکدیگر ندارند و لذا بنظر میرسه به زحمات خودتان هم توجه نمی فرمایید
ثانیا دارلینگتون در محل Q2 هیچ اشکالی نداره و با دارلینگتون هم کار میکنه
ثالثا اگر این پاسخ را بموقع و پس از سوال ارسال میفرمودید علاوه بر اینکه با همون tip122 عیب رفع و مشخص میشد ضمنا ضعف فنی خودت هم رفع و از نظر فنی تقویت میشدی

چون اشکال شما فقط عدم رعایت پایه های ترانزیستور Q2 بوده بطوریکه قطعا بیس را بجای کلکتور محسوب و نصب کرده بودی که موجب بروز این اشکال شده بود .

سپاس

A302866A

کاربر
2012-08-03
6
8
با سلام به استاد عزیز
تغذیه رو ساختم.ولی وقتی خزوجی و اتصال کوتاه میکنم.Q4 داغ داغ میشه و ال ای دی هم کم نور روشن میشه
مگر نباید خروجی قطع بشود
لطفا راهنمایی کنید
با تشکر

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
با سلام به استاد عزیز
تغذیه رو ساختم.ولی وقتی خزوجی و اتصال کوتاه میکنم.Q4 داغ داغ میشه و ال ای دی هم کم نور روشن میشه
مگر نباید خروجی قطع بشود
لطفا راهنمایی کنید
با تشکر

درود

مگر نباید خروجی قطع بشود
خیر
اساسا عبارت محدود کننده جریان گویای وظیفه و تکلیفه که در هر شرایطی قادر به دریافت جریان بیش از مقدار انتخابی نیستید
لذا وقتی ۱ آمپر انتخاب کنید تا ۱ آمپر عکس العملی نداره اما اگر بخواهید با بار کم اهم و یا اتصال کوتاه جریان بیش از ۱ آمپر دریافت کنید محدود کننده اجازه نمیده و فقط ۱ آمپر قابل دریافت میشه
بنابرین اگه مثلا جریان ۱۰۰ میلی آمپر انتخاب و اتصال کوتاه کنید ازآنجاکه بیش از ۱۰۰ میلی آمپر قابل دریافت نیست لذا ترانزیستور کمی گرم میشه و در هیچ شرایطی بشدت داغ نمیشه
برای جریان قابل توجه از هیت سینک استفاده کنید و ترانزیستور قدرت را اضافه فرمایید.

سپاس

smaeel

کاربر
2008-02-27
65
329
با سلام و تبریک سال نو به دوستان و بخصوص جناب غزال و آرزوی سالی پر برکت به همراه آگاهی برای همه.
جناب غزال بیصبرانه منتظر منبع تغذیه طراحی جدید هستیم با آرزوی موفقیت برای شما.
اینجانب منبع تغذیه مطرح در این تاپیک را ساختم و با توجه به ترانسی که در اختیار داشتم ، تغییراتی در بعضی مقادیر دادم و از رگولاتور خطی 8 ولت استفاده کردم.
شماتیک را مجددا کشیده و بورد جدید بر ای آن طراحی کردم.شماتیک به همراه مقادیری که تغییر دادم ضمیمه است:
schematic.png

مقادیری که تغییر دادم :

Q2 اصلی : 2N2219
Q2 جدید : BD139

R11 اصلی : 27k
R11 جدید : 68k

R12 اصلی : 56k
R12 جدید : 10k

R14 اصلی : 1.5k
R14 جدید : 1k

R18 اصلی : 56k
R18 جدید : 68k

R22 اصلی : 3.9k
R22 جدید : 1k

ترانس مورد استفاده 8.5 ولت AC میباشد 3 آمپر که مخصوص لامپهای هالوژن 12 ولت 20 وات قدیمی بوده که روی خازن بزرگ 11 ولت دی سی دارم.
به جای سه آپ امپ از یک lm358 و یک 78L08 استفاده شد.

منبع تغذیه کار میکند و خروجی از صفر تا حدود 9.5 ولت قابل تنظیم است و از این جهت مشکلی نیست.
مشکل افت ولتاژ در هنگام جریان کشی متوسط است.من انتظار دارم روی 7 ولت جریان 700 میلی آمپر را بطور ثابت از این منبع بگیرم.ولی وقتی آنرا روی 7 ولت تنظیم و یک مقاومت 10 اهم به آن متصل میکنم ، جریان مربوطه 630 میلی آمپر و ولتاژ خروجی حدود 6.5 ولت میشود.آیا این مقادیر طبیعی است؟در صورت امکان راهنمایی فرمایید.سایر اندازه گیریها را در زیر آورده ام :

ولتاژ روی دیود زینر D7 :
منفی 5.44 ولت

تنظیم ولتاژ خروجی منبع بدون بار روی 7 ولت
ولتاژ روی خازن بزرگ بدون بار 11 ولت
ولتاژ رگولاتور 78L08 بدون بار 7.94 ولت

اتصال بار 10 اهمی به خروجی منبع :
ولتاژ روی خازن بزرگ با بار 10 اهمی 9.67 ولت
ولتاژ رگولاتور 78L08 با بار 10 اهمی 7.73 ولت
ولتاژ دو سر بار 6.52 ولت و جریان آن 630 میلی آمپر

در ضمن با همین جریان حدود 700 میلی آمپر ترانزیستور قدرت بعد از حدود 30 ثانیه اتو میشود.نمیدانم چرا اینقدر مستعد گرم شدن است با وجود افت ولتاژ حدود 3 ولت روی آن ، آیا مربوط به جنس بی کیفیت آن است یا ماهیت اینها همینطور بوده است؟

ممنون از توجه شما جناب غزال.

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
با سلام و تبریک سال نو به دوستان و بخصوص جناب غزال و آرزوی سالی پر برکت به همراه آگاهی برای همه.
جناب غزال بیصبرانه منتظر منبع تغذیه طراحی جدید هستیم با آرزوی موفقیت برای شما.
اینجانب منبع تغذیه مطرح در این تاپیک را ساختم و با توجه به ترانسی که در اختیار داشتم ، تغییراتی در بعضی مقادیر دادم و از رگولاتور خطی 8 ولت استفاده کردم.
شماتیک را مجددا کشیده و بورد جدید بر ای آن طراحی کردم.شماتیک به همراه مقادیری که تغییر دادم ضمیمه است:
schematic.png

مقادیری که تغییر دادم :

Q2 اصلی : 2N2219
Q2 جدید : BD139

R11 اصلی : 27k
R11 جدید : 68k

R12 اصلی : 56k
R12 جدید : 10k

R14 اصلی : 1.5k
R14 جدید : 1k

R18 اصلی : 56k
R18 جدید : 68k

R22 اصلی : 3.9k
R22 جدید : 1k

ترانس مورد استفاده 8.5 ولت AC میباشد 3 آمپر که مخصوص لامپهای هالوژن 12 ولت 20 وات قدیمی بوده که روی خازن بزرگ 11 ولت دی سی دارم.
به جای سه آپ امپ از یک lm358 و یک 78L08 استفاده شد.

منبع تغذیه کار میکند و خروجی از صفر تا حدود 9.5 ولت قابل تنظیم است و از این جهت مشکلی نیست.
مشکل افت ولتاژ در هنگام جریان کشی متوسط است.من انتظار دارم روی 7 ولت جریان 700 میلی آمپر را بطور ثابت از این منبع بگیرم.ولی وقتی آنرا روی 7 ولت تنظیم و یک مقاومت 10 اهم به آن متصل میکنم ، جریان مربوطه 630 میلی آمپر و ولتاژ خروجی حدود 6.5 ولت میشود.آیا این مقادیر طبیعی است؟در صورت امکان راهنمایی فرمایید.سایر اندازه گیریها را در زیر آورده ام :

ولتاژ روی دیود زینر D7 :
منفی 5.44 ولت

تنظیم ولتاژ خروجی منبع بدون بار روی 7 ولت
ولتاژ روی خازن بزرگ بدون بار 11 ولت
ولتاژ رگولاتور 78L08 بدون بار 7.94 ولت

اتصال بار 10 اهمی به خروجی منبع :
ولتاژ روی خازن بزرگ با بار 10 اهمی 9.67 ولت
ولتاژ رگولاتور 78L08 با بار 10 اهمی 7.73 ولت
ولتاژ دو سر بار 6.52 ولت و جریان آن 630 میلی آمپر

در ضمن با همین جریان حدود 700 میلی آمپر ترانزیستور قدرت بعد از حدود 30 ثانیه اتو میشود.نمیدانم چرا اینقدر مستعد گرم شدن است با وجود افت ولتاژ حدود 3 ولت روی آن ، آیا مربوط به جنس بی کیفیت آن است یا ماهیت اینها همینطور بوده است؟

ممنون از توجه شما جناب غزال.

درود

با تبریک متقابل سال نو
حتما نقشه تغذیه ای که قول دادم طراحی و تست و تقدیم میکنم و اتفاقا قطعات لازم را جهت تست ایده ذهنی تهیه کرده ام.
اما ایراد تغذیه مورد نظر شما ولتاژ ورودی است که کافی نیست ‍و
البته ، افت ناچیزی در این نقشه طبیعی است اما نقشه ای که تقدیم میکنم باوجودیکه بسیار ساده تر خواهد بود اما چنین ضعفی نداره که تثببت ولتاژ خروجی نیاز به قطعات زیادی داشته باشه و با این وجود شاهد تغییرات ناچیزی باشیم
چند دور به ثانویه ترانس بشکل سوزنی ( یعنی بدون باز کردن هسته ) اضافه کن افت ولتاژ قابل تحمل میشه . یا چند خازن بزرگ با ۳۳۰۰ میکرو موازی کن
روش سوم و ساده تر اینه که فقط ولتاژ ورودی رگلاتور را افزایش بدی و مستقل از بقیه مدار تغذیه کنی بنحوی که جریان خروجی تاثیری بر ولتاژ خروجی رگلاتور نداشته باشه ولی الان طبق اندازه گیری شما هم تاثیر قابل توجهی داره و لذا افت خروجی تغذیه بدیهی است زیرا آپ امپ A تصور میکنه ولتاژ کمتری انتخاب کردید.

ضمنا داغ شدن ترانزیستور در جریان dc بمقدار ۷/. آمپر طبیعیه ‌و اضافه کردن ولتاژ ورودی جهت کاهش افت ولتاژ موجب افزایش حرارت هم میشه ، باید از رادیاتور استفاده کنی و یا باید از چند ترانزیستور قدرت استفاده کنی.
بابت گزارش دقیق و کامل ممنونم

سپاس

آخرین ویرایش:

hamid.elec

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-08-22
571
2,006
آبیک-قزوین
سلام استاد
چرا بجای استفاده از ترانزیستور از فت که امپر بالاتری نسبت به ترانزیستور ها داره استفاده نمیشه به طور مثال irf3205 جریان ۱۱۰ امپر داره ولی tip 35 فقط ۲۵ امپر تحمل میکنه؟
منظور بنده از طرح این سوال این نیست که بخوام بگم من از همه زرنگ تر بودم و این موضوع فقط به ذهن من رسید قطعا دلیلی داره که استفاده نمیشه هدفم پی بردن به دلیل هست.
البته یک حدس هایی میزنم نمیدونم درست باشه یا نه من همیشه فت ها رو در حالت کلید زنی دیدم تو منابع سوییچینگ و برام سواله که چرا از فت با اینکه جریان بالاتری رو تحمل میکنه در چنین مداراتی استفاده نمیکنند.
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
سلام استاد
چرا بجای استفاده از ترانزیستور از فت که امپر بالاتری نسبت به ترانزیستور ها داره استفاده نمیشه به طور مثال irf3205 جریان ۱۱۰ امپر داره ولی tip 35 فقط ۲۵ امپر تحمل میکنه؟
منظور بنده از طرح این سوال این نیست که بخوام بگم من از همه زرنگ تر بودم و این موضوع فقط به ذهن من رسید قطعا دلیلی داره که استفاده نمیشه هدفم پی بردن به دلیل هست.
البته یک حدس هایی میزنم نمیدونم درست باشه یا نه من همیشه فت ها رو در حالت کلید زنی دیدم تو منابع سوییچینگ و برام سواله که چرا از فت با اینکه جریان بالاتری رو تحمل میکنه در چنین مداراتی استفاده نمیکنند.
سپاس

درود

اتفاقا سوال خوبی است ، اشتباه از اینجا شروع میشه که تصور میکنیم ۱۰۰ ولتی یا ۱۰ آمپری و دیگر مشخصاتی که برای یک نیمه هادی اعلام میشه در هر شرایطی صادقه.
اما اینطور نیست و هر قطعه ای همراه با نمودارهایی عرضه میشه که رفتار و شرایط آنرا تعریف میکنه و فت یا ترانزیستور ۱۰ آمپری در هر شرایطی قادر به تحمل ۱۰ آمپر نیست و بدترین شرایط یک قطعه تحمل جریان dc است و هرچه اختلاف ولتاژ ورودی و خروجی بیشتر باشه وضعیتش بدتر میشه
لذا اینکه ترانزیستور ۲۵ آمپری نسبت به ۱۰ آمپری ارجحیت داره یک حدس تقریبی است که غالبا درسته ولی ممکنه در شرایط خاصی که سیستم مورد نظر ما کار میکنه یک ترانزیستور ۱۰ آمپری ۱۰۰ ولتی خیلی بهتر از ۲۵ آمپری ۱۰۰ ولتی کار کنه که البته بندرت اتفاق می افته ولی میافته و محال نیست.
آنچه که مهمه توانایی تحمله که مثلا برای حداکثر جریان ۳ آمپر و ۳۰ ولت ، ترانزیستور ۱۰ آمپری ۲۰ آمپری تفاوتی نداره و هر دو قادر به تحمل آن هستند اما از نظر کیفیت بهتره از قطعاتی که تاکنون متقاضی کمتری داشته و لذا عرضه تقلبی آن مقرون بصرفه نبوده استفاده کنیم بهمین جهت احتمال تقلب 2n3055 خیلی بیشتر از Tip35 هست و لذا بهتره از tip35 استفاده بشه که ارزانتر و احتمالا اصیل تر است.
فت ها دارای ساختاری هستند که حرارت کمتری تولید میکنند البته نه به اندازه ای که حرارتش خیلی کمتر باشه اما کاربرد اصلی آن در سوئیچینگه و هر چند در آنالوگ هم قابل استفاده است ولی در جریان و فرکانس پایین آنالوگ ترانزیستورها بی رقیبند

سپاس

smaeel

کاربر
2008-02-27
65
329
با تشکر از توجه جنابعالی و ممنون از ارایه راهکار
در حقیقت اینجانب برای شارژ باتری سیلد اسید 6 ولت 7 آمپر ساعت بدنبال شارژر مناسب بودم.
ابتدا مداری با lm317 و محدود کننده جریان (که نقشه آن به وفور در وب بعنوان شارژر باتری ارایه شده است) ساختم که افت ولتاژ زیاد و جریاندهی کمی داشت.ولتاژ بدون بار 7 ولتی با اتصال بار 10 اهمی به حدود 5.5 ولت افت میکرد.این افت ولتاژ در جریانهای کمتر هم وجود داشت ولی کمتر.
میدانم این تغذیه دارای امکاناتی فراتر از این است که به عنوان شارژر استفاده شود ولی پس از ناکامی در lm317 به آن روی آورده و با زحمت آنرا بر اساس نیاز خود تغییر دادم که آنهم با افت ولتاژ جزیی ذکر شده همراه شد که طبق فرمایش شما آنرا اصلاح خواهم کرد.
در صورت امکان بعنوان شارژر برای باتری با مشخصات فوق مداری مناسب و تست شده سراغ دارید؟
با تشکر مجدد

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
با تشکر از توجه جنابعالی و ممنون از ارایه راهکار
در حقیقت اینجانب برای شارژ باتری سیلد اسید 6 ولت 7 آمپر ساعت بدنبال شارژر مناسب بودم.
ابتدا مداری با lm317 و محدود کننده جریان (که نقشه آن به وفور در وب بعنوان شارژر باتری ارایه شده است) ساختم که افت ولتاژ زیاد و جریاندهی کمی داشت.ولتاژ بدون بار 7 ولتی با اتصال بار 10 اهمی به حدود 5.5 ولت افت میکرد.این افت ولتاژ در جریانهای کمتر هم وجود داشت ولی کمتر.
میدانم این تغذیه دارای امکاناتی فراتر از این است که به عنوان شارژر استفاده شود ولی پس از ناکامی در lm317 به آن روی آورده و با زحمت آنرا بر اساس نیاز خود تغییر دادم که آنهم با افت ولتاژ جزیی ذکر شده همراه شد که طبق فرمایش شما آنرا اصلاح خواهم کرد.
در صورت امکان بعنوان شارژر برای باتری با مشخصات فوق مداری مناسب و تست شده سراغ دارید؟
با تشکر مجدد

درود

شارژ باطری چنین تشکیلاتی نمیخواد
ولتاژ خازن بزرگ همین تغذیه را با لامپ جلوی اتومبیل یا مقاومت کوچکی سری کن و به باطری متصل کن
و برای اطلاع از وضعیت شارژ که شارژ کامل شده یا نه از این مدار ساده زیر استفاده کن و شدت نور را در باطری خالی و شارژ شده تجربه و تست کن
البته با توجه به شرایط ترانس و باطری شما باید مقاومت ها را با مقادیر دیگری تست کنی و بجای ۴۷ اهمی حدود ۲۲۰ اهمی استفاده کن
باطری را کاملا تخلیه کن و دراینحالت نور لامپ پرنور باشه و با شارژ کامل کم نور بشه
هر چه جریان شارژ کمتر باشه یعنی زمان شارژ طولانی تر باشه برای باطری مفیدتره
اگه ممکنه جدا کردن شارژر را فراموش کنی باید ولتاژ حدود 6/5 ولت بسازی و با مقاومت سری به باطری متصل کنی که پس از یکماه هم خسارتی وارد نکنه .

سپاس

IMG_20190323_171325_098.jpg

آخرین ویرایش:
بالا