آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
اگه زینر ۶ ولتی باشه و ولتاژ خروجی ۱۲،۴ ولت بشه ورودی مثبت و منفی چند ولت میشن ؟
ولتاژ خروجی 12/4 ورودی مثبت 6/2 و ورودی منفی 6/4 میشد . چون ولتاژ منفی بزرگتر است ولتاژ خروجی را به پایین میکشه.
اگر ولتاژ خروجی 12 ورودی مثبت 6 و ورودی منفی 6 میشد . تا اپ مپ اروم بگیره ولتاژ خروجی 12 ولت بشه.
اگر بخواهیم ولتاژ خروجی 12/4 ولت بشه باید از زینر 6/2 ولتی استفاده کنیم ولتاژ ورودی مثبت 6/2 و ولتاژ منفی 6/2 بشه تا ولتاژ خروجی 12/4 ولت بشه

اما در این تغذیه برای تامین ولتاژ ثابت (۱۰ ولت) از ولتاژ تغذیه استفاده نکرده و بلکه از ولتاژ خروجی استفاده کرده و برای ورودی مثبت از نصف ولتاژ خروجی فیدبک گرفته چرا ؟
از ورودی مثبت از نصف ولتاژ خروجی فید بک گرفته بتونه مقدار ولتاژ ورودی مثبت را کنترل کنه در حقیقت با افزایش و کمتر شدن ولتاز خروجی ولتاژ ورودی مثبت را تعیین میکند . در غیر اینصورت ولتاژ خروجی با تغییرات اثری روی ورودی مثبت ندارد.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
ولتاژ خروجی 12/4 ورودی مثبت 6/2 و ورودی منفی 6/4 میشد . چون ولتاژ منفی بزرگتر است ولتاژ خروجی را به پایین میکشه.
اگر ولتاژ خروجی 12 ورودی مثبت 6 و ورودی منفی 6 میشد . تا اپ مپ اروم بگیره ولتاژ خروجی 12 ولت بشه.
اگر بخواهیم ولتاژ خروجی 12/4 ولت بشه باید از زینر 6/2 ولتی استفاده کنیم ولتاژ ورودی مثبت 6/2 و ولتاژ منفی 6/2 بشه تا ولتاژ خروجی 12/4 ولت بشه

از ورودی مثبت از نصف ولتاژ خروجی فید بک گرفته بتونه مقدار ولتاژ ورودی مثبت را کنترل کنه در حقیقت با افزایش و کمتر شدن ولتاز خروجی ولتاژ ورودی مثبت را تعیین میکند . در غیر اینصورت ولتاژ خروجی با تغییرات اثری روی ورودی مثبت ندارد.

درود

مثال را برای رسیدن به پاسخ مطرح کردم ولی با وجودیکه بدرستی تحلیل کردی اما سوال را فراموش کردی و پاسخ ندادی .
پاسخ سوال چی شد ؟
چرا ولتاژ زینر از خروجی تامین شده ؟

باید با زینر ۶ ولتی و با ولتاژ تغذیه ولتاژ ۶ ولت بسازیم که به مثبت ورودی متصل بشه و نصف ولتاژ خروجی را به ورودی منفی متصل کنی
حالا این روش را با روشی که تحلیل کردی در حالتی که ولتاژ خروجی ۱۲،۴ هست ، مقایسه کن ببین چه فرقی دارند ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم

درود بر استاد عزیزمان
یکی از دوستان این منبع رو ساختند اما یه مشکل کوچیک دارند و چون دسترسی نداشتند از من سئوال کردند که بنده هم قدرتی به تحلیل و عیب یابی ندارم.
ولتاژ پایه ۶ هر سه آی سی در سوکت u1 ۱۱.۲ هست.
مشکل مدار این هست که ولتاژ خروجی با ترانس ۲۴ ولت ۰ تا ۲۷ ولت متغیر میشه و خروجی از ۲۷ بیشتر نمیشه. با اینکه ولتاژ سر خازن بزرگ ۳۰ ولت هست
ممنون میشم راهنمایی کنید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود بر استاد عزیزمان
یکی از دوستان این منبع رو ساختند اما یه مشکل کوچیک دارند و چون دسترسی نداشتند از من سئوال کردند که بنده هم قدرتی به تحلیل و عیب یابی ندارم.
ولتاژ پایه ۶ هر سه آی سی در سوکت u1 ۱۱.۲ هست.
مشکل مدار این هست که ولتاژ خروجی با ترانس ۲۴ ولت ۰ تا ۲۷ ولت متغیر میشه و خروجی از ۲۷ بیشتر نمیشه. با اینکه ولتاژ سر خازن بزرگ ۳۰ ولت هست
ممنون میشم راهنمایی کنید

اگه فقط اشکالش اینه تغذیه سالمه.
آیا بدون بار اینطوره .
در صورت بی باری
ترانس ۲۴ ولت باید ولتاژ بیشتر از ۳۰ ولت مستقیم بده و باید حدود ۳۴ ولت بده.
و لذا ترانس از ۲۴ ولت کمتره حدود ۲۲ ولته.
و اگه باری متصله دراینصورت ولتاژ خازن بزرگ متناسب با بار کم میشه.

سپاس

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم
اگه فقط اشکالش اینه تغذیه سالمه.
آیا بدون بار اینطوره .
در صورت بی باری
ترانس ۲۴ ولت باید ولتاژ بیشتر از ۳۰ ولت مستقیم بده و باید حدود ۳۴ ولت بده.
و لذا ترانس از ۲۴ ولت کمتره حدود ۲۲ ولته.
و اگه باری متصله دراینصورت ولتاژ خازن بزرگ متناسب با بار کم میشه.

سپاس

سلام و درود بیکران
عید سعید قربان رو خدمت شما و همه دوستان انجمن تبریک و شادباش عرض میکنم

جناب استاد ایشون گفتند که خروجی بدون بار ۲۷ ولت هست. ولتاژ AC ترانس هم ۲۳.۷۸ ولت هست. قریب به ۲۴ ولت. همین سئوال هم برای من پیش اومد که چرا ولتاژ سر خازن ۳۰ ولت هست. بهشون گفتم با مولتی متر دیگری خروجیها رو چک کنن. شاید ولتاژ AC رو خطا نشون میده

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام و درود بیکران
عید سعید قربان رو خدمت شما و همه دوستان انجمن تبریک و شادباش عرض میکنم

جناب استاد ایشون گفتند که خروجی بدون بار ۲۷ ولت هست. ولتاژ AC ترانس هم ۲۳.۷۸ ولت هست. قریب به ۲۴ ولت. همین سئوال هم برای من پیش اومد که چرا ولتاژ سر خازن ۳۰ ولت هست. بهشون گفتم با مولتی متر دیگری خروجیها رو چک کنن. شاید ولتاژ AC رو خطا نشون میده

درود

پاسخ سوال منو ندادین.
زمانیکه خروجی ۲۷ ولته همون زمان ولتاژ خازن بزرگ چند ولته؟

زمانیکه بار به خروجی متصل کرده ولتاژ خازن بزرگ ۳۰ ولت بوده؟
در هر صورت افت ولتاژ ناشی از قدرت ترانس و لذا ناشی از مقاومت داخلی ترانس و ناشی از مقدار ظرفیت خازن صافی هست و اشکالی نداره و حتی همین ولتاژ هم امکان صدمه آی سی ها رو تقویت میکنه .

یعنی همین ولتاژ هم بالاست و اگه بالاتر بره آی سی ها زود به زود میسوزن.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود

اگر به هر طریقی ورودی مثبت را به هر ولتاژ ثابتی مثلا ۱۰ ولت متصل کنی و خروجی را به ورودی منفی متصل کنی دراینصورت ولتاژ خروجی فقط یک راه داره که برابر با ولتاژ ورودی مثبت یعنی ۱۰ ولت بشه .

اگه با تقسیم ولتاژ نصف ولتاژ خروجی را به ورودی منفی متصل کنی فقط یک راه داره که ولتاژ خروجی دو برابر ولتاژ ورودی مثبت یعنی ۲۰ ولت بشه .

اما در این تغذیه برای تامین ولتاژ ثابت (۱۰ ولت) از ولتاژ تغذیه استفاده نکرده و بلکه از ولتاژ خروجی استفاده کرده و برای ورودی مثبت از نصف ولتاژ خروجی فیدبک گرفته چرا ؟
درواقع با زیرکی قابل تحسین به هدف ارزنده ای رسیده .
ببینم میتونین دلیلشو پیدا کنین ؟

اگه ولتاژ خروجی ای سی و ورودی ها رو لحظه لحظه تعقیب کنین متوجه میشین.
خیلی ساده اسنت؟
راهنمایی:
اگه زینر ۶ ولتی باشه و ولتاژ خروجی ۱۲،۴ ولت بشه ورودی مثبت و منفی چند ولت میشن ؟

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 167182

درود

با سوال اخیر متوجه شدم سوال جالب پست قبل بی پاسخ مونده .

یعنی اگه با زینر و منبع تغذیه ، ولتاژ ثابت ۶ ولت بسازیم و به ورودی مثبت آپ امپی متصل کنیم.
و نصف ولتاژ خروجی آمپ امپ را به ورودی منفی متصل کنیم دراینصورت رگلاتور ۱۲ ولت ساخته ایم.

و اگر بجای روش فوق ، نصف ولتاژ خروجی را به ورودی مثبت بدهیم و از زینر ۶ ولتی مطابق نقشه انتهای پست ۴۶۰ برای تامین ولتاژ ورودی منفی استفاده کنیم بازم رگلاتور ۱۲ ولت ساخته ایم که بسیار دقیق تر است.

اما چرا روش دوم دقیق تر است.

سپاس

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم
درود

پاسخ سوال منو ندادین.
زمانیکه خروجی ۲۷ ولته همون زمان ولتاژ خازن بزرگ چند ولته؟

زمانیکه بار به خروجی متصل کرده ولتاژ خازن بزرگ ۳۰ ولت بوده؟
در هر صورت افت ولتاژ ناشی از قدرت ترانس و لذا ناشی از مقاومت داخلی ترانسه و مقدار ظرفیت خازن بزرگه و اشکالی نداره و حتی همین ولتاژ هم امکان صدمه آی سی ها رو تقویت میکنه .

یعنی همین ولتاژ هم بالاست و اگه بالاتر بره آی سی ها زود به زود میسوزن.

سپاس

درود بر استاد عزیز
ایشون فرمودند قبل از اتصال بار ولتاژ خازن بزرگ ۳۱ هست و بعد از اتصال ولتاژ سر خازن به ۲۶ ولت کاهش پیدا میکنه. و ولتاژ خروجی ۲۰ میشه.
نکته عجیب اینه که ایشون گفتن حتی ترانس ۲۶ ولت هم به ورودی متصل کردند خروجی باز هم ۲۷ ولت بیشتر نمیشه.
نکته دیگه خازن ۱۰۰ کیلو روی برد هیچگونه عملکردی نداره. برای تنظیم ولوم ولتاژ.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود بر استاد عزیز
ایشون فرمودند قبل از اتصال بار ولتاژ خازن بزرگ ۳۱ هست و بعد از اتصال ولتاژ سر خازن به ۲۶ ولت کاهش پیدا میکنه. و ولتاژ خروجی ۲۰ میشه.
نکته عجیب اینه که ایشون گفتن حتی ترانس ۲۶ ولت هم به ورودی متصل کردند خروجی باز هم ۲۷ ولت بیشتر نمیشه.
نکته دیگه خازن ۱۰۰ کیلو روی برد هیچگونه عملکردی نداره. برای تنظیم ولوم ولتاژ.

درود

ترانسش کوچیکه و بار بزرگ
برای گزارش این اشکال باید ولتاژ خروجی و ولتاژ خازن بزرگ را در دو حالت بارداری و بی باری اعلام کنید.
و بار را نیز گزارش کنید.

لذا با ترانس ۲۶ ولت هم باید ولتاژهای فوق در دو حالت گزارش کنیدهمچنین بار که مشخصاتش لازمه.

ولی قبلا هم گفتم افت ولتاژ ناشی از ظرفیت خازن و قدرت ترانس هست که کوچیکه و پاسخی ندادید.
منظور از خازن ۱۰۰ کیلو را نفهمیدم که چیه و کجاست ؟ مگه خازن ۱۰۰ میکرو برای تنظیم ولتاژ داریم؟
و چطور فهمیدید تاثیر نداره ؟
ضمنا به نفعش هست که تغذیه ساده تر و دقیقی که طراحی کردم بسازه.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا