آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام استاد.صبحو وقتتون بخیر.
یک راست میرم سراغ سوالاتتون و اونایی رو که میتونم جواب میدم.
راجب یک سیم پرسیدین که به مقاومت 0.33 متصل شده باشه.بعله استاد هست که یک طرف سیم به مقاومت وصله که خروجی مثبت هم هست (یعنی طرف دیگه مقاومت که خروجی مثبت در نظر گرفته شدهمقاومت ) به اونطرفش وصل شده و طرف دیگه ی سیم به مقاومت 47 اهمی متصل به ال ایی دی میرسه.( در واقع همین سیم موازی با مقاومت 47 اهمی هست )
------------------------------------------------------------------
استاد دیروز که بهتون گفتم هریک از مسیرها به یک دیود جدا میرسن رو تو عکسای زیر مشخص کردم.توی نقشه اینهارو چطوری برای شما نشون بدم؟

o4ei_dsc_00452.png
[/URL][/IMG]

vg34_dsc_0044.png
[/URL][/IMG]

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

درحاال تصحیح

درود

میگی مسیری که به دیودهای جداگانه متصل میشت فلان و فلانه.
من متوجه نمیشم و قبلا گفتم فرصت حل کردن معماهای شما رو هم ندارم که برام معما درست کنی و حل کنم که منظور شما چیه ؟
باید روی نقشه اضافه کنی ببینم چیه ؟

سیم ۲ را یکبار به خروجی مثبت متصل کن و جریان بکش ببین تغییری در آمپر حاصل میشه؟
و یکبار به پایه ۴۷ اهمی و بار دیگه به پایه دیگر ۴۷ اهمی متصل کن و جریان بکش ببین در عدد آمپرمتر تغییری میکنه ؟
تصاویری که میفرستی حجم بسیار بالایی داره لااقل ویرایش کن حجمش کم بشه
معلوم نیست این حجم بالا که آپلود نمیشه و قبول نمیکنه چطور میفرستی؟

سپاس

آخرین ویرایش:

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
182
درود

میگی مسیری که به دیودهای جداگانه متصل میشت فلان و فلانه.
من متوجه نمیشم و قبلا گفتم فرصت حل کردن معماهای شما رو هم ندارم که برام معما درست کنی و حل کنم که منظور شما چیه ؟
باید روی نقشه اضافه کنی ببینم چیه ؟

سیم ۲ را یکبار به خروجی مثبت متصل کن و جریان بکش ببین تغییری در آمپر حاصل میشه؟
و یکبار به پایه ۴۷ اهمی و بار دیگه به پایه دیگر ۴۷ اهمی متصل کن و جریان بکش ببین در عدد آمپرمتر تغییری میکنه ؟
تصاویری که میفرستی حجم بسیار بالایی داره لااقل ویرایش کن حجمش کم بشه
معلوم نیست این حجم بالا که آپلود نمیشه و قبول نمیکنه چطور میفرستی؟

سپاس
استاد حوصله کنین.دارم نقشه کامل زو میکشم براتون بفرستم.اون کارهایی رو هم که گفتین انجام میدم گزارش میکنم
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
این هم نقشه کامل و پایه های مشخص شده پنل نمایشگر.ایندفعه عکس رو کم حجم کردم.امیدوارم کیفیتش خوب باشه

gq2z_dsc_0046.jpg
[/URL][/IMG]

شماره هایی که روی نقشه نوشتم همون شماره های قبلی هست.
سیم 2 رو طبق توضیحی که دادین به هردو طرف مقاومت زدم و البته به خروجی مثبت هم وصل کردم.فقط در صورت وصل بودن به یک طرف مقاومت امپر رو نشون میده که اونم فقط 0.5 آمپر رو نشون میده.

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
استاد حوصله کنین.دارم نقشه کامل زو میکشم براتون بفرستم.اون کارهایی رو هم که گفتین انجام میدم گزارش میکنم
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
این هم نقشه کامل و پایه های مشخص شده پنل نمایشگر.ایندفعه عکس رو کم حجم کردم.امیدوارم کیفیتش خوب باشه

gq2z_dsc_0046.jpg
[/URL][/IMG]

شماره هایی که روی نقشه نوشتم همون شماره های قبلی هست.
سیم 2 رو طبق توضیحی که دادین به هردو طرف مقاومت زدم و البته به خروجی مثبت هم وصل کردم.فقط در صورت وصل بودن به یک طرف مقاومت امپر رو نشون میده که اونم فقط 0.5 آمپر رو نشون میده.

درود

این نقشه بهتر شد ولی دو سیمی که به ۲ دیود سمت چپ پایین متصله چیه؟
منفی خروجی را اشتباه کشیدی
سیم ۲ را به منفی خازن بزرگ یا منفی پل متصل کردی که اشتباهه
۳۳ ،. اهمی را به منفی خازن بزرگ یا منفی پل متصل کردی و اشتباهه

سیم ۲ را در برد نمایشگر تعقیب کن که به چه قطعاتی متصل شده روی کاغذ بکش تا بگم چکار کنی
آیا پتانسیومتر های داخل برد تاثیری در نمایش مقدار آمپر نداره؟

سپاس

آخرین ویرایش:

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
182
منفی خروجی را اشتباه کشیدی
بعله.منفی خروجی به پلدیود متصله

سیم ۲ را به منفی خازن بزرگ یا منفی پل متصل کردی که اشتباهه
مسیر سیم 2 که به خازن وصل شده بود رو حذف کردم.مسیر اضافه رو حذف کردم و نقشه به این صورته

m9eu_dsc_0044.png
[/URL][/IMG]

البته خروجی منفی به منفی پل دیود وصل میشه

آخرین ویرایش توسط مدیر:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
بعله.منفی خروجی به پلدیود متصله

مسیر سیم 2 که به خازن وصل شده بود رو حذف کردم.مسیر اضافه رو حذف کردم و نقشه به این صورته

m9eu_dsc_0044.png
[/URL][/IMG]

درود
اولا سیم ۲ و ۳۳ ،. نباید به منفی خروجی متصل باشه
ثانیا منفی خروجی رو با نقطه متصل کن که به کجا متصل میشه (باید به منفی پل متصل بشه ) و بخشی که میخوای حذف بشه کاغذ بگذار

سپاس

آخرین ویرایش:

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
182
استاد پست قبلی توضیح دادم که سیم 2 به منفی پل دیود وصل میشه
و روی نقشه هم مقاومت 0.33 اهمی به منفی وصل نشده وطبق نقشه هستش.
فقط خروجی منفی رو اشتباهی کشیدم که اونم خدمتتون توضیح دادم.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
روی برد نمایشگر سیم دو به یک پایه پتانسیومتر 10 کیلو اهمی وصل شده و پایه دیگه پتانسیو به زمین و پایه مشترک پتانسیو سری با یک مقاومت و یک خازن به ایسی مگا 8 وصل شده
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مشکل حل شد.

----------------------------------------------------------------------
استاد با تنظیم پتانسیومتر پشت پنل مشکل نمایش جریان حل شد.
اما ولوم ولتاژ مشکل داره و 45 ولت رو نشون میده و اصلا تغییری نمیکنه . ولی فعلا جریان 3 آمپر رو نشون میده حتی تا 4 آمپر هم تونستم ازش بکشم.
-------------------------------------------------------------------------------------------
استاد از زحماتتون بینهایت متشکرم.کلا مشکل حل شد و حالا میتونم تا 5 آمپر ازش استفاده بکنم
:icon26::87000000::a12:

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
استاد پست قبلی توضیح دادم که سیم 2 به منفی پل دیود وصل میشه
و روی نقشه هم مقاومت 0.33 اهمی به منفی وصل نشده وطبق نقشه هستش.
فقط خروجی منفی رو اشتباهی کشیدم که اونم خدمتتون توضیح دادم.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
روی برد نمایشگر سیم دو به یک پایه پتانسیومتر 10 کیلو اهمی وصل شده و پایه دیگه پتانسیو به زمین و پایه مشترک پتانسیو سری با یک مقاومت و یک خازن به ایسی مگا 8 وصل شده
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مشکل حل شد.

----------------------------------------------------------------------
استاد با تنظیم پتانسیومتر پشت پنل مشکل نمایش جریان حل شد.
اما ولوم ولتاژ مشکل داره و 45 ولت رو نشون میده و اصلا تغییری نمیکنه . ولی فعلا جریان 3 آمپر رو نشون میده حتی تا 4 آمپر هم تونستم ازش بکشم.
-------------------------------------------------------------------------------------------
استاد از زحماتتون بینهایت متشکرم.کلا مشکل حل شد و حالا میتونم تا 5 آمپر ازش استفاده بکنم
:icon26::87000000::a12:

درود
با خط قرمز مشخص کردم سیم۲ و ۳۳، . اهم به منفی پل متصل شده که هیچکدام نباید متصل به منفی باشه و اشتباهه

قبلا سیم ها به کجا متصل بودند که که با یک ولت اختلاف نشون میداد؟

روی برد نمایشگ پتانسیومتری دیده نمیشه .
مقاومت ۱۲۰ کیلو را با اهم متر تست کن ببین واقعا ۱۲۰ کیلو هست؟
یکبار سیم ۴ و یکبار ۳ را قطع کن ببین دیگه ولتاژ نشون نمیده ؟

سپاس

IMG_20200114_221036_414.jpg

آخرین ویرایش:

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
182
درود
با خط قرمز مشخص کردم سیم۲ و ۳۳، . اهم به منفی پل متصل شده که هیچکدام نباید متصل به منفی باشه و اشتباهه

قبلا سیم ها به کجا متصل بودند که که با یک ولت اختلاف نشون میداد؟

روی برد نمایشگ پتانسیومتری دیده نمیشه .

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 162184
هیچکدوم وصل نیستن و اون اخرین نقشه که براتون فرستادم اون دو مورد رو کلا حذف کردم که اشتباه کشیده بودم.پست قبلی هم اشاره کردم که اون موردها اضافی هستن و کلا باید حذف بشن که با رنگ سفید حذف کردم از روی نقشه.و خروجی منفی هم مستقیم از منفی پل دیود میرسه.
حالا استاد طبق اخرین نقشه که براتون فرستادم اگه میشه لطفا یه تحلیلی نسبت به این مدار بهم بگین بدونم طرز کارش چطور بود.چون خیلی از جاهاش برام گیج کننده بود
ممنون میشم.
پتانسیومترهایی که گفتین روی برد نمایشگر دیده نمیشن در پشت برد جاگذاری شدن به همراه یک رگلاتور 5 ولت.
اگه بخواین یه عکس از پشت نمایشگر براتون میفرستم تا ببینید.

جای سیمها هم از قبل درست بودن فقط قبلا فک میکنم پتانسیومترهارو دستکاری کرده بودم که روی نمایشگر با اختلاف نشون میداد.
کلا نقشه های قبلی رو استفاده نکنین و اخرین نقشه ایی که گذاشتم و خودتون با رنگ قرمز علامت گذاشتین از اون استفاده بکنین.
ممنون

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
هیچکدوم وصل نیستن و اون اخرین نقشه که براتون فرستادم اون دو مورد رو کلا حذف کردم که اشتباه کشیده بودم.پست قبلی هم اشاره کردم که اون موردها اضافی هستن و کلا باید حذف بشن که با رنگ سفید حذف کردم از روی نقشه.و خروجی منفی هم مستقیم از منفی پل دیود میرسه.
حالا استاد طبق اخرین نقشه که براتون فرستادم اگه میشه لطفا یه تحلیلی نسبت به این مدار بهم بگین بدونم طرز کارش چطور بود.چون خیلی از جاهاش برام گیج کننده بود
ممنون میشم.
پتانسیومترهایی که گفتین روی برد نمایشگر دیده نمیشن در پشت برد جاگذاری شدن به همراه یک رگلاتور 5 ولت.
اگه بخواین یه عکس از پشت نمایشگر براتون میفرستم تا ببینید.

جای سیمها هم از قبل درست بودن فقط قبلا فک میکنم پتانسیومترهارو دستکاری کرده بودم که روی نمایشگر با اختلاف نشون میداد.
کلا نقشه های قبلی رو استفاده نکنین و اخرین نقشه ایی که گذاشتم و خودتون با رنگ قرمز علامت گذاشتین از اون استفاده بکنین.
ممنون

درود

مجددا تاکید میکنم در نقشه آخر شما مقاومت ۳۳ ،.و سیم ۲ به منفی پل متصل شده و با خط قرمز نشون دادم که اگه اینطور باشه همیشه صفر ولت نشون میده و دود تغذیه درمیاد
اگه نقشه کوچکترین اشکالی داشته باشه قابل تحلیل نیست و باوجودیکه مدام اصرار کردم به اینجا رسیده که مملو از نقص و اشتباهه ده بار تاکید میکنم تا یک مورد کوچیک را اصلاح میکنی ، لذا من نقشه سالم رو با مصیبت تحلیل میکنم حالا اینو چطور تحلیل کنم؟

سپاس

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
182
مجددا تاکید میکنم در نقشه آخر شما مقاومت ۳۳ ،.و سیم ۲ به منفی پل متصل شده و با خط قرمز نشون دادم که اگه اینطور باشه همیشه صفر ولت نشون میده و دود تغذیه درمیاد
سلام استاد وقتتون بخیر
برای بار چندم بازم توضیح میدم
بعله اون مسیری که کشیدم اشتباه روی نقشه کشیدم.(فقط اون دو تکه مسیر اشتباه است و اصلا نباید باشن) که با رنگ سفید حذف کردم.(خروجی منفی مستقیم به منفی پل دیود وصل میشه ) با این توضیح نقشه کامل میشه.
توی پستهای قبل هم توضیح دادم که اون مسیرها باید حذف بشن.

استاد فک میکنم پستهای بنده رو عجله ایی میخونین
:whistle0:

آخرین ویرایش:
  • Like
بالا