آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
به نام خدا
استاد این تغذیه یه عیب بدی دارند اونم اینکه مثلا جریان رو میای میبندی
رو کمترین حالت ممکن ولی متاسفانه تو لحظه اول کسری از ثانیه جریان اولیه بالای داره که اگر اتصالی پیش بیاد و دستگاه حساس باشه
سریع میسوزه آیا راهی داره برای درست کردنش

درود

استاد اسدی عزیز
اشکالی که فرمودی آیا رفع شد یا واقعا از صحت مونتاژ مطمئنی و ضعفی در این تغذیه پیدا کردی ؟
چون این تغذیه سالیان درازی وسیله کارم بوده و مشکلی ندیدم البته من بهمان اندازه که در طراحی سختگیر هستم و سعی میکنم در زمان طراحی شدیدترین فشارهای ممکن را به سیستم وارد کنم تا نقاط ضعفش مشخص بشه و رفع کنم بهمان اندازه در استفاده از هر دستگاهی فوق العاده محتاط هستم و بنحوی استفاده میکنم که کمترین فشار را تحمل میکنه
و لذا ازآنجا که من این تغذیه را طراحی نکردم و سالیان دوری که اساسا قادر به طراحی نبودم مونتاژ و فقط استفاده کردم ممکنه بدلیل این خصوصیتم و نحوه استفاده ، نتونستم ضعفشو ببینم .

لذا اگه از ضعف مربوطه مطمئنی بصورت کامل و شفاف اعلام کن که در چه شرایطی صدمه می بینه تا منم تست کنم و اشکال را ببینم و رفع کنم.
احتمالا از ترانس ۲۴ ولت استفاده کردی که نباید استفاده کنی زیرا ادعای نقشه بابت حداکثر ولتاژ ۳۰ ولت ناصحیحه و آپ امپ ها در مرز اختلال قرار میگیره و احتمال صدمه زیاد میشه و لذا همواره تاکید کردم از ولتاژ پایینتر مثلا ترانس ۱۸ ولت ( یعنی ترانس ۹ ولت سه سر که فراوونه و دو سر ابتدا و انتهایی ۱۸ ولته ) استفاده کنید .

سپاس

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
465
قم
درود
جناب غزال وقتتون بخیر. ممنون بابت ایجاد این تاپیک مفید و پرمحتوا

خدمتتون عرض کنم که من این مدار رو ساختم. البته برای ساخت از سایت های دیگه کمک گرفتم و بعد از ساخت تاپیک شما در این سایت رو دیدم. برای بار اول مدار رو به ترانس 24 ولت 3 آمپر متصل کردم. خروجی رو به صورت صفر تا 31 ولت داشتم. چون ترانسم مشکل داشت و داغ میکرد دیگه به مدار وصل نکردم تا ترانس مناسبی تهیه کنم. برای تست چند ترانس دیگه که ولتاژ کاری اونها کمتر بود مثل 15 یا 18 ولت نصب کردم. اما نمیدونم چرا دیگه مدار به درستی کار نمیکنه. هر ترانسی که به ورودی مدار متصل میکنم خروجی مدار در بالاترین حد ولتاژ قرار میگیره و با تغییر ولوم پی 1 و پی 2 هیچ تغییری در ولتاژ ایجاد نمیشه. آیا این مشکل دلیل خاصی داره یا مطابق فرمایشتون بنده هم باید تمامی مراحل پست 68 و 69 رو طی کنم تا مشکل رو حل کنم. ممنون میشم راهنمایی کنید.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
درود
جناب غزال وقتتون بخیر. ممنون بابت ایجاد این تاپیک مفید و پرمحتوا

خدمتتون عرض کنم که من این مدار رو ساختم. البته برای ساخت از سایت های دیگه کمک گرفتم و بعد از ساخت تاپیک شما در این سایت رو دیدم. برای بار اول مدار رو به ترانس 24 ولت 3 آمپر متصل کردم. خروجی رو به صورت صفر تا 31 ولت داشتم. چون ترانسم مشکل داشت و داغ میکرد دیگه به مدار وصل نکردم تا ترانس مناسبی تهیه کنم. برای تست چند ترانس دیگه که ولتاژ کاری اونها کمتر بود مثل 15 یا 18 ولت نصب کردم. اما نمیدونم چرا دیگه مدار به درستی کار نمیکنه. هر ترانسی که به ورودی مدار متصل میکنم خروجی مدار در بالاترین حد ولتاژ قرار میگیره و با تغییر ولوم پی 1 و پی 2 هیچ تغییری در ولتاژ ایجاد نمیشه. آیا این مشکل دلیل خاصی داره یا مطابق فرمایشتون بنده هم باید تمامی مراحل پست 68 و 69 رو طی کنم تا مشکل رو حل کنم. ممنون میشم راهنمایی کنید.

درود

بله مراحل عیب یابی را طی کنید درست میشه
پایه ۶ ای سی u1 چندولته ؟

ضمنا اگر نیاز به کم کردن ولتاژ ترانس داری به روش تاپیک زیر و بدون باز کردن هسته میتونی ولتاژ را بمقدار دلخواه کم کنی.
https://www.irantk.ir/threads/48462...-باز-کردن-هسته?p=264228&viewfull=1#post264228

در ضمن ، اخیرا این تغذیه را با قطعات اندک و فقط با یک آپ امپ طراحی کردم که بسیار ساده تر و دقیق تر از تغذیه ای است که مونتاژ فرمودید و مطمئنم قبل از آنکه عیب این تغذیه رفع بشه بدون اشکال مونتاژ و قابل استفاده میشه چون خیلی ساده است و احتمال خطا بسیار کم میشه اینجا:
https://www.irantk.ir/threads/99745...لیل-و-عیب-یابی?p=559642&viewfull=1#post559642

سپاس

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
465
قم
درود

بله مراحل عیب یابی را طی کنید درست میشه
پایه ۶ ای سی u1 چندولته ؟

ضمنا اگر نیاز به کم کردن ولتاژ ترانس داری به روش تاپیک زیر و بدون باز کردن هسته میتونی ولتاژ را بمقدار دلخواه کم کنی.
https://www.irantk.ir/threads/48462...-باز-کردن-هسته?p=264228&viewfull=1#post264228

در ضمن ، اخیرا این تغذیه را با قطعات اندک و فقط با یک آپ امپ طراحی کردم که بسیار ساده تر و دقیق تر از تغذیه ای است که مونتاژ فرمودید و مطمئنم قبل از آنکه عیب این تغذیه رفع بشه بدون اشکال مونتاژ و قابل استفاده میشه چون خیلی ساده است و احتمال خطا بسیار کم میشه اینجا:
https://www.irantk.ir/threads/99745...لیل-و-عیب-یابی?p=559642&viewfull=1#post559642

سپاس

درود فراوان

اول اینکه ورودی من ترانس 13.5 می باشد. پایه شش آی سی 1 18.5 ولت دی سی هست. با جا به جا کردن آی سی ها هیچ تغییری در ولتاژ ایجاد نشد

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
درود فراوان

اول اینکه ورودی من ترانس 13.5 می باشد. پایه شش آی سی 1 18.5 ولت دی سی هست. با جا به جا کردن آی سی ها هیچ تغییری در ولتاژ ایجاد نشد

درود

برای آی سی ها سوکت نصب کنید

احتمالا هر ۳ آی سی سوخته و یا اینکه مونتاژ u1 اشکالی داره
اگر u1 بدرستی مونتاژ شده باشه و یا قبلا تغذیه سالم بوده دراینصورت محل u1 بعنوان تست کننده آی سی قابل استفاده است
یعنی هر آپ امپ را در محل u1 نصب کنید و پایه ۶ حدود ۱۱ ولت باشه آی سی سالمه.

اگر قبلا برای لحظاتی هم این تغذیه شما بدرستی کار کرده با احتمال زیاد هر ۳ آی سی شما سوخته.

سپاس

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
465
قم
درود

برای آی سی ها سوکت نصب کنید

احتمالا هر ۳ آی سی سوخته و یا اینکه مونتاژ u1 اشکالی داره
اگر u1 بدرستی مونتاژ شده باشه و یا قبلا تغذیه سالم بوده دراینصورت محل u1 بعنوان تست کننده آی سی قابل استفاده است
یعنی هر آپ امپ را در محل u1 نصب کنید و پایه ۶ حدود ۱۱ ولت باشه آی سی سالمه.

اگر قبلا برای لحظاتی هم این تغذیه شما بدرستی کار کرده با احتمال زیاد هر ۳ آی سی شما سوخته.

سپاس

سلام مجدد. جناب غزال عزیز من سه عدد آی سی دیگه تهیه کردم. سئوالم اینه من آی سی ها رو جایگذاری کنم یا ممکنه طبقه دیگری از مدار هم آسیب دیده باشه و لازم باشه چک کنم؟ یا آی سی ها رو اگر قرار بدم در صورت خرابی قسمت دیگه آسیبی نمیبینن؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
سلام مجدد. جناب غزال عزیز من سه عدد آی سی دیگه تهیه کردم. سئوالم اینه من آی سی ها رو جایگذاری کنم یا ممکنه طبقه دیگری از مدار هم آسیب دیده باشه و لازم باشه چک کنم؟ یا آی سی ها رو اگر قرار بدم در صورت خرابی قسمت دیگه آسیبی نمیبینن؟

درود

اگه آی سی ها سوکت داره
ابتدا آی سی ها رو در محل u1 تست کن اگه پایه ۶ حدود ۱۱ ولت داشت سالمه ولی اگه اولین آی سی رو گذاشتی و پایه ۶ ولتاژ مناسب نداشت دست نگهدار و کاری نکن و گزارش کن
بعد در صورت سلامت آی سی فقط u1 و u2 را نصب و ولتاژ خروجی را تست کن اگه درست بود u3 را هم نصب کن

سپاس

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
465
قم
درود

اگه آی سی ها سوکت داره
ابتدا آی سی ها رو در محل u1 تست کن اگه پایه ۶ حدود ۱۱ ولت داشت سالمه ولی اگه اولین آی سی رو گذاشتی و پایه ۶ ولتاژ مناسب نداشت دست نگهدار و کاری نکن و گزارش کن
بعد در صورت سلامت آی سی فقط u1 و u2 را نصب و ولتاژ خروجی را تست کن اگه درست بود u3 را هم نصب کن

سپاس

درود

جناب استاد
تمامی آی سی ها سوکت دارند. فقط آی سی یک رو قرار دادم. ولتاژ ورودی 18 ولت. ولتاژ خروجی 23.8 ولت. پایه شماره شش آی سی 1 هم دقیقا همانند خروجی می باشد یعنی 23.8 ولت. فقط طبق گفته شما آی سی شماره 1 رو قرار دادم

در ضمن بدون قرار دادن آی سی هم کلا پایه شش تمام آی سی ها که با هم مرتبط هم هستند همین ولتاژ رو دارند. مشکل از جای دیگه اس به نظرم. چون اصلا نباید به این پایه ولتاژی با این مقدار برسه. خطوط ارتباطی که مستقیم به این سه پایه ( یعنی سه تا شش) وصل هست مستقیم از خروجی مثبت دیود های یکسو ساز میاد. چطور میشه که سر راه این ولتاز کم بشه و به 11 ولت برسه؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
درود

جناب استاد
تمامی آی سی ها سوکت دارند. فقط آی سی یک رو قرار دادم. ولتاژ ورودی 18 ولت. ولتاژ خروجی 23.8 ولت. پایه شماره شش آی سی 1 هم دقیقا همانند خروجی می باشد یعنی 23.8 ولت. فقط طبق گفته شما آی سی شماره 1 رو قرار دادم

در ضمن بدون قرار دادن آی سی هم کلا پایه شش تمام آی سی ها که با هم مرتبط هم هستند همین ولتاژ رو دارند. مشکل از جای دیگه اس به نظرم. چون اصلا نباید به این پایه ولتاژی با این مقدار برسه. خطوط ارتباطی که مستقیم به این سه پایه ( یعنی سه تا شش) وصل هست مستقیم از خروجی مثبت دیود های یکسو ساز میاد. چطور میشه که سر راه این ولتاز کم بشه و به 11 ولت برسه؟

درود
احتمالا اشتباها پایه ۷ را اعلام میکنید
و یا u1و u3 را اشتباه گرفتی ؟

پایه ۶ در u1 باید توسط آی سی ساخته بشه آی سی های دیگر را تست نکن تا این مشکل رفع بشه.

مجددا دقت کن اگر واقعا در u1 پایه ۶ مقدار حدود ۱۱ ولت نیست ولتاژ دو سر زینر D8 که به پایه ۶ متصله اعلام کن. یعنی پروب قرمز به کاتد زینر و مشکی به آند زینر متصل کن ببین چند ولته؟

U1 همون آی سی هست که زینر D8 به پایه ۶ آی سی متصله

سپاس

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
465
قم
درود
احتمالا اشتباها پایه ۷ را اعلام میکنید
و یا u1و u3 را اشتباه گرفتی ؟

پایه ۶ در u1 باید توسط آی سی ساخته بشه آی سی های دیگر را تست نکن تا این مشکل رفع بشه.

مجددا دقت کن اگر واقعا در u1 پایه ۶ مقدار حدود ۱۱ ولت نیست ولتاژ دو سر زینر D8 که به پایه ۶ متصله اعلام کن. یعنی پروب قرمز به کاتد زینر و مشکی به آند زینر متصل کن ببین چند ولته؟

U1 همون آی سی هست که زینر D8 به پایه ۶ آی سی متصله

سپاس

استاد عزیز، من مدار رو از روی سایتی دیگه پیش از مراجعه به اینجا مونتاژ کردم. یک عکس حاوی چینش قطعات مدار رو هم به همراه داشت. این عکس منظورم هست. آیا این عکس صحیح هست؟ متاسفانه مداری که در پست شماره یک این تاپیک وجود داره خیلی کوچیک هست و قابلیت زوم نداره. اگر تایید میفرمایید که ادامه کاری که فرمودید رو انجام بدم.

1318495328_layout.gif

این هم آدرس سایت

https://techno-electro.com/آموزش/من...بیت-شده-با-قابلیت-کنترل-جریان-0.002-تا-3-آمپر

این نکته رو هم اضافه کنم که مطابق این جایگزاری پایه دیود زینر D8 به پایه هفتم آی سی U1 متصل شده. مگر نه اینکه پایه شماره یک آی سی از قسمتی که سوراخ دایره ای روی آی سی داره شروع میشه؟ سمت چپ به پایین بعد سمت راست به پایین ترتیب پایه هاس. پس این جایگزاری غلطه؟

آخرین ویرایش:
بالا