آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
پاسخ : تحلیل منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

آیا پاسخ در همین قسمت نقشه موجوده یا به نقشه کامل مراجعه کنیم؟

در همین قسمت و ساده تر از این حرفهاست و با یک نظر مشخصه
از شدت سادگی تعجب میکنی که چرا ندیدی

سپاس

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی

اون قسمت از مدارو با پروتیوس شبیه سازی کردم
زمانی که مدار روشن است ولتاژ آند d10 نسبت کاتد آن بواسطه افت ولتاژ رو دارلینگتون کمتره پس دیود خاموشه.
زمانی که مدار خاموش میشه (5.6- از بین میره) و مسیر EC BC548 باز میشه این دیود در لحظه اول C 7 رو به واسطه مقدار کمش از مسیر D10 R15 BC548 تخلیه میکنه.
حال اگه هر مصرف کننده ی دیگری به خروجی وصل شود به واسطه کلکتور مشترک بودن مدار ، خازنی با هر ولتاژ که داشته باشه از مسیر R16 باعث روشن شدن 2N3055 میشه اما ولتاژ E ترانزیستورهمواره 0.8 کمتر از آن است و لذا چون کمتر است و جریان از 2N3055 نمیتواند به عقب برگردد پس مشکلی ایجاد نمیکنه و خازن مذکور هم به تدریج از مسیر BC548 تخلیه میشه.
البته به این نتیجه رسیدم که اگه C7 مقادیری بالاتر از 470U داشته باشه در لحظه اول ممکنه مشکل ایجاد کنه.
با تشکر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

اون قسمت از مدارو با پروتیوس شبیه سازی کردم
زمانی که مدار روشن است ولتاژ آند d10 نسبت کاتد آن بواسطه افت ولتاژ رو دارلینگتون کمتره پس دیود خاموشه.
زمانی که مدار خاموش میشه (5.6- از بین میره) و مسیر EC BC548 باز میشه این دیود در لحظه اول C 7 رو به واسطه مقدار کمش از مسیر D10 R15 BC548 تخلیه میکنه.
حال اگه هر مصرف کننده ی دیگری به خروجی وصل شود به واسطه کلکتور مشترک بودن مدار ، خازنی با هر ولتاژ که داشته باشه از مسیر R16 باعث روشن شدن 2N3055 میشه اما ولتاژ E ترانزیستورهمواره 0.8 کمتر از آن است و لذا چون کمتر است و جریان از 2N3055 نمیتواند به عقب برگردد پس مشکلی ایجاد نمیکنه و خازن مذکور هم به تدریج از مسیر BC548 تخلیه میشه.
البته به این نتیجه رسیدم که اگه C7 مقادیری بالاتر از 470U داشته باشه در لحظه اول ممکنه مشکل ایجاد کنه.
با تشکر

مشاهده فایل‌پیوست 83224
تا حدودی با روش پیچیده پاسخ دادی ولی عرض کردم اگه C7 بسیار بزرگ و حتی 1 فاراد هم باشه ترانزیستورهای قدرت روشن نمیشه

با یک جمله 4 کلمه ای قابل پاسخگویی است

ذهن خود را به مقدار کم C7 معطوف نکن زیرا اولا قبل از تخلیه در زمان کوتاهی ولتاژ داره و در همین زمان اگه 30 ولت هم داشته باشه نمیتونه ترانزیستورهای قدرت را روشن کنه

لذا فرض کن C7 خیلی بزرگه که ذهنت متوجه اون نشه
ضمنا ولتاژ خارجی متصل به تغذیه هم از طریق R16 نمیتونه روشنش کنه و نمیتونه ولتاژ امیتر 2N3055 را هم 8/ ولت کمتر از بیس کنه
خیلی خیلی ساده است
با یک جمله 4 کلمه ای قابل پاسخگویی است
به D10 توجه کن

جناب amirjazire سوال کرد و رفت .

سپاس

آخرین ویرایش:

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی

ولتاژ امیتر ها بیشتر از بیسه پس ترانزیستور نمیتونه روشن بشه.
اگه امیتر 30 ولتم بشه باز به بیس مقدار کمتری از این ولتاژ میرسه. حتی اگه ولتاژ eb با هم مساوی باشند بازم نمیتونه روشن بشه. فقط در صورتی روشن میشه که آپ امپ ولتاژ 1.4 بیشتر از ولتاژ خروجی بده.
اگه c7 بزرگ باشه که قبل از این که خالی بشه مصرف کننده رو داغون میکنه::Eyecrazy::

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

ولتاژ امیتر ها بیشتر از بیسه پس ترانزیستور نمیتونه روشن بشه.
اگه امیتر 30 ولتم بشه باز به بیس مقدار کمتری از این ولتاژ میرسه. حتی اگه ولتاژ eb با هم مساوی باشند بازم نمیتونه روشن بشه. فقط در صورتی روشن میشه که آپ امپ ولتاژ 1.4 بیشتر از ولتاژ خروجی بده.
اگه c7 بزرگ باشه که قبل از این که خالی بشه مصرف کننده رو داغون میکنه::Eyecrazy::

سلام
آفرین

حالا درسته
چون بایاس معگوس میشه

یعنی وقتی برق قطع بشه فورا Q1 و لذا D10 روشن میشه و وقتی روشن بشه آند دیود 7/ ولت بیشتر از کاتدشه و درنتیجه ازآنجا که آند و کاتدش به امیتر Q4 و بیس Q2 متصله که باید 1/4 بایاس مستقیم باشه ولی حالا 7/ ولت معگوس شده لذا ترانزیستور ها از خاموش هم خاموش تر میشن
30v - 3a - 2-2.jpg
اما اینکه فرمودید بزرگی C7 به دستگاهها صدمه میزنه
اولا قرار نیست واقعا 1 فارادی بشه و برای تفهیم تحلیل در زمان تحلیل توصیه کردم که ذهنتو مشغول نکنه
ثانیا باوجودیکه صحیح نیست ولی صدمه ای به دستگاه سالم تحت تست نمیزنه و اتفاقا من از خازن 2200 میکرو استفاده و مقاومت 1 کیلو باهاش موازی کردم که در بی باری هم با تغییر ات نزولی ولتاژ بسرعت ولتاژش تخلیه بشه

یعنی اگه 20 ولت انتخاب و سپس 10 ولت انتخاب کنید همون 20 ولت اونقدر می مونه تا برق را قطع کنید یا باری بهش متصل کنید که در بار تخلیه بشه که دراینصورت اگه ولتاژ نامص مصرف کننده کمتر از 20 ولت باشه مضرره ولی با مقاومت موازی فوق الذکر رفع میشه

ریز بینی شما قابل تحسینه . آفرین

سپاس

آخرین ویرایش:

amirjazire

کاربر
2013-12-27
15
69

ببخشید استاد شرمندم نتونستم شرکت کنم:29000000:
از همه ممنون بسیار مفید بود و استفاده کردم
D11 از تخلیه ولتاژ ذخیره شده در C7 در زمان وصل بودن برق جلوگیری می کنه درسته؟:confused:
اما C6 چه نقشی در فیدبک گرفتن داره استاد؟

amirjazire

کاربر
2013-12-27
15
69

سلام

و لذا در نقشه تغذیه حاضر این سوال مطرح است که اساسا چرا تغذیه منفی یکی از آپ امپ ها به گراند یا صفر ولت متصل شده ولی دو آپ امپ دیگر به ولتاژ منفی 5.6 - ولت
و اصولا چرا در آپ امپ از تغذیه منفی استفاده میکنند

پاسخ : بدلایل علمی که خارج از حوصله برخی از دوستان است اگر در تغذیه آپ امپ ها از ولتاژ منفی استفاده نکنیم خروجی آنها نمیتواند صفر شود و جایی که انتظار صفر ولت دارید ولتاژ ناچیز مثبتی میدهد که اگرچه قابل اغماض است اما در مواردی بسیار مهم است ازجمله در این تغذیه که مثلا کنترل جریان را در رنج های پایین و نزدیک به صفر آمپر ناممکن میسازد

بهمین منظور یک پین آپ امپ بعنوان آف ست پیش بینی شده که این خطا را بتوانیم حداقل کنیم اما جهت دستیابی ایده آل
خروجی به صفر ولت باید از تغذیه منفی هم استفاده کنیم
و از مهمترین دلایل آن است.

اما این سوال جالب مطرح میشود که چرا در یکی از آپ امپ های این تغذیه ( U1 ) از تغذیه منفی استفاده نشده ؟
و اتفاقا اگر از تغذیه منفی استفاده میشد این تغذیه بدرستی کار نمیکرد.
چرا ؟

پیشاپیش اگر نظرم بسیار مبتدی و اشتباه است عذر می خوام
به نظرم بدلیل اینکه خروجی U3 ورودی U2 است و همچنین U3 کنترل کننده ی جریان خروجی مدار است نیاز به تغذیه منفی است
و U2 نیز به دلیل اینکه خروجی مدار و تامین کننده ولتاژ بیس Q2 است باید مقدار دقیق از صفر ولت باشه از تغذیه منفی استفاده می کنیم
و اما U1 چون خروجیش به پتانسیومتر وصل است و می توان تنظیم کرد نیاز به تغذیه منفی نیست
استاد منتظر نظرتون هستم
ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

پیشاپیش اگر نظرم بسیار مبتدی و اشتباه است عذر می خوام
به نظرم بدلیل اینکه خروجی U3 ورودی U2 است و همچنین U3 کنترل کننده ی جریان خروجی مدار است نیاز به تغذیه منفی است
و U2 نیز به دلیل اینکه خروجی مدار و تامین کننده ولتاژ بیس Q2 است باید مقدار دقیق از صفر ولت باشه از تغذیه منفی استفاده می کنیم
و اما U1 چون خروجیش به پتانسیومتر وصل است و می توان تنظیم کرد نیاز به تغذیه منفی نیست
استاد منتظر نظرتون هستم
ممنون

ببخشید استاد شرمندم نتونستم شرکت کنم:29000000:
از همه ممنون بسیار مفید بود و استفاده کردم
D11 از تخلیه ولتاژ ذخیره شده در C7 در زمان وصل بودن برق جلوگیری می کنه درسته؟:confused:
اما C6 چه نقشی در فیدبک گرفتن داره استاد؟

30v - 3a- 3.jpg
سلام
آفرین

پاسخ های اول درسته و در جایی که نیاز به صفر ولت یا منفی داریم باید از تغذیه منفی هم برای آپ امپ استفاده کنیم وگرنه خروجی آپ امپ ،صفر ولت و یا کمتر از صفر نمیشه

ولی دو پاسخ اخیر درست نیست
D11 مانع از شارژ از طریق خروجی تغذیه نمیشه و اتفاقا C7 برای ذخیره انرژی ناچیز استفاده شده که از انرژی آن در لحظه قطع برق استفاده ای کنیم

بحث D11 داستان دیگری داره و مرتبط با قطع برق و جلوگیری از شارژ خازن نیست.

سپاس

آخرین ویرایش:

amirjazire

کاربر
2013-12-27
15
69

مرسی :tears_of_joy:
استاد راهنمایی می فرمایید
یه سوال دیگه نقش دیود در مدار های الکترونیک چیه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

مرسی :tears_of_joy:
استاد راهنمایی می فرمایید
یه سوال دیگه نقش دیود در مدار های الکترونیک چیه؟

سلام
این سوال دیگه جاش اینجا نبود و الی ماشاءا.. پاسخش در انجمن وجود داره

بهر حال کارش اینه که جریان را مانند سیم منتقل میکنه با این تفاوت که سیم از دو طرف اجازه عبور میده ولی دیودها از یکطرف
شبیه شیر یکطرفه آبگرمکن که اجازه میده آب وارد آبگرمکن بشه ولی زمانیکه آب شهری قطع میشه و آب از ساختمونها به شاه لوله و به نقاط کم ارتفاع سرازیر میشه این شیر یکطرفه نمیذاره آب از آبگرمکن بسمت شاه لوله بره چون با تقبل هزینه گرمش کردیم

اگه روی کنتور آب نصب کنیم نمیذاره قطره ای از آب کل ساختمون به شاه لوله برگرده ولی چون برگشت آب سرد زیانی برامون نداره بعد از کنتور نصب نمیکنیم

سپاس

بالا