آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
465
قم
درود

پاسخ پست قبل را ارسال کردم و نمیدونم چرا حذف شده بطوریکه پاسخم این بود.

اولا در کدوم تغذیه استفاده کردید ( نقشه را پیوست فرمایید )
ثانیا از چه مقاومت هایی استفاده کردید ؟
ثالثا چه جریانی انتخاب کردید و بار چند آمپری بود که ولتاژ خروجی ناگهان افت میکرد؟

لذا با توجه به ابهامات سوال قبلی ، لطفا جهت استفاده علاقمندان ، ابهامات فوق را رفع فرمایید.

سپاس

درود بر استاد عزیزم
فدای یک تار موی تان. پیش میاد

در مورد سئوالتون و نحوه رفع اشکال باید عرض کنم اولا منبع جناب رجبی همان ۰ تا ۳۰ ولت قدیمی.
ولتاز کاملا باز و روی ۳۰ ولت بود. ولوم جریان هم تا انتها. حتی یک آرمیچر کوچک هم وصل میکردم نه تنها نمیچرخید بلکه ولتاژ ۳۰ را به زیر یک ولت تنزل میداد.
بنده از مقاومتهای ۳ وات ۰.۲۲ استفاده کردم بار اول. سپس با این ذهنیت که ممکن است مشکل مقاومتها باشند اونها رو با مقاومت ۰.۱ اهم تعویض کردم اما باز مشکل پا برجا بود.
که در نهایت زمانی که پشت مدار رو نگاه کردم دیدم پایه بیس کنده و شل شده. مس ارتباطی پیش از لحیم نیز قطع شده رود که با ذره بین قابل رویت بود
و اما تصورم بنده این هست اگر اشتباهه بنده را راهنمایی کنید
ولتاژی که در خروجی تا ۳۰ ولت ظهور داشت ولتاژ امیتر ترانزیستور بوده اما زمان اتصال بار چون ولتاژ پایه بیس اتصال نداشته و صفر بوده هنگام اتصال بار ولتاز امیتر هم بالطبع صفر میگردید

با تشکر از شما

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود بر استاد عزیزم
فدای یک تار موی تان. پیش میاد

در مورد سئوالتون و نحوه رفع اشکال باید عرض کنم اولا منبع جناب رجبی همان ۰ تا ۳۰ ولت قدیمی.
ولتاز کاملا باز و روی ۳۰ ولت بود. ولوم جریان هم تا انتها. حتی یک آرمیچر کوچک هم وصل میکردم نه تنها نمیچرخید بلکه ولتاژ ۳۰ را به زیر یک ولت تنزل میداد.
بنده از مقاومتهای ۳ وات ۰.۲۲ استفاده کردم بار اول. سپس با این ذهنیت که ممکن است مشکل مقاومتها باشند اونها رو با مقاومت ۰.۱ اهم تعویض کردم اما باز مشکل پا برجا بود.
که در نهایت زمانی که پشت مدار رو نگاه کردم دیدم پایه بیس کنده و شل شده. مس ارتباطی پیش از لحیم نیز قطع شده رود که با ذره بین قابل رویت بود
و اما تصورم بنده این هست اگر اشتباهه بنده را راهنمایی کنید
ولتاژی که در خروجی تا ۳۰ ولت ظهور داشت ولتاژ امیتر ترانزیستور بوده اما زمان اتصال بار چون ولتاژ پایه بیس اتصال نداشته و صفر بوده هنگام اتصال بار ولتاز امیتر هم بالطبع صفر میگردید

با تشکر از شما

مشاهده فایل‌پیوست 77961
درود

اگر این ایراد در نقشه فوق و مورد نظر تاپیک اتفاق افتاده دراینصورت

چنانچه فقط بیس ترانزیستور قدرت کاملا قطع بشه و به جایی متصل نباشه ولتاژ انتخابی تا امیتر Q2 میاد ولی نمیتونه به بیس ترانزیستور قدرت برسه و لذا از کلکتور به امیتر ترانزیستور قدرت هیچ جریانی عبور نمیکنه .
اما ازآنجاکه امیتر Q2 با مقاومت R16 به خروجی متصله لذا ولتاژی که نتونسته به بیس قدرت برسه از طریق این مقاومت به خروجی منتقل میشه که بدلیل عبور از این مقاومت ، جون نداره

بنابرین در حالت بی باری میتونی ولتاژ خروجی را تنظیم و کم و زیاد کنی اما بمحض اتصال بار ، ازآنجاکه جریان باید از R16 عبور کنه لذا تقریبا کل ولتاژ روی این مقاومت افت میکنه و چیزی به خروجی نمیرسه .
مگر باری مانند led متصل کنی که جریان بسیار ناچیزی نیاز داشته باشه که در اینصورت افت نمیکنه .
سپاس

آخرین ویرایش:

مجید6500

کاربر
2020-01-25
32
78
30
با سلام و خسته نباشد.
به به مطالب استاد غزال بسیار شیوا و روان میباشد بطوری که افراد مبتدی نیز مطالب رو بصورت علمی درک میکنند
کمتر افرادی پیدا میشوند که هم دارای دانش و هم زبان شیوا باشند.از جنابعالی به خاطر اشتراک دانش بزبان شیوا بسیار سپاسگزاریم.

در مورد سوالی که استاد در مورد ولتاژ منفی پایه 4 آپ امپ مطرح کرده بود:

1-دلیل استفاده از ولتاژ منفی در پایه 4 تغذیه u2 بخاطر این است که ما بتوانیم بازه ی تغییرات ولتاژ از صفر ولت تا مثلا 30 ولت رو داشته باشیم.اگر از ولتاژ منفی استفاده نکنیم مقدار مینیمم ولتاژ صفر ولت نیست.
2-دلیل استفاده از ولتاژ منفی در پایه 4 تغذیه u3 بخاطر بحث محدودیت جریان هست و اگر نتوانیم ولتاژ صفر رو در خروجی ای سی ایجاد کنیم پس نمیتوانیم در جریان پایین محدودیت ایجاد کنیم و در اتصال کوتاه هم جریان صفر امپر محدود نمیشود.
3-دلیل استفاده نکردن از ولتاژ منفی در u1 به این خاطر است که در ابتدای راه اندازی صفر ولت در خروجی پایه 6 ایجاد می شود و پایه های ورودی آی سی نیز صفر ولت میشوند و دیگر ای سی بدرستی کار نمیکند و ولتاژ 11.2 ولت رو در خروجی نداریم.

استاد دلیل مطرح کردن این سوال این بود که تو پست ها جوابی به این سوال داده نشده بود و میخواستم جواب دقیق رو پیگیر باشم.
بخاطر مبتدی بودن اگر جوابم اشتباه میباشد از شما پوزش می خواهم.

آخرین ویرایش:

مجید6500

کاربر
2020-01-25
32
78
30
استاد یه سوال : در خروجی پایه 6 آپ امپ نمیتونستیم بوسیله ی پایه 1 و 5 صفر ولت رو ایجاد کنیم و از ولتاژ منفی استفاده نکنیم.
ویه سوال دیگه:حداقل ولتاژ منفی که به پایه 4 باید بدیم تا خروجی صفر شود چقدر هست.{بخاطر مبتدی بودن نتونستم از طریق دیتاشیت چیزی بفهمم.}

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام و خسته نباشد.
به به مطالب استاد غزال بسیار شیوا و روان میباشد بطوری که افراد مبتدی نیز مطالب رو بصورت علمی درک میکنند
کمتر افرادی پیدا میشوند که هم دارای دانش و هم زبان شیوا باشند.از جنابعالی به خاطر اشتراک دانش بزبان شیوا بسیار سپاسگزاریم.

در مورد سوالی که استاد در مورد ولتاژ منفی پایه 4 آپ امپ مطرح کرده بود:

1-دلیل استفاده از ولتاژ منفی در پایه 4 تغذیه u2 بخاطر این است که ما بتوانیم بازه ی تغییرات ولتاژ از صفر ولت تا مثلا 30 ولت رو داشته باشیم.اگر از ولتاژ منفی استفاده نکنیم مقدار مینیمم ولتاژ صفر ولت نیست.
2-دلیل استفاده از ولتاژ منفی در پایه 4 تغذیه u3 بخاطر بحث محدودیت جریان هست و اگر نتوانیم ولتاژ صفر رو در خروجی ای سی ایجاد کنیم پس نمیتوانیم در جریان پایین محدودیت ایجاد کنیم و در اتصال کوتاه هم جریان صفر امپر محدود نمیشود.
3-دلیل استفاده نکردن از ولتاژ منفی در u1 به این خاطر است که در ابتدای راه اندازی صفر ولت در خروجی پایه 6 ایجاد می شود و پایه های ورودی آی سی نیز صفر ولت میشوند و دیگر ای سی بدرستی کار نمیکند و ولتاژ 11.6 ولت رو در خروجی نداریم.

استاد دلیل مطرح کردن این سوال این بود که تو پست ها جوابی به این سوال داده نشده بود و میخواستم جواب دقیق رو پیگیر باشم.
بخاطر مبتدی بودن اگر جوابم اشتباه میباشد از شما پوزش می خواهم.

درود

آفرین

بابت احیاء سوالاتی که مطرح شده بود سپاسگزارم.
سوال ها بجهت فعالیت ذهنی علاقمندان و تقویت قدرت تحلیل مطرح میشه و گاها پس از مدتی فراموش میشه و لذا از این حیث توجه شما ارزنده است .

البته در زمان طرح سوالات ، تسلط کافی بر تحلیل مدار دارم و بسادگی قادر به پاسخگویی و ارزیابی پاسخ ها هستم اما اگه مدت زیادی از طرح سوال سپری شده باشه و پاسخگویی و ارزیابی پاسخ ها ، بدون تسلط بر تحلیل مدار میسر نباشه و چنانچه تحلیل مجدد و یا مطالعه تحلیل نیاز به فرصت قابل توجهی داشته باشه دراینصورت

ممکنه وقت آزاد کافی برای مطالعه و تحلیل مجدد سیستم جهت پاسخگویی نداشته باشم اما خوشبختانه سوالات مورد نظر شما خارج از آنها هستند و براحتی و بدون مطالعه تحلیل در خدمتم .

پاسخ ۳ در خصوص u1 کاملا درسته.
ازآنجاکه در زمان استارت و روشن کردن تغذیه خروجی u1 ولتاژ مثبت هر چند ناچیز نباشه دراینصورت آپ امپ بعنوان رگلاتور قادر به انجام وظیفه نیست و هرگز ولتاژ حدود ۱۱ ولت در پایه ۶ ظاهر نمیشه .
و در زمان استارت ، در صورتی ولتاژ مثبت در خروجی ظاهر میشه که از تغذیه منفی برای آپ امپ استفاده نکنیم و بهمین علت پایه ۴ به گراند متصل شده.

کاش پست حاوی سوال را اعلام و کپی سوال را نیز منعکس میفرمودید
.

در مورد سول شما هم ابتدا باید ثابت کنید صفر ولت ضروری بوده تا سپس از طرق دیگر قابل بررسی بشه
ضمنا برای صفر شدن خروجی ، حداقل ولتاژ پایه ۴ در آی سی های مختلف یکسان نیست و بهمین دلیل با پتانسیومتر قابل اصلاحه

سپاس

آخرین ویرایش:

همتا

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر +vip پلاس
کاربر
2011-08-13
1,886
6,819
کرمان
سلام عرض می کنم خدمت دوستان و اساتید عزیزم یدونه منبع تغذیه دو سال پیش گرفتم DAZHENGکه 30ولته 3آمپره و شاید تو این دو سال یکی دوبار اونم برای روشن کردن گوشی موبایل استفاده شده چون هنوز نو هستش حیفم میاد زیر قیمت بفروشم حالا غرض از مزاحمت می خوام بدونم راهی هست که این منبع را تبدیلش کنیم به 30 ولته 5 آمپر که بتونم تو تعمیرات لپ تاپم ازش استفاده کنم ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر

درود.

بله مقدوره اما نقشه میخواد

سپاس

آخرین ویرایش توسط مدیر:

مجید6500

کاربر
2020-01-25
32
78
30
پاسخ : تحلیل منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

سلام

بخش بعدی ( تهیه 5.6 - ولت ) را در تاپیک زیر تحلیل کردم .

با عنوان : بسادگی ولتاژ منفی را از ولتاژ مثبت بگیرید
منبع : http://www.irantk.ir/forumdisplay.php?f=112#ixzz2iRdUB6CU

و لذا در نقشه تغذیه حاضر این سوال مطرح است که اساسا چرا تغذیه منفی یکی از آپ امپ ها به گراند یا صفر ولت متصل شده ولی دو آپ امپ دیگر به ولتاژ منفی 5.6 - ولت
و اصولا چرا در آپ امپ از تغذیه منفی استفاده میکنند

پاسخ : بدلایل علمی که خارج از حوصله برخی از دوستان است اگر در تغذیه آپ امپ ها از ولتاژ منفی استفاده نکنیم خروجی آنها نمیتواند صفر شود و جایی که انتظار صفر ولت دارید ولتاژ ناچیز مثبتی میدهد که اگرچه قابل اغماض است اما در مواردی بسیار مهم است ازجمله در این تغذیه که مثلا کنترل جریان را در رنج های پایین و نزدیک به صفر آمپر ناممکن میسازد

بهمین منظور یک پین آپ امپ بعنوان آف ست پیش بینی شده که این خطا را بتوانیم حداقل کنیم اما جهت دستیابی ایده آل
خروجی به صفر ولت باید از تغذیه منفی هم استفاده کنیم
و از مهمترین دلایل آن است.

اما این سوال جالب مطرح میشود که چرا در یکی از آپ امپ های این تغذیه ( U1 ) از تغذیه منفی استفاده نشده ؟
و اتفاقا اگر از تغذیه منفی استفاده میشد این تغذیه بدرستی کار نمیکرد.
چرا ؟
با سلام.این پستی که شما سوال رو فرموده بودید.
استاد در مورد این قسمت هم اگر امکان داره توضیح بفرمایید.ممنونم

حالا سوال

چرا U1 را برای 30 ولت طراحی نکردند که مجبور نباشیم 11.2 ولت خروجی آنرا با اضافه کردن آی سی U2 بمقدار 30 ولت برسانیم؟

بعبارت دیگر اگر خروجی U1 مقدار 30 ولت میشد (که ساده هم هست ) با پتانسیومتر به بیس Q2 میدادیم و نیازی به U2 نداشتیم ولی حالا که 11.2 است باید با U2 حدود 2/6 برابرش کنیم که به بیس Q2 بدهیم تا بتونه 30 ولت بده
آیا طراحش مریض بوده یا دلیلی داشته؟

مجید6500

کاربر
2020-01-25
32
78
30
درود

در مورد سول شما هم ابتدا باید ثابت کنید صفر ولت ضروری بوده تا سپس از طرق دیگر قابل بررسی بشه
ضمنا برای صفر شدن خروجی ، حداقل ولتاژ پایه ۴ در آی سی های مختلف یکسان نیست و بهمین دلیل با پتانسیومتر قابل اصلاحه

سپاس

استاد در مورد صفر بودن در خروجی پایه آی سی u2 , u3 رو عرض کردم که بجای اعمال ولتاژ منفی به تغذیه ایا امکان دارد که بوسیله پایه 1 و 5 و پتانسیومتر ولتاژ صفر در خروجی ایجاد کرد و از ولتاژ منفی استفاده نکرد.

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استاد در مورد صفر بودن در خروجی پایه آی سی u2 , u3 رو عرض کردم که بجای اعمال ولتاژ منفی به تغذیه ایا امکان دارد که بوسیله پایه 1 و 5 و پتانسیومتر ولتاژ صفر در خروجی ایجاد کرد و از ولتاژ منفی استفاده نکرد.

درود

شما ابتدا باید اثبات کنید که u2 و u3 نیاز به بنزین دارند و سپس این سوال معنادار شود که از چه سوختی بجای بنزین استفاده کنیم.

لذا اگر نیاز به بنزین نداشته باشه اینکه بجای بنزین از چه سوختی استفاده کنیم معنا و مفهومی نداره.
درحالیکه خروجی u2 تا ولتاژ ۱،۴ ولت هم باشه خروجی تغذیه صفر ولته چه نیازی هست که خروجی u2 را صفر ولت کنیم ؟

و صفر ولت در در خروجی u3 هم کارآیی نداره و لذا چرا خروجی u3 را برای صفر ولت آماده کنیم ؟

سوال مورد اشاره در کدام پست مطرح شده ؟
اگر عین سوال را کپی میفرمودید بهتر بود چون امکان تغییر محتوای سوال در نقل قول وجود داره .

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید6500

کاربر
2020-01-25
32
78
30
درود

شما ابتدا باید اثبات کنید که u2 و u3 نیاز به بنزین دارند و سپس این سوال معنادار شود که از چه سوختی بجای بنزین استفاده کنیم.

لذا اگر نیاز به بنزین نداشته باشه اینکه بجای بنزین از چه سوختی استفاده کنیم معنا و مفهومی نداره.
درحالیکه خروجی u2 تا ولتاژ ۱،۴ ولت هم باشه خروجی تغذیه صفر ولته چه نیازی هست که خروجی u2 را صفر ولت کنیم ؟

و صفر ولت در در خروجی u3 هم کارآیی نداره و لذا چرا خروجی u3 را برای صفر ولت آماده کنیم ؟

سوال مورد اشاره در کدام پست مطرح شده ؟
اگر عین سوال را کپی میفرمودید بهتر بود چون امکان تغییر محتوای سوال در نقل قول وجود داره .

سپاس

سلام.
بسیار سپاسگذارم در مورد توجهتون.
استاد پس در ایسی u2,u3 نیاز به خروجی صفر ولت نداریم!
پس چرا طراح برد ، تغذیه منفی آی سی ها رو به منفی 5.6 ولت وصل کرده ؟

آخرین ویرایش:
  • Like
بالا